Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Mostarski golubari i pticari » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
haza haza is a Male
poliJ omere


Poruka: 118

Mostarski golubari i pticari Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Veju, veju pahulje( u hladnom NEW YORKU) NOSTALGIJA moju glavu para. Jednog hladnog februarskog jutra tacnije 26 februara 2010 sjedim kraj prozorai gledam kako snijeg pokri bascu i zatrpa lanjske promrzle strukove kupsa rastike koji sam sadio i ostavio da se obnove na proljece.Tih dana snjeg je pado dva dana neprekidno pokrivsi i ogradu(visoku 1 metar) basce,stvorivsi idilu (sto bi slikar ENO VOLIC rekao kad bi dosao u mene u Brist)
gdje su promrzle ptice,dzivkari,kosovci i snjeguljice raznih boja trazile hranu.
Znajuci da je naj veci sevap baciti pticama hranu u tim hladnim vremenima,izmrvio sam
par snita hljeba,a kroz glavu mi proletise nasi Mostarski golubari i pticari ..........
Moja braca Sejo i Semir Hazirovic su drzali golubove i ptice pjevice, pa i sada osjetim zal za mirisom golubinjaka, gdje golubica lezi na svojim jajima iz koji se izlegu preljepi tici koji imaju poseban miris isto ko sto zna da mirise malo dijete.
Taj miris golubinjaka koji su bili u nasoj basci dobro se sjecam pa me ufati nostalgija za mojom Carinom i svim mahalama gdje bilo puno golubara i pticara a mislim i vas tako.

03-04-2010 21:49 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
Omar Omar is a Male
moforaja




Poruka: 1897
Location: Mostar u srcu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Moj stari rahmetli,je drzao tice i golubove u Brankovcu!
Sjecam se u avliju bi dolazili Franja Jarak,Ljupko iz Pasjaka,(muz od Garince Frizerke),
na krovu kuce je drzao golubinjak imao je dobre golubove i stiglice,mogao si mu golubinjak vidjeti sa "Carine,
Alica i brat mu Muja Kupusija takodje,braca Hamic i Nusra sa Djikovine,Bleca i buraz mu sa Rondoa,zaboravio sam ime
covijeka koji je imao "Club Stiglicara",preko puta Velezovog stadiona(cotao je na jednu nogu),
Mirsad Muftic-Sipa-rahmet mu dusi isto je obozavao stiglice................ 10.gif

03-04-2010 22:37 Omar is offline Pregledaj poruke od Omar Dodaj Omar u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6999
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja se sjeæam kanarinaca kod Šukaliæa,golmana Lokomotive i Poštara. I meni dao jednog ali mi pihno. Poslije nikad nisam više zatvarao niti zarobljavao........

03-04-2010 22:45 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
Omar Omar is a Male
moforaja




Poruka: 1897
Location: Mostar u srcu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sjecam se stari bi uvijek spominjao Sukalica i njegove tice,
ja ovdje nemam uslova da drzim tice,ali bih volio nema tih para
otici na Zivatice ili Gorance u stiglice,
ali cuo sam i to je izlapilo 15.gif

03-04-2010 23:05 Omar is offline Pregledaj poruke od Omar Dodaj Omar u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja imam dobrog prijatelja inace blagajac je i bavi se golubarenjem i osvojio je dobrih nagrada Mujo Askraba. Moj punac rahmetli je imao dobre stiglice Ismet Kupusija. Vazad bih se sprdali, rahmet mu dusi, ja ribar a on pticar isli bih kraj vode i potpalimo rostilj. Ako nista ne ufatim on bih vazda govorio, sad bih ja te mlatove, zete sve pobaco u vodu a ja njemu da pusti jadne tice da ih ne muci 01.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

03-05-2010 00:16 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
Mo_NavijaC Mo_NavijaC is a Male
Mister 07


Poruka: 1176
Location: Jamio kucu u Mahali

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne moze s Omerom Kavazovicem niko... 10.gif

