Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Za » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Anketa:
1. Ljubav 14 48.28%
2. 9 31.03%
3. Interes 3 10.34%
5. Djeca 2 6.90%
4. Partnerstvo 1 3.45%
Total: 29 Votes 100%
 
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Zašto ljudi sklapaju brakove? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Buduæi sam na odmaranju od dnevnopolitièkih tema, odluèio sam da se posvetim nekim sociološkim fenomenima.
Za poèetak sam odluèio analizirati instituciju braka.


Brak

Brak je u pravnom smislu zakonom ureðena životna zajednica muškarca i žene. Za sklapanje braènog saveza moraju biti ispunjene odreðene pravne pretpostavke propisane zakonom èime bi pravni poredak takvoj zajednici priznao uèinke braka.

U sociološkom smislu brak je relativno trajna spolna i ekonomska zajednica dviju osoba razlièitog spola, koja ima sociološke, kulturne, vjerske i pravne posljedice i èija osnovna funkcija je osnivanje obitelji i stvaranje potomaka.

Ipak, braèni savez kao i ostale derivacije društvenog ugovora, ima zakonom propisana prava i dužnosti, definiranu proceduru i kriterije valjanosti.

Pa koji je onda smisao braka i koja je funkcija te institucije u društvenim okvirima, a koja u meðuljudskim odnosima supružnika?
Drugim rijeèima možemo li razlikovati osobnu i privatnu povezanost dvoje ljudi od obitelji koja obuhvaæa posebnu interesnu i društvenu skupinu?

U cijelom je svijetu, i u zapadnoj kulturi obitelj svojim sociološkim interesima gotovo sasvim pokrivala brak njegovim osobnim interesima. Iz tog razloga u braku nije nastajao nikakav konflikt ili raskol. Odnos izmeðu muža i žene je bio toliko ovisan o ustaljenim navikama i zato je bio sam po sebi logièno neosoban. Zato brak kao i obiteljski život nikada nije bio u krizi.
Èim se u novije vrijeme brak, kao osobni problem dvoje ljudi poèeo osamostaljivati od obitelji nastajala je sve veæa razlika izmeðu braka i obiteljskog života. Zbog toga možemo reæi da su brak i obitelj dvije razlièite stvarnosti meðusobno isprepletene. Danas je ta dvojnost izmeðu braka i obitelji sve jasnija.

Ono što ovdje želim razmotriti je: ''kako i zašto se dogaða da dvoje ljudi žele stupiti u braèni savez, osnovati i saèuvati braènu zajednicu''.

Ako netko želi da zaokruži jedan ododgovora, neka ga pokuša objasniti.

___________________________________________________________________

    03-27-2009 17:42 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vec sam ovome pisala, ali haj nije s goreg obnovit gradivo...
    U nas je bio iz cistog interesa (valjda se zato bilo tesko razvest 19.gif ).
    Naime prilikom stupanja u brak, u to vrijeme, porez je bio znatno manji ako su osobe u braku. Pored toga bivsi muz je u slucaju sklapanja braka imao neku dodatnu svakomjesecnu nagradu u relativno dobrom iznosu.
    S obzirom da smo zivjeli godinama zajedno (taj dio je bio iz ljubavi), napravili smo racunicu i vjencali se nakon nekih 3 godine, tj popustila sam iz cisto ekonomski razloga...
    Prosle sedmice sam cula isti argument kod jedne prijatelice koja je takodje godinama zivjela s momkom prije nego sto su odlucili da ozvanice vezu...bice da nam je to profesionalna deformacija 19.gif

    03-27-2009 17:50 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    postavi opciju ....zajebali se .....pa da i ja glasam

    ___________________________________________________________________

      03-27-2009 17:55 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667
      pokretac teme Thread Started by Magistar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Pipi Duga Carapa:

        Vec sam ovome pisala, ali haj nije s goreg obnovit gradivo...
        U nas je bio iz cistog interesa (valjda se zato bilo tesko razvest 19.gif ).
        Naime prilikom stupanja u brak, u to vrijeme, porez je bio znatno manji ako su osobe u braku. Pored toga bivsi muz je u slucaju sklapanja braka imao neku dodatnu svakomjesecnu nagradu u relativno dobrom iznosu.
        S obzirom da smo zivjeli godinama zajedno (taj dio je bio iz ljubavi), napravili smo racunicu i vjencali se nakon nekih 3 godine, tj popustila sam iz cisto ekonomski razloga...
        Prosle sedmice sam cula isti argument kod jedne prijatelice koja je takodje godinama zivjela s momkom prije nego sto su odlucili da ozvanice vezu...bice da nam je to profesionalna deformacija 19.gif


      Postoje braène zajednice koje se osnivaju i funkcioniraju ne na principu ljubavi, veæ na nekim drugim principima. Praksa pokazuje da takvi brakovi nisu rijetki, niti neuspješni. Ako meðu partnerima nema ljubavi, oni svejedno mogu željeti stupiti u brak iz nekih drugih razloga, razloga. To uobièajeno nazivamo brak iz interesa.

