Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » NAUKA » Maslac Ili Margarin » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
rimda rimda is a Male
raja




Poruka: 1827
Location: BULEVAR

Shocked Maslac Ili Margarin Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dodajte maslac... Molim...

Ovo je zanimljivo

Margarin je izvorno stvoren radi debljanja purana. Kad je izazvao pomor purana, ljudi koji su uložili sav novac u istraživanja, željeli su vratiti uloženo. Tako su zbili glave kako bi smislili – što uèiniti s tim proizvodom, kako bi vratili novac? Margarin je u to doba bio bijela tvar, ni najmanje nalik na hranu, pa su mu dodali žutu boju i poèeli prodavati ljudima kao zamjenu za maslac. Kako vam se to sviða? Smislili su još i dodatnu mudrost: dodali su margarinu razlièite okusne tvari.

ZNATE LI UOPÆE... Koja su razlike izmeðu margarina i maslaca?

Proèitajte do kraja ovaj tekst... Postaje vrlo zanimljivo!

I margarin i maslac imaju približno istu kalorijsku vrijednost.

Ali, konzumiranje margarina može poveæati srèane bolesti kod žena za 53% u odnosu na konzumiranje maslaca, kako to navodi najnovije istraživanje Harvard Medicala.

O maslacu

Maslac je nešto bogatiji zasiæenim masnoæama (8 grama) u odnosu na margarin (5 grama).

Jedenje maslaca poveæava apsorpciju mnogih drugih hranjivih tvari iz drugih namirnica.

Maslac ima mnoge hranidbene prednosti, dok ih margarin ima svega nekoliko – a i to zahvaljujuæi tvarima koje su dodane u njega!

Maslac je mnogo ukusniji od margarina i može pojaèati i poboljšati okus druge hrane.

Maslac je dio prehrane stoljeæima, dok je margarin ušao u uporabu prije nepunih 100 godina.

A sad, o margarinu...

Vrlo mu je visok sadržaj masnih kiselina.

Utrostruèuje pogibao od oboljenja srèanih žila.

Poveæava ukupan kolesterol i LDL (loši kolesterol) te smanjuje HDL (dobar kolesterol).

Poveæava peterostruko pogibao od raka.

Smanjuje kakvoæu majèinoga mlijeka.

Smanjuje imunitet i imune reakcije organizma.

Smanjuje proizvodnju inzulina.

I sada ona najpogubnija èinjenica... I TO JE OSOBITO ZANIMLJIVO!

Margarine je tek JEDNU MOLEKULU udaljen od toga da bude PLASTIKA... I ima 27 sastojaka kao i BOJE!

Veæ i ove èinjenice dovoljne su za izbjegavanje margarina do konca života, kao i svega ostalog što je hidrogenizirano (što znaèi da je dodan vodik, mijenjajuæi time molekularnu strukturu dotiène tvari...).

Poslužite se i sami pokusom:

Kupite kutiju margarina i ostavite je otvorenu u garaži ili na nekom sjenovitom mjestu. Nakon nekoliko dana, zamijetit æete nekoliko pojedinosti:

* ni jedna muha, pa èak ni one dosadne sitne voæne mušice, ne æe ni priæi margarinu (to bi vam trebalo nešto reæi...)

* margarin se ne æe pokvariti ni promijeniti miris, a to zato jer nema hranidbene vrijednosti. I ništa ne æe narasti na njemu: ni gljivice, ni plijesni... Èak ni oni siæušni mirkoorganizmi ne æe na margarinu naæi podlogu na kojoj bi se udomili. A zašto? Zato jer je margarin gotovo plastika. Biste li rastopili svoju plastiènu posudu i namazali je na svoju plošku kruha?

Pošaljite ovaj prilog svojim prijateljima i znancima (želite li ih pouèiti...)

Jer, kineska poslovca kaže ovako:

Podijeli li netko s tobom nešto vrijedno, pa imaš od toga probitka, tvoja je moralna obveza podieliti to saznanje s drugima...

I dodajte mi maslac... MOLIM!


MOZDA I NIJE NAODMET PORAZMISLITI MALO
30.gif

___________________________________________________________________
38.gif Admir Stupac 38.gif

03-15-2010 11:34 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovaj tekst me navede da proguglam s obzirom da naturopate savjetuju da se mlijecni prozivodi (a samim tim i maslac) sto manje koriste, po mogocnosti cak izbace iz upotrebe.

