Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Aluminij » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (23): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
beli beli is a Male
moforaja




Poruka: 4109
Location: USA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma onako pitam posto sam i ja radio u Livnici... 23.gif 18.gif 10.gif

___________________________________________________________________
audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
Princ cuvaj mjesto na seciji....

04-25-2011 20:04 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
klaudija
SexNepoznat



Poruka: 589

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od beli:

    Ma onako pitam posto sam i ja radio u Livnici... 23.gif 18.gif 10.gif



Onda si vjerovatno bio upoznat sa sporazumom koji je još Hadžipašiæeva vlada potpisala sa aluminijskim.
Ne vidim šta je tu kombinat kriv,èak štaviše sva opstruiranja su dolazila od strane vlade,ministra Vahida Heæe tj Silajdžiæa .

04-25-2011 20:14 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
hari hari is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1110
Location: Sverige
pokretac teme Thread Started by hari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Direktor kompanije Bradvica poruèio Vladi FBiH: Nema novog sporazuma o "Aluminiju"

Autor A. DUÈIÆ 2011-04-25 15:59:00

Bradvica: Ne priznaje prava bivših radnika "Aluminij" danas nema nikakve obveze ni prema bivšim djelatnicima, ni prema Vladi FBiH, poruèio je direktor Bradvica premijeru Nikšiæu

Novi saziv Vlade FBiH, s premijerom Nerminom Nikšiæem na èelu, koji se, prema nekim najavama, planira uhvatiti ukoštac i s rješavanjem statusa "Aluminija", doèekala je gorka pilula olièena u pismu generalnog direktora te mostarske kompanije Ive Bradvice.

Nema obešteæenja

Kako saznaje "Dnevni avaz", Bradvica je u pismu upuæenom i ministru energetike, rudarstva i industrije FBiH Erdalu Trhulju te predsjedniku Saveza samostalnih sindikata BiH Ismetu Bajramoviæu, izmeðu ostalog, napisao da "istekom sporazuma prestaju sve meðusobne obveze potpisnica tog sporazuma, tako da vrlo jasno i precizno "Aluminij" Mostar danas nema nikakve obveze ni prema bivšim djelatnicima, ni prema Vladi FBiH, niti prema bilo kome drugome".

Bradvica apriori odbacuje bilo kakvu moguænost postizanja novog sporazuma kako bi se obeštetilo više od 2.500 obespravljenih radnika koje je zbog njihove nacionalnosti poratnih godina otpustio Mijo Brajkoviæ.

Osporavanje kapitala

U saopæenju za javnost otprije nekoliko dana Bradvica ide èak korak dalje i izjavljuje da su èlanovi Sindikati obespravljenih radnika, na èijem je èelu i Milan Jovièiæ, jedan od osnivaèa "Aluminija", zapravo samo kvazisindikalisti.

Jovièiæ za "Avaz" kaže da je Bradvica pokazao da nastavlja s voðenjem Brajkoviæeve politike, a ona podrazumijeva da æe se državi u "Aluminiju" i dalje osporavati njen kapital te da joj neæe biti dopušteno da upravlja ovom kompanijom.

Ukljuèiti i Sindikat obespravljenih radnika

- Naši imperativni zahtjevi Vladi FBiH su da država, konaèno, uðe u ovu firmu i da odradi sve potrebne aktivnosti na statusu obespravljenih radnika, ali i same kompanije u procesu privatizacije. Ministar Trhulj i premijer Nikšiæ moraju znati u šta se upuštaju kada je u pitanju "Aluminij". Nadam se da æe federalna vlast u razgovore ukljuèiti i Sindikat obespravljenih radnika - kaže Jovièiæ

04-26-2011 12:15 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

21.gif 21.gif 21.gif

jao sramote..i igranja sa zivotima ljudi 21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

04-26-2011 16:15 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

iskreno ja kada sam popunjavao papire znao sam da od obestecenja nece biti nista
nasi politicari su potrosili pare radnika i sada svaljuju krivicu na druge
drzava je vlasnik velikog dijela aluminija sto ne uplati barem radni staz i osigura povratak starih radnika
ovako ce samo unistiti kombinat tako da niko nece imati nista
sve sto je TITO pravio ova vlast je srusila i unistila a to hoce i sa kombinatom

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

04-26-2011 17:27 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    21.gif 21.gif 21.gif

    jao sramote..i igranja sa zivotima ljudi 21.gif 21.gif 21.gif

koja sramota bona Ðemka, pa oni ni ne znaju da radnici postoje,
imam komšiju koji je dole jedan od glavnih, 6 oro ih u kuæi 6 auta neznaš koje bolje,

kuæa na moru, selu, stan u Zagrebu i Mostaru, djeca na privatnim fakultetima,

a samo on radi, kolika mu je plaèa.?

