Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Spaghetti ( » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

Spaghetti (špageti) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pošto ima mali milion recepata za špagete, nadam se da æu naæi i nešto što nisam do sad pravila, jer ih obožavam.
Pa, izvolite sa receptima. Ja ih imam dosta, i samo æu stavljati one koje pravim, dakle, ništa što je negdje samo proèitano ili viðeno. Kad imadnem priliku, staviæu sliku i tanjira s mog stola, trebam se samo sjetiti kad napravim da uslikam.

Za ovaj prvi recept nemam moju sliku, èim napravim, staviæu naknadno. Ova što æu postaviti je iz moje knjige recepata za špagete.
Ali ovo pravim rado i obožavam ovaj recept.

01-28-2010 15:57 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Spaghetti sa kobasicom

400 gr špageta
1 glavica luka
Struk ili dva svježeg celera
1 mrkva
Èesma saransaka
Maslinovo ulje
Kobasica , ona što se mota, ne znam kako da je nazovem, postaviæu sliku
Kašika paradajz koncentrata
Majdonos
Malo parmezana

Postupak:
Oguliti i isjeckati luk i mrkvu. Celer isjeæi i dodati luku i mrkvi. Saransak isto tako. Na maslinovom ulju staviti da se pirja, bez da se uprži previše. Kad se veæ malo ispirjalo, dodati kobasicu, kojoj ste prethodno ogulili kožicu i iskidali je na male komadiæe. Ja je obièno presjeèem po dužini i onda je sijeèem po širini, tako da dobijem skroz male komadiæe.

Kad se sve to ispirja, onda se doda mlaka voda u kojoj je rastvorena kašika(ili dvije, zavisi od toga koju kolièinu pravite) mlake vode u kojoj je rastvoren koncentrat od paradajza. Posoliti, pobiberiti, ako imate staviti i mali komadiæ ljute paprièice, i ostaviti da se kuha. Ne mora se dugo kuhati, zavisi kako ko voli, vidiš otprilike kad se prilièno sjedinilo sve.
Mada se nikad neæe skroz sjediniti, jer komadiæi kobasice ostanu èitavi, u smislu da se vide dobro, ne skaše se nikad, i to i jest najljepše.

Pospeš taj sos po špagetima, i uz to pripijaš èašu crnog vina. Ovo za vino nema u receptu, nego je to u mene obavezno, pa savjetujem.

Slika kobasice koju koristim

01-28-2010 15:59 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo slike iz moje knjige recepata, a ispadne ovako svaki put, teško se možete zeznuti u neèemu pri pravljenju ovog jela.

01-28-2010 16:00 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jada, jada što su navalile s receptima - ko da su iz Bijafre 04.gif 04.gif

___________________________________________________________________

    01-28-2010 16:02 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vrijeme ruèka 15.gif

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    01-28-2010 16:03 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      Jada, jada što su navalile s receptima - ko da su iz Bijafre 04.gif 04.gif


    Vala baš, te mantije, te focaccia, te sad i špageti 13.gif

    01-28-2010 16:04 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja nedavno probah kod bratove cure spagete sa sparglama.
    Posto su u mene recepti "od oka", necu vam davati precizne kolicine.

    Ocistite zelene spargle (1 veliko pakovanje za 4 osobe), operite ih i obarite na pari.
    Iizmiksajte ih s tecnim vrhnjem (otprilike 2 vrhnja za 4 osobe), dodajte soli i sve to kuhajte na tihoj vatri dok se sos ne zgusne.
    U njega mozete po volji dodati bosiljak ili persun, eventualno izrendanog sira.
    Skuhajte spagete, pomijesajte sa sosom, pospite parmezanom i to je to.

    01-28-2010 16:05 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1378
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Špageti sa tunjevinom
    1 glavica crvenog luka se izdinsta na pola maslinovog i pola obiènog ulja. Dodati konzervu tunjevine, pola te konzerve vode i èašu vina ili kašika siræeta. Malo kuhati, dodati paradajz svježi, teèni, koncentrat, bilo koji, dodati zaèine - sol, biber, peršun, može ko voli bosiljak, malo origana. Skuhati do kraja.
    Špagete skuhati po propisu, sve pomiješati. U porcije naribati parmezan ili neki drugi sir i to je to.

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    01-28-2010 16:06 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Spageti sa lososom:

    Isitnite dimljeni losos na sitne komadice(4 snite za 4 osobe), poprzite ga na maslinovom ulju, prelijte tecnim vrhnjem( 2 za cetiri osobe), dodatje malo soli i anisa. Kuhajte na laganoj vatri, dok se sos ne zgusne.

    Skuhajte spagete, pomijesajte sa sosom, pospite parmezanom, po volji.

