Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Jovanka Broz » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

Question Jovanka Broz Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nasa nekadasnja First lady…
Ja nisam nikad puno prckala po nekim clancima gdje se pisalo i o tome da je radila Titi o glavi, ne znam je li to tacno, niti znam puno o njoj…
Evo kako je ja vidim-sutljiva, rezervisana, dodje na onaj grob, pusti koju suzu i ode….meni ona sva misteriozna, a sjecam se kad izadje slika kako se provozala Beogradom ne tako davno…dogadjaj…Pa onda procitah to iza Titine smrti, dosli, pokupili sve…i licne stvari, pisma, slike, sve zivo( i pare, tako ona veli)…i rekli njoj i sestri joj da ne smije progovoriti o tome …
“Preseljena” onda s tog mjesta na drugo, pa duuugo godina nije imala ni dokumenata, a ne nesto drugo. Kazu, posjetio je Rasim Ljajic pa joj obecao da ce dobiti pasos, licnu kartu.

Zasto je to sve tako, zasto je sve obavijeno tako nekakvim velom tajni…bice da nikog vise i ne zanima aman da shvati sta se desilo pa da Titina Jovanka tako zivi, nevazna stvar…..Jednostavno mi nije jasno da je zena jednostavno nestala, u izvjesnom smislu rijeci..Je li neko htio da “nestane” ili je to njen izbor….kakve tajne krije onaj njen izraz lica koji nista ne govori..
Ko ce ti ga znati….Ne znam ni sto postavih temu…ali, eto, ponekad me nesto podsjeti na neke dogadjaje ili ljude, pa se zapitam zasto, kako…voljela bih da kogod nesto napise, ako zna bilo sta o ovome..

05-14-2009 11:39 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Meni je ona takoðer pala na pamet bezbroj puta. Ali kad znam da je bila dugogodišnja životna pratilja prvog èovjeka socijalizma, ništa šta joj se dešavalo i dešava me ne iznenaðuje. Ako se sjetim gdje sam juèer proèitala podugaèak èlanak o njoj u današnjim vremenima, staviæu link.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

05-14-2009 11:56 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jovanka je usred noci, u spavacici, ogrnuta kaputom, izbacena na ulicu. Makedonac Stavrov licno ju je pistoljem izbacio iz vile i oterao u ovaj stan u Bulevaru mira. Dosla je, zajedno sa sestrom, kod mog oca i trazila pravnu zastitu. Otvoren je ormar u kom je drzala dokumente, sve je pobacano napolje. Poceli su da otvaraju njenu postu koja je stizala na staru adresu jer su, kako su objasnjavali, morali da otkriju veze pomocu kojih je, navodno, spremala puc. Pojavljivali su se neki mracni i morbidni primerci komunistickog rezima koji su govorili da je mrzela Tita, da mu nije dala da jede, da je htela da on umre, da je bila vestica. Tvrdili su da ga nikad nije volela, a ona i danas svakog ponedeljka posecuje Titov grob. Nikad nisu uspeli da ga nateraju da se razvede, a da su uspeli, citava ova prica ne bi ni postojala - kaze Toma Fila.

05-14-2009 11:59 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Carmela:

    Meni je ona takoðer pala na pamet bezbroj puta. Ali kad znam da je bila dugogodišnja životna pratilja prvog èovjeka socijalizma, ništa šta joj se dešavalo i dešava me ne iznenaðuje. Ako se sjetim gdje sam juèer proèitala podugaèak èlanak o njoj u današnjim vremenima, staviæu link.


Stavi obavezno link kad se sjetis, hvala ti 33.gif , meni ona isto padne na pamet cesto.

05-14-2009 12:01 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto su Jovanku odvajali od Tita

Jovanka je jedina bila slobodna, niko je nije kontrolisao. Samo je ona mogla Titu da pruzi informacije sta se stvarno desava u njihovom okruzenju i u drzavi. Jedino ona nije isla kod Dolanca, Ljubicica, Kardelja i ostalih na ispiranje mozga pre nego sto udje kod predsednika.


P.s. I ovo su rijeci njenog advokata.

05-14-2009 12:02 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto Jovanka Broz cuti?

Zasto Jovanka Broz nikad nista nije napisala o svemu ovome i o svom zivotu sa Titom? Zasto cuti?
Njen advokat tvrdi da je u pocetku razlog bio strah. Mnogi su zvali, tvrdi Fila, iz celog sveta. Nudili su hiljade dolara za samo jednu stranu teksta.
- Morao sam da cuvam svoju i njenu kozu. Da je progovorila, ni ona ni ja ne bismo poziveli ni dva naredna minuta.

Imala je vojsku od tri coveka

U komunizmu je vladao veliki strah. Niko nije smeo da primi Jovanku, niti da razgovara s njom. Jedini koji je imao hrabrosti da kontaktira s njom bio je Dimce Belovski. Jedini novinar koji je smeo da s njom prica bila je Dara Partizanka - Dara Janekovic. I ja kao advokat. Znaci, Jovanka Broz imala je vojsku od tri coveka s kojom je mislila da izvrsi vojni udar - prica Fila.

05-14-2009 12:03 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da sam na njenom mjestu, nikad nikom ne bih progovorila. Zašto i kome? Da su imali zajednièku djecu, jedino njima, da znaju ko im je bio otac. Ovako, nema smisla, decenijama se oko njih plela mreža, još dok je bio živ.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

05-14-2009 12:25 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam zasto,mozda zbog moje nekakve naivnosti ili mozda romanticnosti, ja sam nju uvijek, dok je Tito bio ziv vidjela kao zenu u sjeni, uvijek ljubazna, dotjerana, odmjerena...fina...
A onda kad je umro, uvijek s onim svojim naizgled tuznim osmijehom na licu kad ode u Kucu cvijeca, a onu tasnicu uvijek drzi na isti nacin, naprijed, objema rukama..tuzna, ali nekako dostojanstvena..

