Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Kuhinjska so - podmukli ubojica! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Text Kuhinjska so - podmukli ubojica! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nekoliko podatka koje siguno nismo znali


Dnevni unos kuhinjske soli hranom u razvijenim zemljama svijeta danas iznosi
    10 do 20 grama dnevno
po glavi stanovnika.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji bi taj unos trebao biti manji od
    5 grama dnevno
, jer sve preko pet grama je izlaganje organizma riziku od poveæanja krvnog pritiska (tlaka)

Smanjivanje unosa soli u prehrani Amerikanaca za samo pola èajne žlièice (ili tri grama) dnevno, moglo bi sprijeèiti gotovo 100 000 srèanih udara, i 92 000 smrti godišnje.

Dakle, Amerika koja ima
    300 miliona
stanovnika bi spasila
    100 000
ljudskih života godišnje. To je otprilike jedno prosjeèno mjestašce u USA.
Proporcijom dolazimo do ovoga:
Bosna i Hercegovina koja ima
    4 miliona
stanovnika bi spasila
    1 300
života godišnje.
To je otprilike jedno bosanskohercegovaèko selo. 21.gif

"Vrlo skromno smanjenje kolièine soli, jedva osjetno u okusu hrane, može imati dramatièno pozitivne uèinke na zdravlje Amerikanaca", rekla je doktorica medicine Kirsten Bibbins-Domingo, glavna autorica studije, izvanredni profesor epidemiologije i medicine na UCSF-u i suravnateljica UCSF-ovog Centra za Ranjive Populacije u opæoj bolnici u San Franciscu. "Bilo je iznenaðujuæe vidjeti jaèinu uèinka na populaciju, s obzirom na male kolièine soli koje smo mjenjali", dodala je Bibbins-Domingo.

    Kuhinjska sol
(Natrijev hlorid)

Ljudske dnevne potrebe za kuhinjskom soli iznose oko 5-6g, to je otrpilike kolièina u 1 kg kruha. Unošenje kuhinjske soli je neophodno za život, ali sve preko 5-6 grama dnevno prosto ubija organizam.

Ima li danas jeftinije namirnice od kuhinjske soli? Nema.
Laka dostupnost svima ovog "tihog ubice" èovjeèanstvo može jako puno koštati (ako veæ nije). Prošla su vremena, koja smo imali priliku gledati u partizanskim filmovima kada se umiralo od nedostatka soli u hrani. Zapamtite da danas ljudi u svoje organizme unose 4 puta veæu dozu soli od stvarnih potreba. 26.gif

Slikovito prikazano, 20 grama dnevno je preko 7 kilograma soli godišnje!
Zamislite 7 ovakvih pakovanja na hrpi...



A stvarne potrebe su 2 ovakve kutije za jednu osobu godišnje.

Znaèi da godišnje POŽDEREMO 5 kutija viška! 21.gif 26.gif

    pOlLvRb2Ef4

___________________________________________________________________

    02-08-2010 23:33 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    mami mami is a Female
    raja




    Poruka: 1378
    Location: mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A šta æu kad volim zasoliti. Sjeæam se davno, kad sam bila trudna, nešto mi se tlak poremetio i doktor mi dao neslanu dijetu. Tada sam jela hranu bez soli jedno vrijeme i shvatim da u stvari svaka hrana ima svoju slanost, èini mi se i pravi ukus (ili mi se to tada èiniilo, ne znam).

    ___________________________________________________________________
    25.gif

    02-08-2010 23:35 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7086
    Location: BiH
    pokretac teme Thread Started by green

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mami, vrati se na ovu reèenicu:

      Vrlo skromno smanjenje kolièine soli, jedva osjetno u okusu hrane, može imati dramatièno pozitivne uèinke na zdravlje.


    Znaèi, može se popraviti, a da se to prilikom jela i ne osjeti.

    Veæina zdravstvenih organizacija preporuèuje ne više od 5.8 grama soli dnevno (2 300 mg natrija), i manje od 3.8 grama za one koji su prešli 40-u. Svaki gram soli sadrži oko 0.4 grama natrija. "Oèito je da trebamo smanjiti unos soli, ali pojedincima je teško znaèajno ga smanjiti, jer veæina soli dolazi iz obraðene hrane, a ne iz soljenke"

    Dakle, i 5 grama je puno za osobe koje su prešle 40 godina života.
    Ovo nisu pesimistièni podaci, ovo je jedna stvarnost. 28.gif Mnogi od nas smatra da u životu treba mnogo odricanja da bi se zdravlje poboljšalo. Ovo je najoèitiji primjer da to nije istina.

