Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » pitanje za evolucioniste » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (41): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

generalno si u pravu.

medjutim ovdje nije rijec generalno nego je rijec o meni, tani. mislim da svi znamo odgovor na postavljeno pitanje. bio sam vrlo precizan i intuitivan, zar ne?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-04-2010 17:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma jesi, sve oke, nego opet smo sa dva razlicita puta dosli do istog cilja - a to ej da je religija stvar izbora a ne nametnuta kroz oca, ochevoc ogca i oca od oca svog oca....te generalizacije da srbin mora biti pravoslavac, hrvat katolik ili bosnjak musliman su meni bezvezne...

10-07-2010 21:05 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I religija i nacija su pitanja OSOBNOG IZBORA.

___________________________________________________________________

    10-08-2010 07:58 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e tu se zvi slazemo. religija je stvar izbora.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    10-08-2010 19:23 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od el-tozzinjo:

      hvala na odgovorima. ne mogu cak reci ni da si me pozitivno iznenadio, nego je bolje da kazem da su mi tvoji stavovi ocekivano pozitivni :)

      ipak, ni islam nije imun na podjele, i na razlicita tumacenja kurana, pocevsi samo od sunita i shiita pa nadalje. hriscanstvo je pogotovo razjedinjeno u svom tumacenju...

      znam da isus po islamu nije boziji sin nego boziji poslanik, ali me zanima na osnovu cega je isus zarijedio da postane sin u jednih i poslanik u drugih. jer, opet kazem - moguce je da je samo bio bioenergeticar a da tadasnji narod nije bio na dovoljnom stupnju evolucije da to shvati nego su mu pripisivani epiteti cudotvorca a samim tim i bozijeg sina / poslanika. u stvari za onaj stupanj saznanja i evolucije, zar ne mislis da je upravo to najvjerovatnije?


    Govorio je jos u kolijevci.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    10-09-2010 21:49 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Magistar Magistar is a Male
    moforaja




    Poruka: 2667

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      I religija i nacija su pitanja OSOBNOG IZBORA.


    Ni blizu.

    1.Religija.
    Sociološka sredina u kojoj osoba odrasta je temeljna determinanta pri vjerskom odreðenju. Hoæu reæi, okolina u 99% sluèajeva odreðuje vjeroispovjed osobe.
    Hoæeš primjer? I to iz bliže okoline?
    Koliko ima muslimana ili pravoslavaca u Grudama? Ili katolika i pravoslavaca u Podveležju?
    Kako to da se ama baš ni jedna osoba u spomenutim mjestima nije odredila prema nekoj drugoj vjeri?
    U svijetu imamo bezbroj primjera.
    Da poentiram: ne možeš me ubijediti da su se svi baš ''sluèajno'' odredili za vjeru svojih roditelja, ali i okoline u kojoj se raðaju i žive. Nikakav tu ''osobn''i izbor ne znaèi ništa. I da parafraziram moju malenkost: gdje svi misle isto, to je znak da nitko ništa ne misli. To isto vrijedi i za taj ''osobni'' izbor.

    2. Nacija
    Ista greška. Nacija je ono što dobivamo roðenjem, i nikako drugo.
    Primjer: Osoba roðena od Francuza i Francuskinje u Francuskoj ne može biti ništa drugo nego Francuz.
    Što je tu ona doprinjela, i èime? Nièim. Samo se rodila.
    E sad: gdje ti tu vidiš osobni izbor?
    Jer kad bi nacija bila ''osobni'' izbor, onda je od noæas moj OSOBNI izbor - Francuz. To sam odabrao.

    Meni se èini da si ti pobrkao državljanstvo i naciju. O tome bi se dalo raspravljati.
    Sorry, bez ljutnje.

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 10-09-2010 u 22:31.

