Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Eutanazija - za i protiv! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Eutanazija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kako gledate na nju?
Kako na skracivanje muka bolesniku ili kao nehuman protivzakonit cin?
Da li je praktikovanje eutanazije krsenje zakletve?
Generalna diskusija na temu....

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

01-24-2008 14:04 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
vazda mostarac vazda mostarac is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 385
Location: Ta æe nama vozarima kuæaaaaa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eutanazija je èin koji ima za cilj uzrokovanje smrti kako bi se uklonila svaka bol. Sastoji se u nakani volje i u primijenjenim postupcima. Želi se ukloniti èovjekova bol njegovim ubistvom, a za to se primjenjuju primjerena sredstva.
Mnoštvo je moralnih i pravnièkih dilema vezano za eutanaziju - "ugodnu smrt". Ko ima pravo da donese jednu takvu odluku, ko treba da izvrši tu odluku, koji društveni ili državni organi imaju pravo da oduzimaju život ili da odluèuju o životu i smrti!!!
Nijedna od velikih religija ne odobrava eutanaziju jer, naravno, pitanje života i smrti je iskljuèivo u Božijim rukama!
Uprkos svemu, ja smatram da je vegetiranje na savremenim medicinskim aparatima samo nanošenje nepotrebnog psihièkog i fizièkog bola i pacijentu i porodici!

___________________________________________________________________

    Srecni li su narodi koji imaju dosadnu istoriju.
    Monteskje

01-24-2008 14:10 vazda mostarac is offline Pregledaj poruke od vazda mostarac Dodaj vazda mostarac u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neodluèna kad sagledam na eutanaziju generalno, u smislu svakog od nas na koje se može odnositi. Istog trena ZA kad je netko van moje familije u pitanju, ali nisam sigurna da bih tek tako mogla odluèiti da se prekine život nekom od mojih ma kakav on bio i kroz ma kakve patnje prolazio(la). Vjerujem da bih u odredjenom trenutku rekla "gasi", ali tada bi i dio mene umro.

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

01-24-2008 14:14 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam ni sama shta rechi po ovom pitanju.
Kaod pomislim na eutanaziju, prvo mi padnu napamet svi oboljeli od raka u zavrhnoj fazi.
Zivot im se sveo na svakodnevnu patnju, smrt je pitanje dana. Gledamo ih kako se pate, boli nas njiova bol, a pomochi im ne mozemo.
U tom sluchaju je eutanazija spas za osobu koja pati, kao i za chitavu familiju.
Isto tako osobe koje su u vegetativnom stanju godinama, decenijama.
Postavlja se piranje kakav je to zivot i po koju cijnu ga treba odrzavati?

U drugu ruku, pratkticirat eutanaziju znachi u neku ruku igrati se Boga i odluchivat o kraju nechijeg zivota?

Chisto etichko pitanje: Imamo li pravo na to?

01-24-2008 14:45 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
adis b adis b is a Male
rambling reck




Poruka: 1083

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pipi - potpuno se slazem sa tobom

primjer osobe koja je na postelji (nedo bog nikome) i na aparatima (kao sto rece Pipi - u vegetativnom stanju) - zar nije to "u neku ruku" igranje Boga kad se toj osobi produzi zivot artificialnim metodama?

mislim da ima argumenata na obe strane i vrlo tesko je donijeti misljenje jer mislim da imamo razlicite pristupe zavisno o kom se radi
tesko da bi mogao donijeti takvu odluku za nekog iz moje familije
na drugu stranu uvijek kazemo "nedo bog patnje"

ja licno vjerujem da osoba ima pravo da odluci o svojoj sudbini (sloboda izbora) ali kako znati da ta osoba donosi svjesnu odluku?

___________________________________________________________________
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane adis b dana 01-24-2008 u 14:57.

