Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Pismo Podrske Narodnom Pozoristu Mostar » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

gpehar brate razumijem te potpuno i znam sta osjecas za zgradu pozorista.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

10-07-2009 18:45 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tvrancic:

    Prava solidarnost na djelu. 10.gif


Jasta je 10.gif zastave su na pola koplja u znak zalosti za gasenjem naseg Pozorista

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

10-07-2009 19:24 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
gpehar gpehar is a Male
puter




Poruka: 77
Location: Metkoviæ-Hrvatska

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dakle daš ili ne daš podršku.

Pa ne mislite valjda da ne dajem podršku....Upravo slušam emisiju na RDV-u o ovome i drago mi je da barem tragedije ujedine ove gradske teatre.Valjda æe i shvatiti da ne idu jedni bez drugih...
G.

___________________________________________________________________
E,GOLEMO si se udala!!! 35.gif 33.gif 35.gif

10-08-2009 11:45 gpehar is offline Posalji Email za gpehar Pregledaj poruke od gpehar Dodaj gpehar u listu prijatelja
kaokakao kaokakao is a Female
raja


Poruka: 1583
Location: A11-A@

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prenosim 'Ožalošæenoj porodici Ansambla i Publike Narodnog pozorišta u Mostaru'
Miše Mariæa:
''Ožalošæenoj porodici Ansambla i Publike Narodnog pozorišta u Mostaru

Dragi moji,
Fotos vaše porodiène kuæe pod crnim pokrovom, nije me iznenadio. Još jedna tuga meðu tugama, još jedna nepravda meðu nepravdama, još jedna bedastoæa meðu bedastoæama, još jedan dokaz da demokratski izabrani egzekutori prava na ljubav a prvoborci na mržnju i sopstveni, mafijaški šiæar uspješno privode kraju projekat pretvaranja Grada u Uspomenu. Poèelo je s mostovima i mostarima roðenim uz njih, završava s posljednjim velikim duhovnim svetionikom po kojem se Mostar prepoznavao, poštovao i ljubio i iz veæih prestonica Umjetnosti nego što je sam. Neko je, a nije tajna ko, iz istorijske septièke jame izronio Gebelsovu: “Uništi jednom narodu tradiciju i kulturu, zatræeš mu korijene” i, veoma uspješno, primjenio... I još æe, dok ne uguši i posljednji dašak duhovnosti iz obilja onih po kojim je Mostar bio Grad. Tu, pored, vjekuju njegova Djeca koja su ga gledala saèuvati za potomstvo po dragocjenu cijenu sopstvenih života. Mnogo mojih znanaca, sugraðana; moja mlaða braæa Jusuf Jabo Jelovac i Jadranko Acko Fink. Nisu oni, niko od njih nije pod bijele nišane da bi Narodno pozorište pod crn pokrov. Pod kojim sad vidim porodiènu kuæu Safeta, Ibrišima, Vere, Mekreme, Kaje, Sonje, Franke, Uroša, Joze, Dragana, Sanke, Skendera, Zuke - svih negdanjih, vas sadašnjih i vjernika u èaroliju teatra koji su hrlili pod taj sveti krov na nezaboravne susrete s tumaèima svijetskih i domaæih mudraca rijeèi i igre od Sofokla preko Šekspira do Meše. Niti vi, niti ja taj posmrtni pokrov ne vidimo samo nad zgradom uz Titovu za koju me vežu dirljivo draga sjeæanja. To je samo dio posmrtnog pokrova za èitav Grad; prolog pred jednoèinku duge i mraène noæi.
Sem rijeèi sauèešæa i nade u ispravnost one da nièija nije do zore gorila, pa ni maloumnih reditelja stvarne tragedije “Pakao u gradu M.”, ništa vam drugo ne umijem reæi... Možda tek beskrajan stid što me pišu u isti red dvonožaca s ubicama Gradova, Ljudi i svega što nas èini Èovjekom. A Umjetnost je jedina religija po kojoj smo i èovjekoliki i jednaki.
Ožalošæeni,
Mišo Mariæ

___________________________________________________________________
= Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

10-08-2009 11:55 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
kaokakao kaokakao is a Female
raja


Poruka: 1583
Location: A11-A@

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A ovo je pismo Rusmira Agaèeviæa Rusa:

UMJESTO JAUKA…
…Znam da je bila jesen.Pred kamenom zgradom,i na ulici, šetali su
ljudi,bila je predstava,ja sam bio djete,i ne sjeæam se više nièega…
Osim mirisa.Kao smokva.Kao nar.Kao grožðe…Svi su mirisali… I ta
predstava, i glumci u njoj, i ta dvorana,i svi mi u njoj,svi smo tim mirisom
mirisali…I kad sam poslije putovao,i dunjalukom skitao,uvjek bi mi se
taj miris javio,kad bih smokvu zagrizao, i nar vidio…Miris te kamene kuæe,
te scene,tih izgovorenih rjeèi,tog Mostara…
Danas,kad sam primio slova, koja svjedoèe, kako tu èudesnu seharu znanja,
mudrosti,kulture,sjeæanja,historije,ponosa,kako tu mirisnu zgradu Narodnog
pozorišta žele zatvoriti, u meni se javio osjeæaj golemog srama i bespomoænosti…
Nikoga moænog koji bi šlajbek otvorio i novac dao, da zgrada i ljudi u njoj
hljeba i vode imaju,nikog moænog koji bi tufulu izdao i na nju muhur udario,
i slova napisao : u Pozorište ne dirajte , nikoga takvog ja ne poznajem,
zato me sram i stid oblio… I nemoæ,što pod istim nebom živim,i po istoj zemlji
koraèam sa onima koji Pozorišta zatvaraju…
Evo,opet je jesen, i na spomen Mostara, i Narodnog pozorišta u njemu, opet oni
isti mirisi u meni se, i niz mene slijevaju…
I tuga, i bol, i nevjerica,i žal, i psovke,i molitve,i èuðenje, sve se to u jauk gorak
skupilo,koji upuèujem onima što ovo gledaju i dozvoljavaju :
stid vas i sram ,samih sebe bilo !!!
rusmir agaèeviæ-rus ,dramski književnik, 05.10.2009.

___________________________________________________________________
= Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

10-08-2009 11:56 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
Hogar Hogar is a Male
moforaja


Poruka: 2729
Location: daleko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Izvini @kaokakao, ali nesto mi se gadi ova Rusova zalopojka kad je i on jedan od onih koji su doprinjeli krahu ove institucije i Mostara kao urbane sredine.

___________________________________________________________________
lose,lose MSP

10-08-2009 12:02 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
kaokakao kaokakao is a Female
raja


Poruka: 1583
Location: A11-A@

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Znam, Hogar, znam ...

___________________________________________________________________
= Ne sanjamo svi jednako i to nikome ne smeta. A zašto svima smetamo kada smo drugaèije budni? =

10-08-2009 12:05 kaokakao is offline Posalji email za kaokakao Pregledaj poruke od kaokakao Dodaj kaokakao u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Danas su na Radiu Dobre Vibracije gostovali ljudi iz Narodnog pozorišta, kao i Kazališta kojemu takoðer prijeti zatvaranje. Javljali se ljudi u program, tražili da se prozovu direktni krivci ovog kulturološkog genocida, gosti u studiu poslušali, poèeli prozivati imenima.....i gle èuda...javi se s puta predsjednik Gradskog Vijeæa koji je obeæao primiti delegaciju, trebaju samo da se najave preko tajnice (sekretarice) pa æe se pokušati iznaæi rješenje.
Za nadati se da æe nam djeca upamtiti barem kazalište kad veæ za kino ne znaju 33.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

10-08-2009 13:48 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Carmela:

    Danas su na Radiu Dobre Vibracije gostovali ljudi iz Narodnog pozorišta, kao i Kazališta kojemu takoðer prijeti zatvaranje. Javljali se ljudi u program, tražili da se prozovu direktni krivci ovog kulturološkog genocida, gosti u studiu poslušali, poèeli prozivati imenima.....i gle èuda...javi se s puta predsjednik Gradskog Vijeæa koji je obeæao primiti delegaciju, trebaju samo da se najave preko tajnice (sekretarice) pa æe se pokušati iznaæi rješenje.
    Za nadati se da æe nam djeca upamtiti barem kazalište kad veæ za kino ne znaju 33.gif

Kad prigusti ... kad poènu imena, dokazi - nadje se rješenje. 14.gif

___________________________________________________________________

    10-08-2009 13:52 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Žalosno, ali izgleda istinito.