      10-09-2010 22:29 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mago sto se tiche religije u pravu si, nazalost ali generalno je tako...sto se nacije tiche to smo vec hiljadu puta raspravljali kako nije data univerzalna razlikovna definicija naroda od nacije...jer evo npr u cemu bosnjaci muslimani grijese u bih, mislim naravno samo na onaj najradikalniji dio:

      kazu, ne moze postojati srbin ili hrvat u bih, moze postojati samo bosnjak pravoslavne ili katolicke vjeroispovjesti...

      hajde da se na trenutak slozimo s tim. ipak sami ti isti radikalni bosnjaci, kad im se od brata rodi dijete u americi gdje mu brat zivi vec 10 godina a njegova zena takodje bosnjakinja je mozda rodjena tamo, on kaze - vidi amidzinog malog bosnjaka....

      e pa kako je to dijete rodjeno u americi od oca koji bih nije vidio deceniju ili vise i od amerikanske islamske vejroispovjesti ciji su roditelji rodom npr iz novog pazara - moze biti bosnjak? zar on nije, po toj analogiji sa bosnjacima katolicke / pravoslavne vjeroispovjesti - u stvari amerikanac islamske vjeroispovjesti?!

      nacija i narod, to je razlicito...evo da ti dam zagonetku: ako je sto akzes - francusko dijete rodjeno u francuskoj od oca francuza i od majke jevrejke, sta je ono? makar tebi ne trebam napominjat sta se kod jevreja gleda. e sta je onda mali? francuz ili jevrej ili osoba francuskog drzavljanstva iz francuskog naroda ali judaisticke vjeroispovjesti? hm,m...???

      10-09-2010 23:40 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Magistar:

            citat od tvrancic:

          I religija i nacija su pitanja OSOBNOG IZBORA.


        Ni blizu.


      U citatima koji slijede ima tako grubih netaènosti, da je teško znati odakle poèeti. Rasprava interesantna do sada, pa makar i sa nekim ponavljanjima, i onda ovakve stvari bla_bla.gif

          citat od Magistar:

        1.Religija.
        Sociološka sredina.....


      Pojava može biti sociološka, sredina je valjda socijalna.

      Ako se veæ želi bilo kakav dignitet dati raspravi na ovakvom podforumu, onda bi se trebao koristiti rijeènik koji legitimira intelektualni autoritet uèesnika u raspravi. Ovakvo (ne)baratanje jezikom legitimira, tj. pokazuje nešto potpuno drugo (za poèetak).

          citat od Magistar:

        ....u kojoj osoba odrasta je temeljna determinanta pri vjerskom odreðenju. Hoæu reæi, okolina u 99% sluèajeva odreðuje vjeroispovjed osobe.


      I ovo je vrlo paušalno i neprecizno, nerijetko èista neistina. I iz istorije i iz sadašnjice postoji mnoštvo primjera koji govore potpuno suprotno.

          citat od Magistar:

        Hoæeš primjer? I to iz bliže okoline?
        Koliko ima muslimana ili pravoslavaca u Grudama? Ili katolika i pravoslavaca u Podveležju?
        Kako to da se ama baš ni jedna osoba u spomenutim mjestima nije odredila prema nekoj drugoj vjeri?


      A primjere sredina koje nisu takve je, naravno nemoguæe naæi. Pogotovu ako se rezon drži na nivou obdaništa.

          citat od Magistar:

        U svijetu imamo bezbroj primjera.
        Da poentiram: ne možeš me ubijediti da su se svi baš ''sluèajno'' odredili za vjeru svojih roditelja, ali i okoline u kojoj se raðaju i žive. Nikakav tu ''osobn''i izbor ne znaèi ništa.


      Lièni izbor je itekako važna determinanta, a èesto je direktno proporcionalan (tj. sloboda provoðenja liènog izbora) civilizacijskom stepenu sredine.

          citat od Magistar:

        I da parafraziram moju malenkost: gdje svi misle isto, to je znak da nitko ništa ne misli. To isto vrijedi i za taj ''osobni'' izbor.