01-24-2008 14:55 adis b is offline Pregledaj poruke od adis b Dodaj adis b u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5958
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.......ja bi, da me Glumka eutanazira......dva puta ! 07.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

01-24-2008 15:40 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ZA ali pod uslovom da to zatrazi onaj ko zeli da se njemu to uradi ili porodica ako sa ljekarima utvrdi da je patnja prevelika 21.gif 26.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________

    01-24-2008 16:36 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
    niko niko is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 484

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Gluho bilo 15.gif

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    02-01-2008 18:06 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
    top gun top gun is a Male
    trudim se




    Poruka: 238

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Za sam u slucaju da ne postoji nikakva sansa da se osoba izlijeci tj da je stanje trajno vegetativno,
    al mislim, ako je vec moguce da sami odlucimo u slucaju, nedaj boze takve situacije, i da se napravi kakav validno potpisan dokumenat o tome.
    Ovo je u stvari isto pitanje ko i za donaciju organa.
    U svakom slucaju jedino je patnja osobe nehumana ,a sve drugo je irelevantno.
    Mislim da svak treba na vrijeme odluciti sam o tome.

    ___________________________________________________________________
    [

      I]Jooooj sto ja ne volim rezimske budale,nezavisne novinare i ovakvo"pozoriste"[/I]

    02-01-2008 18:33 top gun is offline Pregledaj poruke od top gun Dodaj top gun u listu prijatelja
    R2-D2 R2-D2 is a Male
    BUKACHAAAAA


    Poruka: 5594
    Location: La La Land

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Pipi Duga Carapa:

      Kad pomislim na eutanaziju, prvo mi padnu napamet svi oboljeli od raka u zavrhnoj fazi.
      Chisto etichko pitanje: Imamo li pravo na to?

    Evo ja ti mogu odgovoriti na ovo pitanje na nesrechu iz licnoga skustva...
    Ne dao ti/vam dragi bog da gledate kako se gasi zivot voljene osobe ispred vas....a nista uciniti ne mozete...Gledate patnju,agoniju koja ne vodi nicemu osim sto vama licno kao gledaocu stvara enorman bol koji ce ostati sa vama do kraja zivota,kao jedan ogroman oziljak na dusi...
    Mene su licno pitali ako dodje do toga da bi se trebalo revitalizirati i pokusati vratiti u zivot rekao sam ne...Jer sam vidjeo da je dosao bog po svoje i da se samo ceka minut...I ono zadnjih dana sto provedoh sa ocem u onakvome stanju....i sad sebi govorim,sram te bilo pa si ga drzao na onim lijekova vise nego sto je trebalo...Iz svoje sebicnosti da je on jadan jos tu samnom..
    DEFINITIVNO ZA !!!!!!

    ___________________________________________________________________
    I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
    Sha-Shi is my name..and off course,

      I do piss excellence in the morning..

    02-01-2008 18:54 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
    mahalusa_dk mahalusa_dk is a Female
    trudim se


    Poruka: 246

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    meni je otac bolovao od raka i nije mu bilo spasa,ono kroz sta je on prolazio i mi uz njega ne bih nikome pozelila ,zato sam definitivno ZA.

    ___________________________________________________________________
    Tajne su tu zato
    da ih neko nasluti
    postoji rec koja vredi
    tek kad se odcuti
    Bogu je kanuo caj
    svud je prsnuo sjaj

    02-01-2008 19:11 mahalusa_dk is offline Posalji Email za mahalusa_dk Pregledaj poruke od mahalusa_dk Dodaj mahalusa_dk u listu prijatelja
    LEA LEA is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 361
    Location: tamo iza cose

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Drzanje u zivotu tabletama ili na ventilatoru za disanje je samo produzavanje agonije i prvenstveno vrlo bolno za familiju,koja dali iz puke sebicnosti,zalosti ili neke mrvice nade ne zeli priznati da je dosao trenutak i ne NECE biti bolje..nije to igranje Boga,to je samo davanje sanse za dostojanstven i bezbolan odlazak..ja sam ZA...

    02-01-2008 19:54 LEA is offline Pregledaj poruke od LEA Dodaj LEA u listu prijatelja
    Dzani Dzani is a Male
    moforaja




    Poruka: 2023
    Location: Coming near You!!

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne daj boze nikome da se pati........

    02-02-2008 11:39 Dzani is offline Posalji Email za Dzani Pregledaj poruke od Dzani Dodaj Dzani u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8041

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne znam ni sam. Po ovom pitanju se ne mogu jos opredijeliti.