      Meðusobni odnos u kojem nema ljubavi, nema moguænosti bivanja jednim. Ako nema obostranog interesa, teško æemo se održati zajedno. Tako bi dobitna kombinacija uspješnog braka mogla glasiti:
        imati interes za biti zajedno ali ne težiti biti jedno.


      Takav brak u koji osobe ulaze vlastitom voljom i slobodnom odlukom, bio on iz ljubavi i/ili interesa, može se smatrati legitimnim i legalnim, i kao takav, ima velike šanse biti dugotrajan i uspješan.

      ___________________________________________________________________

        03-27-2009 17:58 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667
        pokretac teme Thread Started by Magistar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Vidim da prednjaèe oni koji zaokružuju ljubav.

        A je li tako? Da li je ljubav to što tjera ljude da uðu u brak, taj svojevrsni društveni i zakonski oblik zajednice sa svim pravnim, sociološkim i materijalnim posljedicama.
        Da li je to dovoljan motiv?

        Prvi i osnovni razlog za brak može biti ljubav.
        Usmjerenost na ljubav stara je koliko i èovjek.
        Ljubav potièe osobnu stranu braka koja je intimna i osobna izmeðu dvoje ljudi.

        Mladi èesto sklapaju brak vrlo brzo nakon što su se sreli i zaljubili. Snažna fizièka i emocionalna privlaènost nije u svim društvima i kulturama podjednako razumljiva.
        Osjeæaj ljubavi se prepoznaje po intenzitetu, po tome koliko zaokuplja ali se ne podrazumijeva da bi taj osjeæaj morao biti pretpostavka braka, pogotovo uspješnog.

        Da pojednostavim, brak i ne mora biti nužan okvir ljubavi. Dvoje ljudi se mogu voljeti i zajedno živjeti i izvan braka. Ljubav je oèito jak, ali ne i dovoljan razlog za brak.
        Ako su dvoje ljudi koji se vole dovoljni jedno drugome, ako se ta ljubav u potpunosti upražnjava kroz njihov meðusobni odnos – institucija braka nije im potrebna.

        Ipak, velika veæina ljudi ne zadovoljava se statusom i ulogom ljubavnog objekta svoga partnera i ako pak želi iziæi iz tog okvira i zadobiti puni društveni legitimitet mora se formalizirati i legalizirati.

        Ipak mislim da su pored ljubavi, za brak potrebni još neki jaki razlozi.

        ___________________________________________________________________

          03-27-2009 18:16 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          po meni jedan jedini razlog za brak je ljubav. kratko i jasno.

          ali ne zanosim se jer znam da se mnogi brakovi zbog drugih razloga.

          brakovi koji su bazirani na ljubavi imaju daleko vece sanse da opstanu, cak i kad krene nizbrdo. niko te ne moze razumjeti kao tvoj bracni partner.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          03-27-2009 18:21 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17853
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          *istina magister - dvoje mogu da zive i vole se i bez braka. istina ziva.

          brak sam po sebi nija garancija nicega, ali je dobar start. opet je do njih.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          03-27-2009 18:22 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Magistar Magistar is a Male
          moforaja




          Poruka: 2667
          pokretac teme Thread Started by Magistar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od tana:

            po meni jedan jedini razlog za brak je ljubav. kratko i jasno.

            ali ne zanosim se jer znam da se mnogi brakovi zbog drugih razloga.

            brakovi koji su bazirani na ljubavi imaju daleko vece sanse da opstanu, cak i kad krene nizbrdo. niko te ne moze razumjeti kao tvoj bracni partner.


          Ne bih se složio. Mnoge sociološke studije govore suprotno.
          Napominjem, govorimo u uspješnim brakovima, a ne o uspješnim ljubavima.

          Svi mi kad mislimo na brak obièno podrazumijevamo krunu ljubavi dvoje ljudi. Ipak, ne smijemo zaboraviti èinjenicu da je brak je institucija i kao takav može egzistirati bez ljubavi.
          Život je svjedok mnogih brakova iz nagodbe i interesa. Neki kažu da su ti brakovi najtrajniji, imaju zajednièki cilj, bez velike su žari ali s velikim stupnjem tolerancije.