___________________________________________________________________
POBJEDIO SAM ANOREKSIJU...
19.gif 19.gif

03-05-2010 08:49 Mo_NavijaC is offline Homepage of Mo_NavijaC Pregledaj poruke od Mo_NavijaC Dodaj Mo_NavijaC u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prijatelj mog oca Stefo elekricar je bio veliki zaljubljenik u ptice Imao je troje djece i dvosobni stanJedana soba bila jerezervisana za kafeze i stiglice.
. Majka mu je donosila iz bolnice latex rukavice za pravljenje bakatina
Na Rudniku iza zgrada izmedu streke i rudarskog kanala bila je livada sa zgodnim dracama prava meka za stiglicare najpoznati ji pticari su bili Mira i Avdic automehanicar
Na aveniji su Kurca i Liga bili pticari


fina tema nastavite

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

03-05-2010 09:08 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ljetos sjedio sa Semom u njegovoj novoj kuci namjestu gdje je nekad bio golubarnik, ko djete ga tu cisti i divio se golubovima, ljetos osvjezismo malo nasa sjecanja .... Haso i Ado bili sa nama ....

Tema za deset 33.gif ne smijem imena spominjati, strah me da nekoga ne zaboravim, od rahmetli Mujice Kupusije i Sipe Muftica (Sipi nisu trebale bakatine, on ispod fase, zaversa ko stiglic i sve pada na fasu, sve ...) pa do danasnjih dana ....
u kuci Rajke Rase i dan danas najbolji golubovi, o stiglicima da i ne govorim (negdje na ovoj temi sam stavio slike Deje sina Rajkina sa golubom prevrtacom u rukama) ... o njegovim stiglicima, stati, slusati i diviti se, savake godine ponesem cika Rajku "malo pticije medecine" odavde sa Zapada protiv usiju i drugih parazita ...
ma nije bilo kuce u kojoj nije bilo najmanje jedan stiglic, sjecam se i mog prvog uhvacenog stiglica gore na ledini vise tunela - harema (tad nije bilo Bejrucanke) i moje radosti ....
i dana danas imam jednog, ovdje u Holandiji dobio od Blagajca ... dobar, dobar, ...
u Mostaru dva, Nevesinjca ....

Uvijek kazem daj Boze da se tradicija nastavi i ribarska i golubarska i za stiglice, lugarine itd,itd .... da se nikad ne prekine
Treba zabraniti da se stiglici hvataju na mrezu, i to zakonom zabraniti, javno prozivati one koji to rade, imenom i prezimenom, treba ptice zastiti i tradiciju, treba ko nekad, fatati ali uvijek i pustati, izabrati sebi jedan-dva komada ....


Ovaj je u Mostaru ...

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane denani dana 03-05-2010 u 09:43.

    03-05-2010 09:39 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    haza haza is a Male
    poliJ omere


    Poruka: 118
    pokretac teme Thread Started by haza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Drustvo pticara prije rata u kojem je jedno vrijeme presjednik bio moj mladzi brat Semir drzao je rahmetli Nusret Kohnic 33.gif a prostorije su tada bile preko puta Velezovog igralista to jest u kuci velikog zaljubljenika golubova i ptica pjevica Nusreta Kohnica.U to vrijeme cest gost tog udruzenja bio je poznati dr.Isidor Papo 33.gif koji je bio zaljubljenik ptica koje je i sam drzao i dobivao od svoji Mostaraca
    U ostalom citav Mostar je bio jedno veliko GNJEZDO za ljubitelje golubova i ptica pjevica .
    Ako nije bilo golubova na krovu onda je bilo kafeza na zidovima avlija i balkona kod mnogi Mostaraca........ 33.gif U nasem preljepom Mostaru mogo si tada cuti versanje stiglica sa borova i grana iz Mostarski parkova ah..... ljepa vremena 33.gif

    03-05-2010 11:02 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
    gizenga57 gizenga57 is a Male
    samo sto nisam




    Poruka: 1099
    Location: nederland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    zaboravih najveceg pticara na aveniji DRAGU MILIVOJEVICA

    govorilo se da je su i Kulji stiglici bili drazi od lopte

    ___________________________________________________________________
    ne boj se ziivota s tobom je raja
    ne boj se smrti idi do kraja

    03-05-2010 12:11 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sema music njegov je brat arara igrali lopte sada zivi u kosoru ima kucu ali je u norveskoj zivio i radio
    ljetos sam sjedio kod njega ima tica bruka veliki stiglicar