    Otac 33.gif 33.gif mi je prosle godine umro (rahmet mu lijepoj dusi), nije se hvala bogu puno napatio.
    Cuo sam od drugih ljudi, ciji su najblizi umrli od iste bolesti kao i moj otac, da su se njihovi najblizi puno, puno napatili.
    Na drugoj strani pitam se: Ko sam ja da o necijoj sudbini odlucujem.
    Mogu samo reci: Ne daj Boze patnje.

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    02-04-2008 15:57 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    *suncokret* *suncokret* is a Female
    proplivala


    Poruka: 17

    RE: Eutanazija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Senad Hadzifejzovic:

      Kako gledate na nju?
      Kako na skracivanje muka bolesniku ili kao nehuman protivzakonit cin?
      Da li je praktikovanje eutanazije krsenje zakletve?
      Generalna diskusija na temu....


    Ja sam za eutanaziju,nemam nista protiv i nevidim nista lose u njoj.

    Ako je to necija zelja ko sam ja da je ne ispostujem.

    ___________________________________________________________________
    Danas vidim zivot kroz oci moga srca.

    07-16-2008 18:16 *suncokret* is offline Pregledaj poruke od *suncokret* Dodaj *suncokret* u listu prijatelja
    luka ters
    SexNepoznat



    Poruka: 5212
    Location: on the face of the place

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ZA u svakom slucaju i da ima odmah bi iste sekunde potpisala, kao i za davanje organa.
    kapak.

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    07-16-2008 19:24 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    Japrak Japrak is a Male
    moforaja




    Poruka: 2118
    Location: kad bi i ja znao

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovo je vrlo tesko pitanje ali drzanje osobe na tabletama i na raznim masinama
    kao sto Lea kaze, da bi samo sto duze odravati ga u zivotu
    a ne viditi patnje i bolove koje trpe bolesnici je nehumano
    ZA ali biti siguran da nema nikakve sanse za oporavak

    ___________________________________________________________________

      07-16-2008 19:36 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
      tweetymo tweetymo is a Female
      moforaja




      Poruka: 3089
      Location: dvica kruzno oko hita

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      misljenja sam da se ne treba igrati Boga/Alaha nazovi kako hoces al ako je situacija takva da bolesniku nema pomoci ja sam za
      veliki je br ljudi koji vegetiraju kojima je mozak vec prakticki mrtav i koje odrzavaju aparati
      mislimd a je to samo produzavanje agonije
      tu je i druga grupa oboljelih od raka u krajnjoj fazi metastaze kad niti morfiji ne pomaze
      generalno mislim da bi trebalo da se da ljudima na volju da li zele da ih se "uspava" u oredjenom trenutku ako vec pomoci nema

      ___________________________________________________________________
      Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

      07-16-2008 20:12 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
      tweetymo tweetymo is a Female
      moforaja




      Poruka: 3089
      Location: dvica kruzno oko hita

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Japrak:

        Ovo je vrlo tesko pitanje ali drzanje osobe na tabletama i na raznim masinama
        kao sto Lea kaze, da bi samo sto duze odravati ga u zivotu
        a ne viditi patnje i bolove koje trpe bolesnici je nehumano
        ZA ali biti siguran da nema nikakve sanse za oporavak

      japrak u potpuno se slazem s ovim i jos bi dodala i patnja obitelji oboljelog
      nedavno sam izguvila sestru po stricu koja se godinama borila protiv karcinoma dojke i bila svjedokom kako su se bukvalno na kraju njeni molili da je bog uzme skrati joj muke jer su svi vitalni organi poceli otkazivati ukljucujuci i mozak

      ___________________________________________________________________
      Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

      07-16-2008 20:15 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Eutanazija - za i protiv! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mnogi tvrde da svojevoljna eutanazija (humano lišavanje života bolesnika u cilju manje patnje i boli) krši neèija prava - ona Velikog Kuhara, Nebeskog Starca - Božja prava. Oni s religijskim žarom u sebi kažu, samo Bog ima pravo odluèivati o životu i smrti. A mi se ne želimo igrati Boga, je li tako ili nije?

      ___________________________________________________________________

        10-25-2009 11:29 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com