Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Reis Mustafa ef. Ceric 1 Votes - Average Rating: 1.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (12): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Reis Mustafa ef. Ceric Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo procitah jedan vrlo interesantan tekst koji me ponuka da otvorim ovu temu.
Sta vi mislite o liku i djelu vrhovnog poglavara muslimana u BiH ?

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:09 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To se ne može ni zamisliti. To da se službenici Islamske zajednice BiH, ma šta mislili, suprotstave Mustafi efendiji Ceriæu, potencijalnom doživotnom reisu ili zvaniènom politièkom lideru Bošnjaka (ako veæ ne može oboje), možda èak i evropskom muftiji, èim zaživi funkcija „muslimanskog pape“. Islamska zajednica Bosne i Hercegovine danas je, uz èasne izuzetke – komada jedan: ime mu je Mustafa efendija Spahiæ, profesor je na Gazi Husrev-begovoj medresi i alim džamije Èobanija u centru Sarajeva – servisna služba reisa koji nikada nije krio politièke ambicije, da bi u posljednjih godinu dana krenuo u ofanzivu betoniranja vlastite moæi, dok istovremeno „vanjskom svijetu“ pokazuje umilno, tolerantno lice muslimanskog filozofa


Piše: Emir Imamoviæ

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:09 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Svjedoci smo da u ovome gradu posljednjih godina divlja neki èudan graditeljski sindrom. U njemu nièu neobièni, pomalo zastrašujuæi tornjevi koji podsjeæaju na svojevrsne ‘babilonske kule’. Ne treba ni pominjati kako su one uvijek bile znak gordosti, osionosti, neizljeèive sujetnosti i želje da se postane ‘gospodarom grada’ u kome, danas-sutra, nijedna glava na ramenu ostati neæe bude li remetila ‘mir noæi’ koja se nad ovim gradom veæma spušta. Kad još ponikne nova rezidencija Rijaseta na Kovaèima, eto nam svih nišana prema kojima æe se ravnati život i sloboda ovdašnjih ljudi sretnih kada se sutradan uopšte živi probude i, najprije, ponizno pozdrave na jednoj, pa na drugoj strani ‘gospodare èarobnih prstenova’ koji bahato udaraju peèat na ovo naše ‘balkansko vrijeme’ (Rešid Hafizoviæ, profesor na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu)

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:10 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prošlo je od tada petnaest, plafon šesnaest Bajrama. Od te karadžiæevski krvave 1993. godine u kojoj je nekadašnji socijalistièki funkcioner, ratni èlan Predsjedništva Bosne i Hercegovine i danas neuspješni opozicionar dr Nijaz Durakoviæ, objavio knjigu znakovita naslova. Prošlo je, eto, od tada petnaest, plafon šesnaest Bajrama. Od te karadžiæevski krvave 1993. godine u kojoj je nekadašnji visoèki, zagrebaèki i èikaški hodža, Musatafa efendija Ceriæ glavom, bradom i ahmedijom, postao reisu-l-ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine.

To se lako da zamisliti. To kako reisu-l-ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, Mustafa efendija Ceriæ u utorak – neka bude utorak, onako, bez nekog razloga – ulazi u Rijaset i dok žurnim korakom gazi ka kabinetu u koji su po mišljenje dolazili predsjednici vlada, stranaka, ministri, doministri i, jednom, fudbalski trener, kaže, recimo, šefu kabineta da mu odmah nazove hodžu iz...nekog mjesta na obali Drine.