    Druga stvar, gledano sa finansijske strane... "Ovi su uèinci jednaki uèincima smanjivanja pušenja, i mogli bi SAD-u uštedjeti 24 milijarde dolara troškova zdravstvene skrbi." - dodaju istraživaèi. 21.gif

    ___________________________________________________________________

      02-08-2010 23:47 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Još jedna stvar u prilog ovome. Nije isto trošite li kamenu (tuzlansku) ili morsku sol. Naime kamena sol se mnogo teže (ili nikako) ne rastapa u organizmu.

      ___________________________________________________________________

        02-09-2010 08:54 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        funkyg funkyg is a Female
        bazencic




        Poruka: 4040
        Location: starMo-Vela havle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ne volim slano niti toliko cesto solim.
        Vise koristim Vegetu vec So.

        ___________________________________________________________________



            02-09-2010 11:47 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
            Pipi Duga Carapa
            SexNepoznat



            Poruka: 2170
            Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Vegeta je puno opasnija od soli jer u sebi sadrzi svakakvih nekih hemikalija...
            Pitajte gandu za detalje, nisam ja ekspert u tome. 19.gif

            Inace, sa ne bi ostali samo na soli, mlijeko i mlijecni prozivodi su podjednako opsani kao i so.

            02-09-2010 12:06 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
            funkyg funkyg is a Female
            bazencic




            Poruka: 4040
            Location: starMo-Vela havle

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Pipi Duga Carapa:

              Vegeta je puno opasnija od soli jer u sebi sadrzi svakakvih nekih hemikalija...
              Pitajte gandu za detalje, nisam ja ekspert u tome. 19.gif

              Inace, sa ne bi ostali samo na soli, mlijeko i mlijecni prozivodi su podjednako opsani kao i so.


            Sto se mlijeka tice ne pijem ga jer ne smijem vise od litna mjesecno.
            Za Vegetu ne znadoh,ali kako god okrenes sve nam je lose ako konzumiramo prekomjerno.

            ___________________________________________________________________



                02-09-2010 12:09 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
                metallica metallica is a Male
                moforaja




                Poruka: 8228
                Location: CH.WILLA(uglavnom)

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  oni koji vole malo slanije moraju kao "ekvivalent" piti dosta vode da cisti organizam i od viska soli i od ostalih otrova koji se sakupe (konzervansi emulgatori itd) a ljeti bi trablo jesti vise soli nego zimi jer se tada tijelo vise znoji i gubi so a mi radimo naopko svi zimi kada se tijelo manje znoji onda jedemo kiseli kupus jedemo suho meso sve "Vrvi" od soli a ne pijemo dovoljno vode jer je hladno pa organizam i ne trazi i to je no sto nas zajebe

                ___________________________________________________________________

                  02-09-2010 12:12 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                  Pipi Duga Carapa
                  SexNepoznat



                  Poruka: 2170
                  Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Vegeta je otrov, kao i svi ti zacini za supe.
                  Nije toksicna u kratkorocnom periodu, ali na dugorocno, koristena u svakodnevnoj upotrebi je toksicna.
                  Licno ju zamjenjujem tako sto napravim bistru supu od povrca, koju koristim prilikom kuhanja hrane umjesto vode.
                  U kuhanhu hranu dodati zacine poput majcine dusice, bosiljka, ruzmarina.
                  Na kraju kuhanja posoliti po ukusu.
                  Puno zdravije od vegete. 10.gif

                  PS.
                  Ovo su savjeti naturopate, nisam ja vako nadarena. 19.gif

                  02-09-2010 12:12 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
                  metallica metallica is a Male
                  moforaja




                  Poruka: 8228
                  Location: CH.WILLA(uglavnom)

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od Pipi Duga Carapa:

                    Vegeta je puno opasnija od soli jer u sebi sadrzi svakakvih nekih hemikalija...
                    Pitajte gandu za detalje, nisam ja ekspert u tome. 19.gif

                    Inace, sa ne bi ostali samo na soli, mlijeko i mlijecni prozivodi su podjednako opsani kao i so.


                  vegeta i one supe iz kesice su OTROV bukvalo ne zezam se pojacivaci ukusa emulgatori itd itd to se ne jede ni u ratnim uslovima 10.gif

                  ___________________________________________________________________

                    02-09-2010 12:13 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                    refleksija refleksija is a Female
                    moforaja




