Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » **Nenadmasni fenomen --Kur`an** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (8): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK

Nenadmasni fenomen --Kur`an Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mudziza ( fenomen , cudo ) -jeste nesto nadnaravno , sto je iznad ljudskih mogucnosti i prirodnih zakona.
Nevjernici poricatelji i skeptici obicno zele dokaze poput "pojavljivanje Uzvisenog Allaha " ili "spustanje meleka-anjela s neba ".
Medjutim cilj mudzize- nije ispunjavane zelja nevjernika i skeptika.
Ajet tj. dokaz-
"Cuda su jedino u Allaha , a ja samo opminjem"-(Al-Ankabut 50,)
Slijedi Kur`anski ajet nakon prethodnog koji nam preporucuje da je Kur`an dovoljan dokaz.
Ajet:
"A , zar im nije dosta sto Mi tebi objavljujemo Knjigu koja im se kazuje;
u njoj je , blagodat i pouka narodu koji nevjeruje. (Al- Ankabut , 51 )

Kur`an je analiziran , o cemu Uzviseni Allah u Kur`anu govori ;
Od morskih dubina , do svemirskog beskraja , stvaranje svemira do njegovog kraja , od naseg stvaranja umajcinoj utrobi , do zivota pcela , od slozenih filozofskih tema do najkompleksnijih prirodnih fenomena (fizickih zakona).
Kur`an donosi saznanja koja je nemoguce bilo dokuciti u vrijeme kada je objavljen.
U Kur`anu nalazimo cinjenice iskazane samo u nekoliko rijeci za ciju spoznaju covjekuje bilo potrebno ne samo hiljadugodisnje iskustvo , nego i pomoc savremenih teleskopa , mikroskopa , planskih promatranja i istrazivanja.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 08:33 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Navodi koji sljede uvjerit ce nas da se Kur`an prije 14OO godina obznanio saznanja do kojih moderna nauka tek sada dolazi.
Ova saznanja Kur`an saopcava metodom razlicitim od naucnih metoda koje susrecemo u knjigama iz oblasti fizike , hemije i biologije.
Za razliku od naucnih djela , koja iznose cinjenice , kao rezultat akumuliranih znanja i
iskustava postujuci znanstvenu metologiju , Kur`an ih daje izravno sve zna , sublimirajuci u samo nekoliko rijeci ono o cemu su napisana opsezna naucna djela.

Kur`an se obraca svima , ljudskoj poulaciji u najsirem smislu rijeci , od prirodnih pustinjskih beduina do ucenjaka predanih nauci .
Iako donosi vrhunske spoznaje , Kur`an ipak nije elitisticka knjiga .
Bitno je cijelo covjecanstvo kojem su Kur`an odraca , ali ipak odvajajuci ucene od ostalih.

Reci:
" ZAR su isti oni koji znaju , i oni koji ne znaju ?
Samo oni koji pameti imaju pouku primaju . " (Az-Zumar , 9).

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 08:46 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ZIVIMO U SVEMIRU KOJI SE NEPRESTALNO SIRI

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 08:51 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

" MI SMO NEBO U MOCI SVOJOM SAZDALI , I MI GA UISTINU SIRIMO: "
ajet_(51 -Az-Zariyat , 47 )

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 08:52 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Arapsku rijec "sema" spomenutu u ajetu u prevudu kao "svemir " , "nebo".Ova rijec dolazi u
zmacenju svemira , a i u znacenju krova zemlje.
Svesto je iznad zemlje formulira se serijecju "sema".

Da li je svemir neogranicen ?
Ili je u jednoj staticnoj , konacnoj strukturi omedjen granicama ?
Eto to je jedna od tema koja je kroz historiju izazivala najzucnije rasprave najvecih umova covjecanstva.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 08:58 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Moze se reci da je u povijesti covjecanstva veoma malo tema izazvalo toliko vatrenih rasprava i , unatoc svim naporima ucinjenim u ovoj oblasti , nije se uspjelodoci do kategoricnog rijesenja.
Prvobitno unutar filozofije , potom fizike , koja se odvojila od filozofije , raspravljalo se o
tome da li je svemir ogranicen ili nije.
Odredjeni broj velikih umova u povijesti covjecanstva tvrdilo je da je svemir neogranicen.
Drugi su opet zastupali stav , da je svemir ogranicen i konacan.