- Esselamu alejkum, Mustafa je.
- Alejkumu selam reis efendija.
- Kako si mi?
- Dobro je, fala Allahu, dobro je. Evo baš nam je ovo jedno selo juèer dobilo struju. Naše selo, bošnjaèko. Vratili se ljudi ima osam godina, a eto do juèer...
- Imal džamija?
- Ima, kako nema? Kažu mi da æe sad, kad imaju struju...
- Dobro to. Ti ko Tesla, struja vako, struja neko...
- Ma nije, eto, samo kažem.
- Nego, èitaš ti novine?
- Èitam...sve što mogu. Ovde slabo dolaze. Nit ima ko prodavat, nit ko kupovat. Puno je marka. Niko ne radi, male penzije... Uzmem Avaz, Osloboðenje ili mi donesu, eto.
- Kako Osloboðenje tobe jarabi!
- Ovaj...više Avaz.
- Onda sve znaš.
- Pa eto, znam, vidim. Boga mi, teško æe naš svijet predeverat ovu godinu. Kriza, a svakako nemaju, moj reis efendija.
- Slabo ti, Boga mi, slabo znaš. Ili èitaš otpozada. Jesil vidio ko se sve javio: sva muftijstva, naša, iz Bosne, pa i iz Njemaèke, onda iz Amerike...iz, iz...ne znam više ni ja...
- Ja, i?
- Èuj i? Evo ja imam spisak. Ko god je dao podršku da se napravi meni rezide...ovaj, zgrada Rijaseta Islamske zajednice, pored njegovog imena je plus. A kod tvog – ništa.
- Halali reis efendija, nisam stigo.
- Nema se šta stizat. Sjedi, brate, upali kompjuter...
- Odakle mi kompjuter?
- Dobro, uzmi papir i olovku i fino, svojim rijeèima sastavi da osuðuješ rad pojedinih medija, nemoj zaboravit stavit Federalnu televiziju, onda da meni, ovaj Bošnjacima, treba zgrada, normalno i da mene podržavaš...
- Hoæu, hoæu.
- I pošalji vamo da se prekuca i da Avazu. Ja idem u Davos, imam nekog posla, kad se vratim hoæu da me èeka. Biæeš na sedmoj, najdalje devetoj strani.
- Hoæu reis efendija. Odma.
- Allahimanet.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:11 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To se ne može ni zamisliti. To kako reisu-l-ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, Mustafa efendija Ceriæ u utorak – neka bude utorak, onako, bez nekog razloga – ulazi u Rijaset i dok žurnim korakom gazi ka kabinetu u koji su po mišljenje dolazili predsjednici vlada, stranaka, ministri, doministri i, jednom, fudbalski trener, kaže, recimo, šefu kabineta da mu odmah nazove hodžu iz...nekog mjesta na obali Drine.

- Esselamu alejkum, Mustafa je.
- Alejkumu selam reis efendija.
- Kako si mi?
- Dobro je, fala Allahu, dobro je. Evo baš nam je ovo jedno selo juèer dobilo struju. Naše selo, bošnjaèko. Vratili se ljudi ima osam godina, a eto do juèer...
- Imal džamija?
- Ima, kako nema? Kažu mi da æe sad, kad imaju struju...
- Dobro to. Ti ko Tesla, struja vako, struja neko...
- Ma nije, eto, samo kažem.
- Nego, èitaš ti novine?
- Èitam...sve što mogu.
- Onda sve znaš.
- Pa eto, znam, vidim. Boga mi, teško æe naš svijet predeverat ovu godinu. Kriza, a svakako nemaju, moj reis efendija.
- Slabo ti, Boga mi, slabo znaš. Ili èitaš otpozada. Jesil vidio ko se sve javio: sva muftijstva, naša, iz Bosne, pa i iz Njemaèke, onda iz Amerike...iz, iz...ne znam više ni ja.
- Ja, i?
- Èuj i? Evo ja imam spisak. Ko god je dao podršku da se meni rezide...ovaj, zgrada Rijaseta Islamske zajednice, pored njegovog imena je plus. A kod tvog – ništa.
- E, pa, reis efendija, odma piši minus.
- Molim!?
- To što si èuo. Sram te bilo i na ovom i na onom svijetu! Šesnest godina si reis i malo ti vlasti. Kule gradiš s bandom što je u rat ušla u gaæama, a izašla iz njega u mercedesima, plješæeš im dok te gaðaju milionima, a muslimanska sirotinja rovi po kontejnerima. Uzeo si u Sarajevu 300 kvadrata za 16.000 eura, zaposlio familiju u državnoj službi, zetu sredio stan... Više ti potrošiš na naoèare, nego tri povratnièke familije za hljeba! Ne znaš pola mjesta u Bosni ni na karti naæ, al' iz aviona ne izlaziš. Uzeo si pare od Saudijaca, pustio one bradonje da nas oni u suru utjeruju. Umjesto vjerom ti se baviš novinama, ureðuješ, nareðuješ...
- Slušaj me...
- Ama slušaj ti mene! Meni je babo robijo zbog verbalnog delikta i ja sam se Allahom zakleo da æu, kolko mogu, pomoæ da više nikad nikom otac ne ode u zatvor zato što ne misli ko vlast i ne šuti, pa nek bude što biti mora.
- Znaš li ti s kim govoriš?
- Znam efendija, pa nek si stotinu puta reis.
- E pa dobro kad znaš. Onda kupi Avaz sutra, pa vidi.
- Hoæeš li mi to reæ da sam bio udbaš ili da sam budala ili æeš otkrit da je hodža islamofob? Il sve troje!?
- Allahimanet.
- Allahimanet Mustafa.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:12 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To se, rekosmo, ne može ni zamisliti. To da se službenici Islamske zajednice BiH, ma šta mislili, suprotstave Mustafi efendiji Ceriæu, potencijalnom doživotnom reisu ili zvaniènom politièkom lideru Bošnjaka (ako veæ ne može oboje), možda èak i evropskom muftiji, èim zaživi funkcija „muslimanskog pape“. Islamska zajednica Bosne i Hercegovine danas je, uz èasne izuzetke – komada jedan: ime mu je Mustafa efendija Spahiæ, profesor je na Gazi Husrev-begovoj medresi i alim džamije Èobanija u centru Sarajeva – servisna služba reisa koji nikada nije krio politièke ambicije, da bi u posljednjih godinu dana krenuo u ofanzivu betoniranja vlastite moæi, dok istovremeno „vanjskom svijetu“ pokazuje umilno, tolerantno lice muslimanskog filozofa. Kao na nedavnom Ekonomskom forumu u Davosu, gdje je, pored ostaloga, rekao da „nema drugog puta, veæ da kroz dijalog, toleranciju i meðusobno razumijevanje zajedno gradimo bolji svijet uvijek i svugdje“. O èemu je, naravno, uredno izvjestio Dnevni avaz, novina u kojoj Ceriæeve slike izlaze æešæe nego impresum.

