Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » FORUMAŠI » HUMANITARNE AKCIJE » Dijasporo Odpepaj » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland

Dijasporo Odpepaj Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja sam jakom iz mostara ... bio sam kao pobornik akcije par puta na partizanskom...u tih petnaest dana desilo se i to da je trava koja je bila do pasa posisana...da li je tto rezultat nase akcije ne znam
ZNAM DA RADIMO NESTO POGRESNO...a raditi pogresno ne smatram nasu SVETU NAMJERU, vec nacin da se cilj DOSTIGNE ...
Danasnji mostar je u "drugim vodama" i omladina prolazi kraj PARTIZANSKOG ko kraj "turskog groblja"....danasnji Mostar,a to je grad mladih koji je u velikom broju rodjen iza 92 ne mari za prijasnje simbole grada i hotel "Hercegovina" i "Lokomotiva" nisu posljednji objekti koji su sravnjeni i na cijem ce mjestu biti bez... sentimenta visekatni trzni centri posadjeni.....Oni koji su se zalaGALI "da svemocna ekonomija ucini svoje"... DOSLI SU NA SVOJE I EKONOMIJA CE POGAZITI SVE EMOCIJE I SJECANJA I AKO NASTAVI OVIM TEMPOM od STAROG Mostara za desetak godina nece ostati ni kamen na kamenu......
Parizansko groblje je nesto drugo i sumnjam da ce ga i i RELIGIOZNI BEZBOZNICI smjeti zaorati zarad negog cara, ali za njegov opstanak u Mostaru je vaznije sta o njemu misli "MOSTARSKA SICA" nego nasa ""konvertibilna SICA" IZ DIJASPORE
POSTO NISAM DESTRUKTIVAN IMAM PREDLOG
OSNIVANJE U GRADU MOSTARU GRUPE MLADIH LJUDI KOJI BI PERMANENTNO BILI DIREKTNIM AKCIJAMA PRISUTNI U OCUVANJA KULTURNOG NAsljedja grada Mostara
Grupu kao takvu mogli bi podupireti moralno i materijalno,snabdjevati sredstvima i materijalom...nista manje ni vise od toga,jer je vec i pr...evise da je incijativa DOSLA SA VANA

Nasim smisljanjem akcijica i kampanjskim ciscenjima necemo DOSTICI CILJ..ILI BOLJE RECI PROMASIT CEMO GA I samo STIMULIRATI ONO STO JE SADA DOLE NA DJELU... NERAD,NEBRIGA I BEZOSJECAj

drugarski pozdrav svoj gospodi
Z-D-R-A-V-O...zdravo zdravo zdravo

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane gizenga57 dana 10-12-2010 u 07:42.

10-12-2010 07:31 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ipak smatram da u Mostaru postoji jos omladine koja mari za ovim tekovinama, samo nemaju potporu od bilo koga.Sjecam se da je i nasih clanica Foruma sinovi ucestvovali u nekim akcijama vezanim za tekovine revolucije.
sjecam se da je bila i organizacija mladih pa su cistili Veliki park..farbali klupe..
Sva ta omladina je i voljna raditi ali nemaju potporu..to im treba.Treba da ih neko vodi.
Svi se sjecamo i Mladih Gorana (i sama bila)

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

10-12-2010 10:11 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1932
Location: Predaleko od Mostara

.. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U pravu si "Giza" , svaka ti zlatna rijec bila.
Svaka moja posjeta Mostaru pokazuje sljedece :

1.Oni koji imaju love , njih ne interesuje Mostar nego lova
2.Oni koji imaju vlast, zgrcu sto je moguce vise nekretnina i love i pripremaju sljedece mjesto "da se udome" a za Mostar...nista
3.Ona mala raja koja radi da prezivi i da zivi na neki nacin se brine o tom "prezivljavanju" a Mostar dolazi na drugo mjesto
Sve ove gore navedene razumijem i imaju svoje razloge.