      Ovdje je svaki komentar vjerovatno i suvišan. Ovdje se sloboda vlastitog izbora (hotimièno ili greškom u formulaciji?) poistovjeæuje sa ili jednoumljem, ili manjkom samostalne mentalne aktivnosti pojedinaca, što je totalni "contradictio in adjecto", ili apsurdan naèin rezonovanja, kao i samo po sebi apsurd.

          citat od Magistar:

        2. Nacija
        Ista greška. Nacija je ono što dobivamo roðenjem, i nikako drugo.
        Primjer: Osoba roðena od Francuza i Francuskinje u Francuskoj ne može biti ništa drugo nego Francuz.
        Što je tu ona doprinjela, i èime? Nièim. Samo se rodila.
        E sad: gdje ti tu vidiš osobni izbor?
        Jer kad bi nacija bila ''osobni'' izbor, onda je od noæas moj OSOBNI izbor - Francuz. To sam odabrao.


      Pa vjerovatno izbor leži u izjašnjavanju i vlastitom osjeæaju - sebe samog - kao nekoga ko nije u prvom redu definisan(a) nacionalnom pripadnošæu.
      Postoje oèigledno, i po svim humanim rezonima "više" odrednice za ljudska biæa - i biološke i moralne i etièke.
      I stvar je upravo liènog izbora i snage biti u stanju, sam po sebi i za sebe, se privatno izdiæi iznad "nacionalne" odrednice.

          citat od Magistar:

        Meni se èini da si ti pobrkao državljanstvo i naciju. O tome bi se dalo raspravljati.
        Sorry, bez ljutnje.


      Prièa o francuzima u dijelu citata se naravno nikako ne može tumaèiti kao nešto što u sebi ima elemenata brkanja nacije i državljanstva??

      Ono što je @tvranèiæ naveo u svom citatu je u potpunosti istina.
      Državljanstvo je nešto što nije uvijek (ili u veæini sluèajeva) moguæe ili lako birati, naciju i religiju je moguæe birati u modernom svijetu, pa makar i deklarativno, ako ne drugaèije.

      Tako da treba dobro razmisliti o èemu se (i kako) piše prije nego što se nekom drugom spoèitava brkanje.

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-10-2010 u 09:10.

      10-10-2010 01:34 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4675
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Magistar:

            citat od tvrancic:

          I religija i nacija su pitanja OSOBNOG IZBORA.


        Ni blizu.

        1.Religija.
        Sociološka sredina u kojoj osoba odrasta je temeljna determinanta pri vjerskom odreðenju. Hoæu reæi, okolina u 99% sluèajeva odreðuje vjeroispovjed osobe.
        Hoæeš primjer? I to iz bliže okoline?
        Koliko ima muslimana ili pravoslavaca u Grudama? Ili katolika i pravoslavaca u Podveležju?
        Kako to da se ama baš ni jedna osoba u spomenutim mjestima nije odredila prema nekoj drugoj vjeri?
        U svijetu imamo bezbroj primjera.
        Da poentiram: ne možeš me ubijediti da su se svi baš ''sluèajno'' odredili za vjeru svojih roditelja, ali i okoline u kojoj se raðaju i žive. Nikakav tu ''osobn''i izbor ne znaèi ništa. I da parafraziram moju malenkost: gdje svi misle isto, to je znak da nitko ništa ne misli. To isto vrijedi i za taj ''osobni'' izbor.

        2. Nacija
        Ista greška. Nacija je ono što dobivamo roðenjem, i nikako drugo.
        Primjer: Osoba roðena od Francuza i Francuskinje u Francuskoj ne može biti ništa drugo nego Francuz.
        Što je tu ona doprinjela, i èime? Nièim. Samo se rodila.
        E sad: gdje ti tu vidiš osobni izbor?
        Jer kad bi nacija bila ''osobni'' izbor, onda je od noæas moj OSOBNI izbor - Francuz. To sam odabrao.

        Meni se èini da si ti pobrkao državljanstvo i naciju. O tome bi se dalo raspravljati.
        Sorry, bez ljutnje.