Eto, baš i tog dana kada su javljali kako je reisu-l-ulema govorio ono što ne misli i ne bi radio ni za kakve pare – dobro, možda bi za velike - na istoj strani Avaza objavljeno je saopæenje Muftijstva travnièkog u kojem se, naravno, daje puna podrška Ceriæu; osuðuju svi što misle i govore kako je izgradnja zgrade Rijaseta IZ, posebno novcem novobogataša od kojih bi polovina u ureðenoj državi bila u zatvoru, a pola nigdje, blago reèeno sramotna; a nije zaobiðena ni medijska scena, posebno Federalna televizija. I reis je, ako se do ovog trenutka uopæe vratio s turneje, bio sretan i zadovoljan. Kao i kada je proèitao kako su revnosni službenici Islamske zajednice pisali Regulatornoj agenciji za komunikacije i menadžmentu Federalne radio televizije i zatražili da se „zaustavi izvještavanje u emisiji 60 minuta ili æe oni poduzeti zakonom predviðene mjere“.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:12 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ima tome, recimo i pet godina. Objašnjavajuæi kako su se brojni Bošnjaci u ratu vratili prakticiranju vjere, buduæi stanar raskošne rezidencije napravljene donacijama „uglednih bošnjaèkih biznismena“, potencijalni doživotni reis ili zvanièni politièki lider Bošnjaka (ako veæ ne može oboje), možda èak i evropski muftija, Mustafa efendija Ceriæ dakle, je njemaèkim novinama kazao: „Karadžiæ je uradio za islam u Bosni više nego ja za pet decenija!”. Proèitana izvan konteksta, što nije nepravilno, ova Ceriæeva izjava dobija na taènosti. To ispravno, dvostruko èitanje, savršeno je objašnjenje znaèenja sintagme iz naslova knjige nekadašnjeg socijalistièkog funkcionera i neuspješnog opozicionara u BiH, dr Nijaza Durakoviæa objavljene prije petnaest, plafon šesnaest Bajrama; one karadžiæevski krvave 1993. u kojoj je nekadašnji visoèki, zagrebaèki i èikaški hodža, Mustafa efendija Ceriæ glavom, bradom i ahmedijom, postao reisu-l-ulema Islamske zajednice Bosne i Hercegovine. Knjiga se, inaèe, zove: Prokletstvo muslimana!

