Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » Vremensko putovanje » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Vremensko putovanje Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da je netko prije nekih 150 godina rekao da æe uskoro biti moguæe putovati zrakom, i znanstveni krugovi i laici bi rekli da je to nemoguæe. Da je netko prije samo 50-ak godina rekao da æe èovjek uskoro stupiti na mjesec, rekli bi mu da je lud.
Ja pitam: mislite li da æe se nekad dogoditi putovanje u prošlost, odnosno JE LI TEORETSKI IZVEDIVO PUTOVANJE VREMENOM?

___________________________________________________________________

    10-20-2009 15:25 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    interesantno je kako je tehnologija napredovala strasnom brzinom.
    stvari koje su danas normalne su prije par godina bile naucna fantastika.

    put u proslost - mislim da je moguc ali samo kao "posmatrac" kao da gledas film.

    svaki trenutak vremena se moze uhvatiti na neki nacin, teoretski .... ako se odaljis dovoljno od mjesta dogadjaja eventualno ces uhvaitii tu zraku.

    ali ovo je samo teorija, i u konfliktu je sa ajnstajnovom brzinom svjetlosti.

    jedno je sigurno - sve je moguce.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    10-20-2009 17:36 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    voi13 voi13 is a Male
    avenija kruzno




    Poruka: 126
    Location: Dnohlla

    RE: Vremensko putovanje Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      Da je netko prije nekih 150 godina rekao da æe uskoro biti moguæe putovati zrakom, i znanstveni krugovi i laici bi rekli da je to nemoguæe. Da je netko prije samo 50-ak godina rekao da æe èovjek uskoro stupiti na mjesec, rekli bi mu da je lud.
      Ja pitam: mislite li da æe se nekad dogoditi putovanje u prošlost, odnosno JE LI TEORETSKI IZVEDIVO PUTOVANJE VREMENOM?


    Pa slusajuci neke od najnaprednijih naucnika danasnjice to ne bi trebali ocekivati u skoroj buducnosti. Po nekim izracunavanjima bila bi potrebna citava energija zvijezde kao na primjer sunca da se to uradi.
    Medjutim postoji jedan drugi nacin, najme Virtual reality. Kako stvari stoje svakih pola godine se udvostrucuje procesna snaga kompjutera pa se ocekuje za jedno 200 godina da bi kompjuteri bili u stanju da prerade beskonacan broj funkcija u sekundi, po cemu bi onda bilo moguce napraviti Virtual reality koji se ne bi mogao razlikovati od stvarnoga svijeta, sto dovodi do novoga paradoxa da se mi mozda vec danas nalazimo u VR.

    10-20-2009 21:09 voi13 is offline Pregledaj poruke od voi13 Dodaj voi13 u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    mislim da da

    ___________________________________________________________________

      10-20-2009 21:39 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      Borna Borna is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1023
      Location: èardak ni na nebu,ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      a, da je moguce u koje vrijeme biste se najradije vratili..

      ja bih u zlatno doba kraljice Elizabete... 13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________

        10-20-2009 23:07 Borna is offline Pregledaj poruke od Borna Dodaj Borna u listu prijatelja
        CuriiCa_mo CuriiCa_mo is a Female
        rodjena




        Poruka: 909
        Location: HARLEM

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Nedavno sam gledala zanimljiv dokumentarac o ovome, i po onom što sam tamo vidjela nije moguæe putovati kroz vrijeme, jer vrijeme ( onako kako ga mi doživljavamo ) ne postoji. Ne postoji ni sadašnjost ni buduænost. Sve što " se dogodilo " ili "æe se dogoditi " zapravo se dogaða SADA i to je kao mana naše svjesti jer ona ne može spoznati stvarnost onakvu kakva jeste. Sve je sadašnjost, jer je svemir statièan, a naše se svijesti gibaju. Razlog što je naša svijest " prevarena " je zbog našeg poimanja sadašnjosti, a ne prošlosti i buduænosti. Ako zamislimo da odemo daleko od planete, daleko od galaksije, daleko gdje nema zvijezda ni nièega s èim bi uporeðivali kretanje, gdje nema nikakve reference vremena tada bi vrijeme ( kako ga mi doživljavamo ) prestalo postojati. Koliko zapravo traje "sada"? Koliko je dug trenutak koji nazivamo sadasnjost? Dijelic sekunde. Hajmo zamisliti da "sada" traje malo duze. Dvije sekunde. Da imamo dvije sekunde fore da odzivimo "sada". Pa zamislite da ono traje jos duze. Moza minutu ili dvije. Da "sada" traje godinu dana mi bi imali fore manipulirati dogadjajima u okviru jedne godine.
        I objašnjenje je da je to zapravo vrijeme. To je sadasnjost. Samo nasa svijest misli da je prekratko.