      Poznajuci Tiborov nacin razmisljanja,
      mislim da si promasio nivo diskusije.
      Slikovito receno, mislim da ti raspravljas koje boje su bile oci u Herkulesa, plave ili zelene, dok Tibor mozda zeli da raspravlja da li je Herkules uopste postojao... Vjerovatno postoji neki "strucni" izraz 02.gif za ovakvu pojavu (osim nesporazuma), ali kontas ti sta ja kazem... Vjerovatno...

      Nisam nikakav advokat, samo eto da kazem sta mi se cini... 01.gif Dok se Tibor ne javi....

      Odoh ja do Suzuke... 04.gif

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      10-10-2010 07:49 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Stari Grad:

        Pojava može biti sociološka, sredina je valjda socijalna.


      Moram te razoèarati. Socijalna može biti samo radnica ili pomoæ.
      Hoæe to kada se barata jezikom koji još nije ni izdaleka zapoèeo standardizaciju.

      ___________________________________________________________________

        10-10-2010 09:43 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od el-tozzinjo:

          mago sto se tiche religije u pravu si, nazalost ali generalno je tako...sto se nacije tiche to smo
          nacija i narod, to je razlicito...evo da ti dam zagonetku: ako je sto akzes - francusko dijete rodjeno u francuskoj od oca francuza i od majke jevrejke, sta je ono? makar tebi ne trebam napominjat sta se kod jevreja gleda. e sta je onda mali? francuz ili jevrej ili osoba francuskog drzavljanstva iz francuskog naroda ali judaisticke vjeroispovjesti? hm,m...???



        Sad ulazim u sklisko podruèje, jer se pojam etnièkog i nacionalnog u europskoj praksi èesto poistovjeæuje, ili razdvaja, ovisno o sredini i trenutku.
        U stvari, još uvijek je najèešæi pristup tom problemu dobri stari primordijalizam.

        Primordijalizam polazi od naèela da je nacionalni identitet fiksan i trajan, nepromjenljiv u tijeku života. On je èvrsta i osnovna, bazièna ljudska kategorija, dana roðenjem i koja vezuje ljude pradjedovskim podrijetlom i obojen iracionalnim osjeæanjima. Nacionalna
        osjeæanja nisu vezana za konkretne i racionalne èinjenice, veæ su nezavisna od stvarnih odnosa i potreba pojedinaca.

        Stoga, na tvoje pitanje primordijalistièki pristup nudi odgovor:
        Ima sluèajeva da pojedinci imaju dvojni identitet, tj. navode dva ili èak i više nacionalnih identiteta. Neko kome je majka polu Èehinja- polu Francuskinja, a otac Njemac, može se identificirati kao Èeh meðu prijateljima, kao Francuz na poslu, a da se na popisu izjašnjava kao Njemac.

        ___________________________________________________________________

          10-10-2010 10:36 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
          majkin fakin




          Poruka: 2333
          Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Magistar:

            On je èvrsta i osnovna, bazièna ljudska kategorija, dana roðenjem i koja vezuje ljude pradjedovskim podrijetlom.


          upravo na to nadolazimo! to je korijen svih nesuglasica. ako se sjecas , ja sam rekao (a dezulovic prije par godina efikasno i duhovito razradio u svojoj kolumni o zvoncetu na majci, pronadji ovde na njegovim kolumnama) da ne mozemo stopostotno biti sigurni da se majka necijeg vrlog hrvata nije svalerisala s muslimanom ili pak da jedno "junacko srpsko dijete" u stvari nije jevrejsko dijete zamijenjeno u porodilistu...ili da idemo dalje...ako nam se cukuncukunbaba svalerisala sa nekim nordijcem koji je slucajno bio na proputovanju preko balkana, to znaci da nam je cukundeda nordijac. analogno tome i mi smo, zar ne?

          znaci, nacionalnost nije dana rodjenjem. mrzim sto moram citirati vuka draskovica ali zato i zelim da razjasnim to - u njegovoj knjizi "noz" na tacnim premisama su razradjene pogresne i sovinisticke pretpostavke. tipicno sopenhauerovski. s druge strane, ipak treba uzeti u obzir da je, bazicno gledano u temelj knjige - neko stvarno bio zamijenjen kao beba i rastao u drugacijem okruzenju od onog koje mu je rodjenjem "pripadalo".


              citat od Magistar:

                citat od Stari Grad:

              Pojava može biti sociološka, sredina je valjda socijalna.


