Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Stalna rubrika ''Bjankin kutak'' » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (13): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Stalna rubrika ''Bjankin kutak'' Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dio prvi:

    ''Derbi''


Da i ja koju pametnu kažem u ovo nepametno doba.

Evo, primièe se i ta subota - ''gradski derbi''. Lijep i uglaðen naziv za nešto što nas oèekuje ovaj vikend. U jednom normalnom svijetu, kažem normalnom, ovo bi bila jedna lijepa sportska manifestacija. Mogu zamisliti: kolone navijaèa obuèene u dresove svojih miljenika, sve generacije na okupu, od malih djeèaraca pa do starih nogometnih fanova.. zastave, navijanje, pjesma…Kao u nekadašnja vremena, kada su na stadionu još bile tribine saèinjene od jelovih greda, kada su se nosili tranzistori da se mogu pratiti rezultati s drugih utakmica, djeca u pratnji oèeva s novinama pod rukom koje bi im prostirali da mogu sjesti…ispijanje piva na Rondou, zezanje…

Ali ne. Nema više, na žalost. Ovo na sve lièi, samo ne na sport. Policajci ''kornjaèe'' s pleksiglasnim štitovima, pendrecima, kerovima..specijalci, zaštitari…navijaèi zbijeni u ''falangu'' okruženi kordonom policije…zabrinuti vlasnici prostora u okolini stadiona…pozivi djeci da brzo uðu u kuæu…preparkiravanje automobila daleko od moguæe zone sukoba…preglasna borbena muzika iz kafiæa…dernjava pijane mladeži…psovke…paradiranje lokalnih hableèina…
To je danas sport. Ovo je više od nogometa…ovo je nastavak neke vrste rata samo s drugim sredstvima, s drugim akterima…djecom.

Rezultat nije ni bitan. Uostalom ko pamti koji je rezultat bio, recimo preklani, ili godinu ranije. Koga to uostalom interesira. Bitno je pokazati prezir i nesnošljivost, jedni prema drugim i suprotno. Sraz dva etnièka kluba u etnièki podijeljenom gradu. Koliko god se svi busali u multietnièka prsa, pravila igre ovdje su više nego oèita. Znam, sada æe se javiti dežurni moralisti i pokušati opovrgnuti nešto što se ne može opovrgnuti. Vrijeme je uèinilo svoje. Slagali se mi ili ne…ništa više nije kao 91. Na djelu su druge ideologije, drugi ljudi. Svakako da nije pristojno brojati krvna zrnca ljudi, ali je još gore praviti se da to nije tako i pokušavati to prikriti. Dovoljno je pogledati uprave obaju klubova, veliku veæinu igraèa, pa i navijaèa-zašto ne…tako da bi i predškolskom djetetu bilo jasno da se radi o etnièki potpuno razlièitim klubovima, ali i navijaèkim skupinama.

I tako nam dolazi ''derby''. Gradu, koji kako-tako, mada više uzaludno i providno, prikriva svoju duboku i zastrašujuæu podijeljenost u gotovo svim društvenim, sociološkim i kulturološkim sferama…Na taj dan biva mu grubo skinuta maska s lica. Kao u nekom starinskom filmu iz šezdesetih, kada glavni junak strgne lažnu bradu zlikovca, (za kojeg veæ od sredine filma znamo da je ubojica) na opæe iznenaðenje prisutnih i vrisak ubojièine služavke. Ali ovdje nije tako. Neæe nitko vrisnuti od iznenaðenja niti æe mlada dama pasti u nesvijest. Ovdje svi znamo ko se krije iza lažne brade. Grad-sluèaj, ili da kažem onu otrcanu – sluèajno grad.
Tek tada na vidjelo izlaze potiskivane strasti, netrpeljivost, prezir (da ne kažem mržnja) koju je ovaj mladi naraštaj u ovom bolesnom ambijentu htio-ne htio, morao akumulirati u sebi za ovih 15 godina. Svi ti negativni osjeæaji taloženi godinama, kao olovo što se taloži u kostima radnika u štamparijama, koncentrirani i još dodatno poticani od svoje bliže okoline, tada isplivavaju. Nije više bitan nogomet, ko je prvi a ko zadnji, nije više bitna ni pobjeda, ni rezultat…bitno je samo izbaciti emocije..što silnije i što jaèe. Mi protiv ''njih'' – ''oni'' protiv nas. Prosto èovjek ne vjeruje kakve se sve rijeèi mogu èuti….kakvo ponašanje...destrukcija. Vraæa me u neka teška i olovna vremena. Šta je s tom djecom?? U stvari šta je s nama? I daj bože da samo na tome ostane…na uvredama i galami.
I onda na kraju derbija, svako na svoju obalu, sa svojom zastavom i istinom, na ''domaæi'' teren do slijedeæeg susreta, do slijedeæeg derbija.
Normalno, kada sve završi, na bilo koji naèin i bilo kojim rezultatom, dolazi do politièkog poentiranja politièko-sportskih oligarhija: ''vidite kakvi su oni tamo…s kime se mi moramo takmièiti..oni su prvi poèeli…mi smo samo…i bla bla bla''. I idemo dalje…za iste pare…do iduæeg derbija.