KUR`AN je , medjutim za razliku ova dva misljenja , iznio dinamican model svemira koji se siri.
Kur`anski model svemira razlikuje se od ideje neogranicenog svemira .
Na taj nacin Kur`an se u ovoj velikoj diskusiji pojavio TRECIM , orginalnim i jedinstvenim modelom i teorijom svemira.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 09:07 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eto mogucnosti svojevrsnog ispita za one koji se zele uvjeriti da li je Kur`an Allahova dz.s., objava ili nije .
S jedne strane Muhammed a.s. , koji se nije bavio ni filozofijom , a ni fizikom , a s druge strane poznati filozofi i fizicari :
Aristotel , Ptolemy , Giordano Bruno , Telesio , Patrizzi, Galileo Galilei , Isaac Netwn...
Ovi geniju su kao jedni od najvecih umova povijesti svijeta , uz pomoc naucnih istrazivanja i formula ustvrdili da je svemir ogranicen i konacan , ili pak neogranicen.
Niko od njih medjutim , nije iznio model dinamicnog svemira , svemira koji se siri .
Tek su naucna istrazivanja Edwina Hubbela , koji je koristio pomoc savremenih teleskopa
xx stoljeca , pokazala da se zvijezde velikom brzinom udaljavaju jedna od druge , te je na taj nacin potvrdjen model--dinamicnog svemira koji se siri.

Dakle , da se svemir siri prvi put je naucno egzaktno ustanovljeno u xx stoljecu.
Prije tog perioda nije zabiljezen niti jedan izvor ,
koji iznosi ovu tvrdnju , izuzev Kur`ana.
CAK NITI JEDAN IZVOR !!!

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 09:20 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

KAKO JE DOKAZANO DA SE SVEMIR SIRI

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 09:22 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Veliki fizicar Newton imao je jedan pogresan stav u fizici.
Naime on je zagovarao ideju beskonacnog i nepromjenljivog svemira.
Newtonovi zakoni gravitacije susretali su se sa jednim problemom :
kako se moglo desiti da , u veoma dugom vremenskom periodu , koji je protekao od pocetka svemira , nije doslodo spajanja postojece materije , medjusobnim privlacenjem
materijalnih tijela.?Medjutim formulama , koje je nakon Newtona iznio Einstein , dokazano je da su vrijeme i prostor relativni .
Pozivajuci se na Einsteinove formule , ruski fizicar Alexsandar Friedmman je otkrio da cese po izvjesnim uticajem , pa cak i najmanjim , svemir siriti ili skupljati.
Prvi koji je shvatio znacaj otkrica i koji je otvoreno i nedvojbeno ustvrdio da se svemir siri bio je belgijski naucnik , Georges Lemaitre .
Lemaitire je istupio s tvrdnjom da je , ukoliko njegovo sirenje posmatramo unatrag , svemir nastao praskom samo jednoga spoja , i da se potom sirio ;
da je poput hrasta koji izraste iz jednoga zira , svemir nastao samo od jednoga atoma !
Ova tvrdnja je izgledala toliko nevjerovatna da joj u pocetku nije mogao povjerovati ni sam Eistein , uz pomoc cijh formula se stiglo i do pretpostavke.
Govoreci da se Lemaitire puno ne razumije u fiziku , rekao je da je svemir neogranicen i neoomljenjiv.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 09:39 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ideja o sirenju svemira je prvo iznesena na teorijskoj razini.
Ta ideja do koje u dugom historijskom periodu nijedan filozof nije mogao doci.
U svojoj "Kritici cistog uma " , veliki filozof Kant , ovo pitanje vidio kao jednu od protivrijecnosti uma , te je rekao:
"da ovo pitanje um ne moze rijesiti ."
Ideja svemira koji se siri odgovara potvrdjenim i prihvacenim naucnim teorijama i ,
objasnjavajuci zasto se , unatoc gravitaciji , svemir ne urusava , pomiruje i ujedinjuje Newtnove i Einsteinove formule.Kao takva nije imala alternativu.
Ispravno objasnjenje odgovaralo je kosmickoj slici , kao sto kljuc odgovara svojoj bravi.Medjutim ovo objasnjenje je kada je prvi put objavljeno u naucnom svijetu docekano s uobicajenom nevjericom.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 09:49 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Istih godina americki astronom Hubble , neovisno od ovih teorijskih rasprava , u opservatoriju Mount Wilson vrsio je ispitivanje vrlo micnim isavremenim teleskopom.
Hubble je vizuelno ustvrdio da se galaksije udaljavaju jedna od druge --da se dakle
SVEMIR SIRI .
Na taj nacin , onima koji govore da ne mogu vjerovati u ono sto ne vide hubble je obezbjedio dokaz , na taj nacin ih obavezujuci da "vjeruju u ono sto vide ".
( h
Hubble je do ovog otkrica dosao koristeci Dopplerova istrazivanja u spekru svjetlosnih talasa istoga naginju ka crvenom , ako se tijela priblizavaju , onda se visina talasa krati i naginju ka plavom ).
To sto svijetlost koja dolazi od svih galaksija , u spektru svjetlosti naginje ka crvenom ukazuje na se sve galaksije udaljavaju.
Uporedo s ovim opazanjem , Hubble je otkrio jedan spektularan zakon :
brzina udaljavanja galaksija je propircionalna razdaljini izmedju galaksija .Koliko je galkaksija udaljena , tolokom se brzinom udaljava.Ovaj rezultat je mnogo puta provjeravan.
U SAD-u 1950 . godine je u Mount Palmaru izgradjen najveci teleskop na svijetu.
Svi eksperimenti i sve provjere uvijek su potvrdjivala Hubbelova otkrica.
Stavise , preuzeta su daljnja mjerenja i istrazivanja prema kojima se trenutak stvaranja svemira desio prije 10 do 15 milijardi godina.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:07 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za Hubbelov rad zainterisali su se Einstein i Lemaitire.
Einstain , koji se predhodno nije slagao s Lemiaitreovom pogledima , na jednoj konferenciji je objelodanio da je Lemaitire u pravu.
Priznao je da su vlastita shvatanja , koja su prouzrocila osporavanje ideje , najveca greska u zivotu.
Na taj nacin je empirijski potvrdjeno da se svemir siri posjeduje dinamicnu strukturu ,
te da se neprestalno siri.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:13 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Fizicarisu , dakle , dosli do rezultata zahvaljujuci akumuliranom znanju i naucnim cinjenicama.