            Moram te razoèarati. Socijalna može biti samo radnica ili pomoæ.
            Hoæe to kada se barata jezikom koji još nije ni izdaleka zapoèeo standardizaciju.


          moram ja tebe razocarati. da ne idemo dalje u starojezicni korijen rijeci - society se kod nas prevodi kao "drustvo" tako da ukoliko je pojava socioloska, znaci da je pojava drustvena, u drustvu, etc....

          tako da ne moze "socijalna" biti samo radnica ili pomoc. postoje socijalni ljudi i antisocijalni. socijalni su oni ljudi koji su drustveni. i aristotel onazis je bio socijalan. da nije, ne bi imao tolike kontakte. steve jobs je socijalan. barak obama je socijalan. bil gates je socijalan. noam chomski takodje, kao i ted tarner. svi oni su socijalni a ne primaju socijalnu pomoc.


          ili mozda hoces reci da su anthrax u pjesmu "antisocial" pjevali o ljudima koji ne primaju socijalnu pomoc 07.gif

            -t0affoV5rI



            You're a train ride to no importance
            You're in love with hell existence
            Money is all that you desire
            Why don't you pack it in and retire
            It's common sense you can't fool me
            I'm just the money that you can't let free
            Rainy day genius clouds your mind
            don't you realize the blind lead the blind

            You're anti, you're antisocial

            Oh mister time will you ever unwind
            Or just rebuild a new design
            Your claim to fame is law and order
            The rich get rich, the poor get poor
            [ Find more Lyrics on
              http://mp3lyrics.org/oPQ
            ]
            You put a price tag on what you see
            This one's for you, that's for me
            If that's winning I'd rather lose
            Why don't you listen to my senseless views

            You're anti, you're antisocial
            How do you feel?

            You're a train ride to no importance
            You're in love with hell existence
            Money is all that you desire
            Why don't you pack it in and retire
            It's common nature you can't fool me
            I'm just the money that you can't let free
            Rainy day genius clouds your mind
            Don't you realize the blind lead the blind

            You're anti, you're antisocial

            ANTISOCIAL.....

          10-10-2010 13:25 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Magistar:

                citat od Stari Grad:

              Pojava može biti sociološka, sredina je valjda socijalna.


            Moram te razoèarati. Socijalna može biti samo radnica ili pomoæ.
            Hoæe to kada se barata jezikom koji još nije ni izdaleka zapoèeo standardizaciju.


          Potpuno netaèno, i o ovom (sa sociološkim i socijalnim ispred imenicâ) postoji niz primjera koje je vrlo lako naæi.

          Koristiti "sociološki" ispred "sredina" je nezgrapno i netaèno; sredina može biti socijalna (kao termin) u kontekstu rasprava o njenim uticajima na pojedince u toj istoj sredini.

          To da socijalna može biti radnica ili pomoæ, a ne sredina, je pogrešna tvrdnja.

          Evo banalnih primjera:

          "
            Dolazeæi u novu društvenu sredinu u našem sluèaju u vojsku mladi èovjek ima èitav niz ... sociologije jer tako možemo otiæi u jednostrani sociološki determinizam."

            "Èini sociološki pravac u kriminologiji. Predstavnici ove škole se: TARDE I LAKASANJ(franc. kriminolozi predstavnici teorije
              socijalne sredine)
            ..."