          Uzeæemo kao primjer Marxovu teoriju ''viška vrijednosti'', I u braènoj zajednici se može govoriti o sredstvima za proizvodnju, proizvodnim i društvenim odnosima… U braku mora postojati neki višak vrijednosti koji samo brak može ponuditi.

          Ali, neovisno o tome kako nastaje i u èemu se sastoji takav višak vrijednosti, oèito je da je on taj dodatni jaki razlog za uspostavu i održavanje braène zajednice. Ako su partneri svjesni viška vrijednosti koji im brak može priuštiti, i ako ga prepoznaju kao svoj pojedinaèni i zajednièki interes velike su moguænosti za uspostavu i održavanje braène zajednice.
          Ljubav, znaèi, za brak nije dovoljna. Ali, nije ni nužna.

          ___________________________________________________________________

            03-27-2009 18:30 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
            asataN asataN is a Female
            moforaja




            Poruka: 4110

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            zasto se onda ne dozvoljava brak medju rodbinom ......kad ti ne treba ljubav ....nagodite se brate da sva lov od povratka taxe ostane u familiji ..... 04.gif

            ___________________________________________________________________

              03-27-2009 18:35 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
              cheri cheri is a Female
              moder u peMziji




              Poruka: 3806
              Location: Svizzera

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Nekad davno djeca koja nisu bila rodjena u braku su se jednostavno zvala nelegitimna djeca i tako su i bila tretirana i pred zakonom. To je, na svu srecu, danas drugacije, bar na zapadu, a vjerujem i dole kod nas, tako da mi se cini da od svih ovih mogucih motivacija za sklapanje braka taj mozda nema puno osnove danas. A u proslim vremenima je mozda bio jedan od cescih motiva.
              Nakon svega onog sto je napisano u domenu sociologije, a tice se razloga sklapanja braka, pitam se kako zvuci kad kazem da sam se udala iz ljubavi, one slijepe. Jednostavno, zelis da se svako jutro probudis s osobom koju volis. E, sad moze li se sve to uraditi i bez sklapanja braka? Moze, naravno, jer se odavno rijec FAMILIJA ne poistovjecuje sa rjecju BRAK, sto je i ispravno.
              Nazovi to postivanje i pracenje tradicije, nekakvog uvrijezenog misljenja u drustvu da je to pravi nacin da se krunise ljubav...ne znam.

              Da se osvrnem i na brakove iz interesa. U zgradi imam par koji ima vec dvoje djece, a nedavno su tek sklopili brak..razlozi: olaksice pri otvaranju zajednickog fonda stednje, olaksice kod mnogih birokratskih pitanja. Dok god se radi o interesu OBJE osobe, ti brakovi mogu i funkcionisati. Nesto sto se osnuje, a ima svoju konkretnu svrhu, moze i te kako trajati i biti uspjesno. Mozda cak i uspjesnije od nekih brakova koji su sklopljeni iz zaljubljenosti, jer znamo da ta ista moze i izblijedjeti i nestati, pa onda zajednica gubi svoju svrhu.
              Eto, ja nabacah malo ovako, bez reda...usput, kliknula sam na prvu opciju. 01.gif

              P.s. Magistre, je li ovo tema onako, da se pricamo i razmjenimo misljenja ili cemo te uskoro vidjeti dole na cestitkama 13.gif

              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 03-27-2009 u 18:46.

              03-27-2009 18:43 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
              cheri cheri is a Female
              moder u peMziji




              Poruka: 3806
              Location: Svizzera

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Au, koliko ste svasta napisali dok sam ja pisala moj post...tema interesuje, vidim.

              03-27-2009 18:44 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17853
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              *magistar pisali smo istovremeno. kasnije sam se slozio da ljudi mogu da zive u zajdnici i da se vole i bez braka.

              brak je dobar start za ostatak zivota. ne radi se tu samo o odnosu izmedju dvoje ljudi i njihovom statusu. kasnije dolaze djeca i ostali faktori zbog kojih smatram da je brak dobar start za pocetak novog zivota.