Zbilja, to mora da je prokletstvo. Ako veæ nije najobièniji kukavièluk onih što danas praznih džepova i zavijajuæih stomaka u reisa gledaju k’o u Boga! A sutra æe, kada ponikne nova rezidencija Rijaseta na Kovaèima, prema njoj ravnati život i slobodu i biti sretni kada se sutradan uopšte živi probude i, najprije, ponizno pozdrave „gospodare èarobnih prstenova” koji bahato udaraju peèat na ovo naše „balkansko vrijeme”.

P.S.
Uzgred, prošlo je od te 1993. duplo više Bajrama, ali je sve drugo, na žalost – isto.

P.S.S.
Hvala sarajevskom èitatelju na ukazanoj greški.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:13 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
djelda djelda is a Male
raja




Poruka: 1646
Location: dolina grka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa šta ti misliš HOGAR ( strašni ) 13.gif da æe se ''NAŠ'' Reis u nedaj Bože audiju 80 vozat, pa on je ipak jedan Reis jedne jako ''bogate'' države 13.gif

Za komentare daljne ( vezano za Avaz ) saèekat æu prvo da se jave ''neki'' èlanovi da ga ( Radonèiæa ) siromaha ''operu'' malo 13.gif

___________________________________________________________________
Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

04-07-2009 12:20 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
djelda djelda is a Male
raja




Poruka: 1646
Location: dolina grka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Èuj ''gospodare prstenova'' 13.gif
Neznam bil' se smij'o il 26.gif

I ti ode Hogar u Islamofobe, ðeš ovo napisat u javnost 01.gif

___________________________________________________________________
Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

04-07-2009 12:21 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djelda:

    Èuj ''gospodare prstenova'' 13.gif
    Neznam bil' se smij'o il 26.gif

    I ti ode Hogar u Islamofobe, ðeš ovo napisat u javnost 01.gif


Sto, pa nije ovo tako strasno, a fali dobrih tema 01.gif
Po islamu nisu potrebni posrednici izmedju Allaha dz.s, i covjeka, zbog cega se onda grade nove Babilonske kule ?

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:34 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
djelda djelda is a Male
raja




Poruka: 1646
Location: dolina grka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Šuti jadan nisi bio 13.gif mogu nam tamo metnut minus ( - ) kraj moforaja, ko što su metli kraj FTV- a 13.gif

A kule 14.gif to je da smo bliži Bogu, i da Radonèiæ može odozgo babovinu ( Sandžak ) vidjeti 13.gif

___________________________________________________________________
Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane djelda dana 04-07-2009 u 12:49.

04-07-2009 12:49 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djelda:

    Šuti jadan nisi bio 13.gif mogu nam tamo metnut minus ( - ) kraj moforaja, ko što su metli kraj FTV- a 13.gif

    A kule 14.gif to je da smo bliži Bogu, i da Radonèiæ može odozgo babovinu ( Sandžak ) vidjeti 13.gif


13.gif 13.gif 13.gif dobra ova za minus 10.gif

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-07-2009 12:51 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Poneka s'proljeca
SexNepoznat

Poruka: 392

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja se ne sjecam da je reis ikada digao glas protiv hapsenja generala alagica!!!!

Ja ne cuh nista od njega po pitanju amandmana za Brcko!!!!!

Alispahiæ)
Podsjeæanje: General Mehmed Alagiæ (8. VII 1947. – 7. III 2003.)(Fatmir Alispahiæ)
Subota, 07 Mart 2009 08:16 Mustafa Ožiljci vremena
Insan od sna...
General Mehmed Alagiæ je veæ dugo živio s onu stranu života. Èekao je da ode. Tamo, kud je otišao, èekaju ga njegova velika djela.
Sudbina generala Mehmeda Alagiæa je paradigma bošnjaèkog prokletstva.

General je osvajao bisere, vraæao ih u školjke, oslobaðao zvijezde, u bukete slagao ruže vjetrova, ne bi li svoju zemlju i njene ljude darivao rahatlukom i dobrotom. General je bio umjetnik patriotizma! Nije imao vremena ni talenta da èeka zahvalnost. Živio je stvaralaèki èin. Ali ni u crnom snu nije slutio da æe postati griješnik zbog svoje ljubavi. Njegova ljubav je bila roditeljska, bespovratna, darivana u vjeri da je najveæa nagrada za insana kad iza njega ostane život.

