Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » 9 maj 1993... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

9 maj 1993... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

u ranu zoru 9og maja 1993ce god udari dusman, sa zapada na Mostar svim silama tj hvo potpomognut brigadama iz hrvatske.Mostar i Hercegovina su vec imali dusmanina sa istoka,koji se vidi cuda primiri tih dana.
prije na dva tri dana ,moj komadant rah Hujka obidje raju u mahali s njim po obicaju rah svabo,popaj i ostali borci u pratnji."sta ima raja rece" i tako u pricu ,slutili smo da ce dusman napasti,Hujka rece " budite spremni ,a i raja sa tekije su tu da pomognu".

tacno u 5 sati krenu napad iz svih vrsta naoruzanja,gori mahala,ograda,semovac,bulevar,santiceva,carina, zalik,vrapcici,bijelo polje,blagaj,dracevice gnojnice,opine,luka,sehovina, gori sve sto je bosnjacko,udari dusman zestoko,ali hrabri borci Armije BiH uzvratise istom zestinom,odbacise dusmanina do Rondoa.naredba ,vracaj se na bulevar,gdje osta linija fronta, i gdje su hrabri bosnjaci odbranili Mostar .
el -Fatiha .

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane dolaf dana 05-10-2009 u 13:08.

05-09-2009 13:27 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode
pokretac teme Thread Started by dolaf

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://www.rodjeni-mostar.com/info/viewtopic.php?t=1912&sid=,


samo da se ne zaboravi!

I ne zaboravimo genocid koji se desio- da se ne bi ponovio našim potomcima. Uèimo našu djecu istini, jer neæe je èuti ni od koga osim od nas. Uèimo ih o genocidu koji smo doživjeli i uèimo ih o herojima, sa ljiljanima na ramenu, sa mjesecom i zvjezdom ili „La ilahe ilallah“ oko èela, koji su islam i Bosnu branili.


Uèimo ih o bosanskoj omladini i gazijama koji su srcem udarili na èelik, bez naoružanja i opreme, u patikama i teksas jaknama. Uèimo ih o herojima koji su godinama gnjili u rovovima i mrzli se po bosanskim planinama i brdima , koji su svojim tijelima spreèavali da životinje pobijede, koji su natopli svojom krvlju cijelu Bosnu. I od èijih tekbira se ledila krv u žilama našim neprijateljima. Uèimo ih o našim šehidima, o komandantu Naniæu, generalu Alagiæu, Hujki, Talijanu, Zaimu Imamoviæu i hiljadama drugih koji su dali život za slobodu.

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

05-09-2009 14:21 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode
pokretac teme Thread Started by dolaf

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ALEJA MOSTARSKIH HEROJA

Izudin Sahovic - Stari Most 16.-30.IX 1995. god.