Divim se ovoj djeci…ali ih ipak još više žalim. Na žalost odrasli su u društvu koje im prije svega nije htjelo ali nije ni moglo omoguæiti i pokazati nešto lijepo, ili barem nešto drugaèije od ovoga. Jednostavno im nije dalo šanse.
Nadam se da æe sve završiti mirno, da æemo dan poslije èitati komentare sportskih novinara i urednika a ne slušati izjave glasnogovornika MUP-a.

A ko æe pobijediti…svejedno, nogomet je ionako davno poražen.




    Marinus


Mostar. 28.09. 2009.

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

09-29-2009 08:20 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Odlican tekst.
Za pocetak je bitno postaviti dijagnozu, a valjda ce vremenom doci do mozga svijest ko nas je i zasto doveo u ovu situaciju i da li je ovo onaj san o kojem su pricali. Meni prije lici na nocnu moru.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

09-29-2009 09:28 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I više od toga

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

09-29-2009 09:30 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bjanka 33.gif 10.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

09-29-2009 11:40 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

takva nam je stvarnost 21.gif na zalost

___________________________________________________________________

    09-29-2009 11:45 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
    ria ria is a Female
    miss foruma 2010




    Poruka: 3067
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ...moj ponos i dika 01.gif

    ___________________________________________________________________
    girl_ahaa.gif

    09-29-2009 13:22 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
    el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
    majkin fakin




    Poruka: 2333
    Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    bravo bjanka.

    evo radi se na necemu bas u ovih par dana, da se neke stvari normalizuju...mozda mali korak ali je za sve nas ogroman...daj Boze da se neke stvari sprovedu u djelo..

    09-29-2009 16:27 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Super tekst - nažalost.

    ___________________________________________________________________

      09-29-2009 16:29 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      gledao sam utakmice gdje su i mrtve glave padale pa se stalo u kraj i takvima
      vrijeme bih trebalo da pokaze svoje i da li je ovo pametno mijesati sa politikom
      politika se umijesala u ove fudbalske duele a da mi zaceramo politiku i stanemo u kraj ovom
      naravno svi ce se pitati kako pa lijepo svi su krivi nema vise utakmica i nema navijaca
      evo ja recimo tako razmisljam ima neko sigurno konstruktivniji prijedlog
      tv se nudila koliko se sjecam da prensosi sve vaznije meceve a ja bih pokrio tv kamerama sve utakmice
      svakog sudiju koji sudi kako ne treba po kratkom postupku uklonuti sa terena
      ako ponestane sudija nema utakmica vozdra
      svakog igraca koji huskacki podstice svoje navijace uklonuti sa terena do daljnjeg
      uraditi bilo sta sto ce uticati na navijace da prestanu sa ovim je dobro za pocetak 10.gif

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pasha dana 09-29-2009 u 17:11.

      09-29-2009 17:03 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      djemila djemila is a Female
      Naj-Moder 2008




      Poruka: 11483
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Odlican text...!

      ___________________________________________________________________
      Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

      09-29-2009 17:26 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
      Sunshine Sunshine is a Female
      moforaja




      Poruka: 2365
      Location: ..na suncanoj strani zivota

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Danas mi se svidjela jedna ideja o cemu mi je Toza pricao,daj boze da upali sve to zamisljeno! 10.gif tekst je prilicno dobar 10.gif

      ___________________________________________________________________


        jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
        Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
        Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


          23.gif

          09-29-2009 18:06 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
          ria ria is a Female
          miss foruma 2010




          Poruka: 3067
          Location: mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ....kako mi se ovaj dio svidja...