ALI... da bi nesto postigli, treba naci nekog-neke koji su situirani, nemaju neke velike ambicije oko "bussinesa" , vole svoj Mostar i zele nesto uraditi bez "svog dijela kolaca" u svemu sto rade. Tu , naravno, dijaspora ima najznacajniju ulogu u svim pomaganjima.
Ovo je moje misljenje pocetka rjesavanja sadasnje situacije ....

Mozda je najlakse sjediti sa one "strane kompjutera" i pisati da volimo Mostar. Evo jednog svjezeg primjera...

I pored apela "Sinova mahale" i predsjednika Dzevada Pasica , koji se bave svim i svacim sa konkretnim rezultatima da odvoje djecu od ulice,kriminala,droge i svega sto vlada uveliko u Mostaru, niko do sada nije poslao poruku da bi pomogao u akciji skupljanja opreme za tu djecu. Niti jedan E-Mail....
To je dovoljan pokazatelj ...

P.S. Kao sto rade zidovi,albanci ,arapi, mozemo i mi a to je :

-Najzad pokrenuti nesto u Mostaru, naci povjerljive i sposobne ljude, otvoriti jedan racun u banci i svaki mostarac iz dijaspore, koji se potpise, da uplacuje 10 € mjesecno na taj racun i da se napravi jedan plan gdje ce se pare upotrijebiti.

ALI... tu dolazi uplata u pitanje :

-Necu ja puniti dzepove nekome a da nista ne radi
-Svi su lopovi i nikome ne vjerujem
-Boga pitaj gdje ce pare otici a ja ne mogu kontrolisati
-Nema nista od toga...samo suplja prica
-Sacekacu jos malo da vidim hoce li se ista rijesiti u Mostaru

i jos masa "odluka" koje samo udaljuju nas od cilja...
Uvijek sam bio borac koji se ne predaje.. Nisam "odpepao" niti namjeravam dok sam ziv. Cim budem imao slobodne ruke i bez obaveza, a to ce ako bog da biti iduce godine, odoh u Mostar... Pokusacu nemoguce kako neki kazu ali cu ipak pokusati... Svi koji zele sa mnom gurati u "kola" da idu naprijed,su dobro dosli...

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

broj ispravljanja poruke: 7, zadnji put od strane Ricina dana 10-12-2010 u 22:31.

10-12-2010 11:42 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6999
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zdenin post je jedna savršeno taèna i precizna dijagnoza tim vrijednija što je odreðena i terapija. Jednostavno, mostarski i svjetski mostarci se razlikuju u prostoru i vremenu,željama, ambicijama i prije svega stavrnosti u kojoj žive. Odpepao!

10-12-2010 14:56 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam odpepao ni ti cu ikada ....


svako dobar na rijecima a u praksi nula ........ !!! Meni je dovoljan primjer Tiborov eknjige ... odradila odpepana dijaspora odradice odpepana dijaspora i druge aktivnosti ... a vi predjite vise s rijeci na dijela !!!! Pokrenite mase ... NEMOJTE SAMO PREDLAGATI ...

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

10-12-2010 15:43 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
moforaja




Poruka: 2481
Location: milano

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mozda ovi otpepani rade vise za Mostar nego sto govore 29.gif
sto kazu neki vazno je da se prica....

___________________________________________________________________
Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

10-12-2010 17:07 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    Ipak smatram da u Mostaru postoji jos omladine koja mari za ovim tekovinama, samo nemaju potporu od bilo koga.Sjecam se da je i nasih clanica Foruma sinovi ucestvovali u nekim akcijama vezanim za tekovine revolucije.
    sjecam se da je bila i organizacija mladih pa su cistili Veliki park..farbali klupe..
    Sva ta omladina je i voljna raditi ali nemaju potporu..to im treba.Treba da ih neko vodi.
    Svi se sjecamo i Mladih Gorana (i sama bila)



...Djemka 33.gif ...ima i ANTIFA ima i FORUM MLADIH ima i OKC Abrasevic ...

