Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » * Zasto Arapski Islam* » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Thread is closed
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848

*Arapski Islam* Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hajde da pretresemo i tu temu...

Koliko nas (muslimane) moze reprezentirati, koliko je ispravan tj. neispravan, itd.

Meni leze dvije-tri tacke na srcu koje zelim, izmedju ostalog, prodiskutovati a to su:

1. Serijat (kojim se koriste)
2. Hadzdz i obredi Hadzdza, nacin na koji se vrse i sva ta desavanja koja se desavaju za to vrijeme
3. Njihovo prisvajanje pojedinih zvanja... 29.gif

Koliko je to sve ispravno? 33.gif

___________________________________________________________________
ciao

03-21-2009 20:46 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
vaha vaha is a Male
raja


Poruka: 773
Location: Njemacka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za nase podneblje, nikoliko.

___________________________________________________________________
Zene su zakon01.gif , a ja uvijek trazim rupu u zakonu... 11.gif

03-21-2009 21:02 vaha is offline Pregledaj poruke od vaha Dodaj vaha u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ok, vaha... A imas li ti nesto da kritikujes? Ili sl?

___________________________________________________________________
ciao

03-21-2009 21:22 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa pochni diskusiju Good Girl 01.gif Znachi shta se tebi svidja a shta ne ... Pa da pochnemo .

03-21-2009 21:32 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
vaha vaha is a Male
raja


Poruka: 773
Location: Njemacka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od goodGirl:

    Ok, vaha... A imas li ti nesto da kritikujes? Ili sl?


Sve sam reko sa onom rijecju, NIKOLIKO.

___________________________________________________________________
Zene su zakon01.gif , a ja uvijek trazim rupu u zakonu... 11.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vaha dana 03-21-2009 u 21:34.

03-21-2009 21:34 vaha is offline Pregledaj poruke od vaha Dodaj vaha u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Arapski Islam 14.gif

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

03-22-2009 00:58 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vaha:

        citat od goodGirl:

      Ok, vaha... A imas li ti nesto da kritikujes? Ili sl?


    Sve sam reko sa onom rijecju, NIKOLIKO.


Slazem se! Ima li jos neko komentar?! Ili off? 01.gif

___________________________________________________________________
ciao

03-22-2009 17:30 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
sany sany is a Female
seka




Poruka: 673
Location: njemacka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa ne znam da li se Islam moze nazvati arapskim,ne znam na sta mislis?
Ja sam licno zadovoljna ovim kako to mi radimo,mada im ponekad zavidim na vremenu koje im je dozvoljeno za obavljanje namaza,hadza i sl.Mislim da Arapi puno grijese kada smatraju da oni prakticiraju Islam najbolje,najispravnije,nama koji zivimo izvan arapskih zemalja je puno teze odvojiti vrijeme i sacuvati svoju vjeru,jer ovdje satovi kucaju skroz drugacije.....
Po meni je naslov malo bezze,ne postoji Arapski Islam,niti bilo ciji drugi,
Islam je isti za sve,sa strogo odredjenim pravilima kojih se svi podjednako trebamo pridrzavati i koja niko od nas ne moze mijenjati.

___________________________________________________________________
Bogat si tek kad imas nesto sto nikada ne mozes kupiti novcem.....

03-22-2009 19:20 sany is offline Pregledaj poruke od sany Dodaj sany u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od sany:

      Pa ne znam da li se Islam moze nazvati arapskim
    ,ne znam na sta mislis?
    Ja sam licno zadovoljna ovim kako to mi radimo,mada im ponekad zavidim na vremenu koje im je dozvoljeno za obavljanje namaza,hadza i sl.Mislim da Arapi puno grijese kada smatraju da oni prakticiraju Islam najbolje,najispravnije,nama koji zivimo izvan arapskih zemalja je puno teze odvojiti vrijeme i sacuvati svoju vjeru,jer ovdje satovi kucaju skroz drugacije.....
    Po meni je naslov malo bezze,ne postoji Arapski Islam,niti bilo ciji drugi,
    Islam je isti za sve,sa strogo odredjenim pravilima kojih se svi podjednako trebamo pridrzavati i koja niko od nas ne moze mijenjati.