Univerzum bi se raspao kad bi djeca kasapila roditelje. Civilizacija traje zbog zahvalnosti. Raspala bi se buduænost ako bismo ponižavali prošlost. Zato se danas raspadaju Bošnjaci, poput zagnojene, truhle rane. …Taj narod napušten od sebe.



General has a dream

U proljeæe 2001. prvi put sam bio u Sanskom Mostu. Èudnovat grad. Miriše na vodu. U ravnici je, zelenijoj od zelene boje. Vazduh što ga pronosi Sana, umiva oèi. Bistrije je. S mosta se vide ribe u Sani. Tu je normalo da ljudi i ribe žive zajedno. Sana je puna riba. Grad je pust od ljudi. Široke ulice i pokoji èovjek. Ljudi napadnom srdaènošæu kao da nastoje sakriti tišinu. Nad ovim gradom ledbe neke tajne. Ima nešto nedoreèeno.

U prvi mah pomislim da iznad svih naših gradova u kojima su èinjeni zloèini ledbi taj miris karanfilèiæa. – Ovdje su ubili doktora Mehu, iz pištolja, sa pola metra, tijelo je ostalo satima… – kaže Mido i pokazuje spomen-ploèu, u blizini mosta. – Tamo su ubili… Svud su ubijali. Grad je pun lebdeæih biljega. Ubijali su i u Trebinju, Višegradu, Zvorniku, ali rane ne vidi niko. Rane osjete samo ranjeni. Grad je u ratu bio geto za Bošnjake. Od 30.000 Bošnjaka, preko 5000 se nije uspjelo izvuæi. Od 25. V ‘92. do 10. X ‘95. oni su živjeli život Jevreja u Hitlerovoj Njemaèkoj. Bog sami zna koliko je teško u ovako lijepom gradu èekati smrt. Blizu hiljadu Bošnjaka je likvidirano, prema potrebi. Sretnici su deportovani. Oko 500 je doèekalo oslobodioce. Iz pravca Kljuèa, nakon što je ushašovio i oplijevio Kupres i Vlašiæ, u rodni grad je ušao general Mehmed Alagiæ. Èinilo se da je svanulo.

Ovu prièu mi je kazivao Mido dok me te kišne noæi vodio da vidim kuæu u kojoj živi general. Noæ je, uèinilo mi se da je ta malehna kuæa zarasla u mahovinu. Sjetio sam se kako sam davno gledao u kuæu Ismeta Mujezinoviæa, kao da gledam samog velikog slikara. Bilo je neèeg uzvišenog u ovom gledanju generalove kuæe.

Mehmed Alagiæ je bio insan od sna. Smisao života je mjerio kolièinom zasanjanog. Kao i svaki duhovan èovjek. Njegov angažman na funkciji opæinskog naèelnika nije bio politièki, veæ umjetnièki. Drukèije se ne može objasniti poratna renesansa Sanskog Mosta. Za nekoliko mjeseci, general je probudio volju za buduænost. Kažu, Sanjani su tada udisali jutro. Gradilo se, vraæalo se, proizvodilo se, voljelo se… Bilo je lijepo živjeti snove.

General je uputio poziv na povratak, svih. U grad su se slili prognanici iz 27 opæina, da u tom ozraèju optimizma èekaju povratak u Prijedor, Kozarac, Banja Luku; iz mehke Skandinavije su se vratili prognani Sanjani, u pustoš, da grade smisao života; opustjeli grad je odjednom imao 10.000 više stanovnika nego prije rata. Bio je veæi i moæniji od Bihaæa, po svemu. General je opèinio 75.000 ljudi. Vjerovali su u hair patriotizma. I vidjeli ga. Sanski Most je bio horizont Bosne. Zakratko.

U Sanskom Mostu sam drugi put bio u oktobru prošle godine. Bio je nekakav skup. U salu je ušao general Alagiæ. Iz njegovog tijela je iscijeðen život, pomislio sam. Kao i iz ovog grada. On je hodao zato što je živ, a ne zato što mu se živi. Jedini titraj smisla osjetio se u sjeti okupljenih na velika vremena, kad je Sana ima svoj san.



Waiting for the light

General je umro mjesecima prije svoje smrti. Umro je od poganluka kojim je, kao kakvim ðubretom, zatrpana njegova ljubav. General bi sigurno pregrmio i tu bitku da naspram sebe nije vidio hordu bošnjaèkih hajvana. Nije to bio jedan vo, veæ stotine volova. Bila je to pojava, a ne incident. Bošnjaèki politièki organizam je uživao u uništenju Mehmeda Alagiæa. Bila je to skladna erupcija smrada, razvrata, besmisla. Bilo je to ono što mi jesmo.