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

10-12-2010 17:27 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Slovo urednikovo - Alija Kebo
DOBAR ÈOVJEK I TANAK MUSLIMAN

Ovo je Slovo trebalo da tretira posve drugu temu, ni politièku, ni kulturnu, nego, onako, izmeðu. Ali... nedavno, prilikom otvaranja Saudijskog kulturnog centra u Mostaru, jedan stari znanac i drug kojeg nisam sretao poodavno, reèe mi: da sam divan èovjek, pravi urednik, ali - tanak musliman! Još dodade da me više ne cijeni niti obožava, kao otprije.

Na trenutak, skamenih se kad mi ovo reèe. Ali me jaran nije izbacio iz takta. Jok, ni mrve. Pomislih: da mu uzvratim na isti naèin - da je on dobar, podebeo musliman, a rðav èovjek - ne dolazi u obzir. Mora se to polahkice, obazrivo, kao da se na kakvoj izmišljenoj spravi vagaju rijeèi i proba njihova nosivost.

- Hajmo mi na kahvu u ”Mimozu”, pa æemo tamo o svemu...

Ne htjede. U žurbi je, veli, i samo mi pruži papiriæ gdje, krasnopisom na raèunskoj teci doslovce piše: ”Pozivam svoje (stare i nove) prijatelje i komšije, kao i predstavnike MZ i dr. da doðu na moju skromnu sveèanost povodom obilježavanja 7. godišnjice mog izbjeglištva i beskuæništva. Doðite da svojim prisustvom uvelièate ovaj moj tužni ali znaèajni jubilej!”

- Ako ne doðeš, žestoko æu se naljutiti...

Bijah zbunjen. Šta se dešava s mojim starim kolegom! Svakako da je minuli rat ostavio traga u njegovoj duši i ponašanju. Na ovako neobièan naèin diæi glas protiv nemoæi meðunarodne zajednice i domaæih izdajnika da se graðanin Z. B. vrati u svoj prijeratni trosobni stan na desnoj obali, njegovo je ljudsko pravo, kao i pravo na tugu i radost, glad i žed, bol i patnju.

Zbog drugih, preèih obaveza nisam se odazvao pozivu. Zažalih... I pokajah se što prognaniku - slavljeniku pred Saudijskim kulturnim centrom barem ne rekoh da sam i sam beskuænik, te da cijelog života bijah teist i ateist pomalo, antiteist nimalo... Helem, izgubih još jednog prijatelja, Mostarca.



Pa èitavu jednu bogovetnu noæ pošto mi je pobrkao koncept ovog Slova, sa starim sam znancem vodio ”dvoboj”, kao moj lapis s praznim papirom...

Alahu moj, koga sve nisam volio, (i danas volim) u ovom gradu i u ovoj Hercegovini, a sada ne znam da li, zbiljski, i ko voli mene.

Izmeðu ostalih, volio sam jednog boema Hamu Ajkiæa i jednu poetesu Mirelu na Luci; jednog plemenitog obuæara Husu Kukricu na Carini; jednog Zifu harmonikaša iz Cernice; jednu slikarku Tamaru s Korza; jednu Maricu i Snežanu Steviæ s Mejdana; jednog Cocu i ribarsko društvo iz Mahale; jednog Iæu Šunjiæa i Bana Æoriæa s Rudnika; jednog rudara Jagoša Muratoviæa iz Brankovca; jednog Širaza, Salema Batlaka i Jusu Dizdareviæa s Balinovca; jednog Juru Tutu iz Hamzinog Cima, jednog gostionièara Marka s vrela Radobolje; jednog fotografa Mahu iz Jasenice; jednu porodicu Karadeglija iz Ortiješa; jednu obitelj Lasiæ s Bakšima... onda, volio sam toliko zidara i bravara, trgovaca i putara; inženjera, ljekara i slikara, pa uèiteljica i starih profesorica, èistaèica, pjevaèica i konobarica...