Upravo tako. Eto krenimo od samog naziva, koji se cesto moze cuti u medijama... Islam nije niciji, Islam je vjera - od Boga, pruzena svim ljudima... Ne razumijem ni ja kako ga neko moze prisvajati za sebe, i smatrati kako ga niko bolje ne razumije i prakticira osim njega. To mi samo smeta... a sto me brine to sam navela u tackama u svom prvom postu.. 33.gif

___________________________________________________________________
ciao

03-22-2009 20:31 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
bosnjak
SexNepoznat

Poruka: 224

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne postoji arapski islam,turski islam,malezijski islam,,,islam je islam,islam je jedan

04-06-2009 03:46 bosnjak is offline Pregledaj poruke od bosnjak Dodaj bosnjak u listu prijatelja
beli beli is a Male
moforaja




Poruka: 4109
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

slazem se samo ga ljudi svojataju i prave nepotrebnu lakrdiju i od sebe i od vjere...

___________________________________________________________________
audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
Princ cuvaj mjesto na seciji....

04-06-2009 13:55 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne postoji "ovaj" islam ili "onaj" islam.

islam je ono sto pise u kuranu i ono sto je muhamed propagiro. nista manje i nista vise od toga.

sve mimo toga je proizvoljna interpretacija.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-06-2009 16:23 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bosnjak, beli, tana - hvala sto ste pomogli razjasniti nesuglasice oko toga.

      citat od Provler2:

    Pa pochni diskusiju Good Girl 01.gif Znachi shta se tebi svidja a shta ne ... Pa da pochnemo .


Mozemo. Uvijek moram ja prva:
Evo u vezi Serijata dacu par primjera:
homosexualci se kaznjavaju smrcu, prevara ili "blud" isto tako: slijedi kamenovanje "do smrti".. .i sl. sto nema podloge, ili potvrde u Kur'anu.
Dalje, sto se tice Hadzdza: obred se obavlja samo prvih 10 dana Zul-Hidze, dok Kur'an kaze da se Hadzdz moze izvrsiti u roku od par za to odredjenih mjeseci. Uslijed te, katastrofalne, greske svake godine brojimo zrtve prilikom tavvafa oko Ka'be... dali je to Islam? 14.gif Pregaziti svog brata na smrt? To je uzas!!
Dalje, klanje zrtve koje je glavni i sastavni dio obreda: je postao nesto bezlicno, skroz beznacajno, sporedno... osim toga, kolju se vecinom ovnovi, a kamile koje su za to odredjene se "cuvaju". Kamila je zivotinja koja je zasticena Kur'anom, sigurno s razlogom... Kaze se: "one vam sluze jedno odredjeno vrijeme, zatim njihovo je mjesto pored Casnog Hrama". Svako dalje koristenje predstavlja izrabljivanje i mucenje te zivotinje...
Onda, zvanje "predstavnika Islama"... zasto to? Ko im je dao to pravo? Njima, drugima slicno... mogla bih o tome svemu danima divljati, ali ne. Htjela bih jednu mirnu, kultivisanu konverzaciju, pa ako vas ima zainteresiranih - izvolite! Bice mi drago...

___________________________________________________________________
ciao

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane goodGirl dana 04-08-2009 u 16:13.

04-08-2009 16:10 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jednom su rekli: «'Allahov Poslanièe, èiji je islam najbolji?', a on je rekao: 'Onoga od èijeg jezika i ruke su sigurni muslimani.'»[1]

[Hadis prenosi Ebu Musa radijallahu anhu]

[1] Rijeè iSLaM i glagol koji oznaèava sigurnost SeLiMe su kao što se vizualno da primjetiti, istog korijena, što ukazuje na njihovu meðuzavisnost. Od rijeèi muslimana moraju biti mirni drugi muslimani (i rijeè SeLaM – mir je istog korijena!)

