Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Pravopis koji ne sjeda u uho » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Pravopis koji ne sjeda u uho Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo, kao što vidim, ova (ili slièna njoj) tema je bila otvorena sa obilježjima 'hrvatski', pa je stavljena u koš. Ova tema ne bi trebala biti obojena nikakvim predznakom, jer nelogiènosti ima u svakom jeziku (i hrvatskom, i srpskom, i srpsko-hrvatskom i bosanskom...).
Stoga, po meni, namjera je (bez svadje i niskih udaraca) ovdje napisati što vam ne sjeda u uho u raznim jezicima, što nije logièno, što vam smeta. Ako moderima ne leži tema, ili ako sam pogriješio u procjeni, neka je slobodno izbrišu.

___________________________________________________________________

    10-14-2009 08:22 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar
    pokretac teme Thread Started by tvrancic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Evo pada ja poènem:
    Prvo u hrvatskom jeziku, mi je nelogièno dosta opæe prihvaæenih izraza. Ovdje ne bih želio spominjati tzv. novo-kovanice tipa zrakomlat, krugoval i sliène, a koji su po meni na silu skovani.
    Prva rijeè je OBVEZA. Po meni po svim leksièkim i pravopisnim pravilima cilj je uèiniti jezik što teènijim, govorljivijim, pa bi se stoga lakše izgovaralo obaveza, obavezivati... nego obveza.
    Druga rijeè je VJEROJATNO. Rijeè je nastala od VJEROVATI, VJEROVANJE, pa stoga ne vidim otkud J umjesto V u rijeèi.

    U srpskom jeziku, uši mi para kada kažu JUGOSLOVEN. Zemlja je Jugoslavija, a ne JugoslOvija, pa je prema tomu Jugoslaven, jugoslavenski itd. Izvorni narod su Slaveni, a ne Sloveni.

    Sljedeæa rijeè u srpskom je SLOVENAÈKI. Ako je Rumunija - rumunjski/rumunski, onda je i slovenski, a ne slovenaèki. Zašto se ne izgovara rumunaèki, belginaèki (Belgija), estonaèki (Estonija).

    Eto ja zapoèeh, a vi nastavite.

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane tvrancic dana 10-14-2009 u 08:32.

      10-14-2009 08:31 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      Hogar Hogar is a Male
      moforaja


      Poruka: 2729
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma meni generalno ide na zivce ono nasilno pravljenje razlika kao jedna je rijec hrvatska druga srpska, na taj nacin se doslo da su ti jezici unistili sinonime.
      Pa tako na primjer je danas u modernom hrvatskom jeziku nemoguce prevesti njemacki sinonim za mineralnu vodu "Sauerwasser" = kisela voda.
      A upravo procitah i onu tozzinu kovanicu "WC-shalica" 04.gif
      Problem je sto je jezik postao alat za ratovanje drugim sredstvima, ovdje u Skandinaviji svi se trude da razumiju jedni druge (mada su jezici pravo razliciti), dok se mi trudimo svim mogucim sredstvima da ne razumijemo jedni druge i da eventualno onog sto je zalutao na "pogresnu" teritoriju sasadimo u startu 21.gif

      ___________________________________________________________________
      lose,lose MSP

      10-14-2009 08:54 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      onda je na bosanskom WC fildžan 07.gif

      10-14-2009 08:57 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      meni u hrvatskom ide na živce kad kažu s strinom ili s arhitektom, jer je ko fol sa srpski, pa ga ovo s ostave i gdje je nelogièno skroz.
      onda npr. sjedni se, ili legni se, ko da su povratni glagoli, ja uvijek zamislim èovjeka kako sam sebe digne pa se postavi na stolicu.
      pa onda ono iritantno s menom, što nije književno, ali ga koristi jedno 90 % ljudi.
      a pitanje za bosanski, vidio sam i na BHT i na FTV i OBN da se u redu stalno piše zajedno, uredu 14.gif otkud to?