Jest da nisam hemicar, ai pronadjoh sljedece:
Margarin je pravljen od razlicitih tipova ulja, nema u njemu sintetike.
To sto se na njega ne privlace musice, bas kao i sto ne budja, itd, obasnjava se cinjenicom da musice ne idu ni na ulja, ona takodje ne budjaju.
U biljnoj masti nema nista sto ih privlaci, sto ne znaci da su ulja otrovna ili losa za zdravlje.
Maslac, ugrijan na 130 °C je toksican, sto nije slucaj s vecinom billjnih ulja.

Za razliku od maslaca, kao i svih mlijecnih prozivoda, margarin ne izaziva alergije...


Raspitam se malo vise o ovome kod naturopate cim ga sljedeci put vidim, pa napisem malo opsirnije..

Licno sam za margarin, bas kao i za koristenje plemenitih ulja u svakodnevnoj ishrani.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Pipi Duga Carapa dana 03-15-2010 u 11:54.

03-15-2010 11:53 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

RE: Maslac Ili Margarin Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Veæ nekoliko godina ne koristim margarin, nakon dosta toga što sam proèitala, èula i nauèila o njemu.
Nekolike debate na tv-u su me ubijedile u to da je margarin èisti otrov i ja ga lièno ne koristim. Ono što se dodaje da se napravi margarin je èista hemija i ja sam se najezila kad sam sve to èula. U receptima u kojima stoji da se koristi margarin, ja obavezno zamijenim margarin maslacem, ostali neka rade šta hoæe.

Dovoljno je reæi i da nikad niko nije ušao da vidi bar neke faze proizvodnje margarina, zabranjeno k'o da se radi o proizvodnji atomske bombe, dok, recimo, kad se radi o proizvodnji maslaca, te su stvari omoguæene, naravno zaštite se mnoge faze proizvodnje, što je i normalno. Ali se dosta toga može vidjeti.

Izbacite margarin iz ishrane, da imam vremena našla bih èlanke i prevela ih s talijanskog na naš, vjerujte mi da je otrov.
A ko ima sreæu da može nabavljati domaæe maslo, to je tek prava stvar, samo je, nažalost teško doæi do toga.

03-15-2010 11:53 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zanimljiv èlanak. Premda ja imam informaciju da je nastao za vrijeme francusko-pruskog rata kao zamjena , tada vrlo uspjela, za maslac. Izumio ga je francuski kemièar Mege-Mouries 1870.g i za to dobio nagradu od Napoleona III. Ovo ništa ne mijenja u biti smisao èlanka kojega je Rimda postavio. Ja ga izbjegavam i ne znam kad sam ga kupio. Najsmješnije od svega je kad proèitam neki recept za kolaè pa kaže pola ili èitav margarin. Pa razlika u cijeni od maslaca je neznatna, a kvaliteta je dobrano razlièita. Premda nemojte se zanositi da i u maslac ne idu sastojci i aditivi za koje je bolje ne znati što su.

___________________________________________________________________

    03-15-2010 11:57 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Evo pronadjoh da je problem u "ocvrsivacima" ulja, za koje se smatra da su toksicni...

    03-15-2010 11:59 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vegetalna ulja koja se koriste za proizvodnju margarina su teèna u prirodi. Da bi ih solidifikovali, radi se hidrogeniziranje. Hidrogeniziranje deaktivira mnoge supstance korisne i pozitivne za naš organizam. Osim toga, ove biohemijske modifikacije naš organizam ne prepoznaje, pa ove masnoæe organizam akumulira kao onaj "loši holesterol" i još neke za koje ne mogu sad da se sjetim prevoda. Ulja na kojima piše "biljno ulje" nikad ne koristim.

    Ako imadnem vremena danas popodne, pokušaæu prevesti mišljenja ljekara o ovome.

    Dosta toga je reèeno, nadam se da æu uhvatiti vremena.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 03-15-2010 u 12:11.

    03-15-2010 12:01 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala ti Cheri, ovo me posebno interesuje, s obzirom da zbog alergije na mlijecne prozivode, ne smijem koristiti maslac...