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

04-09-2009 12:41 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
Amaryllis Amaryllis is a Female
seka




Poruka: 844

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od goodGirl:

    bosnjak, beli, tana - hvala sto ste pomogli razjasniti nesuglasice oko toga.

        citat od Provler2:

      Pa pochni diskusiju Good Girl 01.gif Znachi shta se tebi svidja a shta ne ... Pa da pochnemo .


    Mozemo. Uvijek moram ja prva:
    Evo u vezi Serijata dacu par primjera:
    homosexualci se kaznjavaju smrcu, prevara ili "blud" isto tako: slijedi kamenovanje "do smrti".. .i sl. sto nema podloge, ili potvrde u Kur'anu.
    Dalje, sto se tice Hadzdza: obred se obavlja samo prvih 10 dana Zul-Hidze, dok Kur'an kaze da se Hadzdz moze izvrsiti u roku od par za to odredjenih mjeseci. Uslijed te, katastrofalne, greske svake godine brojimo zrtve prilikom tavvafa oko Ka'be... dali je to Islam? 14.gif Pregaziti svog brata na smrt? To je uzas!!
    Dalje, klanje zrtve koje je glavni i sastavni dio obreda: je postao nesto bezlicno, skroz beznacajno, sporedno... osim toga, kolju se vecinom ovnovi, a kamile koje su za to odredjene se "cuvaju". Kamila je zivotinja koja je zasticena Kur'anom, sigurno s razlogom... Kaze se: "one vam sluze jedno odredjeno vrijeme, zatim njihovo je mjesto pored Casnog Hrama". Svako dalje koristenje predstavlja izrabljivanje i mucenje te zivotinje...
    Onda, zvanje "predstavnika Islama"... zasto to? Ko im je dao to pravo? Njima, drugima slicno... mogla bih o tome svemu danima divljati, ali ne. Htjela bih jednu mirnu, kultivisanu konverzaciju, pa ako vas ima zainteresiranih - izvolite! Bice mi drago...



Mene kao prvo interesuje kojem mehzebu ti pripadas? (ako se smije pitati) Jer za one cija se vjera temelji na Kur'anu, sunnetu, idzmi i kijasu, nema nikakvih nejasnoca ni u pogledu hadza ni u pogledu zekjata ni u pogledu namaza....ovakve se nejasnoce mogu javiti jedino kod onih koji uzimaju samo Qur'an i odbijaju vrijednost i vaznost hadisa i prakse bozijeg poslanika saws.

Mirise mi na neku sektu Kur'anijje, Rasidije ili tome slicno??? (oni koji negiraju hadis kao 2. izvor islamskog ucenja)



Rekao je Allahov Poslanik, s.a.w.s. " Ko tumaci Kur'an po svome nahodjenju, bez ikakvog znanja, nek sebi pripremi mjesto u Dzehenemu. "
Hadis biljeze: Tirmizi, Ebu Davud i Taberi

04-10-2009 13:52 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bosnjak:

    ne postoji arapski islam,turski islam,malezijski islam,,,islam je islam,islam je jedan


U teoriji ovo stoji, medjutim u praksi postoje ogromne razlike u nacinu kako se islam ispovjeda u raznim krajevima svijeta.
Ako vec govorimo o uticaju arapske kulture i tradicije na islam, usudio bih se reci da je on u dobroj mjeri negativan i jedan od osnovnih razloga za stagnaciju.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-10-2009 14:55 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Amaryllis:

        citat od goodGirl:

      bosnjak, beli, tana - hvala sto ste pomogli razjasniti nesuglasice oko toga.

          citat od Provler2:

        Pa pochni diskusiju Good Girl 01.gif Znachi shta se tebi svidja a shta ne ... Pa da pochnemo .