Mostarski Sehitluci....
Ako groblje moze biti lijepo, onda je to ovo, u svojoj plemenitosti, najljepse od svih vidjenih.
Aleja mostarskih heroja. Draga, poznata lica, uglavnom djecacka, naprasno zaustavljenih, kako pjesnik rece: «u koraku i snu», da bi otisli u legendu i da bi i sami postali legendom. Zato je i njihova smrt smislena i nikako slucajna.
Svaki mezar, druga potresna prica, vezana istom niti u velicanstveni roman uspomena koje nikada ne blijede.
U istom stroju leze, legendarni komadant Hujka i «njegova raja», koja ga je pratila sve do smrti, pa i u samu smrt. Jedan do drugog - Hujka koji je poput antickog vojskovodje jurisao na celu svojih junaka - Farisa, Popaja, Svabe, Mirceta, Juse, Ifeta....Zajedno su otisli u vjecnost.
Ali, legende ne umiru. Omanji rastom, kako mu je priroda namijenila, Hujka je postao gorostasom pokreta otpora mmuslimanskog naroda Mostara i naroda biH. Rodjen da umre kao heroj, Hujka, kako su ga zvala mostarska raja, to jednostavno nije mogao izbjeci. To mu je namijenila sudbina.
Mithad Hujdur - Hujka posmrtno je odlikovan Ordenom narodnog heroja i prvi je zvanicno proglasen Herojem Republike Bosne i Hercegovine.
Mostarski Sehitluci....Bedem heroja koje ni smrt pobijediti ne moze.
Mezari....Mirza Humo, svojim djelom velik kao mostarski Hum, sto mu je i prezime predodredilo, upisao se u besmrtnike. Mastovitost njegovog specijalnog, gotovo individualnog, rata kojem je Humo, ma koliko to apsurdno zvucalo, udahnuo svojevrstan sarm - najbolje pamte neprijatelji.
Mezari Sehitluka.... Hara Karamehmedovic. Plavi djecak, dobrih plavih ociju. Neustrasiv specijalac, pripadnik specijalne jedinice «Hujka», nije imao izbora - morao se pridruziti legendi Sehitluka. Sve je ovdje, na ovom svetilistu - posebno, kao sto su bili posebni zivoti i smrt ovih mladih lavova. I sve neodoljivo podsjeca na grcke tragedije.
Izdvajali su se svojom nenametljivom hrabroscu, tiho i s osmjehom odlazili u najstrasnije akcije, kao da je to najprirodnija stvar na svijetu. Nevjerovatna je transformacija ovih «momaka iz kafica», za koje se vjerovalo da su «bonvivani» i da nizasto drugo nisu sposobni.
Blagi izgledom, mnogi nedovoljno razvijeni, bili su strah i trepet neprijatelju. Impresionirala je jednostavnost i odlucnost sa kojom s kojom su ratovali, u apsolutno neravnopravnom ratu.
Nista ih nije moglo uplasiti. Bili su toliko sigurni u pobjedu da se rat u njihovom drustvu cinio bezazlenom igrom. Zaista, bila je privilegija poznavati ih. Zato su posebni i zato je ovo mjesto, gdje su zastali, posebno.... Mirise na njihovu blizinu, odise snagom nesalomljivog otpora, budi osjecaj sigurnosti....
Mostar je prebogat grad u spoznaji da ih je imao.
MOSTAR IM DUGUJE SLOBODU.
Zato se ovde, na Sehitlucima, ne place. Ovde se ponosi. Ako se suza nekome i ukrade, to nije zbog zala, to oko zaiskri od uzbudjenja pri susretu s njima. Od ponosa sto su sinovi Mostara....


Mostarski Sehitluci 1995.

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

05-09-2009 14:54 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
dadana dadana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1123
Location: Helvetia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sjecam se tog jutra kao da je juce bilo... nazalost 16.gif nedo Bog nikom

___________________________________________________________________

    Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

05-09-2009 15:54 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
Edo Edo is a Male
Bad Company




Poruka: 2324
Location: Somewhere in time......

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rahmet dushi mojim suborcima koji su se hrabro suprostavili HVO i HV sili 9 maja

33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________

05-09-2009 17:05 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
Dory Dory is a Female
ne more meda


Poruka: 29
Location: Suvise daleko...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rahmet njihovim mladim dusama....

33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

05-09-2009 17:46 Dory is offline Posalji email za Dory Pregledaj poruke od Dory Dodaj Dory u listu prijatelja
Emir Emir is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1120
Location: NYC

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od dolaf:

    ALEJA MOSTARSKIH HEROJA

    Izudin Sahovic - Stari Most 16.-30.IX 1995. god.

