Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Pri » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (32): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5017
Location: Umag - Mostar
pokretac teme Thread Started by tvrancic

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobra prièa - pouèna. Kad veæ govorimo o vodi evo jedne:

USKA STAZA

Bog je upozorio narod da æe ga pogoditi potres koji æe uništiti svu vodu na zemlji. Umjesto dosadašnje vode pojavit æe se voda od koje æe ljudi postati ludi.
Samo je prorok Božje upozorenje shvatio ozbiljno. nanio je toliko vode u svoju gorsku špilju da æe mu biti dosta do kraja života.
Potres se uistinu dogodi, vode nestade, a nova voda je ispunila izvore, jezera i rijeke. Nekoliko mjeseci kasnije prorok je sišao u ravnicu. Zaista, svi su ljudi postali ludi i napali su proroka jer su mislili da je on lud.
Prorok se vratio u svoju gorsku špilju. Bilo mu je drago što je saèuvao vodu. Ali nije mogao podnositi samoæu te se ponovo spusti u ravnicu. I ovaj put su ga ljudi odbacili jer nije bio kao oni.
A onda je prorok podlegao napasti. Izlio je svu vodu koju je saèuvao, pio je novu vodu s ostalim ljudima i postao je jednak njima u ludilu.

Put do istine je uzak. Po njemu uvijek ideš sam.

___________________________________________________________________

    09-02-2009 18:10 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    bosonoga bosonoga is a Female
    lela




    Poruka: 2804
    Location: daleka polja

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    malo duza prica 01.gif

    Stvari nisu uvijek onakve kakve izgledaju


    Dva andjela putnika zaustavila su se da prenoce u kuci jedne vrlo imucne porodice. Porodica je bila netakticna i nije ih smjestila u gostinjsku sobu njihove vile , nego su im dali mali prostor u hladnom podrumu kuce. Dok su raspremali lezajeve na podu, stariji andjeo ugleda jednu pukotinu na zidu, i popravio je. Kada ga je mladji andjeo upitao zasto je to napravio, stariji mu je odgovorio,

    “Stvari nisu uvijek onakve kakvima se cine”.

    Sljedecu noc, andjeli su dosli da prenoce u kucu jednog vrlo siromasnog para, ali muskarac i njegova zena bili su vrlo gostoljubivi. Nakon sto su sa njima podijelili ono malo hrane sto su imali, bracni par je dozvolio andjelima da spavaju u njihovom krevetu gde ce se moci dobro odmoriti. Kada su se sljedeci dan probudili, andjeli su nasli covjeka i njegovu suprugu u suzama. Jedina krava koju su imali i cije je mlijeko bilo njihov jedini izvor prihoda, lezala je mrtva na polju. Mladji andjeo bio je bijesan i upita starijeg andjela,
    “Kako si mogao dozvoliti da se to desi? Prvi covjek imao je sve, a ti si mu pomogao popravivsi rupu u njegovom zidu; druga porodica imala je malo toga, ali je bila spremna sve podijeliti, a ti si dozvolio da im ugine krava."

    “Stvari nisu uvijek onakve kakvima se cine” odgovori stariji andjeo.

    “Kada smo bili u podrumu one vile, primjetio sam da je u onoj pukotini na zidu sakriveno zlato. S obzirom da je vlasnik bio opsjednut novcem, zatvorio sam pukotinu ,tako da im onemogucim da pronadju to zlato.”

    “Nocas, dok smo spavali u krevetu siromasne porodice, andjeo smrti dosao je po zenu ovog seljaka, a ja sam mu dao kravu. Dakle,
    "Stvari nisu uvijek onakve kakvima se cine”.

    I zaista nisu.