      Mozemo. Uvijek moram ja prva:
      Evo u vezi Serijata dacu par primjera:
      homosexualci se kaznjavaju smrcu, prevara ili "blud" isto tako: slijedi kamenovanje "do smrti".. .i sl. sto nema podloge, ili potvrde u Kur'anu.
      Dalje, sto se tice Hadzdza: obred se obavlja samo prvih 10 dana Zul-Hidze, dok Kur'an kaze da se Hadzdz moze izvrsiti u roku od par za to odredjenih mjeseci. Uslijed te, katastrofalne, greske svake godine brojimo zrtve prilikom tavvafa oko Ka'be... dali je to Islam? 14.gif Pregaziti svog brata na smrt? To je uzas!!
      Dalje, klanje zrtve koje je glavni i sastavni dio obreda: je postao nesto bezlicno, skroz beznacajno, sporedno... osim toga, kolju se vecinom ovnovi, a kamile koje su za to odredjene se "cuvaju". Kamila je zivotinja koja je zasticena Kur'anom, sigurno s razlogom... Kaze se: "one vam sluze jedno odredjeno vrijeme, zatim njihovo je mjesto pored Casnog Hrama". Svako dalje koristenje predstavlja izrabljivanje i mucenje te zivotinje...
      Onda, zvanje "predstavnika Islama"... zasto to? Ko im je dao to pravo? Njima, drugima slicno... mogla bih o tome svemu danima divljati, ali ne. Htjela bih jednu mirnu, kultivisanu konverzaciju, pa ako vas ima zainteresiranih - izvolite! Bice mi drago...



    Mene kao prvo interesuje kojem mehzebu ti pripadas? (ako se smije pitati) Jer za one cija se vjera temelji na Kur'anu, sunnetu, idzmi i kijasu, nema nikakvih nejasnoca ni u pogledu hadza ni u pogledu zekjata ni u pogledu namaza....ovakve se nejasnoce mogu javiti jedino kod onih koji uzimaju samo Qur'an i odbijaju vrijednost i vaznost hadisa i prakse bozijeg poslanika saws.

    Mirise mi na neku sektu Kur'anijje, Rasidije ili tome slicno??? (oni koji negiraju hadis kao 2. izvor islamskog ucenja)



    Rekao je Allahov Poslanik, s.a.w.s. " Ko tumaci Kur'an po svome nahodjenju, bez ikakvog znanja, nek sebi pripremi mjesto u Dzehenemu. "
    Hadis biljeze: Tirmizi, Ebu Davud i Taberi



blabla blabla... sorry 12.gif - Amarillys, ako nemas sta pametno reci, tema je Islam, a ne mezhebi, udruzenja etc. i druge komercijalnosti , molim te idi negdje drugdje pa se prosipaj sa svojim hadisima. Ok! Ovo nije vahabi-party...
Ti, niti iko, mi neces odredjivati mjesto, ili ime. Ja sam muslimanka! ...Sekta? Sekta to je neko ko odstupa od vjere, kakva jeste... Nego svoje romane pod ruku, i trazi vrata... 12.gif Hitro!!

___________________________________________________________________
ciao

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane goodGirl dana 04-10-2009 u 16:47.

04-10-2009 16:46 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
goodGirl goodGirl is a Female
rodjena


Poruka: 848
pokretac teme Thread Started by goodGirl

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Amaryllis:

        citat od goodGirl:

      bosnjak, beli, tana - hvala sto ste pomogli razjasniti nesuglasice oko toga.

          citat od Provler2:

        Pa pochni diskusiju Good Girl 01.gif Znachi shta se tebi svidja a shta ne ... Pa da pochnemo .