                    Poruka: 3364
                    Location: dark side

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    ja vegetim...so rijetko kad koristim....

                    a za vegetu pipko moja, cula sam i ja (gdje si mi boan ti, cmokkkkkkk 33.gif )....
                    imam prijateljicu koja pazi na to sta je kancerogeno, otrov i tako to...pa me uvijek ruzi kad joj neki recept spominjem i ubacim vegetu 13.gif 13.gif

                    ne znam, meni vegeta zakon 01.gif

                    supe iz kesice ja napravim kad zurim...inace volim domace :)


                    a generalno gledano, sta nije vise otrov....kad paradajz mozes sad kupit ili kad mi neko ko je vege kaze ja vegetarijanac a spuca paradajz u sred januara...eto nema u njemu nista zivotinjsko...jok nikako 29.gif

                    ___________________________________________________________________


                      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                      02-09-2010 12:25 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                      Pipi Duga Carapa
                      SexNepoznat



                      Poruka: 2170
                      Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Misu, evo jedna u letu 33.gif 01.gif

                      Inace, tacno je da je previse otrova u svakodnevnoj ishrani.
                      Ono sto manje znamo je da ti otrovi ne uticu samo na organsko zdravlje, vec i na psihu.
                      Potrebno ih je, sto je moguce vise, eliminisati.
                      Od necega treba poceti, zasto ne od vegete.
                      Zatim pronaci dobrog naturopatu (naturopatkinju 19.gif), koji su specijalisti za zdravu ishranu. Oni su ti koji nas mogu voditi jer sami ne mozemo znati sta, kako i kojim ritmom ubaciti/odbaciti u/iz ishrane.

                      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Pipi Duga Carapa dana 02-09-2010 u 12:40.

                      02-09-2010 12:39 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
                      metallica metallica is a Male
                      moforaja




                      Poruka: 8228
                      Location: CH.WILLA(uglavnom)

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od refleksija:

                        ja vegetim...so rijetko kad koristim....

                        a za vegetu pipko moja, cula sam i ja (gdje si mi boan ti, cmokkkkkkk 33.gif )....
                        imam prijateljicu koja pazi na to sta je kancerogeno, otrov i tako to...pa me uvijek ruzi kad joj neki recept spominjem i ubacim vegetu 13.gif 13.gif

                        ne znam, meni vegeta zakon 01.gif

                        supe iz kesice ja napravim kad zurim...inace volim domace :)


                        a generalno gledano, sta nije vise otrov....kad paradajz mozes sad kupit ili kad mi neko ko je vege kaze ja vegetarijanac a spuca paradajz u sred januara...eto nema u njemu nista zivotinjsko...jok nikako 29.gif


                      mlada si pa ti je sada ok ali bolje sada nego kasnije kad bude mozda ne daj boze kasno nemoj da budes lijena u tim stvarima

                      nakupuj zacina u merkatoru i sl. imaju svega susenog i svjezeg i persun i mrkvu i bosiok i celer itd

                      Vegeta i jeste izisljena za ljude koji nemaju vremena i zelje da se posvete pravilnoj ishrani pa se onda truju

                      kad vidim one supe iz kesice "fini mini" zlo mi dodje bolje je 100 puta napiti se vode iz cesme umjesto takve supe ili ako nemas vremena nemoj supu ni jesti taj dan nego da jedes supu iz kesice

                      onaj ko misli sebi dobro Subotom ili Nedjeljom napravi "pretis lonac " supe i traje ti do iduceg vikenda

                      a GMO je posebna prica 10.gif

                      ___________________________________________________________________

                        02-09-2010 12:41 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                        metallica metallica is a Male
                        moforaja




                        Poruka: 8228
                        Location: CH.WILLA(uglavnom)

                        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            citat od Pipi Duga Carapa:

                          Misu, evo jedna u letu 33.gif 01.gif

                          Inace, tacno je da je previse otrova u svakodnevnoj ishrani.
                          Ono sto manje znamo je da ti otrovi ne uticu samo na organsko zdravlje, vec i na psihu.
                          Potrebno ih je, sto je moguce vise, eliminisati.
                          Od necega treba poceti, zasto ne od vegete.
                          Zatim pronaci dobrog naturopatu (naturopatkinju 19.gif), koji su specijalisti za zdravu ishranu. Oni su ti koji nas mogu voditi jer sami ne mozemo znati sta, kako i kojim ritmom ubaciti/odbaciti u/iz ishrane.