    ___________________________________________________________________
    ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

    09-03-2009 00:56 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5017
    Location: Umag - Mostar
    pokretac teme Thread Started by tvrancic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bosonoga 33.gif 10.gif

    ___________________________________________________________________

      09-03-2009 08:53 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5017
      Location: Umag - Mostar
      pokretac teme Thread Started by tvrancic

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      BONZO I ŽENA

      Vraæajuæi se u svoj samostan, dva budistièka bonza (sveæenika) naišli su na vrlo lijepu ženu na obali rijeke. I ona je, kao i oni, htjela prijeæi rijeku, ali voda je bila preduboka. Jedan ju je od njih na svojim ramenima prenio preko rijeke na drugu obalu.
      Drugi se bonzo jako sablaznio. Dva puna sata je grdio prijestupnika što je prekršio pravilo: Je li zaboravio da je bonzo? Kako se usudio dirnuti ženu kad je to protiv osnovnih vjerskih naèela? Što æe reæi ljudi? Nije li nanio ogromnu štetu njihovoj vjeri? I tako dalje.
      Bonzo, koji je prekršio pravilo, strpljivo je slušao. Na kraju pouke reèe: "Brate, ja sam tu ženu ostavio na obali rijeke. Zar je ti još uvijek nosiš?"

      Arapski mistik Abu Hassan Bushanja veli: "Sam èin grijeha manje je štetan od želje i misli na grijeh. Jedno je kad tijelo za trenutak uživa u nasladi, a sasvim nešto drugo kad to um i srce neprestano žvaèu".

      ___________________________________________________________________

        09-03-2009 09:03 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        Amaryllis Amaryllis is a Female
        seka




        Poruka: 844

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ova me prica od @bosonoge podsjeti na jednu drugu pricu, sa gotovo istom poukom.
        pa kaze…
        ulazi covjek u autobus, tramvaj, nije bitno… i vidi drugog covjeka sjedi sa samo jednom cipelom, druga mu noga bosa.
        i on ce da ga upozori i kaze mu: oprostite, ali izgleda da ste izgubili jednu cipelu”
        a ovaj ce drugi, ” nisam izgubio, vec sam samo jednu nasao”

        znaci, nije sve onako kako nam izgleda na prvi pogled.

        em sto je poucna, nego je i smijesna 07.gif

        09-03-2009 10:05 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
        tvrancic tvrancic is a Male
        moforaja




        Poruka: 5017
        Location: Umag - Mostar
        pokretac teme Thread Started by tvrancic

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Amaryllis:

          ova me prica od @bosonoge podsjeti na jednu drugu pricu, sa gotovo istom poukom.
          pa kaze…
          ulazi covjek u autobus, tramvaj, nije bitno… i vidi drugog covjeka sjedi sa samo jednom cipelom, druga mu noga bosa.
          i on ce da ga upozori i kaze mu: oprostite, ali izgleda da ste izgubili jednu cipelu”
          a ovaj ce drugi, ” nisam izgubio, vec sam samo jednu nasao”

          znaci, nije sve onako kako nam izgleda na prvi pogled.

          em sto je poucna, nego je i smijesna 07.gif


        Ova prièa isto je u ovoj knjizi, ali sam je preskoèuo. Dobro je da si je ti stavila 10.gif

        ___________________________________________________________________

          09-03-2009 10:06 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
          Amaryllis Amaryllis is a Female
          seka




          Poruka: 844

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          a zasto si je preskocio ako se smije znati 07.gif

          09-03-2009 10:15 Amaryllis is offline Pregledaj poruke od Amaryllis Dodaj Amaryllis u listu prijatelja
          tvrancic tvrancic is a Male
          moforaja




          Poruka: 5017
          Location: Umag - Mostar
          pokretac teme Thread Started by tvrancic

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od Amaryllis:

            a zasto si je preskocio ako se smije znati 07.gif

          Znao sam da æeš je ti navesti. 04.gif
          Imam 6 knjiga ovih prièica pa ne mogu baš svaku staviti - ne bih završio za 10 godina.