      Mozemo. Uvijek moram ja prva:
      Evo u vezi Serijata dacu par primjera:
      homosexualci se kaznjavaju smrcu, prevara ili "blud" isto tako: slijedi kamenovanje "do smrti".. .i sl. sto nema podloge, ili potvrde u Kur'anu.
      Dalje, sto se tice Hadzdza: obred se obavlja samo prvih 10 dana Zul-Hidze, dok Kur'an kaze da se Hadzdz moze izvrsiti u roku od par za to odredjenih mjeseci. Uslijed te, katastrofalne, greske svake godine brojimo zrtve prilikom tavvafa oko Ka'be... dali je to Islam? 14.gif Pregaziti svog brata na smrt? To je uzas!!
      Dalje, klanje zrtve koje je glavni i sastavni dio obreda: je postao nesto bezlicno, skroz beznacajno, sporedno... osim toga, kolju se vecinom ovnovi, a kamile koje su za to odredjene se "cuvaju". Kamila je zivotinja koja je zasticena Kur'anom, sigurno s razlogom... Kaze se: "one vam sluze jedno odredjeno vrijeme, zatim njihovo je mjesto pored Casnog Hrama". Svako dalje koristenje predstavlja izrabljivanje i mucenje te zivotinje...
      Onda, zvanje "predstavnika Islama"... zasto to? Ko im je dao to pravo? Njima, drugima slicno... mogla bih o tome svemu danima divljati, ali ne. Htjela bih jednu mirnu, kultivisanu konverzaciju, pa ako vas ima zainteresiranih - izvolite! Bice mi drago...



    Mene kao prvo interesuje kojem mehzebu ti pripadas? (ako se smije pitati) Jer za one cija se vjera temelji na Kur'anu, sunnetu, idzmi i kijasu, nema nikakvih nejasnoca ni u pogledu hadza ni u pogledu zekjata ni u pogledu namaza....ovakve se nejasnoce mogu javiti jedino kod onih koji uzimaju samo Qur'an i odbijaju vrijednost i vaznost hadisa i prakse bozijeg poslanika saws.

    Mirise mi na neku
      sektu Kur'anijje
    , Rasidije ili tome slicno??? (oni koji negiraju hadis kao 2. izvor islamskog ucenja)



    Rekao je Allahov Poslanik, s.a.w.s. " Ko tumaci Kur'an po svome nahodjenju, bez ikakvog znanja, nek sebi pripremi mjesto u Dzehenemu. "
    Hadis biljeze: Tirmizi, Ebu Davud i Taberi


21.gif Ti da imas imalo pameti nebi rekla nesto ovako. Zar ljudi koji proucavaju Kur'an i zive ga, treba da su sekta? Kako te nije strah Boga? 12.gif Rekla sam ti dovoljno, necu ulaziti u dalju diskusiju, nemas nikakve sanse... ali molit cu da napustis temu. Meni nisu potrebna tvoja ucenja, niti ikome da bude omalovazavan, ili vrijedjan.. To ne dopustam u svojim temama. Toliko!

___________________________________________________________________
ciao

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane goodGirl dana 04-11-2009 u 11:01.

04-11-2009 11:00 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
Amaryllis Amaryllis is a Female
seka




Poruka: 844

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Je l' tamo okopnilo? 13.gif

Relax sestro, pa ne bi tako jedna muslimanka ni din-dusmaninu odgovorila a kamoli drugoj muslimanki. Ma u 5 deka sam dobila odgovor kakav sam ocekivala.

Da, bojim se Boga, zato ti se i fino obracam 07.gif ta necu se bojati tebe i takvih kao ti pa taman im zmijurina bila na glavi, a ne na avataru 13.gif jeza me hvata dok ti ovo pisem 19.gif 13.gif

znaci ti nisi sljedbenik ni jednog od 4 mesheba, nazalost kako sam se i pribojavala. I kazes mi "prosipaj se sa svojim hadisima" 21.gif

    Sekte unutar islama


Ovdje su svrstani pravci koji za sebe smatraju da su muslimani, ali koje matica ne smatra muslimanima.
....
    Kuranije

    Kuranije je naziv za religioznu grupu ljudi koji sebe sami zovu pokornima, no zbog njihove prakse vjerovanja u Kur'an a ne i u Hadise, prozvani su Kuranijama.