Prvo su se nadigli da generala smijene sa funkcije naèelnika i da mu sude za montiranu zloupotrebu položaja. Sudili su mu, mjesecima. Onda su se nadigli da ga, ranjenog, polumrtvog, predaju Haškom tribunalu. Neko je morao biti žrtva. U zoru, 2. avgusta 2001., kao posljednjeg otpadnika, uhapsila ga je njegova policija. U ARBiH sigurno ne postoji general koji je ispisao više naredbi o poštivanju Ženevske konvencije. Po povratku iz Haga, Sanski Most je svome generalu priredio velièanstven doèek. Bilo je veæ kasno. Politièki narod se mora buditi prije nego što podnese žrtve. General je odveæ živio s onu stranu života. Èekao je da ode. Jer ovdje, meðu nama, ovakvima, taj moralni gorostas nije imao šta tražiti.

Tamo, kud je otišao, èekaju ga njegova velika djela. Bog æe ga nagraditi za ono za šta ga je kaznio njegov narod. Ako se nekad Bošnjaci vrate iz otpadništva, pod okrilje Božije Milosti, razumjet æe poruku generalovog muèeništva.

Dotad, pojavljivat æe se nur uz obale Sane. Mnogi æe ga vidjeti.



Fatmir Alispahiæ
(Objavljeno u magazinu „Walter“, br. 76, 19. III 2003.)

___________________________________________________________________
Ponekad s' proljeca

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Poneka s'proljeca dana 04-07-2009 u 13:07.

04-07-2009 13:06 Poneka s'proljeca is offline Pregledaj poruke od Poneka s'proljeca Dodaj Poneka s'proljeca u listu prijatelja
djelda djelda is a Male
raja




Poruka: 1646
Location: dolina grka

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Hogar:

        citat od djelda:

      Šuti jadan nisi bio 13.gif mogu nam tamo metnut minus ( - ) kraj moforaja, ko što su metli kraj FTV- a 13.gif

      A kule 14.gif to je da smo bliži Bogu, i da Radonèiæ može odozgo babovinu ( Sandžak ) vidjeti 13.gif


    13.gif 13.gif 13.gif dobra ova za minus 10.gif


13.gif 13.gif Nemoj da proðem kroz tebe 13.gif

___________________________________________________________________
Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

04-07-2009 15:10 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ono shto spominjesh je s polica kuchne psihologije i u laichkom svijetu bi predstavljalo definiciju fobije (... neurotsko stvaranje simptoma straha razlichitog stupnja, od tjeskobe, ustrashenosti, pa do panike, povezanog s razlichitim predmetima, situacijama obichno bez realne podloge i povoda bla bla bla...)...

Islamofobija je njeznik (neologizam) koji su izmislili a koji se odnosi na predrasude ili diskriminacija protiv islama ili muslimana. Pojam dolazi s kraja osamdesetih , - u zajednichko korishtenje je doshao nakon njujorshkih napada. Godine 1997 je britanski Runnymede Islamofobiju je definirao kao "strah i mrzhnju prema islamu i prema tome, na strah i neraspolozhenje svih muslimana", navodechi da se pojam takodjer odnosi na praksu diskriminiranja muslimana - iskljuchujuchi ih iz ekonomskog, socijalnog i javnog zhivota drzhave.

U biti - volio bih da dochekam dan kada che ljudovi nauchiti da je termin islamofobija - pogreshan i da ga ne priznaje nijedna medicinsko - psiholoshka ustanova niti institut i da je to "mrznja" u svom najgorem obliku i da je najvechi nonsens mijeshati ga sa pojmom fobije - kao psiholoshkog poremechaja...

nadam se da che malo pomochi Hogar "strasni" da neides kod psihologa..

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane dolaf dana 04-07-2009 u 15:57.

