Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » New York Times napisao odu pljeskavici i » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Japrak Japrak is a Male
moforaja




Poruka: 2118
Location: kad bi i ja znao

New York Times napisao odu pljeskavici i æevapima Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

New York Times u svojoj rubrici "Dining and Wine" napisao je odu "Balkanburgeru", odnosno pljeskavici, za koju piše da je na Balkanu široka poput roðendanske torte. "Amerikanci možda misle da su majstori za pripremu govedine, a Nijemci se hvale kako je potekla od njih.

Nema boljeg burgera od pljeskavice", ovim nas uvodom autorica èlanka uvodi u detaljnu i dugu prièu o popularnoj balkanskoj poslastici.

Autorica Julia Moskin toliko je oduševljena ovim specijalitetom da svoje èitatelje uèi kako se rijeè pljeskavica pravilno izgovara: PLYESS-ka-vee-tsa. Isto je pokušala i za æevape, chay-VOP-ee, za koje piše da su oblikovani poput kobasica, a velièine su debeloga malog prsta.

Kaže kako je specijalitet popularan u Srbiji, Hrvatskoj, BiH, Sloveniji i Crnoj Gori, ali odnedavno i u Italiji, Njemaèkoj, Chicagu i Queensu."U cijeloj regiji zapadnog Balkana mljeveno meso prava je umjetnost. Od pada komunizma i raspada Jugoslavije, mnogi mladi ljudi iz regije došli su u New York u porazi za poslom, obrazovanjem i avanturom. Pljeskavica i æevapi s roštilja postali su uobièajeni u èetvrtima poput Astorije i Ridgewooda u Queensu, gdje Hrvati, Srbi i Crnogorci posluju jedni pokraj drugih", piše Julia.

"Kad sam bio mlad, otišli bismo u Sarajevo i, umjesto na skijanje, ja bih otišao do grada i doslovno se prejeo æevapa. Mogao sam ih odjednom pojesti 50", rekao je za New York Times vlasnik restorana Kafana u East Villageu Vladimir Ocokoljic.

"Nikad nisam mislila da æe mi toliko nedostajati. Amerièki su burgeri èudni: mekani i bez previše okusa", rekla je Irena Kuzmanovic, koja je na Manhattan došla iz Novog Sada.

Svaki mesar ima svoju tajnu, piše autorica, prema kojoj priprema pljeskavice i æevape, a recepti ukljuèuju govedinu, teletinu i janjetinu te, osim za muslimane, svinjetinu.

"Èak i u New Yorku svaki mesar èuva svoje tajne, poput dodavanja goveðega sala s podruèja oko bubrega, mljevenja svinjskog vrata ili sode bikarbone, odnosno mineralne vode za laganiju mješavinu", istièe autorica.

Rijeè pljeskavica dolazi od pljesak, pouèava Julia, što je regionalni izraz za pljeskanje rukama, a to je pokret koji se koristi za oblikovanje burgera.

"Tradicionalno su se servirale na tanjuru, ali kako je amerièki burger postao globalno dominantan, tako se pljeskavica standardno poèela stavljati meðu dvije polovice mekanoga, spužvastog kruha, poput pite, nazvanog lepinja", objašnjava autorica teksta, ali ovoga puta ne upuæuje èitatelje kako se izgovara rijeè lepinja.
U èlanku piše da je Beograd glavni grad kulta pljeskavice, gdje se ona priprema na razne naèine, punjena gljivama i mozzarellom te šunkom i sirom, a potekla je iz srpskoga grada Leskovca.

Na tamošnjem festivalu svake se godine obara rekord najveæe pljeskavice, a prošlog rujna pljeskavica je bila široka više od 1,20 metara i teška 45 kilograma.

"U toplijim dijelovima regije, preko jadranske obale, prekoputa Italije, postoji i ajvar, soèan i pikantan premaz napravljen od crvenih paprièica i maslinova ulja", piše Julia te dodaje da se ajvar pravi u sklopu zimnice. "Bez kiselih i slatkih dimenzija, samo meso i vrhnje mogu biti preobièni", rekla je Julia Jaksic, hrvatsko-amerièka kuharica.