    Mostarski Sehitluci....
    Ako groblje moze biti lijepo, onda je to ovo, u svojoj plemenitosti, najljepse od svih vidjenih.
    Aleja mostarskih heroja. Draga, poznata lica, uglavnom djecacka, naprasno zaustavljenih, kako pjesnik rece: «u koraku i snu», da bi otisli u legendu i da bi i sami postali legendom. Zato je i njihova smrt smislena i nikako slucajna.
    Svaki mezar, druga potresna prica, vezana istom niti u velicanstveni roman uspomena koje nikada ne blijede.
    U istom stroju leze, legendarni komadant Hujka i «njegova raja», koja ga je pratila sve do smrti, pa i u samu smrt. Jedan do drugog - Hujka koji je poput antickog vojskovodje jurisao na celu svojih junaka - Farisa, Popaja, Svabe, Mirceta, Juse, Ifeta....Zajedno su otisli u vjecnost.
    Ali, legende ne umiru. Omanji rastom, kako mu je priroda namijenila, Hujka je postao gorostasom pokreta otpora mmuslimanskog naroda Mostara i naroda biH. Rodjen da umre kao heroj, Hujka, kako su ga zvala mostarska raja, to jednostavno nije mogao izbjeci. To mu je namijenila sudbina.
    Mithad Hujdur - Hujka posmrtno je odlikovan Ordenom narodnog heroja i prvi je zvanicno proglasen Herojem Republike Bosne i Hercegovine.
    Mostarski Sehitluci....Bedem heroja koje ni smrt pobijediti ne moze.
    Mezari....Mirza Humo, svojim djelom velik kao mostarski Hum, sto mu je i prezime predodredilo, upisao se u besmrtnike. Mastovitost njegovog specijalnog, gotovo individualnog, rata kojem je Humo, ma koliko to apsurdno zvucalo, udahnuo svojevrstan sarm - najbolje pamte neprijatelji.
    Mezari Sehitluka.... Hara Karamehmedovic. Plavi djecak, dobrih plavih ociju. Neustrasiv specijalac, pripadnik specijalne jedinice «Hujka», nije imao izbora - morao se pridruziti legendi Sehitluka. Sve je ovdje, na ovom svetilistu - posebno, kao sto su bili posebni zivoti i smrt ovih mladih lavova. I sve neodoljivo podsjeca na grcke tragedije.
    Izdvajali su se svojom nenametljivom hrabroscu, tiho i s osmjehom odlazili u najstrasnije akcije, kao da je to najprirodnija stvar na svijetu. Nevjerovatna je transformacija ovih «momaka iz kafica», za koje se vjerovalo da su «bonvivani» i da nizasto drugo nisu sposobni.
    Blagi izgledom, mnogi nedovoljno razvijeni, bili su strah i trepet neprijatelju. Impresionirala je jednostavnost i odlucnost sa kojom s kojom su ratovali, u apsolutno neravnopravnom ratu.
    Nista ih nije moglo uplasiti. Bili su toliko sigurni u pobjedu da se rat u njihovom drustvu cinio bezazlenom igrom. Zaista, bila je privilegija poznavati ih. Zato su posebni i zato je ovo mjesto, gdje su zastali, posebno.... Mirise na njihovu blizinu, odise snagom nesalomljivog otpora, budi osjecaj sigurnosti....
    Mostar je prebogat grad u spoznaji da ih je imao.
    MOSTAR IM DUGUJE SLOBODU.
    Zato se ovde, na Sehitlucima, ne place. Ovde se ponosi. Ako se suza nekome i ukrade, to nije zbog zala, to oko zaiskri od uzbudjenja pri susretu s njima. Od ponosa sto su sinovi Mostara....


    Mostarski Sehitluci 1995.

Zdravo ma gdje bili heroji Mostara. 33.gif

___________________________________________________________________

    05-09-2009 17:50 Emir is offline Posalji Email za Emir Pregledaj poruke od Emir Dodaj Emir u listu prijatelja
    Ceznja Ceznja is a Female
    moforaja




    Poruka: 3970
    Location: Bogu iza noga

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rahmet i pokoj dusama svih nasih boraca 32.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    "Ovdje noci nisu tako plave, ovdje sunce nema takav sjaj, ovdje nisu takve trave, ZEMLJO MOJA..."