            "Ova sociološka studija realizirana je u periodu od lipnja do rujna 2005., ...... specifièan naèin utjecajima
              socijalne sredine
            , pa je usporeðivanje ...
          "

          Dalje, standardizacija jezika (onakvog kakvog smo znali) prije rata je odavno napravljena i kako napomenuh ranije, kako se njime ko služi je jedna vrsta legitimiranja pred "sugovornicima" i okolinom.

          Ovi detalji sa korištenjem pridjeva sociološki i socijalni i miješanjem, tj. pogrešnom upotrebom oba nije nešto što æe biti, ili je bilo obuhvaæeno bilo kakvom standardizacijom ijednog od jezikâ koji su proizašli iz S-H ili S ili H.

          Izvninjenje svima na neèemu što je otprilike i off na ovoj temi, ali kako rekoh ranije, rasprava, pogotovu na ovakvom podforumu, zaslužuje odreðen dignitet.

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 10-10-2010 u 16:24.

          10-10-2010 16:20 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Takoðe, vrlo "interesantne" tvrdnje o "primordijalizmu" u sferama ljudskog patosa i odnosâ.

          Vjerovatno bi ljudi sa institucija filozofskih fakulteta mogli post u kom se naèinje ova tema, kao i naèin na koja se ona posmatra uzeti kao školski primjer. Da opet ne idem u detalje.

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          10-10-2010 16:28 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          tvrancic tvrancic is a Male
          moforaja




          Poruka: 5028
          Location: Umag - Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Magistar:

                citat od el-tozzinjo:

              mago sto se tiche religije u pravu si, nazalost ali generalno je tako...sto se nacije tiche to smo
              nacija i narod, to je razlicito...evo da ti dam zagonetku: ako je sto akzes - francusko dijete rodjeno u francuskoj od oca francuza i od majke jevrejke, sta je ono? makar tebi ne trebam napominjat sta se kod jevreja gleda. e sta je onda mali? francuz ili jevrej ili osoba francuskog drzavljanstva iz francuskog naroda ali judaisticke vjeroispovjesti? hm,m...???



            Sad ulazim u sklisko podruèje, jer se pojam etnièkog i nacionalnog u europskoj praksi èesto poistovjeæuje, ili razdvaja, ovisno o sredini i trenutku.
            U stvari, još uvijek je najèešæi pristup tom problemu dobri stari primordijalizam.

            Primordijalizam polazi od naèela da je nacionalni identitet fiksan i trajan, nepromjenljiv u tijeku života. On je èvrsta i osnovna, bazièna ljudska kategorija, dana roðenjem i koja vezuje ljude pradjedovskim podrijetlom i obojen iracionalnim osjeæanjima. Nacionalna
            osjeæanja nisu vezana za konkretne i racionalne èinjenice, veæ su nezavisna od stvarnih odnosa i potreba pojedinaca.

            Stoga, na tvoje pitanje primordijalistièki pristup nudi odgovor:
            Ima sluèajeva da pojedinci imaju dvojni identitet, tj. navode dva ili èak i više nacionalnih identiteta. Neko kome je majka polu Èehinja- polu Francuskinja, a otac Njemac, može se identificirati kao Èeh meðu prijateljima, kao Francuz na poslu, a da se na popisu izjašnjava kao Njemac.


          Mago, ni najmanje ljutnje nema, èak šta više veoma mi je drago raspravljati cvivilizirano s neistomišljenicima.
          Tvoj zadnji pasus u potpunosti potkrijepljuje moj navod da je i nacionalnost i religija osobni izbor. Nisam naveo èiji osobni (da li roditelja, staratelja, predsjednika države ili dotiène osobe), ali neèija je volja da je izbor u pitanju. Èim se može izabrati da li æeš biti Nijemac ili Francuz ili Jevrej - izbor je u pitanju. Primjera je pregršt i ne bih navodio niti jedan posebno.