Zatim, kad se samo sjetim i prisjetim, volio sam jednog Avdicu i Seju Balaliæa, Ranka Skoèajiæa, Sulu Handžara i hodžu Drljeviæa iz Blagaja; jednog Salku Badžaka i Niku Blaževiæa s Bune; jednog lovoèuvara Abazu sa Zijemalja; jednog Ibru Laliæa iz Drežnice; jednog Fiku Hodžiæa i Milu Primorca iz Potoka; jednog Ibru Æoriæa ”Frku” i Omera Špagu iz Podveležja; jednog Hasana, Mutu, Vasu i Radojku iz Poèitelja; jednog Salku Trbonju i Muju Ðonku iz Bivolja Polja; jednog Novu Mariæa i Fatimu Æupina iz Nevesinja; jednog Emira Kazaziæa iz Gacka; jednog Adema i Janka iz Bileæe; jednog Cicu, Mehu, Radu i Envera Šariæa iz Trebinja; jednog Miketiæa, jednog Emira i Zeæira iz Stoca; jednog Momèila Bekana i Ziju Bostandžiæa iz Èapljine; jednog Antu Bazinu i Krešiæ Iliju iz Gruda; jednu Miladu, jednog Josipa Ereša i Milu Bradvicu iz Ljubuškog; jednog Kapetanoviæ dr. Rizu iz Vitine; jednog Sreæka Žulja i Jerku Senjaka iz Posušja; jednog Ljiljanka Naletiliæa, jednog horovoðu Mirka, jednog fra Jozu i fra Vendelina Karaèiæa sa Širokog Brijega; jednu ugostiteljku Janju, njenu obitelj, jednu Jagodu i Mladena Suliæa i jednog Ðuru Jovanoviæa iz Èitluka; jednog Mehu Rizvanoviæa, Edhema Badžaka i Stipu Galiæa iz Konjica; jednu Krešimiru, jednog Ikasa, Grgu, jednog Karajicu, Mehu Dubljeviæa i jednog Božu Dubljeviæa i kompletno KUD ”Mladost” iz Pologa... i još njih mali milion, volio i još uvijek volim.

Allahu moj, koga sve nisam volio u ovom gradu i u ovoj Hercegovini. Kakve fajde, kad sad ne znam da li zbiljski iko voli mene.

A šta bi i oèekivao ovaj zapisivaè, inaèe hodžinski sin, pa još tanak musliman, tobe ja-rabi!



Alija 33.gif

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

10-12-2010 17:50 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
luka ters
SexNepoznat



Poruka: 5212
Location: on the face of the place

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

on the face of the place...
01.gif
Kontam ja vas sve
i slažem se sa svim napisanim
(pogotovo sa postom od Rièine,
-èovjek definitivno zna šta govori),
ali
zaboravlja se još jedan (hajdemo to nazvati: "subjektivni faktor"),
ali na žalost, jako prisutan i destruktivan,
opšte poznati stav mostaraca:
" 'ta æe on/ona...".
Bilo šta, bilo koja akcija da se pokrene
prvo se gleda ko stoji iza toga,pa onda slijedi
-opleti brale...
Ako je u pitanju "anonimna, normalna" osoba
-onda je tu: otkud njega/nje, šta æe on/ona, bolje bi mu/joj bilo da...
A ako je u pitanju "poznata i ugledna" liènost,
e, onda je ili pomahnitao/la (pa se bavi takvom "mizerijom")
ili je prevarant/kinja i ko zna za šta "skuplja poene"...
Prvaci svijeta u glumatanju, žuganju, traèanju i neradu (èast izuzetcima),
a onda nam je za sve kriv neko "drugi"...
Teško nama s nama samima 21.gif

___________________________________________________________________
"... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

10-12-2010 18:04 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

lijepo je da se okupljaju oko jedne ideje i promovisu ljepsi i skladniji zivot
ucesnik sam omladinskih radnih akcija i lijpo sam zivio u vrijeme tite
nije vise to vrijeme i nemora se ni vratiti neka ide svojim tokom, demokratija OK
mene brine sto nema nikoga da se pobrine za obicnog covjeka
da mladi rade i da zaradjuju novac umjesto dobrovoljnog rada je bolja solucija
ljepse je da zaradi ekstra 500 maraka pa da ode do neke evropske metropole ili na more

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

10-12-2010 20:12 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od mostarac na sluzenom:

    mozda ovi otpepani rade vise za Mostar nego sto govore 29.gif
    sto kazu neki vazno je da se prica....