    05-09-2009 18:04 Ceznja is offline Pregledaj poruke od Ceznja Dodaj Ceznja u listu prijatelja
    zutaljka
    SexNepoznat

    Poruka: 1529

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Ceznja:

      Rahmet i pokoj dusama svih nasih boraca 32.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif




    33.gif

    05-09-2009 18:23 zutaljka is offline Pregledaj poruke od zutaljka Dodaj zutaljka u listu prijatelja
    Kamelito Kamelito is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 359
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif 33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Boze pravde ..... u moru nepravde 13.gif

      05-09-2009 18:28 Kamelito is offline Homepage of Kamelito Pregledaj poruke od Kamelito Dodaj Kamelito u listu prijatelja
      dida62
      SexNepoznat

      Poruka: 1517

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od dadana:

        Sjecam se tog jutra kao da je juce bilo... nazalost 16.gif nedo Bog nikom




      Dadana 33.gif sjecam se svake minute koja je tada bila duga kao godina....

      Rahmet i pokoj dusi svima koji nevini nastradase 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

      05-09-2009 20:52 dida62 is offline Posalji email za dida62 Pregledaj poruke od dida62 Dodaj dida62 u listu prijatelja
      djemila djemila is a Female
      Naj-Moder 2008




      Poruka: 11483
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne ponovilo se nikad vise i nikome na svijetu ! 15.gif

      ___________________________________________________________________
      Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

      05-09-2009 21:31 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3154
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      33.gif 33.gif

      05-09-2009 22:03 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      Mo_NavijaC Mo_NavijaC is a Male
      Mister 07


      Poruka: 1176
      Location: Jamio kucu u Mahali

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      33.gif 33.gif Neka vam je rahmet i pokoj dusi najveci sinovi naseg grada 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      POBJEDIO SAM ANOREKSIJU...
      19.gif 19.gif

      05-09-2009 23:55 Mo_NavijaC is offline Homepage of Mo_NavijaC Pregledaj poruke od Mo_NavijaC Dodaj Mo_NavijaC u listu prijatelja
      dolaf dolaf is a Male
      brato




      Poruka: 618
      Location: preko vode
      pokretac teme Thread Started by dolaf

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mono drama Emira Hadzihafizbegovica:

      Moj Boze, ponekad se pitam, zar je bas tako moralo biti,
      moj Boze, ponekad se pitam, zar je dobro srce muslimanskog isana
      moralo da se vadi Valjevskim, Uzickim i inim drugim srpskim kamama.
      Moj Boze, ponekad se pitam, zar je muslimanski covjek
      samo sto sevdah cuti, morao biti zaklan.
      Pa sto to mi nismo isli u Negotin i Kraljevo i klali njihove majke,
      sto to mi nismo postavili haubice na Zabljak, na Durmitor,
      na Zlatibor i ubijali njihovu djecu.
      Nismo, jer mi volimo, a oni mrze, ne svi, ali mrze.
      Nase su dzamije popaljene, mihrabi poruseni, mezarja uzorana, njihove
      crkve od Teocaka do Golaca niko ne dira.
      Nase su majke i sestre silovane, a njihove se suncaju po Adi
      ciganliji i ljetuju po Budvi.
      Nasi su muhadzeri u Trogiru, Pakistanu, a njihovi se,
      sram ih bilo setaju po Modrici, Dobojskim daidzama i
      Prijedorskim avlijama
      Mi ovdje u Bosni jedemo Norveskkku ribu sumnjivog datuma,
      a oni beru nase alkatmere i ruze i sjede ispod grozda ,
      gdje smo mi, samo mi Bajrame docekivali.
      Boze moj, Bosanske gazde, Bosanske gazde i potomci Bosanskih begova,
      hej ljudi moji gazde, gazde Bosanske cekaju u redu za tanjir graha,
      a njihova fukara po buvljim pijacama Zajecara prodaje almasli grane
      i sorvane nasih nena, prodaje fukara znoj i krv tezaka.
      Prodaje fukara ibrike i postekije po Pozarevcu,
      prodaje fukara vilenove goblene, vilenove goblene iz muslimanskih
      kuca, vezene u nocima kad jos nije bila spaljena iluzija o uvali
      moga djetinjstva na brdovitom Balkanu i kad je zaklana porodica
      Huskica odgledala jos jedno nedjeljno popodne koje vodi Dunja Lango
      Prodaje fukara, a mi se glodjemo, prodaje fukara pune muslimanske
      sehare, a mi se glodjemo, prodaje srpska fukara muslimansko
      dostojanstvo, a mi se glodjemo, jebem ja nas, ali neka , neka narode
      moj, neka prodaje fukara, neka prodaje,
      jer ne mogu oni nakrasti koliko Musliman ima, ne mogu oni pobiti
      koliko mi mozemo roditi.
      I zato, ne zaboravi nikada narode moj, ne zaboravi nikada potoke
      krvi sto se slivaju niz Soukbunar, Djidjikovac, Mejtas i Vratnik
      ne zaboravi nikada i nemoj nikad halaliti.
      Ne zaboravi mrtve bebe rodjene na Kosevskom brdu,
      ubijene iz PAT-a, PAM-a, Boforsa,
      majku im jebem, ne zaboravi i nemoj nikada halaliti.
      Ako smo nekada morali halaliti, vise ne smijemo.
      Zakuni se narode moj krvlju rahmetli Hajre Mesica i sakatom djecom
      Bosanskom, da halaliti vise nikada neces.
      Tko halali, dabogda ga rodjena djeca proklela, jer mi,
      mi Muslimani ovaj rat nismo zeljeli, ali ako hocemo,
      dobit cemo ga, jer u Bosni rjesenja nema
      ili Dzehenem ili sloboda, kome to nije jasno neka ide iz Bosne.