Ako mi ikad dokazu da je stvarno bila neka zvjerka, kako su je neki okarakterisali, pokvarice mi jedan mit. Ali, kalkulisala sam i taj rizik, izdrzacu 01.gif , bilo je i gorih razocarenja.

05-14-2009 12:30 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Carmela:

    Da sam na njenom mjestu, nikad nikom ne bih progovorila. Zašto i kome? Da su imali zajednièku djecu, jedino njima, da znaju ko im je bio otac. Ovako, nema smisla, decenijama se oko njih plela mreža, još dok je bio živ.


Nije dzaba sutjela sve ove godine i vjerovatno nece nikad ni progovoriti ni o cemu.

05-14-2009 12:31 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Normalno da nije. I da je pametna, nikad ne bi progovorila.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

05-14-2009 12:47 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Misteriozna i tajanstvena, nedodirljiva i mocna, i na kraju sama i uplasena ....

.... za mene je Jovanka Broz bila supruga Josipa Broza 33.gif ... i nista vise !!!!

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane denani dana 05-14-2009 u 13:16.

05-14-2009 13:15 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

...poznata po branju mandarina... 35.gif

05-15-2009 00:14 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
nedjo nedjo is a Male
avenija kruzno


Poruka: 113
Location: tamo daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jovanka Broz ne smije progovoriti.Ona zna sve sta se dogadjalo.Ima dosta tekstova u kojima pise da to nije bio pravi Tito.Da pravi Tito nije imao prsta na ruci i da je on ubijen,da bi na vlast dosao ovaj drugi.Takve stvari,ce se znati za nekih 50-100 godina,kada nas ne bude bilo.
Ali,nije u redu da Jovanka zivi kako vec zivi.Bez osnovnih uslova,po strani.

___________________________________________________________________
mostarac

05-15-2009 03:19 nedjo is offline Pregledaj poruke od nedjo Dodaj nedjo u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Meni je samo zao sto je izolovana i zaboravljena. A ovo i nije jedini slucaj kad osobe koje su bile bliske s nekim vaznim likom zavrse ovako. Da ima para ne znam koliko, opet je jadan zivot onom ko nema prava ni na licne dokumente. A, po ovom sto procitah, puno joj je toga falilo.

05-15-2009 09:26 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
nedjo nedjo is a Male
avenija kruzno


Poruka: 113
Location: tamo daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jovanka zna mnogo sta ,ali ne smije progovoriti.Ona ne zali za tim Titom,nego za vremenom u kojem je zivjela sa njim.
To je velika enigma.

___________________________________________________________________
mostarac

05-15-2009 11:33 nedjo is offline Pregledaj poruke od nedjo Dodaj nedjo u listu prijatelja
Ceznja Ceznja is a Female
moforaja




Poruka: 3970
Location: Bogu iza noga

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zalim i ja, a kako nece Jovanka... 01.gif

___________________________________________________________________
"Ovdje noci nisu tako plave, ovdje sunce nema takav sjaj, ovdje nisu takve trave, ZEMLJO MOJA..."

05-15-2009 12:00 Ceznja is offline Pregledaj poruke od Ceznja Dodaj Ceznja u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prije je usutila, nego je TITO umro....

a vala i ne znam je po necemu, nekom djelu da je napravila za svog zivota sem sto se smjesila uz TITA

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

05-15-2009 13:00 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

... ja..zaboravih, zar je ikad cuo da prica..??

ja nisam, niti znam kakva joj boja glasa 07.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

05-15-2009 13:05 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    ... ja..zaboravih, zar je ikad cuo da prica..??

    ja nisam, niti znam kakva joj boja glasa 07.gif


Sto me nasmija 13.gif
Pa, to ja govorim, uvijek onako sredjena, sa sesirom ili bez njega, tasnica uvijek naprijed, i uvijek je drzi na isti nacin, uvijek isti osmijeh....i sve se to nastavi i kad je Tito umro, samo su novost suze sto smo mogli vidjeti odmah poslije njegove smrti i nekoliko puta u Kuci cvijeca. I to sto zivi u nekakvoj izolaciji od ostalog svijeta. Meni je, brate, zao, svejedno.
Kad sam prvi put procitala clanak o tome kako je zivjela sve ove godine, strasno sam se iznenadila.
Sta ce vise, sad je djuturum, a meni uvijek zao starog celjadeta koje zivi usamljeno..pa jos kad mi padne na pamet da je ona ipak Titina udovica...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 05-15-2009 u 15:02.

05-15-2009 15:01 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za one koje tema interesuje a jos imaju i slobodnog vremena, preporucujem da procitaju sljedeci feljton (18 dijelova):

JOVANKA BROZ - TITOVA SUVLADARKA
Piše: Profesor dr Aleksandar Matunoviæ, maršalov lièni lekar

FELJTON "Jovanka Broz Titova suvladarka" pripremljen je prema istoimenoj knjizi prof. dr Aleksandra Matunoviæa, Titovog liènog lekara. Kao èovek koji je izbliza posmatrao dramu braènog para Broz, dr Matunoviæ prvi put osvetljeva anatomiju dvorskog miljea Brozovih u kome mlada Lièanka, služeæi se raznim sredstvima, uspeva da osvoji suvladarsku poziciju. Knjiga ima 270 stranica, autorsko je izdanje, a u prodaji (na kioscima) pojaviæe se 30. marta.

    http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=16&status=jedna&datum=2006-09-29&feljton=5810

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Hogar dana 05-15-2009 u 15:42.

05-15-2009 15:39 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com