Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Bosiljak » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Bosiljak Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Istraživanje amerièkih ljekara pokazalo je da su listovi svježeg bosiljka snažan lijek za smanjivanje bolova i otoka oboljelih od artritisa. Ekstrakt dvije vrste bosiljka, Ocimum americanuma i Ocimum tenuifloruma, za 24 sata smanjuje oticanje zglobova do 73 posto. Djelovanje bosiljka je vrlo slièno djelovanju Diklofenaka, lijeka kojim se obièno tretira artritis.

preneseno iz..Gracija

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-23-2009 14:12 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kad smo vec kod zacina, evo malo o majcinoj dusici, koja se prije uporebe hemijskih antibiotika koristila kao prirodni antibiotik i antiseptik.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Thyme

11-23-2009 15:28 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prije neki dan sam na TV slusala bas ljekara kako govori o ovoj djelotvornoj biljci/caju.

Preporucuje se svima..a posebno ljudima koji imaju osjetljiva pluca.. pusacima, asmaticarima, sprijecava upale pluca, ojacava pluca..

Kao preventiva..pozeljno je uzimati ujutro prije kafe, ima neku lijepu supstancu koja " prekrije" sluznice, pluca, zeluca...

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-23-2009 15:37 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Djemila, ima mnogo djelotvornih biljaka, samo ih sve manje koristimo i u svakodnevnom zivotu i u prehrani.

Jedna inetresantna biljka je i nana.
Prirodno sredstvo za dezinfekciju, lijek za probleme s probavom, insekticid...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Mentha

11-23-2009 15:55 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U pravu si...i steta je to..

ja pokusavam koristiti u hrani sto vise mogu...
jos mi draz veca kad donesem iz Mostara svjeze ubrano, pa osushim...od nane,bisoka(faslidjana) ruzmarina,lovorov list - uvijek uberem sa stabla u velikom parku.

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-23-2009 16:13 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo je veoma pozitivna tema, samo bi bila steta zadrzati se samo na bosilljku, bilo bi mozda dobro da svako postavi neki link o ljekovitom bilju, skoditi ne moze. 10.gif

Sto se bosiljka tice, evo linka

    http://www.herbs2000.com/herbs/herbs_basil.htm

11-23-2009 16:26 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar
pokretac teme Thread Started by djemila

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pipi, ima ovdje jos tema, ali sam bas zeljela podijeliti ovu informaciju o bosioku, naravno da se moze i treba pisati o svemu i razvijati svjest o djelotvornosti "lijekova" iz prirode

Hvala za ucesce na temi.

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

11-23-2009 16:45 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja boga mi koristim puno prirodnih lijekova i napitaka i sl.

jednostavno prija mi organizmu i eto

___________________________________________________________________

    11-23-2009 22:20 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
    tanja tanja is a Female
    puterica




    Poruka: 80
    Location: funchal

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Djemila nadam se da znate da trebate da izbijegavate dugotrajno uzimanje bosiljka u velikim dozama i u neprekidnim periodima.Nepozeljno je uzimati bilo koju biljku dug period..
    Ja u ovom periodu koristim ekinasiju(echinacea augustifolia)odlicna je za imuno-sistem,a takodje je dobra preventiva za bilo koji oblik gripa.Kao drugu soluciju preporucujem i propolis-koji je poznat po svojim antibakterijskim sredstvima ,a dobar je i za jacanje imuno-sistema..Po meni naj bolji je onaj iz Novog Zelanda koji je jedan od najkvalitetnijih na svijetu..Naravno ,vitamin c je u ovom periodu jako pozeljan.Mogu da se kupe tablete vitamina c koji nastaje iz sipurka.
    Jako fina tema,Djemila 33.gif

    ___________________________________________________________________
    tanja bratic

    11-24-2009 01:00 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
    sara sara is a Female
    moforaja




    Poruka: 5288
    Location: bogu za ledjima

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    BOSILJAK

    Lekovito delovanje: bosiljak se koristi za umirenje živaca, grceva u želucu,lakše mokrenje, lecenje astme i zapaljenje bubrega. Koristi se, takodje, za poboljšanje apetita i protiv nesanice. Semenkama bosiljka lece se mokracni organi.Dosada utrvdjene lekovite i delotvorne materija su: etericna ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, jedan glikozid i kiseli saponin, kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija. Bosiljak u narodnoj medicini ima vrlo široku primenu kod lecenja ljudi i životinja. Primenjuje se kod lecenja upala (želuca, creva), kod kaslja, pocetnih stanja tuberkoloze, kod bolesti mokracnih organa (bubrega, mehura). Najcešce se primenjuje u obliku cajeva.
    CJELA STABLJIKA BOSILJKA ILI PASLIDJAN

    ___________________________________________________________________
    Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane sara dana 11-24-2009 u 04:48.

    11-24-2009 04:46 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1378
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja pravim svašta. Sok od šipka, pekmez od šipurika, sve èisti C vitamin. Za tikvu svako zna da je jako dobra za organizam, pravim pekmez od nje, dodam malo extrakta od kajsije i malo limuna, preukusno je, ne prepoznaje se tikva. Svaki dan pravim èajeve od šipurka, ploda gloga, nane, pa u to dodam soka od šipka, zasladim medom...nema gripe ni blizu.

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    11-24-2009 10:41 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa dobro Mami....ja èekam taj sok od šipka obeæan ima 7 dana 35.gif

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    11-24-2009 13:15 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1378
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa niam ti ga ja obeæala j....i ga. Možemo se dogovoriti da ti ga isporuèim. OK?