"To je tip hrane koju svi jedu kad su vani, možda u šetnji nakon crkve, ili studenti kad se druže, ili nakon noæi pijanèevanja. To je izvrsna hrana za mamurluk", kaže vlasnik restorana "Kafana".

Nadalje, autorica objašnjava važnost mesa u prehrani Balkanaca jer je, kaže, "meso prva stvar koju vam ponude kad odete nekome u posjet". Smatra da su æevapi i pljeskavica simbol balkansko-amerièkog jedinstva, jer je to "jedan od rijetkih zajednièkih temelja Bosanaca, Slovenaca, Srba, Kosovara i Hrvata koji cvjeta u Novom svijetu".

Na kraju èlanka, kojeg prenosi index.hr, navodi popis mjesta gdje se mogu nabaviti spomenuti specijaliteti. Radi se o njujorškim restoranima i peèenjarnicama maštovitih imena poput Cevabdzinica Sarajevo, Pasha, Bosna Express, Stari most i, naravno, Kafana.




Osvojiti cemo svijet....jeb38.gif Macdonald

___________________________________________________________________

    01-21-2010 15:36 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
    PST PST is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1156
    Location: vazda u kuci

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bravo Japrak ------proculi smo se svi zajedno , ako nista drugo barem po hrani koja nam je najbolja 10.gif

    01-21-2010 15:45 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7086
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nadalje, autorica objašnjava važnost mesa u prehrani Balkanaca jer je, kaže, "meso prva stvar koju vam ponude kad odete nekome u posjet".


    Eh sad... ne znam da li je baš ovako 21.gif ali dobro...
    Uglavnom, odlièan tekst, koji æe uèiniti više na reklami ovih proizvoda u USA, nego sve ostale reklame zajedno.

    ___________________________________________________________________

      01-21-2010 15:46 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7086
      Location: BiH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Evo link originalnog teksta iz NY Times-a.

        http://www.nytimes.com/2010/01/20/dining/20balk.html?scp=1&sq=pljeskavica&st=cse

      01-21-2010 15:50 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      Hogar Hogar is a Male
      moforaja


      Poruka: 2729
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Samo pretpostavljam da ce lovu opet pokupit neki Amerikanac (a la Mc Donalds) a ne neko nas.

      ___________________________________________________________________
      lose,lose MSP

      01-21-2010 15:51 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      kad su nashi kreteni neka


      takve stvari se "brendiraju"

      ___________________________________________________________________

        01-21-2010 16:22 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        Japrak Japrak is a Male
        moforaja




        Poruka: 2118
        Location: kad bi i ja znao
        pokretac teme Thread Started by Japrak

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Mislim da je ovo dobra reklama, cak sta vise dzabna, samo da ima neko da je iskoristi.......

        ___________________________________________________________________

          01-21-2010 18:31 Japrak is offline Pregledaj poruke od Japrak Dodaj Japrak u listu prijatelja
          makso makso is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 2849
          Location: andaluzija

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          sada bih socno opsovao, mamu ja njima svima.

          Spominje sve osim bosanaca

          ."U cijeloj regiji zapadnog Balkana mljeveno meso prava je umjetnost. Od pada komunizma i raspada Jugoslavije, mnogi mladi ljudi iz regije došli su u New York u porazi za poslom, obrazovanjem i avanturom. Pljeskavica i æevapi s roštilja postali su uobièajeni u èetvrtima poput Astorije i Ridgewooda u Queensu, gdje Hrvati, Srbi i Crnogorci posluju jedni pokraj drugih", piše Julia.

          i zavrsava sa "Cevabdzinica Sarajevo, Pasha, Bosna Express, Stari most i, naravno, Kafana."
          nema sta: Crnogorsko Sarajevo, Hrvatski Pasha i srpska Bosna express i slovenacki stari most

          Sve su nam ukrali, mamu im njihovu. Jela, pica, imena, psa tornjaka, a potisnuli su nam kulturu, obicaje i porusili bogomolje.

          Hebo ti ovaku zemlju bosnu da je ni bosanci ne brane. Jos kad sam vidio (ne ovdje) da registruju nase proizvode por hrvatske i srpske trand marke, i denominaciju porijekla, smuci se covjeku. Po toj logici bi se za 10-20 godina trebala placati taxa Srbiji i Hrvatskoj za svaki chevap koji se pojede na bascarsiji.