S obzirom da ne vjeruju u Hadis, niti u bilo kakve druge religiozne izvore, oni ne obavljaju namaz u obliku u kojem ga obavlja veæina muslimana, nego smatraju da svako može obaviti namaz onako kako on osjeæa da je potrebno, te da su u Kur'anu date upute šta je zabranjeno, a šta dozvoljeno u namazu.[10]

Kuranije su religiozna grupa ljudi koji inaèe za sebe nikad ne koriste ovaj termin, ali se ovaj termin udomaæio kao oznaka ove grupacije. Oni sami sebe nazivaju iskljuèivo muslimanima, a èesto ovaj temin prevode u svoje maternje jezike pa tako u engleskom sebe nazivaju submitters, odnosno na bosanskome pokorni. Ne postoje pouzdani podaci o njihovoj brojnosti. U SAD-u su organizirani u United Submitters International zajednicu koji je osnovao Rashad Khalifa. U Evropi su raštrkani, bez jasne krovne organizacije, mada se smatra da je jedan od glavnih njihovih predstavnika Veliki muftija od Marseja Soheib Bencheikh, koji pored kuranija uživa ugled i kod mozabita.

Vjerovanje

Vjeruju iskljuèivo u Kur'an, te odbaciju bilo kakve druge religiozne izvore ukljuèujuæi i hadise. Za njih je Kur'an potpun, detaljan i savršen. Sve što je potrebno za spasenje i život na ovom svijetu nalazi se u Kur'anu. Amerièke kuranije vjeruju i u kur'ansko èudo izraženo u broju 19, dok evropske kuranije uglavnom ne vjeruju u posebnost broja 19, te odbacuju poslanstvo Rashada Khalife. I jedni drugi
    drže da su ostali muslimani zalutali s pravog puta prihvaæajuæi hadise pored božje objave Kur'ana.


Molitva

Amerièki submitteri imaju pet dnevnih molitvi, dok u Evropi broj molitvi varira od tri do dvije dnevne molitve.




    p.s. ovo ja samo radi drugih forumasa cisto da se zna s kim "raspravljamo" 07.gif

    04-11-2009 20:06 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
    dolaf dolaf is a Male
    brato




    Poruka: 618
    Location: preko vode

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Selamun alejkum mile moje....

    subhanAllah subhanAllah, .....sabur, sabur dear sestre

    »Koja god žena odstrani bilo šta iz kuæe svog muža radi uspostavljanja reda, Allah džellešanuhu joj upiše dobro djelo, briše loše i uzdiže je za stepen. Koja god žena zanese od svog muža, dokle je god noseæa, ima nagradu poput onog koji klanja noæu, a posti danju, i bori se na Allahovom džellešanuhu putu. Koja god žena ima poroðajne bolove, za svaki poroðaj ima nagradu oslobaðanja robinje, a za svako dojenje, oslobaðanje roba, a kada doðe vrijeme za odbijanje djeteta od dojenja, pozove je glas sa nebesa: »Ženo, veæ su ti dovoljna djela koja si uradila, pa makar i zanemarila djela koja su i preostala.« »Na to Aiša radiallahu `anha reèe: »Dato je ženama dosta, a šta je sa vama ljudima?», našto se Poslanik nasmija pa reèe: »Koji god èovjek uzme svoju ženu za ruku, želeæi je, Allah džellešanuhu mu piše dobro djelo. Kada je zagrli deset sevaba, a kada obavi spolni odnos ima veæu nagradu, nego što je dunjaluk i sve na njemu. Kada ustane da se okupa, ne stigne mu voda s kose na tijelo, a da mu bne bude upisano dobro djelo, izbrisano loše i bude uzdignut za stepen. A ono što dobija gusulom, kupanjem, bolje je od dunjaluka i onoga što je na njemu, jer se Allah džellešanuhu ponosi njim, pred melekima govoreæi: »Pogledajte mog roba, ustaje noæu da se oèisti od neèistoæe, vjerujuæi èvrsto da sam Njegov Gospodar. Budite svjedoci da Sam mu veæ oprostio...«

    ___________________________________________________________________
    "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

    "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

    'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
    najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

    04-12-2009 01:58 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Thread is closed
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com