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    11-24-2009 19:15 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    tanja tanja is a Female
    puterica




    Poruka: 80
    Location: funchal

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vidim da niko ne spominje bijeli kuk(Allium sativum Alliaceae).Po meni kralj svih ljekovitih biljaka.Bijeli luk moze da sprijeci ili izlijeci razne infekcije.Djeluje antisepticno na digestivni i respiratorni sistem.Znatno poboljsava imunitet.Ostavlja neprijatan miris u ustima jer sumpor u njegovom sadrzaju brzo isparava.(Neprijatan miris ce nestati ako poslije toga pojedete persuna)Bijeli luk smanjuje masne naslage na zidovima krvnih sudova i moze da sprijeci zakrcenje arterija.Regulise cirkulaciju i sprecava zgrusavanje krvi,cime stiti organizam od srcanog napada.Moze da spreci anginu i snizi krvni pritisak.
    Nego ima li ko kakvih recepata ili savijeta od svojih baka,mama i sl.?Daj napisite koji....

    ___________________________________________________________________
    tanja bratic

    11-24-2009 23:52 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar
    pokretac teme Thread Started by djemila

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bijeli luk, jasta nego jako djelotvoran u svim momentima.

    Potopljen u maslinovo ulje odlican dodatak hrani, prelijev za ribu

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    11-24-2009 23:56 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar
    pokretac teme Thread Started by djemila

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tanja:

      Djemila nadam se da znate da trebate da izbijegavate dugotrajno uzimanje bosiljka u velikim dozama i u neprekidnim periodima.Nepozeljno je uzimati bilo koju biljku dug period..
      Ja u ovom periodu koristim ekinasiju(echinacea augustifolia)odlicna je za imuno-sistem,a takodje je dobra preventiva za bilo koji oblik gripa.Kao drugu soluciju preporucujem i propolis-koji je poznat po svojim antibakterijskim sredstvima ,a dobar je i za jacanje imuno-sistema..Po meni naj bolji je onaj iz Novog Zelanda koji je jedan od najkvalitetnijih na svijetu..Naravno ,vitamin c je u ovom periodu jako pozeljan.Mogu da se kupe tablete vitamina c koji nastaje iz sipurka.
      Jako fina tema,Djemila 33.gif


    Naravno, nista previse...cesto se govorilo , uzimati toliko i toliko dana...zavisi sta se uzima..
    Nana se ne smije tako dugo koristiti, bosiljak takodjer.

    Mozda jos neko zna za neku drugu biljku, rado bih da napise

    Hvala Tanja 33.gif

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane djemila dana 11-25-2009 u 00:05.

    11-24-2009 23:59 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    tanja tanja is a Female
    puterica




    Poruka: 80
    Location: funchal

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dali mislite o nekom drugom lijeku za artritis?I dali se u vasem slucaju radi o reumatskom artritisu?

    ___________________________________________________________________
    tanja bratic

    11-25-2009 00:06 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar
    pokretac teme Thread Started by djemila

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nemam reumatski artritis, cula za ovo o bosiljku pa da podijelim s rajom, mozda nekome i pomogne..


    Mislila sam o iskustvima s drugim biljkama i njihovom uzimanju, namjeni

    Nedavno sam naprasno dobila uzasne bolove u predjelu kraljeznice,ispostavilo se da su bubrezi u pitanju..valjda kamenac se pojavio, pomakao..sta li?

    Cujem da je SMREKA odlicna za to..potppi se u staklenoj posudi/tegli i nakon par dana se ta voda/otopina pije, casu na dan...kad se popije, naspe se ponovo voda i ponovi postupak

    pa cu probati, mada je bol uminula

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    11-25-2009 00:14 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    tanja tanja is a Female
    puterica




    Poruka: 80
    Location: funchal

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Evo ja cu napisati sta se koristi za reumatski artritis.Tretman je kompletan samo kada se kombinuje oralna upotreba i spoljna.Za oralnu uporebu koriste se sledece biljke:
    Djavolja sapa(Harpagophyttum procumbens)
    Koncara(Filipendula ulmaria)
    Kurkuma(Curcuma longa)
    Kopriva(Urtiga dioica)
    Vrba(Salix alba)
    Za spoljnu upotrebu
    Ljuta papricica
    Djumbir
    Kleka
    Lavanda

    ___________________________________________________________________
    tanja bratic

    11-25-2009 00:20 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
    tanja tanja is a Female
    puterica




    Poruka: 80
    Location: funchal

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Za lijecenje kamena u bubregu koristi se i suvo lisce od jasena,zatim caj zvani Javanski caj,zatim kukuruzna svila,osuseno lisce od maline,osuseno lisce od srebrne breze,zatim maslacak..
    Bilo koja opcija znaci da svaki dan morate da pijete izmedju 0,5-1l caja.Tretman traje najmanje 6 mjeseci,Ostale mjere:jedite voce kao sto je dinja ili grejfurt,pijte dosta vode ali po mogucnosti one koja sadrzi malo kalcijuma,unosite mangan ili bakar protiv infekcije i iscrpljenosti.Nasa atasaN ima iste probleme kao i vi...Dobro bi bilo da i ona isprica nesto o svom iskustvu...NATOOO,javi se.Djemila nadam se vasem brzom oporavku,sasvim je moguce osloboditi se tih kamencica sa lijekovima iz prirode,samo treba biti uporan.Svako dobro 10.gif

    ___________________________________________________________________
    tanja bratic

    11-25-2009 00:41 tanja is offline Posalji email za tanja Homepage of tanja Pregledaj poruke od tanja Dodaj tanja u listu prijatelja AIM Screenname: tanja YIM Screenname: tanja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com