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    10-08-2009 13:55 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Evo i od Rahima Burhana

    Dragi kolege,
    tuzna je vest za smrt vaseg i naseg Narodno Pozoriste Mostar.
    Natrenutak sumi skroz sjecanje prosle mnogo prestave od vaseg teatra.
    Potsetio sam na vodzenih razgovora za povjest vaseg teatra sa stari kolegama glumaca,koje su sa radosr pricali za svoja mladost i za mladost svog teatra.Pricali sumi o svoje uloge o moim kolegama o priznanima i radostima publike koja je dolazila masovno na nihove prestave. Svaki grad u ovom globalnom svtu bise hvalio sa ovakvim teatrom.
    S radost se scam na "Majcinu Sultaniju" od Svetozara Corovica,kako je burno bila pozdravlena na Bitefu,secamse na diskusije kakve suse vodile posle prestave.Bili smo radosni i ja sam u tom trenutku zazeleo da radim u vas grad u vas teatar.
    Sa povjescu vaseg teatra smo se koristili kad god smo isli da radimo van glavnih gradova od bivsih republika a sada drzave.
    Pricali smo na sav glas da moze da postoi vodeci teatar i u malim sredinama,nemora dase radi samo u glavnim centrima.
    Primer smo uzimali vas i vase glumce i VAS GRAD:
    Nemogu da razumem i nemogu da verujem daje ova istina,da ovo se moze desiti u vasem gradu,koja ima veliku kulturni proslost.
    Zar mogu gradsku Oci da dozvele ksebi dase spominaju kako ubice teatra,
    Zar ne razmislaju ZA SVOJU DECU ,ZA SVOJU UNUCADI I NA KRAJ NA SAMOG SEBE.
    Zar imaju zelu za konsulmiranje samo prehrabenih artikla ,zar nemaju zelju da konsulmiraju ono cime covek opstaje da je covek.
    To nemogu da verujem i zato ocekujem da je ovo samo ruzan san.

    Rahim Burhan
    NEUSS -Njemacka

    10-08-2009 13:59 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I od ljudi koji dobro razumiju...

    Dragi prijatelji, postovane kolege,

    Mnogi od nas su I emotivno I pofesionalno vezani za Mostar. Delili smo s vama kako radost najbojih, “zlatnih” godina vaseg pozorista, tako I pruzali podrsku u godinama nesrecnih vremena koja su usledila. Atelje 212 je bilo prvo beogradsko Pozoriste koje je 1998. gostovalo u Mostaru nakon ratnog vihora. Nedugo posle toga Atelje 212 je bilo prvi domacin mostarskom Narodnom Pozoristu u Beogradu. I ovom prilikom stojimo svim srcem uz vas, ne zeleci da se ugasi jedno Pozoriste sa tolikom I takvom istorijom, ne zeleci da umre duh naseg stvaralastva tako tesko I dugo negovan. Pozoriste je lako unistiti, ali ga je tako mukotrpno odnegovati. U znak podrske opstanku Narodnog pozorista Mostar, srdacno,

    Kolektiv Pozorista Atelje 212 I i potpisnici ovog maila:

    Dejan Mijac, Svetlana Ceca Bojkovic, Petar Kralj, Mirjana Karanovic, Vojislav Brajovic, Vlastimir Djuza Stojiljkovic, Vlasta Velisavljevic, Neda Arneric, Jelisaveta Seka Sablic, Milena Dravic, Dragan Nikolic, Egon Savin, Gorcin Stojanovic, Aljosa Vuckovic, Fedja Stojanovic, Svetozar Cvetkovic, Erol Kadic, Gorica Popovic

    10-08-2009 14:02 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jasna Žalica

    Drage kolege!
    Sa sjetom se sjeæam vremena kada su Mostarci i grad Mostar bili ponosni na svoje pozorište i ljude koji su u njemu radili.
    Bila sam jedna od sretnih da i sama budem dio sveèanosti kada bi se u Mostaru igrala neka predstava. To je bilo pozorište koje je široko otvaralo vrata umjetnosti, uvijek u stalnoj potrazi za novim, ljepšim i ljudskijim.
    Sada, sve te vrijednosti, gube bitku sa politièarskom gluposti, karijerizmom, primitivizmom i malograðanštinom...
    Želim vjerovati da to nije zauvijek, jer u protivnom imena ljudi koji su krivi za ovu situaciju biæe zauvijek upamæena kao sinonim za bijedu i duhovnu pustoš.
    Želim da vjerujem da æemo se još nekad sresti na sceni Mostarskog pozorišta.
    Jasna Žalica