    01-28-2010 16:07 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Spageti s tunjevinom:

    Izgnjecite tunjevinu u maslinovom ulju, prelijte tecnim vrhnjem, dodatje persuna, te sve izmiksajte.
    Kuhajte na tihoj vatri dok se ne zgusne.
    Preliti sosom kuhane spagete i posuti parmezanom.

    01-28-2010 16:09 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    SPAGHETTI ALLA CARBONARA ( jedan od najpoznatijih recepata za špagete) u Italiji:

    Potrebno:
    400 gr špageta
    200 gr dimljene slanine
    Èesma saransaka
    Maslinovo ulje
    2 cijela jaja i još dva žumanceta
    3 kašike rendanog parmezana
    Ako imate i jednu kašiku nekog ovèijeg sira

    Postupak:
    Slanina se isjecka na komadiæe. Na tavu sa maslinovim uljem staviš èesmu saransaka i malo je pustiš tek toliko da ulje poprimi miris, pa je onda izbaciš, prije no što promijeni boju. Na ulje dodaš kockice slanine i propržiš.
    U posebnoj posudi moraš veæ imati spremno ono èime æeš presuti špagete, a to je: Uspeš u zdjelu jaja i žumanca, dodaš rendani sir, posoliš i pobiberiš(ako vam biber ne smeta stomaku, dobro pobiberite, jer bude ukusnije).Dobro sve mora biti umuæeno.
    Kad su špageti gotovi, dodati ih u tu smjesu(ili smjesu u špagete, zavisi od zdjela) i DOBRO umiješati da se sjedini. Jaja se ne trebaju na taj naèin ispeæi, jer veæ u dodiru sa vrelim špagetima, miješajuæi, fino se sve to sastavi. Dodati na sve to proprženu slaninu i poslužiti odmah.

    Savjet: Ova smjesa jaja i sira mora biti pripremljena prva, tako da je pri ruci, jer se mora presuti preko špageta èim su skuhani. Kuhanje špageta i prženje slanine otprilike u isto vrijeme, nagodite da bude gotovo zajedno.

    01-28-2010 16:22 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hmmmmmmmmmmm, to sa dimljenim lososom mi je jedan od dražih recepata. 10.gif

    01-28-2010 16:24 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bratoava cura je talijanka, spagete se prave na 1000 nacina, ima izuzetno dobrih recepata 01.gif

    01-28-2010 16:27 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Pipi Duga Carapa:

      Bratoava cura je talijanka, spagete se prave na 1000 nacina, ima izuzetno dobrih recepata 01.gif


    Nema zahvalnijeg jela, i više varijanti, a svaka dobra na svoj naèin. 10.gif

    01-28-2010 16:29 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Pipi Duga Carapa:

      Bratoava cura je talijanka, spagete se prave na 1000 nacina, ima izuzetno dobrih recepata 01.gif


    A zna li se javiti na forum, može i na talijanskom, skontaæemo mi šta je htjela / napisala 13.gif

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    01-28-2010 16:33 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pade mi napamet jos jedan, koji spremam "odoka"

    Napraviti crveni sos od svjezeg paradajza, znaci, paradajz, luk, bijeli luk, bosiljak, majcina dusica, ruzmarin.
    Zatim napraviti bijeli sos od tecnog vrhnja s mljevenim muskatnim orasima, malo soli i bibera.
    Isjeci bijelo pilece meso na kockice, pa ga proprziti na maslinovom ulju.
    Izmijesati s bijelim sosom i ostaviti na tihoj vatri da se zgusne.

    Skuhati spagete (oni u boji su puno dekorativniji, npr zeleni).
    Servirati spagete u tanjire, pa tek onda po njima preliti sosove, prvo crveni, pa bijeli, pa presuti isjecenim bademovim listicima.

    01-28-2010 16:36 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Carmela:

          citat od Pipi Duga Carapa:

        Bratoava cura je talijanka, spagete se prave na 1000 nacina, ima izuzetno dobrih recepata 01.gif


      A zna li se javiti na forum, može i na talijanskom, skontaæemo mi šta je htjela / napisala 13.gif


    Iniciram ju ima nekoliko, mozda se i javi 19.gif

    01-28-2010 16:37 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Spageti Milaneze :

    Za pripremu je potrebno skuhati po' kile spageta, a nakon toga dobro ih nalijes kecapom
    ( po mogucnoscu da malo pali )

    Lako i brzo 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

    01-28-2010 16:39 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1378
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Djeca te najviše vole 02.gif

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    01-28-2010 16:40 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pipi, u pravu si, sve se vremenom i poène praviti odoka. Ovo su recepti onako kako sam ih davno nauèila, pa ih i ja ovdje prepišem iz ove knjige "Sto recepata špageta." To ako ih neko bude pripremao prvi put.

    Dosta njih sam tako i izmislila, jednostavno kombinuješ šta ti se sviðe.

    A kasnije se sve odoka stavlja, ustvari najbolje je neke sastojke i sam mijenjati, po želji. 10.gif

    01-28-2010 16:44 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com