          I nema veze sa nacijom. Ko se ne zlaze sa mnom, neka pojede pljeskavicu u Leskovcu (kao u clanku, gdje kazu da je porijeklo pljesakavice), nek pojedu cevap u Novom Sadu ili Niksicu, i nek pojedu sirnicu u Zagrebu, i nek mi je onda porede sa najlosijom pitom probanom u KLjucu i najlosijim cevapima u Tesnju.

          PIH 08.gif

          ___________________________________________________________________
          prest'o sam 18.gif

          01-21-2010 21:35 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
          asataN asataN is a Female
          moforaja




          Poruka: 4110

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Leskovacke vjesalice 27.gif 27.gif

          ___________________________________________________________________

            01-21-2010 21:43 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
            metallica metallica is a Male
            moforaja




            Poruka: 8228
            Location: CH.WILLA(uglavnom)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            sve si u pravu Ali ... mi smo krivi 21.gif 21.gif 21.gif



              nasi istoricari i arheolozi "strashni strucnjaci" na sav Glas pobijaju "priamide" u Visokom. Ni ja ne govorim u korist "piramida" ALI ta brda su zaista Piramidalnog oblika i ako nisu djelo ljudske ruke onda su PRIRODNI FENOMEN(to se vidi i na satelitskom i na obicnom snimku iz aviona). Ali ne mogu oni sebi dozvoliti sramotu da su sjedili u Sarajevu i nisu ni prstom makli a neko sa strane dosao i otkrio nesto takvo.Nasi ljudi iz Sarajeva se satrashe da dokazu kako to NIJE NISTA???Kaze jedan novinar "gospodo ako je brdo piramidalnog oblika ne mozemo ga zvati Lavor jeli tako ?! niko ne progovara i zato smo mi krivi Makso jer smo isti kao oni likovi iz Andricevih romana. Takvo brdo da ima u Sloveniji ili Hrvatskoj daaavno bi bilo turisticka atrakcija kao sto i jeste ona najveca piramida je promjera Tacno 365X365 metara ??! pa ti vidi a Sarajevski naucnici kazu nije to nista mi u BiH imamo i Fenomen kamenih kugli, svako malo iz zemlje izroni kamena kugla pravilnog oblika od 200 kg to Tone i niko nije ni pokusao da radi ista na tome FUUUJ glupani
            10.gif

            ___________________________________________________________________

              broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane metallica dana 01-21-2010 u 21:47.

              01-21-2010 21:45 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
              PST PST is a Female
              samo sto nisam




              Poruka: 1156
              Location: vazda u kuci

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              bravo makso, sve si u pravu ,
              zato u Srbijipostoje radnje sa nazivom Sarajevski burek , Sarajevska pita ,
              Banjalucki cevapi i sl 10.gif

              01-21-2010 22:19 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
              metallica metallica is a Male
              moforaja




              Poruka: 8228
              Location: CH.WILLA(uglavnom)

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              za sve sto ti se desi u zivotu moras prvo svoje postupke preispitati pa onda tudje mi smo sami sebi krivi za sve nije niko drugi

              ___________________________________________________________________

                01-21-2010 22:23 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                PST PST is a Female
                samo sto nisam




                Poruka: 1156
                Location: vazda u kuci

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Mislim da je nas problem sto nismo ljudi od akcije i ne smijemo pokusati sami nista , nego cekamo da nam drugi ukrade ideju.
                Tacno je metalni sto kazes mi smo sami krivi za to .
                Zasto slovenci imaju brend ajvar i sljivovicu ?
                Zasto su uvozne jabuke bolje od nasih, jest da imaju po kojeg crvica ,ali nemaju pesticida . UH odoh predaleko 21.gif

                01-21-2010 22:40 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
                metallica metallica is a Male
                moforaja




                Poruka: 8228
                Location: CH.WILLA(uglavnom)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od PST:

                  Mislim da je nas problem sto nismo ljudi od akcije i ne smijemo pokusati sami nista , nego cekamo da nam drugi ukrade ideju.
                  Tacno je metalni sto kazes mi smo sami krivi za to .
                  Zasto slovenci imaju brend ajvar i sljivovicu ?
                  Zasto su uvozne jabuke bolje od nasih, jest da imaju po kojeg crvica ,ali nemaju pesticida . UH odoh predaleko 21.gif