      10-14-2009 09:09 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      bjanka bjanka is a Female
      trudim se




      Poruka: 235

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od chaba:

        meni u hrvatskom ide na živce kad kažu s strinom ili s arhitektom, jer je ko fol sa srpski, pa ga ovo s ostave i gdje je nelogièno skroz.
        onda npr. sjedni se, ili legni se, ko da su povratni glagoli, ja uvijek zamislim èovjeka kako sam sebe digne pa se postavi na stolicu.
        pa onda ono iritantno s menom, što nije književno, ali ga koristi jedno 90 % ljudi.
        a pitanje za bosanski, vidio sam i na BHT i na FTV i OBN da se u redu stalno piše zajedno, uredu 14.gif otkud to?


      S strinom 14.gif Nikad èula.

      sa“ ide ispred rijeèi koje poèinju slovima „š,ž,s,z,“ dok prijedlog „s“ ide ispred rijeèi koje poèinju ostalim slovima.

      netoèno:
      ”... kasna uporaba koronarografije sa perkutanom angioplastikom...”

      toèno:
      “... kasna uporaba koronarografije s perkutanom angioplastikom...”

      ___________________________________________________________________
      Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

      10-14-2009 09:16 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
      Hogar Hogar is a Male
      moforaja


      Poruka: 2729
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od chaba:

        onda je na bosanskom WC fildžan 07.gif

      13.gif 10.gif

      ___________________________________________________________________
      lose,lose MSP

      10-14-2009 09:25 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      èuo ja više puta.
      još jedna stvar koja para uši, vrtilo se i na jednoj reklami, kod persiranja, kad kaže, vi ste prekrasna..

      10-14-2009 09:27 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      Hogar Hogar is a Male
      moforaja


      Poruka: 2729
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od bjanka:

            citat od chaba:

          meni u hrvatskom ide na živce kad kažu s strinom ili s arhitektom, jer je ko fol sa srpski, pa ga ovo s ostave i gdje je nelogièno skroz.
          onda npr. sjedni se, ili legni se, ko da su povratni glagoli, ja uvijek zamislim èovjeka kako sam sebe digne pa se postavi na stolicu.
          pa onda ono iritantno s menom, što nije književno, ali ga koristi jedno 90 % ljudi.
          a pitanje za bosanski, vidio sam i na BHT i na FTV i OBN da se u redu stalno piše zajedno, uredu 14.gif otkud to?


        S strinom 14.gif Nikad èula.

        sa“ ide ispred rijeèi koje poèinju slovima „š,ž,s,z,“ dok prijedlog „s“ ide ispred rijeèi koje poèinju ostalim slovima.

        netoèno:
        ”... kasna uporaba koronarografije sa perkutanom angioplastikom...”

        toèno:
        “... kasna uporaba koronarografije s perkutanom angioplastikom...”


      E haj nam objasni po kojem pravilu se dobije imenica prijevoz od glagola prevoziti 01.gif ?

      ___________________________________________________________________
      lose,lose MSP

      10-14-2009 09:29 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
      bjanka bjanka is a Female
      trudim se




      Poruka: 235

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Po potpuno istom pravilu kao što VRIJEME preðe u VREMENA

      ___________________________________________________________________
      Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

      10-14-2009 09:41 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
      abraxas abraxas is a Male
      moforaja




      Poruka: 6999
      Location: Jazzbina Abraxas

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ovo je vrlo pouèno za nas koji smo davno izašli iz školskih klupa. Možemo da vidimo u kakvoj tmini smo živjeli i da zapravo ništa ne znamo. Moj mi jedan školski drug piše da smo uèili da je zemlja ravna ploèa. Nisam više siguran. Zato je ova poduka, uz to i besplatna, hvale vrijedna. Jedino mi nedostaje sistem u ovoj nastavi. Sve nešto nabacujete sa svih strana tako da je teško pratiti. Inaèe meni uho zaparala rijeè "prijam". U uporabi je na dalekovidnici i krugovalnim postajama širom lijepe naše. Ne budi lijen, odem u biblioteku i uzmem pravopis hrvatskog jezika, godina izdavanja 1990. Tamo piše - prijem. Zakljuèujem da je do promjene došlo u novijim izdanjima pod uticajem zapadne anticiklone ili èega veæ. Prije spomenuti školski drug, inaèe profesijom antropolog, mi kaže da su preživjeli samo oni majmuni koji su se prilagodili situaciji. Moje iskustvo mi govori da sam ja jedan bolesni,neprilagoðeni majmun. Ljetos tražim prijatelja advokata. Ne postoji u brzoglasnom imeniku. Djelatnica pošte kaže da postoje samo odvjetnici. Žali bože vremena provedenog u školi kad nisam ništa nauèio. Zato još jednom pozdravljam vaš trud da se stoka sitnog zuba edukuje na pravilan naèin. Izvinjavam se zbog pravopisnih grešaka,griješaka i graška te se bilježim s štovanjem!