        Valjda æete me skontat, ako sam ja skontala njih 02.gif

        ___________________________________________________________________

          To nisam ja, to je moja tastatura
        11.gif

        broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane CuriiCa_mo dana 10-21-2009 u 01:56.

        10-20-2009 23:24 CuriiCa_mo is offline Posalji Email za CuriiCa_mo Pregledaj poruke od CuriiCa_mo Dodaj CuriiCa_mo u listu prijatelja AIM Screenname: LeliiCaa
        green green is a Male
        Super Moderator


        Poruka: 7086
        Location: BiH

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Odlièno, curice... fino si to prenijela na forum.
        Možeš li nam reæi na kojem tv-kanalu si to gledala i èiji je dokumentarac?

        ___________________________________________________________________

          10-21-2009 01:16 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
          tvrancic tvrancic is a Male
          moforaja




          Poruka: 5028
          Location: Umag - Mostar
          pokretac teme Thread Started by tvrancic

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od CuriiCa_mo:

            Nedavno sam gledala zanimljiv dokumentarac o ovome, i po onom što sam tamo vidjela nije moguæe putovati kroz vrijeme, jer vrijeme ( onako kako ga mi doživljavamo ) ne postoji. Ne postoji ni sadašnjost ni buduænost. Sve što " se dogodilo " ili "æe se dogoditi " zapravo se dogaða SADA i to je kao mana naše svjesti jer ona ne može spoznati stvarnost onakvu kakva jeste. Sve je sadašnjost, jer je svemir statièan, a naše se svijesti gibaju. Razlog što je naša svijest " prevarena " je zbog našeg poimanja sadašnjosti, a ne prošlosti i buduænosti. Ako zamislimo da odemo daleko od planete, daleko od galaksije, daleko gdje nema zvijezda ni nièega s èim bi uporeðivali kretanje, gdje nema nikakve reference vremena tada bi vrijeme ( kako ga mi doživljavamo ) prestalo postojati. Koliko zapravo traje "sada"? Koliko je dug trenutak koji nazivamo sadasnjost? Dijelic sekunde. Hajmo zamisliti da "sada" traje malo duze. Dvije sekunde. Da imamo dvije sekunde fore da odzivimo "sada". Pa zamislite da ono traje jos duze. Moza minutu ili dvije. Da "sada" traje godinu dana mi bi imali fore manipulirati dogadjajima u okviru jedne godine.
            I objašnjenje je da je to zapravo vrijeme. To je sadasnjost. Samo nasa svijest misli da je prekratko.

            Valjda æete me skontat, ako sam ja skontala njih 02.gif

          Odlièno razmišljanje i teorija. Ali ima toga još... 10.gif

          ___________________________________________________________________

            10-21-2009 07:27 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
            tvrancic tvrancic is a Male
            moforaja




            Poruka: 5028
            Location: Umag - Mostar
            pokretac teme Thread Started by tvrancic

            RE: Vremensko putovanje Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od voi13:

                  citat od tvrancic:

                Da je netko prije nekih 150 godina rekao da æe uskoro biti moguæe putovati zrakom, i znanstveni krugovi i laici bi rekli da je to nemoguæe. Da je netko prije samo 50-ak godina rekao da æe èovjek uskoro stupiti na mjesec, rekli bi mu da je lud.
                Ja pitam: mislite li da æe se nekad dogoditi putovanje u prošlost, odnosno JE LI TEORETSKI IZVEDIVO PUTOVANJE VREMENOM?


              Pa slusajuci neke od najnaprednijih naucnika danasnjice to ne bi trebali ocekivati u skoroj buducnosti. Po nekim izracunavanjima bila bi potrebna citava energija zvijezde kao na primjer sunca da se to uradi.
              Medjutim postoji jedan drugi nacin, najme Virtual reality. Kako stvari stoje svakih pola godine se udvostrucuje procesna snaga kompjutera pa se ocekuje za jedno 200 godina da bi kompjuteri bili u stanju da prerade beskonacan broj funkcija u sekundi, po cemu bi onda bilo moguce napraviti Virtual reality koji se ne bi mogao razlikovati od stvarnoga svijeta, sto dovodi do novoga paradoxa da se mi mozda vec danas nalazimo u VR.

            Ja bih se zadržao na moguænosti putovanja u stvarnom, a ne u virtualnom svijetu. U virtualnom je sve moguæe, ali u materijalnom...