    10-08-2009 14:03 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A javio se i naš dobri Miloš Lazin

    Dragi prijatelji,
    Tek sam danas otkrio informaciju o prestanku rada Vaseg i naseg pozorista. Ono je u prvoj polovini osamdesetih bilo moja kuca, sa kojom sam, i koliko pre tri godine, imao zadovoljstvo nanovo da saradjujem, u okviru rada na dramskom otsjeku Univerziteta Dzemal Bijedic.
    Znao sam za teske uslove rada od rata na ovamo, ali nijednog trenutka nisam mogao da zamislim da ce oni dovesti do zatvaranja pozorista.
    U njemu ne vidim samo tezak udarac za pozorisnu umetnost BiH vec i za grad Mostar u celini. I u BiH, jos manje u svetu, se ne govori o (ne)radu gradskih vlasti od 1995, o njihovom aljkavom odnosu ne samo prema kulturi i njenim lokalnim institucijama, vec prema samim gradjanima. Nacionalisticko politikanstvo je postalo samodovoljno, pretvorilo je grad u prostor svojih nadmetanja, nije na sluzbi gradu vec sebi samom. I to se, i na nivou bosanskohercegovacke drzave, i na medjunarodnoj sceni - tolerise. Ukratko, mislim da je prestanak rada "mog" Narodnog pozorista - medjunarodna sramota.

    Molim Vas da me detaljno obavestavate o reakcijama i posledicama prestanka Vaseg rada.

    Uz srdacne pozdrave,
    Vas
    Miloš LAZIN
    4, avenue de l'Insurrection
    94 400 Vitry sur Seine

    10-08-2009 14:05 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dino Mustafiæ

    Drage kolege,

    danas je vjerovatno jedan od najtezih dana u povijesti bh teatra, prinudjeni ste da zatvorite 60-godisnju instituciju radi necivilizacijskog odnosa gradskih i kantonalnih vlasti u Mostaru. Ovo je znak i opomena svim pozorisnim umjetnicima i djelatnicima da ne mogu i ne smiju sutjeti pred cinjenicom kako u 21 stoljecu nestaju temelji nase duhovnosti i amblem gradske kulture-nasa pozorista, nase Narodno pozoriste Mostar. Ostaje nam borba za nadu da generacija mladih i talentovanih reditelja, glumaca, pa i pisaca nece upasti u mehanizam korumpirane i neodgovorna vlasti koja je svojim zupcanicima pasivizirala i otupila nas bunt i odgovornost umjetnika u drustvu. Ova sramna epizoda nije zavrseni cin, ne daj Boze kamoli epilog, vec lose ispisana scena u kojoj negativni likovi koji odlucuju o nama misle da su apsolutno nedodirljivi i jaki, ne znaju i ne slute da ce po svakoj dramaturskoj shemi morati pasti u bezdan i zaborav. Vrijeme je za sukob gdje cemo mi ispisati epilog u kojem nema prostora niti mjesta za one koji preziru umjetnost poput mostarskih politicara i oholih birokrata po raznim ministarskim kabinetima. Vrijeme je da sidju sa politicke i svake druge scene, neka idu do vraga!

    Dino Mustafic, reditelj

    10-08-2009 14:07 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    ria ria is a Female
    miss foruma 2010




    Poruka: 3067
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ...daj bože da se saèuvaju i pozorište i kazalište .......da se nadje lova koje je jako malo...i narodna knjižnica takodjer......

    ___________________________________________________________________
    girl_ahaa.gif

    10-08-2009 14:17 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
    ria ria is a Female
    miss foruma 2010




    Poruka: 3067
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      http://www.studio88.ba/bh/49/mo/15414/

    ___________________________________________________________________
    girl_ahaa.gif

    10-08-2009 14:22 ria is offline Pregledaj poruke od ria Dodaj ria u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6999
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od ria:

      ...daj bože da se saèuvaju i pozorište i kazalište .......da se nadje lova koje je jako malo...i narodna knjižnica takodjer......


    Nema Boga,Ria. Nemoj misliti da je meni to drago. Ovdje se radi o malim bogovima kojima je oltar u banci a pravda u topuzu......