      10-14-2009 09:59 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      chaba, u pravu si za "uredu", i meni je to kopalo ochi na obn.
      nervira me sto vecina srba na pitanje "gdje si" kaze "evo SAM tu i tu"..
      to za "vislja" sam vec rekao. ako je neka djevojka vislja, onda je i ova druga "nizlja"..logicno?
      sumLJanje. mnogo njih "sumlja. prekLJuche takodje...itd itd...da ne zaboravim "prenjeti"...ali ovi primjeri nisu bitni, to je sve nepismenost. meni su zanimljivi primjeri koji su pravopisno ispravni.

      vec sam spomenuo, pa da kazem opet -po kom pravilu u mostaru skola koja nosi ime "rudjer boskovic" moze biti "skola rudjera boskovica"??? mislim, niti je isao u nju, niti je kupio, niti mu je babovina.

      onda - ako je pekara = pekarna/ pekarnica, cvjecara = cvjecarna / cvjecarnica, zasto onda i knjizara nije knjizarna / knjizarnica??? na ovo pitanje cekam onog koji kucka iz nika bagine zene, da mi se objasni koje je to leksicko pravilo???


      ili one zajebancije sa deminutivom i augmentativom - ako je vrecica = kesa, onda je tom analogijom vreca = kesetina. deminutiv jednak imenici, imenica jednaka augmentativu.

      @abraxas

      prijem je postao prijam isto onda kad je poenta postala poanta. nazalost, mago..ovaj, bjanka je izbrisala temu od juche u vezi pravopisa, pa ne mozes vidjeti i da se njoj to omaklo. znaci, ne govori cisto. logican zakljucak je da govori prljavo :)

      i vec rekoh, sto se tice stvari koje su gramaticki tacne, ali ih ja ne izgovaram u duhu jezika gdje sam rodjen, to su - sljedeci, posljednji, poslije..pa cak i maloprije....nekako mi mnogo ljepse zvuci silazna foentika...sledeci, poslednji, posle, malopre / malopr'je . jednostavno, ko sto sam rekao, nikad se nisam navikao na ta LJ u sredini (jer i LIJ u poslije zvuci kao lj kad se izgovara brzo), poput npr "dolje". super ko govori, meni ne lezi.

      10-14-2009 12:41 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      inaèe, za one koji ne znaju, u Hrvatskoj se svake godine i biraju nove rijeèi, i to po principu nagradne igre, smisliš rijeè, pošalješ i dobiješ lovu ako te odaberu.

      npr, od lani izvještaj:

      Novèane nagrade za tri najbolje rijeèi: 10 tisuæa kuna, 5 tisuæa kuna, 3 tisuæe kuna
      Zbog velikog zanimanja javnosti priprema se novi natjeèaj za nagradu za najbolju novu hrvatsku rijeè. Najbolje tri rijeèi novèano se nagraðuju, nagraðena rijeè ne smije biti zabilježena ni u jednom hrvatskom rjeèniku, a prijedlozi se šalju na;
      "Jezik"
      10000 Zagreb
      Bijenièka 97
      ili e-poštom:

        jezik@ffos.hr

      U prijedlogu treba navesti znaèenje predložene rijeèi, ime i prezime, adresu i telefonski broj.