      33.gif 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

      "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

      'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
      najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

      05-10-2009 01:12 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
      EAGLES EAGLES is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 486
      Location: kapija divljeg zapada

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Mo_NavijaC:

        33.gif 33.gif Neka vam je rahmet i pokoj dusi najveci sinovi naseg grada 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      SAMO

        NISMO NA PRODAJU


          Walk on, walk on
          With hope in your
          heart
          And you'll never walk
          alone
          You'll never walk
          alone

          05-10-2009 02:25 EAGLES is offline Pregledaj poruke od EAGLES Dodaj EAGLES u listu prijatelja
          torres torres is a Male
          moforaja


          Poruka: 2147

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od dolaf:

            mono drama Emira Hadzihafizbegovica:

            Moj Boze, ponekad se pitam, zar je bas tako moralo biti,
            moj Boze, ponekad se pitam, zar je dobro srce muslimanskog isana
            moralo da se vadi Valjevskim, Uzickim i inim drugim srpskim kamama.
            Moj Boze, ponekad se pitam, zar je muslimanski covjek
            samo sto sevdah cuti, morao biti zaklan.
            Pa sto to mi nismo isli u Negotin i Kraljevo i klali njihove majke,
            sto to mi nismo postavili haubice na Zabljak, na Durmitor,
            na Zlatibor i ubijali njihovu djecu.
            Nismo, jer mi volimo, a oni mrze, ne svi, ali mrze.
            Nase su dzamije popaljene, mihrabi poruseni, mezarja uzorana, njihove
            crkve od Teocaka do Golaca niko ne dira.
            Nase su majke i sestre silovane, a njihove se suncaju po Adi
            ciganliji i ljetuju po Budvi.
            Nasi su muhadzeri u Trogiru, Pakistanu, a njihovi se,
            sram ih bilo setaju po Modrici, Dobojskim daidzama i
            Prijedorskim avlijama
            Mi ovdje u Bosni jedemo Norveskkku ribu sumnjivog datuma,
            a oni beru nase alkatmere i ruze i sjede ispod grozda ,
            gdje smo mi, samo mi Bajrame docekivali.
            Boze moj, Bosanske gazde, Bosanske gazde i potomci Bosanskih begova,
            hej ljudi moji gazde, gazde Bosanske cekaju u redu za tanjir graha,
            a njihova fukara po buvljim pijacama Zajecara prodaje almasli grane
            i sorvane nasih nena, prodaje fukara znoj i krv tezaka.
            Prodaje fukara ibrike i postekije po Pozarevcu,
            prodaje fukara vilenove goblene, vilenove goblene iz muslimanskih
            kuca, vezene u nocima kad jos nije bila spaljena iluzija o uvali
            moga djetinjstva na brdovitom Balkanu i kad je zaklana porodica
            Huskica odgledala jos jedno nedjeljno popodne koje vodi Dunja Lango
            Prodaje fukara, a mi se glodjemo, prodaje fukara pune muslimanske
            sehare, a mi se glodjemo, prodaje srpska fukara muslimansko
            dostojanstvo, a mi se glodjemo, jebem ja nas, ali neka , neka narode
            moj, neka prodaje fukara, neka prodaje,
            jer ne mogu oni nakrasti koliko Musliman ima, ne mogu oni pobiti
            koliko mi mozemo roditi.
            I zato, ne zaboravi nikada narode moj, ne zaboravi nikada potoke
            krvi sto se slivaju niz Soukbunar, Djidjikovac, Mejtas i Vratnik
            ne zaboravi nikada i nemoj nikad halaliti.
            Ne zaboravi mrtve bebe rodjene na Kosevskom brdu,
            ubijene iz PAT-a, PAM-a, Boforsa,
            majku im jebem, ne zaboravi i nemoj nikada halaliti.
            Ako smo nekada morali halaliti, vise ne smijemo.
            Zakuni se narode moj krvlju rahmetli Hajre Mesica i sakatom djecom
            Bosanskom, da halaliti vise nikada neces.
            Tko halali, dabogda ga rodjena djeca proklela, jer mi,
            mi Muslimani ovaj rat nismo zeljeli, ali ako hocemo,
            dobit cemo ga, jer u Bosni rjesenja nema
            ili Dzehenem ili sloboda, kome to nije jasno neka ide iz Bosne.