04-07-2009 15:33 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pozivali su narod da se vrati u Srebrenicu.
Sto neprave svoje zamkove u Srebrenici kao primjer, onda bi ih ja postovao. Ovako ne.
Sto moraju biti u Sarajevu.
Supljaci i onda se cude sto narod nedolazi u dzamije

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

04-08-2009 02:53 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od dolaf:

    Ono shto spominjesh je s polica kuchne psihologije i u laichkom svijetu bi predstavljalo definiciju fobije (... neurotsko stvaranje simptoma straha razlichitog stupnja, od tjeskobe, ustrashenosti, pa do panike, povezanog s razlichitim predmetima, situacijama obichno bez realne podloge i povoda bla bla bla...)...

    Islamofobija je njeznik (neologizam) koji su izmislili a koji se odnosi na predrasude ili diskriminacija protiv islama ili muslimana. Pojam dolazi s kraja osamdesetih , - u zajednichko korishtenje je doshao nakon njujorshkih napada. Godine 1997 je britanski Runnymede Islamofobiju je definirao kao "strah i mrzhnju prema islamu i prema tome, na strah i neraspolozhenje svih muslimana", navodechi da se pojam takodjer odnosi na praksu diskriminiranja muslimana - iskljuchujuchi ih iz ekonomskog, socijalnog i javnog zhivota drzhave.

    U biti - volio bih da dochekam dan kada che ljudovi nauchiti da je termin islamofobija - pogreshan i da ga ne priznaje nijedna medicinsko - psiholoshka ustanova niti institut i da je to "mrznja" u svom najgorem obliku i da je najvechi nonsens mijeshati ga sa pojmom fobije - kao psiholoshkog poremechaja...

    nadam se da che malo pomochi Hogar "strasni" da neides kod psihologa..


01.gif 10.gif
I mene ova zbrka pojmova nervira islamisti, fundamentalisti, dzihadisti, radikalni islam ....
Ali obicno je to tako. Npr termin "antisemitizam" je takodje potpuno pogresan jer oznacava mrznju prema Jevrejima, mada u semitsku grupu naroda spadaju i Arapi.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-08-2009 08:47 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
beli beli is a Male
moforaja




Poruka: 4109
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dobar je Reis...ali mu daleko kuca...od moje... 23.gif 18.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
Princ cuvaj mjesto na seciji....

04-08-2009 13:58 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
Amaryllis Amaryllis is a Female
seka




Poruka: 844

RE: Reis Mustafa ef. Ceric Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Hogar:

    Evo procitah jedan vrlo interesantan tekst koji me ponuka da otvorim ovu temu.
    Sta vi mislite o liku i djelu vrhovnog poglavara muslimana u BiH ?


Ne rece nam sta ti mislis, samo si nam prenio kako su to prikazali Dani/Emir Imamovic.

A sta o Danima kaze prof.dr. Semso Tucakovic, sef Odsjeka za zurnalistiku Fakulteta politickih nauka u Sarajevu:

"Znam da npr. Dani stalno olajavaju dvije bosanske institucije. To su Armija BiH i Islamska zajednica. Svaki Bošnjak koji drži do sebe trebao bi èitati taj listiæ sa rezervom. Nisam proèitao ni jedan tekst u Danima u kojem pozitivno govore o Armiji BiH i IZ. Prema Danima, IZ je kriminalna organizacija, a reis-l-ulema je kao neki kriminalac, mafijaš. To je oèigeledno i smišljeno i naruèeno, a realizira se planski godinama."



O tzv. nezavisnim medijima u BiH kaze:

"To je jedna floskula koja služi za zamajavanje javnosti, jer je rijeè o biltenima èiji su urednici pripadnici kojekakvih tajnih službi, èlanovi razlièitih klanova, lobija, u èijem interesu i rade."

p.s. ima u ovih 1000 i kusur mojih postova na ovom forumu i pismenih svjedocanstva da nisam simpatizer reisa i IZ, ama ne dozvoljavam da me Dani od njega/njih brane (a nekad sam i ja pretplatnik bila 21.gif )

04-10-2009 14:09 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko
pokretac teme Thread Started by Hogar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U pravu si 01.gif bio zauzet ovom "trilogijom" pa zakuha na onoj drugoj temi, zapostavi ovu.
Pa ja mislim da svi ovi napori da se on proizvede u nekog bosnjackog papu (dozivotni mandat, veleljepna rezidencija) vrlo stetni. Gledajuci s teoloske strane on ipak predstavlja po meni razuman glas (mada mu se podmecu raznorazni motivi) i mora se priznati da ima dosta visok rejting na Zapadu.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

04-10-2009 14:42 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Stranica (12): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com