          ___________________________________________________________________

            10-10-2010 16:44 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
            BiH BiH is a Male
            rodjeni




            Poruka: 953

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Hajmo nazad na temu
            08.gif

            Evo imam i ja jedno pitanjce:

            Jeste li ikada razmisljali o nasim disajnim putevima? Oni su napravljeni tako da mozemo disati i na nos i na usta. Sta bi samo bilo da mozemo disati samo na nos koji je glavni organ za disanje. Zamisli sta bi bilo da se malo prehladis i nos ti se zacepi a to ti je jedini organ za disanje. Malo ko bi dozivio pubertet. Ovo samo potvrdjuje savrsenost Kreatora koji ti govori da je dokaza za Njegovo postojanje svuda oko nas. Razmisli i pogledaj oko sebe pa ako i nakon toga nista ne skontas onda 21.gif

            ___________________________________________________________________
            Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

            10-10-2010 17:01 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
            green green is a Male
            Super Moderator


            Poruka: 7086
            Location: BiH

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Joj ti primjera.
            Svi dobro znamo, vjernik æe vidjeti Kreatora i kapljici kiše, a nevjerniku možeš 100 godina prièat, sve ti je to uzalud, džaba.

            Ima veèeras dobar dokumentarac o nastanku Svemira na National Geographic Channel.

            ___________________________________________________________________

              10-10-2010 17:13 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
              Magistar Magistar is a Male
              moforaja




              Poruka: 2667

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od BiH:

                Hajmo nazad na temu
                08.gif

                Evo imam i ja jedno pitanjce:

                Jeste li ikada razmisljali o nasim disajnim putevima? Oni su napravljeni tako da mozemo disati i na nos i na usta. Sta bi samo bilo da mozemo disati samo na nos koji je glavni organ za disanje. Zamisli sta bi bilo da se malo prehladis i nos ti se zacepi a to ti je jedini organ za disanje. Malo ko bi dozivio pubertet. Ovo samo potvrdjuje savrsenost Kreatora koji ti govori da je dokaza za Njegovo postojanje svuda oko nas. Razmisli i pogledaj oko sebe pa ako i nakon toga nista ne skontas onda 21.gif


              Da ti tata odgovori na to pitanjce.
              Upravo graða dišnog sustava je jedan od velikih anatomskih nedostataka èovjeka i jedabn veliki propust evolucije.
              Ljudski dišni i probavni trakt dijele malu cijev uz ždrijelo. Samo u USA taj “inteligentni” dizajn dopremi svake godine desetke tisuæa djece na hitnu pomoæ. Njih nekoliko stotina umre. Mnogi drugi poslije pate od nepopravljive ozljede mozga.
              Kojem milosrdnom razlogu to služi? Naravno, možemo smisliti neku milosrdnu svrhu: možda roditelji te djece trebaju dobiti kakvu lekciju, možda je Bog pripremio specijalnu nagradu na nebu za svako dijete koje se uguši poklopcem na boèici.

              ___________________________________________________________________

                10-10-2010 17:14 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                BiH BiH is a Male
                rodjeni




                Poruka: 953

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Od neceg se mora i umrijeti.
                A bilo bi lijepo da malo argumentiras svoje tvrdnje.
                Evo, u mom komsiluku zivi mlada zena koja ne moze normalno disati nego ima nekakvu plasticnu cijev koja joj viri iz grla pa tako ipak dise. Zasto to govorim? Pa zato jer tek kada vidis tako nesto pocnes da razmisljas kao je savrseno to sto mi imamo - disajne organe koji nas savrseno sluze a da toga nismo ni svjesni. Da se vratimo na moj primjer sa zacepljenim nosem. Dopustimo da je teorija evolucije ispravna i da nema inteligentne kreacije. Zasto bi i kako bi se kod nas razvila dva organa za disanje? Kako je to uopste moguce?

                ___________________________________________________________________
                Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

                10-10-2010 17:57 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
                Magistar Magistar is a Male
                moforaja




                Poruka: 2667

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ne kontam?
                Kakva dva organa za disanje?
                Što æe nam?

                ___________________________________________________________________

                  10-10-2010 18:50 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
                  Stranica (41): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 11 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com