                        izbaciti ne mozes sve nikako jebi ga konzervansa ima u svemu od mlijeka i piva pa nadalje ali biti Umjeren to se moze 10.gif

                        ___________________________________________________________________

                          02-09-2010 12:43 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                          Pipi Duga Carapa
                          SexNepoznat



                          Poruka: 2170
                          Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          Licno moram izbaciti puno toga jer sam alergicna na mlijecni protein "*%&(
                          (Ubij me ako znam kako se zove)

                          Tek kad covjek dobije tu vrstu bolesti shvati koliko je tesko izbaciti neke stvari iz ishrane.
                          Da ne govorim koliko je tesko otici u restoran na rucak/veceru.

                          Medjutim, sve je moguce, smo vidis, danas se pitam je li trebalo doci do stanja u kome organizam sam odbaci nesto, da bi se covjek dozvao pameti.

                          02-09-2010 12:47 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
                          metallica metallica is a Male
                          moforaja




                          Poruka: 8228
                          Location: CH.WILLA(uglavnom)

                          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          moj je sreca u zivotu jer sam "vodopija" zaista dnevno pijem vise od 2l mozda cak i 3 bez zezanja a na zdravo imam radi posla "sistemtske preglede" redovno
                          i ta me voda "vadi" i od cigra id od ostalog a nisam nikad bio veliki ljubitelj "instant stvari" valjda zato jer mi je mama rano ostisla u penziju i sve je kuhala na priarodan nacin

                          ja cak nemam naviku kupovine "grickalica" cipsova i sl. stvari

                          ali VODA to je kljuc "cistog organizma" 10.gif 01.gif

                          ___________________________________________________________________

                            02-09-2010 12:53 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                            refleksija refleksija is a Female
                            moforaja




                            Poruka: 3364
                            Location: dark side

                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                            ali vegeta je zacin koji je moja nena koristila pa je eno ziva i zdrava 35.gif ....korisit mi je i mama...
                            u biti danas tesko da se moze naci nesto sto je zdravo...kad je neko otisao na tepu ili trznicu i cak tamo nasao zdravo voce i povrce....nema ga ni tamo...sve posipano, mutirano itd...

                            sa supe iz kese, kazem ti ne volim ih i rijetko ih pravim...vise volim domacu...

                            sto se tice moje ishrane, malo je specificna jer ne podnosim laktozu pa samim tim ne jedem mlijecne proizvode ali isto tako ne jedem masnu hranu....

                            u mostaru se tesko mozes bas zdravo hraniti, cak i ako nadjes nesto sto je zdravo nema puno izbora pa sva ta hrana izgleda jednolicno....

                            ja recimo jedem puno voca....voce mi je zakon....ali da bih pojela mango ja moram otici do mercatora jer ga nema nigdje kupit osim u mercatoru...ili recimo volim articoke...da nadjes articoke treba ti 3 sata obilazenja po trznim centrima....sto je pomalo ironicno jer barem trznih centara imamo na pretek...

                            i jos jedna bitna stvar koju ljudi zaboravljaju....ovdje ljudi nemaju novca da se zdravo hrane...

                            ___________________________________________________________________


                              Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                              02-09-2010 12:57 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                              metallica metallica is a Male
                              moforaja




                              Poruka: 8228
                              Location: CH.WILLA(uglavnom)

                              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              da

                              ___________________________________________________________________

                                02-09-2010 12:59 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                                Pipi Duga Carapa
                                SexNepoznat



                                Poruka: 2170
                                Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

                                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                Refla, sve to razumijem, medjutim, ovdje dosta ljudi pocineje sijati svoje povrce u saksijama na balkonu, umjesto cvijeca.
                                Onaj ko stvarno zeli nesto proijeniti, uradice to i s malim parama.
                                Mislim da je dobra volja najbitnija.

                                Sto se argumenta "nena i mama su mi to jele..."...pa mislim...stvarno....misu, daj mi bona nesto pertinetnije. 02.gif

                                broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Pipi Duga Carapa dana 02-09-2010 u 13:05.

                                02-09-2010 13:04 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
                                metallica metallica is a Male
                                moforaja




                                Poruka: 8228
                                Location: CH.WILLA(uglavnom)

                                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                10.gif 10.gif 02.gif

                                ___________________________________________________________________

                                  02-09-2010 13:13 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
                                  Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                                  Postavi novu temu Odgovori
                                  Go to:
                                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com