    10-08-2009 14:25 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    sara sara is a Female
    moforaja




    Poruka: 5288
    Location: bogu za ledjima

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od abraxas:

          citat od ria:

        ...daj bože da se saèuvaju i pozorište i kazalište .......da se nadje lova koje je jako malo...i narodna knjižnica takodjer......


      Nema Boga,Ria. Nemoj misliti da je meni to drago. Ovdje se radi o malim bogovima kojima je oltar u banci a pravda u topuzu......



    Hvala .. na istini.. 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

    10-08-2009 19:05 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8039
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    MOSTARSKI TEATAR MLADIH: RADIT ÆEMO JOŠ VIŠE I JOŠ BOLJE

    RTM

    Solidariziramo s Narodnim pozorištem Mostar i Hrvatskim narodnim kazalištem (HNK) Mostar, no mi neæemo staviti kljuè u bravu, jer to je upravo ono što bi vlastodršci željeli, kazao je na konferenciji za novinare direktor Mostarskog teatra mladih (eMTeeM) Sead Ðuliæ.


    Nakon što je prije dva dana, zbog nedostatka novca, Narodno pozorište Mostar obustavilo rad, a dan kasnije HNK Mostar najavio istu moguænost, konferenciju za novinare održao je eMTeeM na kojoj je rijeèi bilo o uslovima u kojima djeluju mostarske kulturne institucije.

    Direktor eMTeeM naglasio je da su za izuzetno tešku situaciju u segmentu kulture iskljuèivi krivci Grad Mostar i Hercegovaèko-neretvanski kanton (HNK).

    „Vjerovatno historija civilizacije nije zabilježila da na jednoj teritoriji koja ima ustav stavka za kulturu iznosi - nula. Posljednjim rebalansom stavka grantovi za kulturu u Hercegovaèko-neretvanskom kantonu iznosi 0,00 KM. Na Gradskom vijeæu Mostara bilo je prijedloga, ne tako davno, od predsjednika pojedinih klubova stranaka koje èine vlast da se sve institucije kulture skinu s finansiranja gradskog budžeta kao nepotrebne i da se ostave samo tri nacionalna društva", istakao je Ðuliæ.

    Ipak, direktor eMTeeM smatra kako rješenje nije prekid rada i zatvaranje kulturnih ustanova.

    „Protiv tog primitivizma treba se boriti na drukèiji naèin. Njihov koncept je da kulture u gradu nema. Zatvaranjem vrata mi, zapravo, zadovoljavamo ono što oni žele. Èinimo im uslugu. Naša je odluka: mi æemo raditi! Još više nego do sada. Još bolje nego do sada", poruèio je Ðuliæ.

    Takoðer, Ðuliæ je najavio da æe Sekretarijat Svjetske asocijacije za dramu i teatar u obrazovanju, èije je sjedište u Mostaru, na adrese 92 zemlje èlanice Asocijacije i adresu UNESCO-a poslati pismo u kojem æe zatražiti da za vrijeme trajanja aktelne vlasti bojkotiraju sve aktivnosti prema Mostaru i HNK.

    „Uèinit æemo sve, preko brojnih prijatelja u svijetu, ljudi koji su jako moæni, da se ova vlast na svaki naèin poène izolirati. Jer ona se veæ poèela sama izolirati od graðana, vremena i od svega", kazao je direktor eMTeeM.

    Na pitanje novinara je li pet teatarskih kuæa (tri pozorišne i dvije lutkarske) prevelik broj za grad velièine Mostara, što je najèešæi argument vlasti, Ðuliæ je odgovorio da je taj broj zaista prevelik, no dodao je da to nije nikakvo opravdanje za nerad brojnih èinovnika u gradskim i kantonalnim institucijama zaduženim za kulturu.

    „Na kojoj je priredbi, predstavi, programu, izložbi, književnoj veèeri neko vidio našeg resornog ministra? Ni na jednoj. Jer on je 'vozar', a svi znamo da su vozari uvijek kasnili u školu i bježali sa zadnjeg èasa jer su se ravnali prema prijevozu. Samo ovdje službenim autom. I tu idu pare koje nama otkidaju od usta", prozvao je na kraju Ðuliæ kantonalnog ministra obrazovanja, nauke, kulture i sporta Esada Dželiloviæa

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    10-08-2009 19:16 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    Stranica (20): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com