NASLOV TEME JE SAMO JEDNA OD PRIMJEDBI KOJEH CUO U MOSTARU O DIJASPORI I ONA MI BI JEDNA OD SIMPATICNIH A ODRAZAVA I NEKI OPSTI DOJAM KOJI SAM DOBIO O STAVU VECINE MOSTARACA O NAMA DIJASPORCIMA (zar ima igdje ruznijeg naziva,lakse bi mi bilo da me zovu JUGOSVABO)

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

10-13-2010 07:03 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pasha:

    lijepo je da se okupljaju oko jedne ideje i promovisu ljepsi i skladniji zivot
    ucesnik sam omladinskih radnih akcija i lijpo sam zivio u vrijeme tite
    nije vise to vrijeme i nemora se ni vratiti neka ide svojim tokom, demokratija OK
    mene brine sto nema nikoga da se pobrine za obicnog covjeka
    da mladi rade i da zaradjuju novac umjesto dobrovoljnog rada je bolja solucija
    ljepse je da zaradi ekstra 500 maraka pa da ode do neke evropske metropole ili na more


pasa ne znam da li si dijasporac...ali tvoje je misljenje SIMPTOMATICNO za sadasnji MOSTAR i POGRESNO....a reci cu ti zasto....
Postoje stvari koje se rade iz ljubavi, strasti,zanimanja,interesa i te se stvari rade DOBROVOLJNO, VOLENTERSKI i za svoj CEIF...tako ja slikam ,pisem,kuham,sviram za svoj ceif a ako se kome svidi past ce i koja para....prave pare mogmoram zaraditi svojom strukom a i to ne ide bez neke ljubavi i osjecaja odgovornosti...tako se i milioni ljudi na zapadu bave onim sto im lezi ni za sto i ni za sta...oni se osjecaju time zadovoljnim,drustveno korisnim i ne rijetko nadju sebi tu pravo mjesto i smiraj koje nisu nasli u tzv NORMALNIM ili OBAVEZNIM aktivnostima i radu
ovdje zovu to HOBBY a ne cesto se otme hobby iz ruke i postane biznis....

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

10-13-2010 07:16 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od denani:

    Nisam odpepao ni ti cu ikada ....


    svako dobar na rijecima a u praksi nula ........ !!! Meni je dovoljan primjer Tiborov eknjige ... odradila odpepana dijaspora odradice odpepana dijaspora i druge aktivnosti ... a vi predjite vise s rijeci na dijela !!!! Pokrenite mase ... NEMOJTE SAMO PREDLAGATI ...


vrlo mi je zao sto si ti kao pokretac ovo moje razmisljanje shvatio negativno i podrivacki...
htio sam kao pristalica AKCIJE od prvog momenta da POMOGNEM svojim vidjenjem i stanja i saznanjima o STANJU MOSTARSKOG DUHA do kojih dodoh za vrijeme mog kratkog VANSEZONSKOG BORAVKA u mostaru....
Iz pristojnosti ne navodim sve primjedbe koje cuh o partizanima i partizanskom i dijaspori i dijasporskom....
mislio sam samo da ne bi bilo lose da se stavimo na mjesto na kojem smo i u skladu sa tim djelujemo.....
pokretanje diskusije smatram DIJELOM AKCIJE i da ce i tebi i nama pomoci da nadjemo pravi put

SMRT FASIZMU...pa ko prezivi 11.gif

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

10-13-2010 07:25 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Re: .. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Ricina:

    U pravu si "Giza" , svaka ti zlatna rijec bila.
    Svaka moja posjeta Mostaru pokazuje sljedece :

    1.Oni koji imaju love , njih ne interesuje Mostar nego lova
    2.Oni koji imaju vlast, zgrcu sto je moguce vise nekretnina i love i pripremaju sljedece mjesto "da se udome" a za Mostar...nista
    3.Ona mala raja koja radi da prezivi i da zivi na neki nacin se brine o tom "prezivljavanju" a Mostar dolazi na drugo mjesto
    Sve ove gore navedene razumijem i imaju svoje razloge.