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              03-27-2009 18:49 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              pasha pasha is a Male
              Super Moderator




              Poruka: 9495
              Location: uh jebo te

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              ja sam stupio u brak silom
              silom prilika sam se zaljubio i nisam nista drugo mogao nego da se ozenim sa mojom dragom
              posto je brak institucija zasnovana na ovom ili onom onda ja slobodno mogu reci da nije radi ekonomije
              bio sam kokuz svjetski
              starci mi kupili odijelo i platili svadbu koja je bila onako manja nista veliko raja se skupili i plakali za mnom
              imao troje djece i onako kapital kojim se nebih postitio i da kazem ali ovo zadnje nije razlog sto smo i dalje zajedno
              naravno rekao sam ljubav 10.gif

              ___________________________________________________________________

                neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
              Oscar Wilde

              03-27-2009 19:10 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
              sany sany is a Female
              seka




              Poruka: 673
              Location: njemacka

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Po meni je ljubav najcesci razlog za sklapanje braka,mada ne bih rekla da svi razumiju tu famoznu rijec LJUBAV.Primjecujem da ljudi,pogotovo mladje generacije,svaku zaludjenost nekom osobom smatraju ljubavlju,toliko su ubijedjeni da je bas to ta osoba sa kojom zele provesti zivot,zasnovati bracnu zajednicu,porodicu.... to cesto krene naopako.Interes je takodjer cest razlog za sklapanje braka,i kako vidim po nekim parovima iz moje okoline,moze funkcionisati jako dobro,cak puno bolje nego brakovi zasnovani iz ljubavi.
              Ipak sam ja glasala za prvu opciju 04.gif

              Magistre,fina tema,ja se nadam da ces navratiti i u kuhinju 13.gif

              ___________________________________________________________________
              Bogat si tek kad imas nesto sto nikada ne mozes kupiti novcem.....

              03-27-2009 19:16 sany is offline Pregledaj poruke od sany Dodaj sany u listu prijatelja
              djemila djemila is a Female
              Naj-Moder 2008




              Poruka: 11452
              Location: Mostar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Nekako mi je normlan slijed ovih navedenih stavki....Ljubav, Zelja za zajednicom i Djeca...(mada postoje sretni, dugotrajni brakovi bez djece ) sve je nekako isprepleteno...

              Nazalost, nijedna ove dvije stavke nisu dovoljne da bi se brak odrzao ako nema ljubavi,

              Brak iz interesa je brak bez ljubavi i taj brak ima vise sanse da opstane sve dok ima sredstava na osnovu kojih je i zasnovan.

              Partnerstvo... to je opet najcesci oblik bar ovdje, s djecom ili bez...mada prije 15-tak godina je dosao zakon da se ne moze partner naslijediti i onda su se k'o ludi vjencavali po stare dane....i velika unucad im u svatovima 07.gif

              PS glasala sam za Ljubav, jer mi je to ipak najjaci razlog za sklapanje braka....

              ___________________________________________________________________
              Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

              03-27-2009 19:24 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17853
              Location: na prinudnom radu :)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              da sam mogo glaso bi za 4 opcije
              1. Ljubav
              2. Želja za zajednicom
              4. Partnerstvo
              5. Djeca

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              03-27-2009 19:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              djemila djemila is a Female
              Naj-Moder 2008




              Poruka: 11452
              Location: Mostar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Zato i ja rekoh, da su mi ove prve opcije sve isprepletene...

              mozda bi se anketa mogla preinaciti ?

              ___________________________________________________________________
              Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

              03-27-2009 19:38 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
              metallica metallica is a Male
              moforaja




              Poruka: 8228
              Location: CH.WILLA(uglavnom)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              ako se gleda iz "licnog" ugla svakog pojedinca onda tu nema "pameti" svako ima svoje razloge i to niko nema samo jedan razlog i ZA i Protiv vec vise njih

              a ako se gleda sa strane onda tu ima mnogo "spoljnih efekata".





                    ___________________________________________________________________

                      03-27-2009 19:39 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                      metallica metallica is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 8228
                      Location: CH.WILLA(uglavnom)

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od djemila:

                        Zato i ja rekoh, da su mi ove prve opcije sve isprepletene...

                        mozda bi se anketa mogla preinaciti ?


                      ne moze se ovde napraviti "pametna anketa" jer bi morala imati "hiljdu/tisucu" opcija kontas 10.gif 10.gif

                      ___________________________________________________________________

                        03-27-2009 19:41 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                        el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
                        majkin fakin




                        Poruka: 2332
                        Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        ne znam.

                        po meni su to dvije sasvim razlicite stvari...brak i ljubav.

                        postoje uspjesni brakovi gdje nema ljubavi (sto ne znaci da nema uzajamnog poshtovanja, koje je neophodno) a postoje i uspjesne ljubavi bez brakova...evo ga jedna dole u mom potpisu:)

                        komad papira ne znaci nista. mozda nekom znaci, meni ne.

                        prema tome, brak se moze nazvati interesom u smislu razniraznih poreskih i drugih olaksica. zajednicki zivot iz ljubavi - da. papir s pechatom iz opshtine...ljubavi nije potreban. koristan jeste, ali nije potreban.

                        03-27-2009 19:43 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
                        Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                        Postavi novu temu Odgovori
                        Go to:
                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com