    03-15-2010 12:12 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      Zanimljiv èlanak. Premda ja imam informaciju da je nastao za vrijeme francusko-pruskog rata kao zamjena , tada vrlo uspjela, za maslac. Izumio ga je francuski kemièar Mege-Mouries 1870.g i za to dobio nagradu od Napoleona III. Ovo ništa ne mijenja u biti smisao èlanka kojega je Rimda postavio. Ja ga izbjegavam i ne znam kad sam ga kupio. Najsmješnije od svega je kad proèitam neki recept za kolaè pa kaže pola ili èitav margarin. Pa razlika u cijeni od maslaca je neznatna, a kvaliteta je dobrano razlièita. Premda nemojte se zanositi da i u maslac ne idu sastojci i aditivi za koje je bolje ne znati što su.



    margarin se stavlja zato jer je maslac osjetljiv na temperaturne razlike a margarin nije samo to je razlog

    jer bi maslac u kolacima kad su u frizu bio tvrd a na sobnoj temp previse razmekasao


    a da je margarin los zna se

    ja inace ne volim masano tako da ni maslaca ni margarin ne jedem nigdje drugo osim u kolacima i jelima gdje se stavlja 10.gif

    ___________________________________________________________________

      03-15-2010 12:27 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      cheri cheri is a Female
      moder u peMziji




      Poruka: 3810
      Location: Svizzera

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Pipi Duga Carapa:

        Hvala ti Cheri, ovo me posebno interesuje, s obzirom da zbog alergije na mlijecne prozivode, ne smijem koristiti maslac...


      Pipi, evo, imam vremena, ali imam i gripu, cijela familija oboljela. Ne mogu prevoditi, samo da napišem par stvari. U tvom sluèaju sve komplikuje ova tvoja alergija, tako da moraš još više paziti. Ne izgledaš mi osoba koja se da prevariti, tako da sam sigurna da æeš na kraju izvuæi svoje zakljuèke, k'o što i treba, kao što sam vidjela mnogo puta na forumu da koristiš vlastitu glavu da bi odluèila sve u životu, evo ti samo jedan link na našem jeziku
        http://www.vjesnik.hr/html/2009/02/14/Clanak.asp?r=tem&c=11


      Ako uradiš pretragu pod "trans fats" mnogo toga æeš naæi. Najveæi problem je u procesu hidrogenizacije, znam da su u Danskoj zabranili ulja koja su i parcijalno hidrogenizirana, a i u Kaliforniji su imali namjeru, ne znam jesu li to veæ uèinili.

      Problem kod biljnih ulja je što ti ne možeš biti siguran, jer etikete nisu uvijek jasne.
      Ne znam, moja Pipi, svako nek odluèi šta hoæe, ja margarin ne koristim nikad, što ne znaèi da je moje mišljenje apsolutno. Znam samo da je, ustvari, najveæi problem u doziranju, dakle, ni u èemu pretjerivati, što se tièe masnoæa....mada ovaj nutricionista na linku, ljekar, preporuèuje baš zabranu ovih hidrogeniziranih masnoæa, bar djeci.

      Odoh popiti vruæu limunadu, to me pravo razgali. 01.gif

      03-16-2010 12:52 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
      Pipi Duga Carapa
      SexNepoznat



      Poruka: 2170
      Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Cheri,

      Velika ti hvala na svemu napisanom, kao i na postavljenom tekstu.
      Uz sve to vam svima zelim brzo ozdravljenje. 01.gif 10.gif

      Licno me ovo previse ne brine, s obzirom da ne koristim industrijsku ishranu, cak i hljeb sama pecem.
      Margarin unosim samo na sniti hljeba ujutro za dorucak, te ga ubacim u kolace jednom sedmicno.
      Znaci, ne treba previse dramatizovati.
      Za kolace mogu koristiti ulje od argana umjesto margarina, vidjecu sta cu pronaci za sendvic.
      Imam utisak da sve ovo nije dramaticno toksicno dok god se koristi u minimalnim kolicinama.
      Problem je u kumulaciji svega loseg u svakodnevnoj ishrani.
      Za sad cu proguglati malo o trans masnocama (koje su navodno i u mesu), porazgovarati s naturopatom, pa podijeliti s vama saznanja.

      03-16-2010 14:40 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
      asataN asataN is a Female
      moforaja




      Poruka: 4110

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      u kolace koristim maslac .....za sve ostalo maslinovo ulje .....

      Ali opet, ne moze se pobjeci od svega ......jer kad bolje pogledas , sta god okusis u bilo kojem restoranu , sigurna sam da je pravljeno sa margarinom i to onim najjeftinijim koji mogu na veliko nabaviti......

      Trudim se da se hranimo zdravo , ali ne pretjerujem ni u cemu .....ne mozemo ni ziviti pod staklenim zvonom.....