            33.gif 33.gif 33.gif



          Kakve veze ima ovaj clanak s temom ???

          05-10-2009 02:53 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
          Doktor Doktor is a Male
          bice nesto od mene




          Poruka: 382
          Location: Nijagarini Vodopadi Kanada

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Na danasnji dan kad se u svijetu obiljezavao dan pobjede nad fasizmom Mostar je 9. 5. 1993 god. dozivio jedan novi fasizam . Velika je obaveza sviju nas da glasno govorimo o onome sta se u Mostaru desilo i sta smo sve prezivjeli. Od zloèina i zloèinaca se ne brani šutnjom veæ istinom.

          Heroji Mostara neka vam je vjecni rahmet i neka vam Allah dž.š podari džennet.

          33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

          05-10-2009 04:39 Doktor is offline Homepage of Doktor Pregledaj poruke od Doktor Dodaj Doktor u listu prijatelja
          djemila djemila is a Female
          Naj-Moder 2008




          Poruka: 11483
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Rahmet i pokoj dushi svima koji nevino nastradase 33.gif

          ___________________________________________________________________
          Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

          05-10-2009 10:03 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
          tvrancic tvrancic is a Male
          moforaja




          Poruka: 5028
          Location: Umag - Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          "Nalazim Mostar razrušen od polugodišnjeg granatiranja. Grad je dobrano naèet. Otvorene rane kamo god pogledaš. Stabla prepolovljena, osakaæena, strše kao strašila. Rupe zjape na zgradama; peèati rasprsnutih granata na asfaltu; mostovi srušeni. Ljudi prozirni, duhom odsutni, neurotièni. Primjeæuje se dugotrajan boravak u podrumima. Prijatelja nema, rijetko koji poznat iz viðenja promakne; promijenjen, ostario. Ulicom pokušavam prepoznati neèije poznato lice, iako ni sebe ne prepoznajem. U mnoštvu jadnih i bijednih, nezaposlenih i besposlenih, izbjeglih i raseljenih, nitko nikoga ne primjeæuje. Tu su i oni drugi sluðeni politikom, nacionalnim mitovima, ogorèeni na sve druge osim na sebe i vlastitu nacionalnu državu; svog voðu. Uglavnom svi su nesretni; oni koji su ostali nesretni su što su ostali, što ne mogu ili nemaju kamo otiæi; oni koji su otišli nesretni su što se ne mogu vratiti. Meðutim, samo ovo je moj grad; samo ovdje dišem punim pluæima. Tu sam svoj; domaæi. Ovo je moje; grad svjetlosti, u kome se bajamov cvijet zarumeni veæ u veljaèi, kroz koji teèe rijeka èudne zelene boje, gdje se u kasno ljeto smokva tenica znoji medom, po èijim kamenim kaldrmama škrope zrna raspuklih šipaka "glavaša"...
          ... Meðutim, poslije završetka posla je ubitaèno. U stanu je nepodnošljivo, vani još više. Pa proljeæe je u Mostaru, behar, pupa zelenilo; trebalo bi biti prelijepo. No nije. Rat je sve izmjenio...