    ALI... da bi nesto postigli, treba naci nekog-neke koji su situirani, nemaju neke velike ambicije oko "bussinesa" , vole svoj Mostar i zele nesto uraditi bez "svog dijela kolaca" u svemu sto rade. Tu , naravno, dijaspora ima najznacajniju ulogu u svim pomaganjima.
    Ovo je moje misljenje pocetka rjesavanja sadasnje situacije ....

    Mozda je najlakse sjediti sa one "strane kompjutera" i pisati da volimo Mostar. Evo jednog svjezeg primjera...

    I pored apela "Sinova mahale" i predsjednika Dzevada Pasica , koji se bave svim i svacim sa konkretnim rezultatima da odvoje djecu od ulice,kriminala,droge i svega sto vlada uveliko u Mostaru, niko do sada nije poslao poruku da bi pomogao u akciji skupljanja opreme za tu djecu. Niti jedan E-Mail....
    To je dovoljan pokazatelj ...

    P.S. Kao sto rade zidovi,albanci ,arapi, mozemo i mi a to je :

    -Najzad pokrenuti nesto u Mostaru, naci povjerljive i sposobne ljude, otvoriti jedan racun u banci i svaki mostarac iz dijaspore, koji se potpise, da uplacuje 10 € mjesecno na taj racun i da se napravi jedan plan gdje ce se pare upotrijebiti.

    ALI... tu dolazi uplata u pitanje :

    -Necu ja puniti dzepove nekome a da nista ne radi
    -Svi su lopovi i nikome ne vjerujem
    -Boga pitaj gdje ce pare otici a ja ne mogu kontrolisati
    -Nema nista od toga...samo suplja prica
    -Sacekacu jos malo da vidim hoce li se ista rijesiti u Mostaru

    i jos masa "odluka" koje samo udaljuju nas od cilja...
    Uvijek sam bio borac koji se ne predaje.. Nisam "odpepao" niti namjeravam dok sam ziv. Cim budem imao slobodne ruke i bez obaveza, a to ce ako bog da biti iduce godine, odoh u Mostar... Pokusacu nemoguce kako neki kazu ali cu ipak pokusati... Svi koji zele sa mnom gurati u "kola" da idu naprijed,su dobro dosli...


DA IDEJA ZIVI MEDJ STARIMA BILO BI TRUNKE I MED MLADIMA....Al izgleda da ima svak ,po mostarski jednu KUCNU, a jenu ZA JAVNOST, a trecu MEDJ svojima....ja sam od onih sto ih je majka ucila STO NA umu to na drumu , pa kosta sta kosta...

CVRSTO SAM UBJEDJEN DA JE JEDINO STA DIJASPORA TREBA JE DA OBEZBJEDI MJESTO U GRADU I SREDSTVA ZA LJUDE KOJE HOCE DA SE BAVE AKTIVNOSTIMA OD OPSTEG DRUSTVENOG INTERESA....u ovome slucaju ZASTITOM SPOMENICKOG BLAGA I KULTURNOG NASLJEDJA GRADA MOSTARA, jer iako najdrasticniji ptimjer PARTIZANSKO GROBLJE nije jedini ugrozen nemarom,nebrigom i nedostatkom osjecaja ZA VAZNO < ZA DOBRO , ZA LIJEPO....
AKcIJA , NUZNO JE, TREBA DA BUDE SVE OBUHVATNIJA , MASOVNIJA i DUGOROCNIJA...

jos jednom podvlacim da su moje rijeci samo SUGESTIJE, a nikako kritika POKRETACIMA OVE SJAJNE AKCIJE 10.gif 10.gif

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane gizenga57 dana 10-13-2010 u 07:44.