      ___________________________________________________________________

        03-17-2010 22:07 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
        Pipi Duga Carapa
        SexNepoznat



        Poruka: 2170
        Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Evo obecah da cu napisati nesto vise kad dobijem informacije, dobila sam ih ima nekoliko, a nikako da se javim.

        Sto se same stetnosti tice, naturopat kaze da su oba podjednako stetna,t e da je najbolje ne koristiti ni jedan ni drugi.
        Naravno u idealnim okolnotima.

        Medutim, stetnost je relativna i zavisi od opsteg nacina ishrane.
        Ljudi koji se zdravo hrane mogu bez problema koristiti margarin (ili maslac). Problem je u akumulaciji losih namirnica u ishrani.

        Citava dilema maslac/margarin je lansirana od strane prehrambene industrije.
        Preko korisnika se vodi rat za profit i to se cini stvaranjem straha i stavljanjem u prvi plan losih strane jedne ili druge namirnice.

        Postoje Bio margarini koji sadrze samo prirodne emulgatore, medjutim njihov problem je palmino ulje, koje takodje nije najzdravije.

        Kao sto Nata rece, ne moze se i ne treba zivjeti pod staklenim zvonom.
        Bitno je povesti racuna o ishrani, ali ne ici u ekstrem ni u cemu. Zivot ipak treba da nam predstavlja zadovoljstvo, a ne patnju.

        Sto se mene tice, nastavljam s upotrebom margarina, iskljucivo za sendvice, sve drugo je pravljeno s plemenitim uljima.

        04-21-2010 11:54 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
        mami mami is a Female
        raja




        Poruka: 1378
        Location: mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        [quote]

          citat od Pipi Duga Carapa:


        Citava dilema maslac/margarin je lansirana od strane prehrambene industrije.
        Preko korisnika se vodi rat za profit i to se cini stvaranjem straha i stavljanjem u prvi plan losih strane jedne ili druge namirnice.


        10.gif
        Ima ona starinska - nevalja ni zaèina preko naèina - pa tako u svemu. U umjerenim kolièinama ni jedno ni drugo, mast, maslo i šta ti ga ja znam šta ne nije štetno, èak štaviše. Organizmu svega pomalo treba.

        ___________________________________________________________________
        25.gif

        04-21-2010 12:06 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
        Pipi Duga Carapa
        SexNepoznat



        Poruka: 2170
        Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Upravo tako.
        I sto je najbitnije:
        Organizam sam odbaci hranu koja mu steti. Pojave se ili netolerancija, ili alergija ili gadjenje.
        Bitno je ne kumulirati previse stetnih faktora, bilo da se radi o nezdravoj ishrani, pusenju, alkoholu, drogama, lijekovima, sredstvima za kontracepciju, stresu.
        Kumulacija svega toga je steta, jedna namirnica sama po sebi nikad nece izazvati bilo kakvu bolest.

        04-21-2010 14:03 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
        abraxas abraxas is a Male
        moforaja




        Poruka: 6999
        Location: Jazzbina Abraxas

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Marlon Brando je koristio maslac.......

        04-21-2010 15:42 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        dobra ova za branda, sjecam se koda je juce bilo :)


        nego zna li iko da li je ono sto pise "I can't believe it's not butter" - da li je to margarin ili je nesto drugo?

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        04-21-2010 16:14 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        asataN asataN is a Female
        moforaja




        Poruka: 4110

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        margarin ....

        ___________________________________________________________________

          04-21-2010 17:08 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          znaci ti je to .....

          hm ... ja vise volim taj margarin nego puter.

          ali evo pipi kaze da ne valja ni jedan ni drugi.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          04-21-2010 17:09 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          asataN asataN is a Female
          moforaja




          Poruka: 4110

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          s ove strane okeana tesko da je i maslac- maslac..........sv ti je to hemija .....al eto.....biras ono gdje pise da je kao bolje sto se tice holesterola i pravis se mahnit kao zdravije je.....

          p.s. gledas li petkom Jamie Olivera sta vam radi po Americi 04.gif

          ___________________________________________________________________

            04-21-2010 17:13 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
            tana tana is a Male
            rigorozni




            Poruka: 17879
            Location: na prinudnom radu :)

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            gledo sam jednu ili dvije.

            ma i ono je nategnuto i izrezirano. isto ko oni reality shows

            ___________________________________________________________________
            kad ce mostar mama?

            04-21-2010 19:49 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
            Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com