          ___________________________________________________________________

            09-03-2009 10:24 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
            tvrancic tvrancic is a Male
            moforaja




            Poruka: 5017
            Location: Umag - Mostar
            pokretac teme Thread Started by tvrancic

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            JONEYED I BRIJAÈ

            Sveti èovjek Joneyed, obuèen u prosjaèko odijelo, ušao je u Meki u brijaènicu. Brijaè, koji je trenutno šišao ugledna èovjeka, ostavi svoju bogatu mušteriju da bi najprije ošišao prosjaka. Ne samo da mu nije ništa naplatio za šišanje, nego mu je na rastanku dao i milostinju.
            To je Joneyeda toliko djelovalo da se odluèi dati brijaèu svu milostinju koju æe toga dana dobiti. Dogodilo se da mu je jedan bogati hodoèasnik dao kesu punu zlatnika. Pun radosti otrèa k brijaèu i dadne mu kesu.
            Kad je brijaè shvatio zašto mu daje sve to zlato, razljutio se: "Kakav si ti sveti èovjek", uzviknuo je, "da si došao nagraditi me za èin ljubavi!?"

            Maštanje:
            Pobožan èovjek vièe Gospodinu:"Kakav si ti Bog da se usudjuješ nagraditi mmoju pobožnost!"
            Gospodin sa smiješkom odgovara: "Ja sam Ljubav. Kako ti mogu ponuditi bilo kakvu nagradu?"

            Kad tražiš nagradu, tvoj dar postaje podmiæivanje.

            ___________________________________________________________________

              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane tvrancic dana 09-04-2009 u 08:19.

              09-04-2009 08:18 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
              tvrancic tvrancic is a Male
              moforaja




              Poruka: 5017
              Location: Umag - Mostar
              pokretac teme Thread Started by tvrancic

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Slièna prièa u izvedbi Imoæanina:

              Našao se Imoæanin u planini usred velike meæave. Nema zaklona, brije vjetar i nanosi snijega sve su veæi. Na izmaku snaga Imoæanin zavapi: "Bože, spasi me! Ako ostanem živ ovaj put zavjetujem se Sv.Anti da æu prodati najboljeg vola na pazaru i sav novac od prodaje stavit æu mu pod noge u crkvi." I stvarno preživi Imoæanin.
              Šta æe, kud æe, došao pazarni dan - mora se zavjet ispuniti, ta kakav bi on Kršæanin bio kad zavjeta ne bi ispunio. Uzeo najboljeg vola i ode on na pazar. Dolazi kupac, gleda vola, odmjerava ga pa æe: "Pošto ti je ovaj vol?"
              "1 kuna", odgovara Imoæanin.
              "Hajde nemoj se zaje..., ozbiljno pitam pošto je vol".
              "Ozbiljno ti kažem, 1 kunu".
              "Onda evo ti kuna i daj mi vola", kaže kupac.
              "E, ne može. Ako æeš kupiti vola moraš kupiti i ovu kokoš uz njega", objašnjava Imoæanin.
              "Dobro, a pošto ti je kokoš?", interesira se dalje kupac.
              "Kokoš je 1.000 eura".
              "Pa kako to, vol 1 kuna, a kokoš 1.000 eura?"
              "Eto tako, ako æeš oboje kupi, ako neæeš prolazi", objašnjava Imoæanin.
              I stvarno sraèuna kupac da mu se isplati za vola i kokoš dati 1.000 eura i 1 kunu, i obavi se kupovina, a Imoæanin sav sreæan i rastereæen u crkvu i pod noge Sv.Anti ostavi cijelu 1 kunu.

              ___________________________________________________________________

                09-04-2009 08:32 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                tana tana is a Male
                rigorozni




                Poruka: 17853
                Location: na prinudnom radu :)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                lelo odlicna prica "stvari nisu uvijek onakve kakve izgledaju" 10.gif

                ___________________________________________________________________
                kad ce mostar mama?

                09-04-2009 17:09 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                ZiZi_ ZiZi_ is a Female
                trudim se


                Poruka: 225
                Location: florida

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Crno - bijelo

                Saznali novinari da jedna baba na nekoj planini ima puno ovaca i da ih sama ih èuva.
                Jedan od njih nekako pronaðe babu kako sjedi na stolici i prede,
                a ispred nje po livadi pasu ovce.
                - Bako, koliko imaš ovaca ?
                - Kojih, crnih ili bijelih, - pita baba.
                - Pa, na primjer bijelih?
                - Tisuæu.
                - A crnih ?
                - Isto, - mrzovoljno æe baba.