          ...Nije prošlo niti mjesec dana moga boravka u Mostaru, a poèele su kolati prièice o «balijama», izdaji, potrebi da se sruši Stari most, jer kao on ih drži prisutnima u gradu, da nije njega i oni bi odselili. Javna je tajna bila da æe sukob s "njima" svakako izbiti. Veèer prije otvorenog napada HVO-a na istoèni dio Mostara bilo je stravièno. Nikakvog vidljivog znaka, nièeg nema na osnovu èega bi èovjek mogao zakljuèiti da æe doæi do rata; jednostavno u zraku se osjeæala èudna tišina, napetost, nešto zlokobno. Muk je postajao sve neprirodniji. Nije to bila samo odsutnost zvukova, ona bi djelovala umirujuæe. Ovo je bila tišina koja je progutala i ugušila sve ostale zvukove. Sutradan, u svitanje 9.maja, poèelo je fijukanje granata. Nesviknut na zvukove rata, osluškujem, provirujem na balkon; sve je pusto, nema ptica, sve je utihnulo osim granata. Na desnu stranu grada ne pada niti jedna; svejedno kao i da padaju; mukle detonacije rasprsnutih granata s druge strane rijeke stvaraju nepodnošljiv osjeæaj. Iako se vraæamo u poduzeæe nakon dva dana i nastavljamo s uobièajenim poslovima pretvarajuæi se kao da se ništa nije dogodilo, u meni nešto govori da je ovo tek poèetak kaosa. Ovo je ludilo i kraj mu se ne nazire.

          Stanje u Mostaru postaje za mene neizdržljivo. S brda silaze nepoznata lica "ratnika" koji ne mare za dugogodišnja èvrsta prijateljstva i miješane brakove. "I doðe vakat, vrijeme kad pametni zašute, glupi prozbore, a fukara se obogati", sjeæah se odnekud Meše Selimoviæa. Po zgradama se obavljaju èistke muslimana, ne zbog njih i nekakve njihove krivnje, veæ zbog otimanja stanova i vrijednih stvari u njima. Panika i strah vise u zraku. Muslimani, poznata lica dojuèerašnjih susjeda, nestaju. Heliodrom, Gabela, Dretelj se pune. Ljudi stradavaju zbog prezimena. Poèeo sam shvaæati da su mržnje prema muslimanima obavezne, osobno ubjeðenje je nebitno. Tko bi izrazio sumnju, taj nije pravi rodoljub; tko bi opominjao, toga bi ismijavali kao pesimistu; ako si bio protiv rata, izdajica si; oprezan bi se nazivao kukavicom, a èovjeèan slabiæem. Polako smo svi pristajali da budemo svedeni na naciju; religiju... Dosta mi je svega – dosta, dosta! Ja sam samo obièno ljudsko biæe. Otkud mene ovdje, u ovom prljavom filmu? Bit æu gladan, ali ovo više ne mogu podnositi. Kažu da se pripadnost naciji najsnažnije osjeæa preko stida. A ja sam ga tih dana osjeæao u izobilju. Gospode, oprosti nam i saèuvaj nas i ne uzvrati nam po djelima našim. Ako ikako možeš, zaboravi!"

          ___________________________________________________________________

            05-10-2009 12:20 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
            Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com