            ___________________________________________________________________

              10-21-2009 07:31 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
              metallica metallica is a Male
              moforaja




              Poruka: 8228
              Location: CH.WILLA(uglavnom)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Borna:

                a, da je moguce u koje vrijeme biste se najradije vratili..

                ja bih u zlatno doba kraljice Elizabete... 13.gif 13.gif



              otisao bij samo "turisticki" a ni jedno vrijeme osim ovog me ne zanima sva vremena prije su bila surova ako nisi io bogatas ili clan vladajuce kaste bio si "donji" ali skroz

              a osim toga navikao sam se na TV Play Station Rock'n'Roll i tako 11.gif

              a volio bih vidjeti uzivo kako je to bilo i u doba Rima i u srednjem vijeku i tako

              ___________________________________________________________________

                10-21-2009 07:47 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                tvrancic tvrancic is a Male
                moforaja




                Poruka: 5028
                Location: Umag - Mostar
                pokretac teme Thread Started by tvrancic

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od metallica:

                      citat od Borna:

                    a, da je moguce u koje vrijeme biste se najradije vratili..

                    ja bih u zlatno doba kraljice Elizabete... 13.gif 13.gif



                  otisao bij samo "turisticki" a ni jedno vrijeme osim ovog me ne zanima sva vremena prije su bila surova ako nisi io bogatas ili clan vladajuce kaste bio si "donji" ali skroz

                Znaèi isto bilo prije kao i sada - nema razlike. 13.gif

                ___________________________________________________________________

                  10-21-2009 07:55 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                  metallica metallica is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 8228
                  Location: CH.WILLA(uglavnom)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  ma istorija se stalno ponavlja najbolji su ti primjer ovi nasi prostori 21.gif 21.gif

                  samo sto u stara vremena je bilo puno surovije meni se cini

                  ___________________________________________________________________

                    10-21-2009 08:23 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                    gizenga57 gizenga57 is a Male
                    samo sto nisam




                    Poruka: 1099
                    Location: nederland

                    RE: Vremensko putovanje Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od tvrancic:

                      Da je netko prije nekih 150 godina rekao da æe uskoro biti moguæe putovati zrakom, i znanstveni krugovi i laici bi rekli da je to nemoguæe. Da je netko prije samo 50-ak godina rekao da æe èovjek uskoro stupiti na mjesec, rekli bi mu da je lud.
                      Ja pitam: mislite li da æe se nekad dogoditi putovanje u prošlost, odnosno JE LI TEORETSKI IZVEDIVO PUTOVANJE VREMENOM?



                    kazu da je dovoljno da odes u bivsu drzavu i vratio si se i vise od 50 godina 02.gif

                    ___________________________________________________________________
                    ne boj se ziivota s tobom je raja
                    ne boj se smrti idi do kraja

                    10-21-2009 09:15 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
                    CuriiCa_mo CuriiCa_mo is a Female
                    rodjena




                    Poruka: 909
                    Location: HARLEM

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ali stvarno ova teorija ima logike. Mi spoznajemo " vrijeme " tako što na Zemlji postoji dan i noæ ( svi znamo kako i zašto ). Dakle, s novim jutrom imamo danas, prethodni izlazak sunca nam je juèer, a naredni izlazak æe biti sutra, i to nam je svima razumljivo jer u toj " realnosti "živimo cijeli život. Ali ako se podignemo visoko u zemljinu orbitu, vidimo Svemir, Sunce, Zemlju, Mjesec, i ostale planete i galaktike su tu, ali pošto smo sitni ne možemo ih sve vidjeti. U svemiru nema dana i noæi, pa samim tim nema ni našeg danas, juèer ni sutra, sve je sadašnjost. Tijela se gibaju zbog gravitacije i sve se to odvija SADA. I vrijeme po toj teoriji nije neka prostorna dimenzija u kojoj se nalazimo na jednom mjestu pa da možemo tamo - vamo. Znaèi, vrijeme kako ga mi doživljavamo, je produkt naše svijesti po kojemo mi shvaæamo svijet oko sebe.


                    Ali evo, ako postoji prošlost i buduænost, i u toj buduænosti je došlo do izuma vremenske mašine, vjerovatno je da smo ( ljudi ) veæ krenuli u prošlost. Kako onda da ih ne viðamo meðu sobom?

                    ___________________________________________________________________

                      To nisam ja, to je moja tastatura
                    11.gif

                    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane CuriiCa_mo dana 10-21-2009 u 11:18.