                - A koliko jedna ovca daje vune ?
                - Koja, crna ili bijela ?
                - Pa, na primjer, bijela ?
                - Dvije kile godišnje.
                - A crna ?
                - Isto.

                - A koliko se mesa dobije! od jedne ovce ?
                - Koje, crne ili bijele ?
                - Na primjer, crne ?
                - Dvadeset pet kila.
                - A od bijele ?
                - Isto.

                Novinar veæ iznerviran, puk'o mu film, pa vikne na babu:
                - Pa, dobro baba, kakva je razlika izmeðu crnih i bijelih, kad
                me stalno pitas : "crne ili bijele", a na kraju sve isto !?

                - Eeee, pa crne su moje !!!
                - A bijele ?
                - Isto.

                09-05-2009 02:15 ZiZi_ is offline Pregledaj poruke od ZiZi_ Dodaj ZiZi_ u listu prijatelja
                tvrancic tvrancic is a Male
                moforaja




                Poruka: 5017
                Location: Umag - Mostar
                pokretac teme Thread Started by tvrancic

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                LJUBAV ZABORAVLJA

                "Zašto neprestano govoriš o mojim prošlim pogreškama?", upita muž svoju ženu. "Mislio sam da si to veæ oprostila i zaboravila".
                "Zaista, i jesam", odgovori žena. "Ali ti nemoj nikada zaboraviti da sam ja oprostila i zaboravila".

                Griješnik: "Gospodine, ne spominji se mojih grijeha!"
                Gospodin: "Kojih grijeha? ja sam ih davno zaboravio. Morat æeš osvježiti moje pamæenje."

                Ljubav se ne sjeæa uvreda. (1 Kor 13)

                ___________________________________________________________________

                  09-05-2009 08:26 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                  tvrancic tvrancic is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 5017
                  Location: Umag - Mostar
                  pokretac teme Thread Started by tvrancic

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  KORNJAÈA

                  Kineski car poslao je glasnike pustinjaku koji je živio u sjevernim planinama. Oni su ga trebali pozvati da bude premijer kraljevstva.
                  Nakon mnogo dana putovanja poslanici su stigli na cilj. Pustinjakova koliba je bila prazna. Ali usred rijeke, koja je blizu tekla, na kamenu je sjedio napola obuèen èovjek loveæi udicom ribu. Je li to èovjek o kojemu car ima tako visoko mišljenje? Ispitivanje u selu potvrdilo je da je to on. I stoga su se vratili na obalu rijeke i s punim poštovanjem, koliko su samo mogli, pokušali su privuæi ribarevu pozornost.
                  Pustinjak je izašao iz rijeke i stao pred glasnike bosonog i s podboèenim rukama.
                  "Što želite?"
                  "Poštovani gospodine, Njegovo Velièanstvo, kineski car, èuo je o Vašoj mudrosti i svetosti i poslao nas k vama s ovim darovima. On Vas poziva da prihvatite mjesto premijera u carstvu."
                  "Premijer carstva?"
                  "Da, poštovani gospodine."
                  "Ja?"
                  "Da, poštovani gospodine."
                  "Je li car pri pameti?", reèe pustinjak prasnuvši u nekontrolirani smijeh na neugodnost poslanika.
                  Kad se mogao kontrolirati, pustinjak reèe: "Recite mi, je li istina da se na povišenom mjestu iznad glavnog oltara careve kapelice nalazi kornjaèa èiji je oklop obložen sjajnim dijamantima?"
                  "Da, cijenjeni gospodine."
                  "Je li istina da car i njegov dom jednom na dan dolaze pokloniti se toj dijamantima ukrašenoj kornjaèi?"
                  "Da, gospodine."
                  "Pogledajte sada ovu kornjaèu koja u blatu maše repom. Mislite li da bi se ona zamijenila s kornjaèom u carevoj palaèi?"
                  "Svakako da ne bi."
                  "Onda idite i recite caru da neæu ni ja. Jer nitko ne može biti živ u carevoj palaèi."