04-26-2011 18:29 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja mislim na one radnike koji su tu od osnivanja kombinata..i april 92 dobili zadnju placu...cekanje i cekanje..

a za takve nema zime,znamo to...sram ih bilo 21.gif

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

04-26-2011 18:37 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

znam i ja našto misliš,
jedan moj prijatelj bivši radnik kombinata koji je sa njim radi pitao ga da ga vrati na posao, a on mu odgovorio "Zar bi ti opet radio u ovoj sirotinji", prijatelj mi i danas èeka posao.
26.gif 26.gif 26.gif 26.gif

04-26-2011 18:44 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4409
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Klaudija radila sa Sadzidom.
Hm bolje mi je da svasta ne pisem jer nece valjati.
Hajde neka te pare daju doktorima i advokatima.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

04-26-2011 23:03 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
klaudija
SexNepoznat



Poruka: 589

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Klaudija radila sa Sadzidom.
    Hm bolje mi je da svasta ne pisem jer nece valjati.
    Hajde neka te pare daju doktorima i advokatima.


Nisam radio sa Sadžidom...ona je radila u tehnièkom birou u krugu eal-a a ja u upravnoj zgradi...inaèe se znamo iako je nisam vidio 20 god.

04-26-2011 23:09 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
hari hari is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1110
Location: Sverige
pokretac teme Thread Started by hari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bezobrazluku nikad kraja: Mostarski "Aluminij" hoæe da mu drugi plate struju

Autor F. V. 2011-04-28 11:33:00


"Aluminij": Žele jeftinu struju, a ne daju novac Federalne elektroprivrede morale bi elektriènu energiju kupovati za 70 eura po megavat-satu i prodavati je "Aluminiju" za 48 eura

Iako je generalni direktor "Aluminija" Ivo Bradvica u nedavnom pismu novoj Federalnoj vladi zaprijetio da istekom njihovog Sporazuma o rješavanju otvorenih pitanja prestaju sve obaveze te kompanije prema bivšim radnicima, Vladi i "bilo kome drugome", mostarski kombinat i dalje želi jeftinu struju od elektroprivreda u Mostaru i Sarajevu.

Stvarne cijene

"Aluminij" je ove godine trebao samostalno izaæi na tržište i struju za narednu, 2012. godinu nabaviti po stvarnim cijenama. Uprkos tome, on æe, saznajemo, to ponovo pokušati izbjeæi te dobiti nove subvencije Federalne vlade, inaèe veæinskog vlasnika elektroprivreda, kojoj ne uplaæuje ništa iz svoje dobiti.

Razlog je èinjenica da su cijene elektriène energije na svjetskom tržištu nakon nesreæe u japanskim nuklearkama skoro katapultirane. One se, tvrde upuæeni, danas kreæu od 65 do 70 eura po megavat-satu, a procjene govore da neæe iæi ispod tog nivoa.

- To znaèi da bi elektroprivrede trebale struju kupovati za 65 do 70 eura po megavat-satu i prodavati je "Aluminiju" za 48 eura po megavat-satu. Oni u "Aluminiju" znaju kakva je cijena na tržištu i njima se ne isplati tamo kupovati - tvrdi naš sagovornik.

Novi gubici

Oèekuje se da æe se "Aluminij", u skladu sa zakonom, do 30. juna ponovo prijaviti kao tarifni kupac za 2012. godinu. To posebno zabrinjava "Elektroprivredu HZ Herceg-Bosne" (EPHZHB), jer bi je novo subvencioniranje mostarskog kombinata odvelo direktno u nove gubitke. U konaènici, jeftinu struju za "Aluminij" ponovo bi kroz raèune za struju platili graðani FBiH, kao i godinama ranije. Da se radi o ogromnim svotama novca, potvrðuje i èinjenica da je prošlogodišnji ugovor "Aluminija" i mostarske elektroprivrede vrijedio èak 98 miliona KM.

Lobiraju putem Svjetske banke

Iz EPHZHB ovih dana su "Aluminiju" poslali pismo u kojem je navedeno da im ne pada na pamet da struju kupuju po visokim cijenama i onda je prodaju ispod cijene. Èelnici "Aluminija" za produženje subvencioniranja te firme lobiraju putem svojih starih kontakata iz Svjetske banke. Sa svime je upoznata i nova Federalna vlada, koja mora donijeti konaènu odluku u ovom sluèaju.

04-29-2011 15:10 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
hari hari is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1110
Location: Sverige
pokretac teme Thread Started by hari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

PREDSJEDNIK FBiH S DIREKTOROM ALUMINIJA O POSLOVANJU TVORNICE

16:41 / 04.05.2011.

Predsjednik Federacije Bosne i Hercegovine Živko Budimir sastao se danas s direktorom Aluminija d.d. Ivom Bradvicom u Upravnoj zgradi mostarske tvornice, kada ga je Bradvica izvijestio o poslovanju Aluminija d.d. i brojnim postignuæima najveæeg bosanskohercegovaèkog izvoznika.

Direktor Bradvica upoznao je predsjednika FBiH i o izvjesnim problemima, koji godinama ugrožavaju poslovanje mostarskog Aluminija.

Tijekom sastanka je usuglašena važnost stabilnosti poslovanja ove tvornice za ukupno bosanskohercegovaèko tržište, saopæeno je danas iz Ureda predsjednika FBiH.