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    03-05-2010 15:04 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    haza haza is a Male
    poliJ omere


    Poruka: 118
    pokretac teme Thread Started by haza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tacno je Omer je jedan od stari golubara sa Carine.Ostala su mi u sjecanju izvijanje golubova rahmetli Belog Drljevica i Omera Kavazovica sa nekadasnjeg igralista gdje je bila samoposluga a sada dom zdravlja.Prilikom izvijanja golubova prevrtaca gledalo se ciji ce golb napraviti vise prevrtaja padjuci(to jest spustajuci se vrtoglavo prevrtanjem unazd) prema zemlji.To je bila posebna uzivancija gledati i slusati komentare Belog iOmera ciji je golub bolji.Ziri bi bila starija raja koja su ocjenjivala golubove po broju obrtaja ,duzini kljuna,duzini goluba,velicini krune na glavi i posebno po visini leta(najbolji golub bi bio kad se izvije u nebesa i od njega vidi samo tacko koja se jedva nazire) to kod golu bova prevrtaca.
    Na Carini (inace u citavoj Mostarskoj vali) 33.gif je bilo jos dobri golubara o kojim cemo drgom prilkom

    03-07-2010 21:05 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4415
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Imena se ne sjecam ali cinimi se da su ga zvali Heca.
    Zivio je na Panjevini i imao dobre stiglice.
    U Donjoj Mahali je Miro Dzulmez zvani Tanta imao je dobre stiglice.

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    03-07-2010 21:44 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6999
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sad se sjetih onih ptièara što su pravili èeliène ptice. Orlove i galebove. Oni mu doðu nešto kao heavy metal a štigliæi su bili više na sevdah..... 01.gif

    03-08-2010 16:29 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    haza haza is a Male
    poliJ omere


    Poruka: 118
    pokretac teme Thread Started by haza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od abraxas:
      jet jest u pravu si....dobro se sjecam samo sto je u stiglica osim sevdaha bila i pokoja sansona.........
      Sad se sjetih onih ptièara što su pravili èeliène ptice. Orlove i galebove. Oni mu doðu nešto kao heavy metal a štigliæi su bili više na sevdah..... 01.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane haza dana 03-08-2010 u 22:27.

    03-08-2010 22:26 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
    haza haza is a Male
    poliJ omere


    Poruka: 118
    pokretac teme Thread Started by haza

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jest,jest abraxas,dobro se sjecam,samo sto je u stigica osim sevdaha bila i pokoja sansona........

    03-08-2010 22:29 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Shmenga,sjeæaš li se Mehe sa Carine,preko puta ðžamije,na srednjem putu, ,gdje je sad restoran?
    Ne sjeæam mu se prezimena.
    On je imao držao golubove.

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane taxi dana 03-08-2010 u 22:37.

      03-08-2010 22:37 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      haza haza is a Male
      poliJ omere


      Poruka: 118
      pokretac teme Thread Started by haza

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od taxi:

        Shmenga,sjeæaš li se Mehe sa Carine,preko puta ðžamije,na srednjem putu, ,gdje je sad restoran?
        Ne sjeæam mu se prezimena.
        On je imao držao golubove.

      Kako ne sjecam bas sam mislio kad pocnem pisat o golubarima sa Carine da spomenem starog golubara Mehu Rajkovica 33.gif to je generacija do koje dopiru moja sjecanja.Uz svoju kucu drzao je stolarsku radnju kad bi pravio pauzu da se odmori sjeo bi na trotoar preko puta svoje kuce u hladovinu da popije kafu isad mi odzvanja njegovo dozivanje gollubava sa kuce vit,vit golo vit vit golo......... a sjecas li se ti Husike Kukrice 33.gif

      03-09-2010 05:36 haza is offline Pregledaj poruke od haza Dodaj haza u listu prijatelja
      taxi taxi is a Male
      Liska mjeseca avgusta




      Poruka: 18170
      Location: M&R

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od shmenga:
        ..... a sjecas li se ti Husike Kukrice 33.gif


      Ne sjecam. 16.gif

      ___________________________________________________________________

        03-09-2010 11:22 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        dje si shmenga legendo, sta ima? 10.gif

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        03-10-2010 17:09 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com