          Sraz dva etnièka kluba u etnièki podijeljenom gradu. Koliko god se svi busali u multietnièka prsa, pravila igre ovdje su više nego oèita. Znam, sada æe se javiti dežurni moralisti i pokušati opovrgnuti nešto što se ne može opovrgnuti. Vrijeme je uèinilo svoje. Slagali se mi ili ne…ništa više nije kao 91. Na djelu su druge ideologije, drugi ljudi. Svakako da nije pristojno brojati krvna zrnca ljudi, ali je još gore praviti se da to nije tako i pokušavati to prikriti. Dovoljno je pogledati uprave obaju klubova, veliku veæinu igraèa, pa i navijaèa-zašto ne…tako da bi i predškolskom djetetu bilo jasno da se radi o etnièki potpuno razlièitim klubovima, ali i navijaèkim skupinama.



          ...sve se promijenilo na žalost i ja to pišem ima dvije godine ovdje...

          ___________________________________________________________________
          girl_ahaa.gif

          09-29-2009 18:48 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
          Sunshine Sunshine is a Female
          moforaja




          Poruka: 2365
          Location: ..na suncanoj strani zivota

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          "Dovoljno je pogledati uprave obaju klubova, veliku veæinu igraèa, pa i navijaèa-zašto ne…tako da bi i predškolskom djetetu bilo jasno da se radi o etnièki potpuno razlièitim klubovima, ali i navijaèkim skupinama".


          a ja bas ne bih Velez svrstala u ovu kategoriju,zna se ko nosi nacionalni predznak kluba,i zna se cime se ponose pojedine navijacke skupine,Velez to nije, prema tome jedina recenica koja mi zasmeta ovom tekstu je bas ova! Sve ostalo je OK!

          ___________________________________________________________________


            jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
            Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
            Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


              23.gif

              09-29-2009 19:00 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
              asataN asataN is a Female
              moforaja




              Poruka: 4110

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Bjanka 10.gif

              Samo si zaboravila reci , da su ta djeca bili bebe i da se bas rata ne sjecaju.....da je na njih prenesena mrznja ....

              Divim se roditeljima koji dole odgajaju djecu ...

              ___________________________________________________________________

                09-29-2009 19:28 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
                ria ria is a Female
                miss foruma 2010




                Poruka: 3067
                Location: mostar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                ...sunèice moja sve su to ista govna a razlièita pakovanja iliti pakiranja 01.gif ...kad to priznamo kako bjanka kaže i otvorimo oèi možda nam jednog dana bude bolje....nismo mi više ona raja i ne spaja nas više ona ljubav...i da opet kažem na veliku žalost

                16.gif



                ...svi mi sada volimo nešto NOVO SVOJE...neki dan si i sama napisala da te boli neka stvar za druge navijaèe ...saèekuše neèijoj tudjoj djeci ...razbijene glave i da te je briga samo za SVOJE...mi mostarci prije nismo bili takvi...brinuli smo za svu našu djecu ....danas se vozim pored merkatora i stadiona i prièam sa mužem o derbiju...kažem mu da sam se sva naježim od pomisli na to...sjetih se prošle utakmice i haosa ...i svih prošlih utakmica ...i užasa po ovim cestama...želim se samo nadati da ovaj put neæe biti tako..DAJ BOŽE!!

                ___________________________________________________________________
                girl_ahaa.gif

                09-29-2009 19:36 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
                ria ria is a Female
                miss foruma 2010




                Poruka: 3067
                Location: mostar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od el-tozzinjo:
                pa dobro sunshine...da se ne lazemo..i red army pravi ultrasima sacekuse..i kad se vracaju iz vrapcica, i kad se vracaju iz sarajeva npr...nije to nista neobicno. ne podrzavam ali sam svjestan da toga mora biti....
                samo, kad vec mora biti, ja bih volio da se ultrasi zalete i da 38.gif ovima - mater velezovu i ovi njima majku ultrasku..a ne neke nacije da se spominju i gluposti... 21.gif



                vazda je toza bilo sacekusha i bice to je normala samo sto se svoje voli vise nego tudje u tome je razlika...odnosno mojih mi je zao a ostale ko shisha ma znas koliko me briga za ostale,uostalom upoznat si nemam ti sta pisati!!