                  ___________________________________________________________________

                    09-06-2009 09:00 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                    tvrancic tvrancic is a Male
                    moforaja




                    Poruka: 5017
                    Location: Umag - Mostar
                    pokretac teme Thread Started by tvrancic

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    ZADOVOLJNI RIBAR

                    Industrijalac se zgrozio kad je našao ribara koji je ležao pokraj svojega èamca i pušio lulu. Koja lijenèina i danguba!
                    "Zašto ne loviš ribu?", upitao ga je industrijalac.
                    "Jer sam za danas ulovio sebi za ruèak."
                    "Zašto ne loviš još više?"
                    "A što bih s ulovom?"
                    "Prodao ga i zaradio malo više novaca."
                    "Pa šta bih s tim novcem?", upita ribar.
                    "Onda bi mogao kupiti motor i staviti ga na èamac te otiæi u dublju vodu i uloviti više ribe. To bi ti donijelo još više novca kojim bi mogao kupiti bolju i veæu mrežu. Tako bi imao više ribe i ujedno više novaca. Uskoro bi mogao imati toliko da bi kupio dvije koèe...èak flotu koèarica. Tada bi zaradio silne novce i bio bogat kao što sam ja."
                    "I što bih onda radio?".
                    "Onda bi mogao uistinu uživati u životu."
                    "A što mislite, što sada èinim?"

                    Što bi radije imao: bogatstvo ili sposobnost da uživaš?

                    ___________________________________________________________________

                      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane tvrancic dana 09-07-2009 u 09:52.

                      09-07-2009 09:50 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                      bosonoga bosonoga is a Female
                      lela




                      Poruka: 2804
                      Location: daleka polja

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      vrancicu , volim ovu tvoju temu 10.gif

                      ___________________________________________________________________
                      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

                      09-07-2009 21:06 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
                      bosonoga bosonoga is a Female
                      lela




                      Poruka: 2804
                      Location: daleka polja

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Da li ste bogati.....ili siromasni....


                      Jednog je dana, bogat covjek poveo sina da provede dan sa siromasnom porodicom, s ciljem da mu pokaze kako zive ljudi, koji nemaju mnogo novaca za trosenje.

                      Na povratku kuci, otac upita sina sto misli o tom iskustvu, a sin odgovori:
                      To je bilo jako lijepo iskustvo, oce.

                      Naucio sam da mi imamo jednog psa, a oni imaju cetiri.
                      Mi imamo jako lijep bazen ali oni imaju rijeku.
                      Mi imamo suncani krov ali oni imaju nebo sa zvjezdama i mjesecom.
                      Mi imamo veliku terasu s predivnim vrtom ali oni imaju sumu.

                      Dok je dijete govorilo, otac je ostao bez daha slusajuci sto mu sin govori.

                      Tada dijete doda: Hvala ti ,sto si mi pokazao kako smo siromasni!

                      Kada mjerimo ono sto imamo, rezultat je nase vidjenje zivota.

                      Ako imamo ljubav, prijatelje, zdravlje, smisao za humor i pozitivno misljenje,
                      imamo sve u zivotu.

                      Zamislite se na trenutak i prosudite da li ste bogati… ili siromasni...

                      ___________________________________________________________________
                      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

                      09-07-2009 21:19 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
                      tvrancic tvrancic is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 5017
                      Location: Umag - Mostar
                      pokretac teme Thread Started by tvrancic

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Bosonoga, 10.gif 33.gif 33.gif

                      ___________________________________________________________________

                        09-08-2009 10:05 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                        tvrancic tvrancic is a Male
                        moforaja




                        Poruka: 5017
                        Location: Umag - Mostar
                        pokretac teme Thread Started by tvrancic

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        Ovaj put èetiri prièice na istu temu:

                        DIJAMANT

                        Kad je uèitelj asketa stigao na kraj sela i smjestio se pod drvo da tu prenoæi, jedan seljanin dotrèa k njemu i reèe mu: "Kamen! Kamen! Daj mi dragocjeni kamen!"
                        "Kakav kamen?", pitaše asketa.
                        "Prošle noæi bog Shiva rekao mi je u snu, ako u sumrak odem na rub sela, uèitelj æe mi dati kamen koji æe me zauvijek uèiniti sretnim."
                        Uèitelj je pretraživao svoju vreæu, i vadeæi kamen reèe: "Vjerovatno je mislio na ovo. Juèer sam ga našao u šumi. Evo, tvoj je ako ga želiš imati"
                        Èovjek je u èudu promatrao kamen. Bio je to najveæi dijamant na svijetu - velik kao ljudska glava.
                        Noæu je proveo u krevetu bez sna. U osvit dana probudio je asketu i rekao mu: "Daj mi bogatstvo koje te èini sposobnim odreæi se ovog dijamanta".

                        ZLATNA NAGARJUNOVA ZDJELA

                        Veliki budistièki svetac Nagarjuna putovao je gol, samo pokrivenih bokova, i paradoksalno, s prosjaèkom zdjelom od èistog zlata, koju mu je poklonio kralj koji je bio njegov uèenik.
                        Jedne noæi, na ruševinama nekog starog samostana, spremao se spavati kadli opazi kako iza jednog stupa na nj vreba kradljivac. "Drži, uzmi ovo", reèe Nagarjuna, pružajuæi zdjelu. "Tako me neæeš uznemiravati kad zaspim".
                        Kradljivac pohlepno zgrabi zdjelu i ode - da bi se iduæeg jutra vratio sa zdjelom i molbom. Reèe: "Kad si mi sinoæ onako velikodušno poklonio ovu zdjelu, osjeæao sam se zbog toga vrlo jadno. Nauèi me kako da postignem bogatstvo koje ti dopušta da posjeduješ tako vedru nenavezanost na stvari."

                        Nitko ti ne može oduzeti ono što nikada nisi prisvojio.

                        JUNAID NE ŽELI ZLATNIKE

                        Jedan Junaidov sljedbenik došao mu s torbom punom zlatnika.
                        "Imaš li još zlatnika?" upita junaid.
                        "Da. Još mnogo."
                        "I priljubljen si uz njih?"
                        "Da."
                        "Onda uzmi i ove natrag, jer ti si u veæoj potrebi od mene. Buduæi da ništa nemam i ništa ne želim, ja sam bogatiji od tebe."

                        Srce prosvijetljenog je kao ogledalo: ništa pohlepno ne grabi, ništa ne odbija; prima, ali ne drži.

                        KVEKEROVA NJIVA

                        Neki je kveker (pripadnik protestantske sekte) na svojoj zemlji blizu kuæe stavio ovaj oglas: OVA ZEMLJA ÆE BITI POKLONJENA ONOME TKO JE UISTINU ZADOVOLJAN.
                        Bogati farmer prolazio je tuda, zaustavio se da proèita oglas i reèe samom sebi: "Kad naš prijatelj kveker tako rado daje ovu zemlju, mogao bih je ja zaposjesti prije nego netko drugi to uèini. Bogat sam èovjek i imam sve što mi treba i stoga sam ja prava osoba."
                        S tim mislima pozvoni na vrata i protumaèi zbog èega je tu.
                        "Jesi li zaista zadovoljan?" upita kveker.
                        "Uistinu jesam, bogat sam i imam sve što trebam."
                        "Prijatelju", odgovori kveker, "ako si zadovoljan, èemu ti treba ova zemlja?"

                        Dok se drugi trude steæi bogatstvo, prosvijetljen, zadovoljan onim što ima, posjeduje ga bez truda.
                        Buduæi da je zadovoljan s malim, bogat je kao kralj. I sam kralj je siromašan ako mu nije dovoljno njegovo kraljevstvo.

                        ___________________________________________________________________

                          09-08-2009 10:35 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                          tana tana is a Male
                          rigorozni




                          Poruka: 17853
                          Location: na prinudnom radu :)

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          sve bolja od bolje 10.gif

                          ___________________________________________________________________
                          kad ce mostar mama?

                          09-08-2009 17:12 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                          Stranica (32): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                          Postavi novu temu Odgovori
                          Go to:
                          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com