Direktor Bradvica je istaknuo da, premda, Aluminij upošljava 900 djelatnika i ostvaruje znaèajan udio u ukupnom državnom izvozu, godinama nije u moguænosti otkloniti kljuène probleme, poglavito kada je rijeè o cijeni elektriène energije i procesu privatizacije tvornice.

Predsjednik Budimir je izrazio razumijevanje glede predoèenih poteškoæa te naglasio potrebu što tješnje i produktivnije suradnje federalnih vlasti i Aluminija, reèeno je u saopæenju.

(Biznis.ba / Fena)

J.A.

05-06-2011 13:21 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
hari hari is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1110
Location: Sverige
pokretac teme Thread Started by hari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

SKUPINA ZA PRIPREMU ODGOVORA NA TUŽBU KONZORCIJA U VEZI S PRIVATIZACIJOM ALUMINIJA MOSTAR

17:22 / 04.05.2011.

Po jedan predstavnik Ureda premijera FBiH, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, Federalnog pravobraniteljstva i Agencije za privatizaciju u FBiH èine, prema današnjem zakljuèku Vlade FBiH, radnu skupinu koja treba saèiniti odgovor na tužbu koju je podnio Konzorcij kompanija oformljen radi sudjelovanja u privatizaciji 88 posto kapitala mostarskog „Aluminija“.

Biznis.ba / Fena

J.A.

05-06-2011 13:23 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4409
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hare bolan,okani se ovih "glupih" novosti.
Sta je sa parama tome interesuje.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-07-2011 11:59 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
hari hari is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1110
Location: Sverige
pokretac teme Thread Started by hari

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od hari:

        citat od berber:

      Hare bolan sta je sa parama,pusti ove supljkake sto lazu.


    Koliko sam ja razumio hoce raja lovu u starim neobiljezenim novcanicama i to u sitnijim sumama kako ne bi bilo upadno, pa ce glede toga potrajati ova pokrenuta akcija prikupljanja gore navedenih. Po lovu ce se ici dole i to sa jutenim vrecama.


Ovo i dalje vazi.

05-07-2011 18:56 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
klaudija
SexNepoznat



Poruka: 589

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Hare bolan,okani se ovih "glupih" novosti.
    Sta je sa parama tome interesuje.



Moj Berber to pitaj Vahida Heæe i Harisa Silajdžiæa ..džaba ti je sad mjaukati ko i meni samom.. 13.gif

05-07-2011 19:26 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4409
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne mjaucem ja,ali sta sa brajkovicem,bradvicom,jurom musom,bevandom?
Imaju li oni ikakve krivice u vovom?

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-07-2011 23:43 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
klaudija
SexNepoznat



Poruka: 589

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Ne mjaucem ja,ali sta sa brajkovicem,bradvicom,jurom musom,bevandom?
    Imaju li oni ikakve krivice u vovom?


Što se tièe privatizacije nemaju nikakve ....Švicarski konzorcij Glencor u suradnji sa Dalekovodom i Fealom prošao na natjeèaju kao najprihvatljiviji ponuðaèi (170+130 mil eura)..

2986 bivših radnika bi dobilo otpremnine uzavisno od godina staža ,a kretale su se oko 15000 do 20000km što si mogao vidjeti u prostorijama sindikata kod Bagata...
E sad što Heæi i Silajdžiæu nisi odgovarali Švicarci i Hrvati kao veæinski vlasnici to je je druga prièa..

Možda je Haris namijenio i kombinatu model privatizacije kao željezare u Zenici a znamo kako je ona završila..Stvarno ne vidim krivice kod Brajkoviæa (pokrenuo proizvodnju),Bradvice (došao u kombinat pred 2 godine),Bevanda uopæe ne radi u kombinatu niti je radio poslije rata...
Zato ne pišite gluposti....radio sam 10 god. u kombinatu,nacionalno sam "podoban" pa se nisam mogao vratiti na svoje radno mjesto,ali otpremnine se nisam odrekao....

05-08-2011 10:28 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ko ce dati pare obicnom radniku i koji je kapitalista spreman da investira u nesto sto nije osgurano
trazimo krivce okolo a svi smo krivi od onog portira pa do brajkovica nista ne funkcionise

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-08-2011 11:06 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
klaudija
SexNepoznat



Poruka: 589

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    ko ce dati pare obicnom radniku i koji je kapitalista spreman da investira u nesto sto nije osgurano
    trazimo krivce okolo a svi smo krivi od onog portira pa do brajkovica nista ne funkcionise


Opet ne shvataš...dakle na javnom tenderu za prodaju 44% ,nakon svih zakonom propisanih procedura Glencor & Dalekovod &feal daju najbolju ponudu (300 mil eura) i ostalo što je navedeno u tenderu ali svim moguæim opstrukcijama Bih elektroenergetske mafije tipa Silajdžiæ i njegovog poslušnika Heæe ugovor ne biva ispoštovan...
Nije mi jasno šta je nejasno....

05-08-2011 11:25 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
Stranica (23): « prethodna 1 2 3 [4] 5 6 7 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com