                ....to je to sunèice i nešto mi baš teško pade ovo tvoje razmišljanje ..mada...tvoja stvar 10.gif

                ___________________________________________________________________
                girl_ahaa.gif

                09-29-2009 19:48 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
                Sunshine Sunshine is a Female
                moforaja




                Poruka: 2365
                Location: ..na suncanoj strani zivota

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ja ne volim novo draga Ria, ja volim ono staro,ono s cim sam rasla,ono cemu su me moji ucili! Ja ne mrzim nikoga,ja samo mogu reci da me zanima Velez!
                A ja sam jednom davno isto tako napisala,da dok god onake parole osvicu po bulevaru a ti dobro znas koje,ja ne mogu drugacije razmisljati,nazalost da djeca i ne znaju sta pisu kad su vodjeni mrznjom,i ciljem iz 93....a to su krivi roditelji!Da je vise takvih poput tebe i Bjanke super bi bilo!
                Ja mogu sa ponosom reci da pripadam red army skupini jer nase navijacke skupine nisu nacionalno opredjeljene,a bogami nisu ni etnicki ciste kako se navodi!DA je suprotno ne bih sigurno!
                I ja kazem daj boze da ovaj derby prodje OK!

                ___________________________________________________________________


                  jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
                  Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
                  Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


                    23.gif

                    09-29-2009 19:49 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
                    Sunshine Sunshine is a Female
                    moforaja




                    Poruka: 2365
                    Location: ..na suncanoj strani zivota

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od ria:

                      citat od el-tozzinjo:
                      pa dobro sunshine...da se ne lazemo..i red army pravi ultrasima sacekuse..i kad se vracaju iz vrapcica, i kad se vracaju iz sarajeva npr...nije to nista neobicno. ne podrzavam ali sam svjestan da toga mora biti....
                      samo, kad vec mora biti, ja bih volio da se ultrasi zalete i da 38.gif ovima - mater velezovu i ovi njima majku ultrasku..a ne neke nacije da se spominju i gluposti... 21.gif



                      vazda je toza bilo sacekusha i bice to je normala samo sto se svoje voli vise nego tudje u tome je razlika...odnosno mojih mi je zao a ostale ko shisha ma znas koliko me briga za ostale,uostalom upoznat si nemam ti sta pisati!!



                      ....to je to sunèice i nešto mi baš teško pade ovo tvoje razmišljanje ..mada...tvoja stvar 10.gif


                    Ria bila sam na jednom derbiju i bila sam uzasnuta prizorom navijaca Zrinjskog...zaista toliko mrznje nisam vidjela! Od tada me ne zanima nista i niko osim Veleza naravno !

                    ___________________________________________________________________


                      jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
                      Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
                      Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


                        23.gif

                        09-29-2009 19:54 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
                        ria ria is a Female
                        miss foruma 2010




                        Poruka: 3067
                        Location: mostar

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        ...i ja sam bila na jednom derbiju i vidjela tu i jednog amela u dresu zrinjskog...i semu...i azera..navijaju ljudi iz petnih žila..cijeli stadion klièe miljeniku Sulejmanu Smajiæuma ima se svakakvih primjera za napisat....vjeruj da se u zadnje vrijeme radilo puno na tome da se što više navija za svoj klub a što manje istièe nacionalizam i slièno...mada uvijek ima degenerika i hajvana...

                        ___________________________________________________________________
                        girl_ahaa.gif

                        09-29-2009 20:07 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
                        Sunshine Sunshine is a Female
                        moforaja




                        Poruka: 2365
                        Location: ..na suncanoj strani zivota

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        Super znaci da napredujete! 10.gif Hajd bas me zanima koliko ste postigli po pitanju toga,al vidjet cemo na ovoj utakmici!

                        Ne bih volila da me pogresno shvatis ja samo hocu da kazem da ne podrzavam nista al apsolutno nista sto nosi nacionalni predznak meni je to katastrofa,i ja se tu licno ne nalazim!

                        ___________________________________________________________________


                          jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
                          Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
                          Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


                            23.gif

                            09-29-2009 20:13 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
                            Stranica (13): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                            Postavi novu temu Odgovori
                            Go to:
                            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com