Onaj Koji je stvorio fizicke zakone u Kur`anu daje odgovor na jednu od najvecih naucnih nepoznanica i dilema u povijesti.
Kur`an prezentira naucne cinjenice jasno , izravni i koncizno , za razliku od naucnih objasnjenja , koja su komplicirana zbog koristenja naucnih metoda i uvazavanja naucne procedure.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:19 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Onaj koji daje odgovore u Kur`anu ne mora proci kroz sve labirinte , kroz koje su morali naucnici.Kur`anski metod je jezgrovit , izravan i neposredan.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:21 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Naucnicima je trebalo 1400 godina , da dokazu da se svemir siri ,
Kur`an je to objavio ,ajetom (dokaz),

"MI SMO NEBO SVOJOM MOCI SAZIDALI , I MI GA UISTINU SIRIMO ."

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:24 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

napomena :
U ajetu koristi se formulacija "MI "-Ovo pojasnjenje je potrebno zbog onih koji ne razumiju duh arapskog jezika.
Allah, dz. s.-za Sebe koristi i prvo lice mnozine , "Mi ", a isto tako i prvo lice jednine "Ja ",
Razlog tome lezi u samim odlikama arapskog jezika ,.
U arapskom , a i u nekim drugim jezicima se , prilikom izrazavanja postovanja i
velicanstvenosti , ponekad koristi prvo lice mnozine , "Mi " a isto tako i prvo lice jednine "ja ", razlog tome lezi usamim odlikamaarapskog jezika.
Ukratko Allah dz.s. nije ponizan: poniznost je svojstvo covjeka , a ne Allaha , dz.s., ovu formulaciju Allah dz. s. koristi da bi istakao velicanstvenost , uzvisenost i postovanje.
Ukazivanje na koristenje zamjenice " Mi " samo zbog odlike arapskog jezika , a nikako se ne radi o negiranju Allahove jenoce .

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:37 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cinjenicu , objavljenu u Kur`anu , prije 1400 godina , da se svemir siri , uspjelo se dokuciti jedino akumulacijom znanja uz pomoc moderne tehnologije i teleskopa , a objelodanjeno je prije 14oo god. , predstavla nesto posebno.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:42 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

VELIKI PRASAK

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:43 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

" ZAR NE ZNAJU NEVJERNICI DA SU ZEMLJA I NEBESA BILI JEDNA CJELINA,
PA SMO IH MI , RASKOMADALI I DA MI OD VODE SVE ZIVO STVARAMO ?"
("!Enbija,30)--ajet

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:46 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
oko oko is a Female
moforaja




Poruka: 2443
Location: Lokal-BiH-DK
pokretac teme Thread Started by oko

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Iz citiranog ajeta razumijemo da on predstavlja dokaz protiv nevjernika , da zbog onoga sto je obznanjeno u ovom ajetu negira ateizam.
Jedno od temeljnih uporista ateizma jeste tvrdnja da materija oduvjek postoji i da su ziva
i neziva materijalna bica nastala slucajno.
Teorija VELIKOG PRASKA , koja je pokazala svemir , materija i vrijeme imaju svoj pocetak , rusi ovu osnovnu pretpostavku ateizma.
Zemlja i nebesa nekada jedna cjelina i potom se razojili.
Dvadeseto stoljece kada je i naucno potvrdjena istinitost Kur`anskih stavova , jeste stoljece ekspanzije naucnih otkrica ali i pokusaja da se fabrikuje sukob vjere i nauke.

___________________________________________________________________
" KORILI MI VRIJEME ILI NE,
SUDBINA TECE KAKO NAM JE ZAPISANA ! "

03-17-2010 10:56 oko is offline Pregledaj poruke od oko Dodaj oko u listu prijatelja
Stranica (8): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com