                    10-21-2009 11:17 CuriiCa_mo is offline Posalji Email za CuriiCa_mo Pregledaj poruke od CuriiCa_mo Dodaj CuriiCa_mo u listu prijatelja AIM Screenname: LeliiCaa
                    tvrancic tvrancic is a Male
                    moforaja




                    Poruka: 5028
                    Location: Umag - Mostar
                    pokretac teme Thread Started by tvrancic

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                        citat od CuriiCa_mo:

                      Ali stvarno ova teorija ima logike. Mi spoznajemo " vrijeme " tako što na Zemlji postoji dan i noæ ( svi znamo kako i zašto ). Dakle, s novim jutrom imamo danas, prethodni izlazak sunca nam je juèer, a naredni izlazak æe biti sutra, i to nam je svima razumljivo jer u toj " realnosti "živimo cijeli život. Ali ako se podignemo visoko u zemljinu orbitu, vidimo Svemir, Sunce, Zemlju, Mjesec, i ostale planete i galaktike su tu, ali pošto smo sitni ne možemo ih sve vidjeti. U svemiru nema dana i noæi, pa samim tim nema ni našeg danas, juèer ni sutra, sve je sadašnjost. Tijela se gibaju zbog gravitacije i sve se to odvija SADA. I vrijeme po toj teoriji nije neka prostorna dimenzija u kojoj se nalazimo na jednom mjestu pa da možemo tamo - vamo. Znaèi, vrijeme kako ga mi doživljavamo, je produkt naše svijesti po kojemo mi shvaæamo svijet oko sebe.


                      Ali evo, ako postoji prošlost i buduænost, i u toj buduænosti je došlo do izuma vremenske mašine, vjerovatno je da smo ( ljudi ) veæ krenuli u prošlost. Kako onda da ih ne viðamo meðu sobom?

                    Einstein je vjerovao da stvarnost obuhvaæa prošlost, sadašnjost i buduænost jednako. Mi zamišljamo stvarnost kao sveukupnost dogadjaja u sadašnjem trenutku - zamišljamo fotografiju, mentalnu stop-sliku, cijelog svemira upravo sada i ovdje. To je popis svih stvari i dogadjaja u ovom trenutku (ja pišem na kompjuteru, prva zraka sunca obasjava Washington, na tokijskoj burzi je užurbanost pred zatvaranje, dva atoma su stupila u fuziju na Suncu, jedan foton je emitiran sa Oriona...) Tu ne pripadaju Napoleon, Lincoln, Elvis - oni su prošlost - sada ne postoje.
                    No, tu postoji jedna zamka. Ništa što se sada ne vidi ne pripada popisu sadašnjosti, jer je svjetlosti potrebno odredjeno vrijeme da dodje do naših oèiju. Sve što sada ne vidimo veæ se dogodilo. Znaèi, kad bacimo pogled preko sobe, mi vidimo stvari kakve su bile prije 10 ili 20 milijardinki sekunde (jer toliko treba svjetlosti da stigne do naših oèiju s 10-ak metara. Ako pogledamo preko Grand Canyona, vidjet æemo drugu stranu kakva je bila prije jedne milijardinke sekunde. S mjeseca svjetlosti treba sekunda i pol, a Suncu oko 8 minuta. Za zvijezde, ovisno o udaljenosti, od nekoliko godina do 10.000 godina.
                    Prema tome, ako stvarnost shvaæamo da se sastoji od stvari u našoj zamrznutoj mentalnoj slici sadašnjosti, i ako shvatimo da naša sadašnjost nije vrijednija od sadašnjosti nekoga tko je negdje daleko, onda stvarnost obuhvaæa sve dogadjaje u prostorvremenu. Kao što zamišljamo da cijeli prostor uistinu postoji, trebali bismo zamisliti i da sve vrijeme uistinu postoji. Nama se prošlost, sadašnjost i buduænost èine kao odvojeni entiteti. No, bez obzira na to kada su se dogodili, dogadjaji naprosto jesu. Svi oni postoje. Vjeèno zauzimaju svoje mjesto u prostorvremenu. Znaèi vrijeme ne teèe, kao vlak na šinama. Ako ste feštali u ponoæ posljednjeg dana 1999.g, onda se dobro provodite i dalje, jer je to samo jedna nepromjenjiva lokacija u prostorvremenu. Pojedini trenutak ne može se mijenjati u vremenu kao što se pojedino mjesto ne može pomaknuti u prostoru.