                Iz Tuzle se izvozi so u EU a nashi mudraci kupuju so iz Cro iz Egipta itd. kud ces dalje i onda neko drugi kriv ulijenio nas je Socijalizam ja jesam u neku ruku nostaligicar bisvse drzave ali socijalizam inace ubija poduzetnicki duh i dok se tome naucimo ima da nas "Pomuzu" kao koze i kraj price 29.gif

                ___________________________________________________________________

                  01-21-2010 22:45 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                  pravimostarac
                  SexNepoznat

                  Poruka: 3132
                  Location: Zaluto

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ima bola i cevap u futroli a zove se kobasica

                  ___________________________________________________________________
                  Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

                  01-28-2010 16:53 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
                  Provler2 Provler2 is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 3154
                  Location: usa

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Pitanje. Znam da Burek u Mostaru znachi frk sa mesom. Ne moze nikako biti sa sirom, zeljem itd. Je li tako shirom BiH? U Srbiji imash burek sa mesom , sirom , zeljem itd itd.

                  01-29-2010 03:14 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
                  makso makso is a Male
                  Super Moderator




                  Poruka: 2849
                  Location: andaluzija

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Provler2:

                    Pitanje. Znam da Burek u Mostaru znachi frk sa mesom. Ne moze nikako biti sa sirom, zeljem itd. Je li tako shirom BiH? U Srbiji imash burek sa mesom , sirom , zeljem itd itd.


                  U pravu si 11.gif 10.gif

                  i ja sam to zamijetio, ali mi nikad nije palo na pamet da dumam o tome.

                  Mogu ti reci da je do Sarajeva sirnica, zeljanica, krompirusa, maslenica...
                  Za koji dan cu ti reci kako je u srednjoj Bosni

                  35.gif

                  ___________________________________________________________________
                  prest'o sam 18.gif

                  01-29-2010 17:13 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
                  metallica metallica is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 8228
                  Location: CH.WILLA(uglavnom)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    vi kao da se nikad iz Mostara pomakli niste ??? I Carmela je neki dan pisala slicne stvari . O pitama ne mozete pricati sa Sarajlijama ovde ne postoji radnja/Pitara dje pise "burek sa sirom" to mozda u Hrvatskoj i Srbiji mozda i kod vas u Hercegovini ??! Otidjite bilo gdje u Bosni, Sarajevo Tuzla Zenica svugdje je Burek PITA SA MESOM a sirnica zeljanica krompirusa tikvenica zna se sta su zna se i sta su Buredzike ako treba eto mene dole da vas naucim sta je sta
                  18.gif 10.gif

                  sve su pite pitice a burek je pitac to je sarejvska uzrecica 02.gif

                  ima radnji koje prave "burek za raju" to je ono pola meso pola krompir i zovu ga misjesani burek i malo je jeftiniji od Bureka a meni licno zna biti i ukusniji jer je laksi za varenje

                  ___________________________________________________________________

                    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane metallica dana 01-30-2010 u 13:10.

                    01-30-2010 09:17 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                    djemila djemila is a Female
                    Naj-Moder 2008




                    Poruka: 11483
                    Location: Mostar

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Ja isto mislim da je to samo van granica nase zemlje....
                    Ovdje sam upoznala dosta bosanaca iz raznih gradova Zvornika do Bihaca..i nisam primjetila nikakvu razliku u nazivu pita.
                    Burek je pita s mesom i tako se zove..

                    Metallac, iskreno, meni je laksi sareni burek i to i pravim..malo mi je domaci burek sa samim mesom jak i "tezak"

                    ___________________________________________________________________
                    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

                    01-30-2010 12:46 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
                    metallica metallica is a Male
                    moforaja




                    Poruka: 8228
                    Location: CH.WILLA(uglavnom)

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    i meni


                    znas sta je desvalo se vise puta da prozivaju Bosance ovde na forumu za pite i imena pita a ja u mostaru nisam vidio "Pitaru" ni do koljena Sarajevskim, nije nikavo hvalisanje nidje veze ali ovde i nepismen svijet kaze sirnica zeljanica itd.

                    ___________________________________________________________________

                      01-30-2010 13:09 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                      Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com