      Nagraðene rijeèi u 2007. godini su::
      Prva nagrada (10.000 kuna): Naplatnica (naplatna kuæica)
      Druga nagrada (5.000 kuna): Opuštaonica (wellness)
      Treæa nagrada (3.000 kuna): Borkinja (žena borac)
      U uži izbor ušle su i rijeèi: Brzogriz (eng. fast food); tjelobranitelj (tjelohranitelj); smeæica (vreæica za smeæe); nastolnik (eng. desktop); kopnièar (osoba oboljela od side, kopnice); kavovar (džezva); posteljariti (baviti se iznajmljivanjem postelja)....

      10-14-2009 12:41 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa ja i pitam je li to UREDU ispravno, jer na svim televizijama u BiH vidim da pišu tako.
      ovo za Boškoviæa jest, ko da kažeš OŠ 25.og maja..
      ovo ze kesetinu je fora, to sam se veæ s nekim smijao, a onda smo po istoj osnovi curu iz firme koja se zove Lada, dakle deminutivom Ladica, pa prevedeno na srpski fioka, pa opet vraæemo iz deminutiva, zvali Fioketina..

      10-14-2009 12:46 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od chaba:

        onda smo po istoj osnovi curu iz firme koja se zove Lada, dakle deminutivom Ladica, pa prevedeno na srpski fioka, pa opet vraæemo iz deminutiva, zvali Fioketina..


      13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

      ko da smo u istu osnovnu ishli 13.gif 13.gif 13.gif

      pozdravi mi D.

      10-14-2009 12:48 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      hari hari is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1110
      Location: Sverige

      Moj prilog borbi protiv sukoba na krajnoj ljevici Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ako se kaze viseca ( onaj dio kuhinje sto visi iznad sudopera ) zasto se ne kaze niseca za onaj dio sto je nize nje.

      Ako se kaze jugovina ( za otopljenje u Mostaru, zvano i fjaka, penju se po drvecu itd ) sto se onda ne kaze i sjeverina.

      10-14-2009 12:57 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      RE: Moj prilog borbi protiv sukoba na krajnoj ljevici Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od hari:

        Ako se kaze jugovina ( za otopljenje u Mostaru, zvano i fjaka, penju se po drvecu itd ) sto se onda ne kaze i sjeverina.


      vi ste nasa sJeverina..ale aleeee ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez ForzaVelez

      10.gif

      10-14-2009 12:58 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      RE: Moj prilog borbi protiv sukoba na krajnoj ljevici Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od hari:

        Ako se kaze viseca ( onaj dio kuhinje sto visi iznad sudopera ) zasto se ne kaze niseca za onaj dio sto je nize nje.


      shalu na stranu, logican odgovor je da ovo nije "viseca" jer je visoko, nego zato sto VISI, dig it, nigga? 10.gif

      10-14-2009 13:03 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Sevels Sevels is a Male
      moderator tra-la-la




      Poruka: 6556
      Location: Cernica-Mo-London

      RE: Pravopis koji ne sjeda u uho Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tvrancic:

        Evo, kao što vidim, ova (ili slièna njoj) tema je bila otvorena sa obilježjima 'hrvatski', pa je stavljena u koš. Ova tema ne bi trebala biti obojena nikakvim predznakom, jer nelogiènosti ima u svakom jeziku (i hrvatskom, i srpskom, i srpsko-hrvatskom i bosanskom...).
        Stoga, po meni, namjera je (bez svadje i niskih udaraca) ovdje napisati što vam ne sjeda u uho u raznim jezicima, što nije logièno, što vam smeta. Ako moderima ne leži tema, ili ako sam pogriješio u procjeni, neka je slobodno izbrišu.


      izvini TVrancicu sto upadam,nema zvjezdica pa mislim da je ofiranje slobodno 10.gif
      meni smeta to sto tebi stoji tvrancic,jeli to ko onaj vic;
      tko je......tmujo 13.gif ili je to sasvim slucajno 10.gif
      eto ja toliko,nadam se da se ne ljutis 10.gif

      ___________________________________________________________________
      volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

      13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
      "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

      10-14-2009 13:38 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      TiborVRANCIC, sevels :) ko kad bi ti stavio D ispred ..ili npr da se zoves kristijan, onda bi stavio K ispred 13.gif

      10-14-2009 13:57 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Stranica (7): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com