                    ___________________________________________________________________

                      10-21-2009 16:00 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                      tana tana is a Male
                      rigorozni




                      Poruka: 17879
                      Location: na prinudnom radu :)

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      vrllo interesantno curice 10.gif

                      da se zamisliti nad ovim ....

                      ___________________________________________________________________
                      kad ce mostar mama?

                      10-21-2009 18:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                      CuriiCa_mo CuriiCa_mo is a Female
                      rodjena




                      Poruka: 909
                      Location: HARLEM

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Ali Einstein je tvrdio da je vrijeme relativno, i onako kako sam ja skontala njegovo " vremensko putovanje " zapravo znaèi samo sporije ili brže prolaženje " vremena " za onog koji " putuje " u odnosu, pošto nam je ona najzanimljivija, recimo Zemlju. Evo zamislimo, sjednemo u taj nekakkav svemirski brod, i vozimo se brzinom približnom brzini svjetlosti, recimo tri dana ( unutar našeg referentnog sistema )...za ta " naša " tri dana, na zemlji je prošlo mnogo više vremena...evo lupam 300 godina...Ali ipak, s kojeg god sistema gledamo, mi nismo otišli u buduænost niti su se Zemljani vratili u prošlost. Želim reæi da to nije skok u buduænost, veæ je za nas " vrijeme " samo sporije prolazilo u odnosu na Zemljane.....Evo recimo da mi u vremenu vuèemo neku liniju za sobom, onda bi pravi skok u buduænost bio da se ta linija na odreðenom mjestu prekine, i nastavi se u buduænosti, i sve dok mi za neki sistem imamo odreðenu neprekinutu dužinu kretanja dok ne stanemo, to nije pravi skok u buduænost....Mi za Zemljane u ovom primjeru imamo godine putovanja za kojima vuèemo tu liniju, ali koja se ne prekida,a opet gledano iz našeg sistema imamo tri dana te linije....

                      I opet se vraæamo na prvu teoriju da vrijeme ne postoji, jer ova buduænost iz primjera jeste buduænost, ali samo u odnosu na Zemlju, ne i u odnosu na druge sisteme, pa onda i nije buduænost...

                      ___________________________________________________________________

                        To nisam ja, to je moja tastatura
                      11.gif

                      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane CuriiCa_mo dana 10-21-2009 u 21:24.

                      10-21-2009 21:14 CuriiCa_mo is offline Posalji Email za CuriiCa_mo Pregledaj poruke od CuriiCa_mo Dodaj CuriiCa_mo u listu prijatelja AIM Screenname: LeliiCaa
                      tana tana is a Male
                      rigorozni




                      Poruka: 17879
                      Location: na prinudnom radu :)

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      jeste li ikada razmisljali o ovome:

                      kad naucnici posmatraju udaljene galaksije i slicno


                      pa kaze neka tamo galaksija udaljena od nas na primjer 100 svjetlosnih godina, i mi je posmatramo kroz teleskope ......

                      lako je izracunato kolika je to udaljenost ......

                      mi ustvari posmatramo proslost, jer je svjetlosti trebalo 100 godina da stigne do nas od te galaksije, je li tako? nije li ti putovanje kroz vrijeme?

                      danasnji teleskopi vide puno dalje od 100 svjetlosnih godina, vide daleko u proslost.

                      ___________________________________________________________________
                      kad ce mostar mama?

                      10-21-2009 21:20 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
                      Provler2 Provler2 is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 3154
                      Location: usa

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Putovanje u buduchnost je vech ostvareno. U proshlost josh nije i nisam siguran da je moguche 01.gif

                      10-21-2009 22:52 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
                      tvrancic tvrancic is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 5028
                      Location: Umag - Mostar
                      pokretac teme Thread Started by tvrancic

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od tana:

                        jeste li ikada razmisljali o ovome:

                        kad naucnici posmatraju udaljene galaksije i slicno


                        pa kaze neka tamo galaksija udaljena od nas na primjer 100 svjetlosnih godina, i mi je posmatramo kroz teleskope ......

                        lako je izracunato kolika je to udaljenost ......

                        mi ustvari posmatramo proslost, jer je svjetlosti trebalo 100 godina da stigne do nas od te galaksije, je li tako? nije li ti putovanje kroz vrijeme?

                        danasnji teleskopi vide puno dalje od 100 svjetlosnih godina, vide daleko u proslost.

                      Tana, sve je prošlost što posmatramo (pogledaj moj zadnji post) 10.gif

                      ___________________________________________________________________

                        10-22-2009 07:42 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                        Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                        Postavi novu temu Odgovori
                        Go to:
                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com