10-13-2010 07:43 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
mami mami is a Female
raja




Poruka: 1378
Location: mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Gizenga je dobro snimio situaciju. Neki dan moja kæer je došla bijesna, umalo da plaèe. Baš zbog Partizanskog. Ogorèena je na Ultrase. Zašto? Ona, je otprilie tih godina, smatra da veæinom oni uništavaju dobra i ljepotu ovoga grada, da upravo oni izazivaju nerede, tuèe.... Kako reèe, nisu to samo pravi navijaèi, u Ultrase dolaze momci koje nogomet uopæe ne zanima, tu su da bi se ispraznili, pokazali neku silu.... Što se tièe Partizanskog, što god da se uradi neæe imati efekta. Po meni, Partizansko bi trebao štititi grad, isto kao što su zaštitili park. Video nadzor, stražari koji ga obilaze i sada je park uistinu lijep i uredan. A što se tièe Antife, meni sin kaže da na sastancima govore " neke stare dede" i da je djeci to dosadno, te da izbjegavaju dolaziti na te sastanke.

___________________________________________________________________
25.gif

10-13-2010 08:52 mami is offline Pregledaj poruke od mami Dodaj mami u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od gizenga57:

        citat od denani:

      Nisam odpepao ni ti cu ikada ....


      svako dobar na rijecima a u praksi nula ........ !!! Meni je dovoljan primjer Tiborov eknjige ... odradila odpepana dijaspora odradice odpepana dijaspora i druge aktivnosti ... a vi predjite vise s rijeci na dijela !!!! Pokrenite mase ... NEMOJTE SAMO PREDLAGATI ...


    vrlo mi je zao sto si ti kao pokretac ovo moje razmisljanje shvatio negativno i podrivacki...
    htio sam kao pristalica AKCIJE od prvog momenta da POMOGNEM svojim vidjenjem i stanja i saznanjima o STANJU MOSTARSKOG DUHA do kojih dodoh za vrijeme mog kratkog VANSEZONSKOG BORAVKA u mostaru....
    Iz pristojnosti ne navodim sve primjedbe koje cuh o partizanima i partizanskom i dijaspori i dijasporskom....
    mislio sam samo da ne bi bilo lose da se stavimo na mjesto na kojem smo i u skladu sa tim djelujemo.....
    pokretanje diskusije smatram DIJELOM AKCIJE i da ce i tebi i nama pomoci da nadjemo pravi put

    SMRT FASIZMU...pa ko prezivi 11.gif



Zdena, sam naslov teme je negativan i podrivacki ...

Zahvaljujuci dijaspori vracena je i daje se paznja Partizanskom, ponovo se prica o njemu (na fin ili ruzan nacin) ponovo se nalazi u knjigama i udzbenicima (citaj internetu) i sto je jos vaznije pocinje ponovo da se nalazi i u glavama normalnih ljudi ... preko 2000 clanova ...

... o samoj akciji (Partizanskom) ne zelim kazati nista vise, istina je samo jedna i ona se ne moze sakriti iza "Las Vegasa ili kakvih trznih centara" ...

Zdena 33.gif od mene toliko ... nisam ni uvrijedjen, ni ljut, ni razocaran, Boze sacuvaj !!!

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

10-13-2010 09:44 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4421
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tema je pravo supacka.
Doli kad dojdem prvo familija a onda svi drugi me gledaju kao vrecu para.
Davao sam i davacu za sve humanitarne akcije pa neka me zovu kako hoce!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

10-13-2010 14:29 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Tema je pravo supacka.
    Doli kad dojdem prvo familija a onda svi drugi me gledaju kao vrecu para.
    Davao sam i davacu za sve humanitarne akcije pa neka me zovu kako hoce!


tema ne more bit supacka...samo onaj ko je pokreno 23.gif
a kome nije jasno.... DIJASPORO ODPEPAJ ...nisam smislio ja vec sam je u mostaru cuo ....
na svakome je da sam odluci gdje mu je ODPEPAT,a gdje mu se PRSIT....glede i unatoc 18.gif

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

10-13-2010 15:26 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Tema je pravo supacka.
    Doli kad dojdem prvo familija a onda svi drugi me gledaju kao vrecu para.
    Davao sam i davacu za sve humanitarne akcije pa neka me zovu kako hoce!

Berber, nemoj tako oštro i na prvu. Iz tvog ogorèenja nazirem da misliš da se opet radi o jednoj humanitarnoj akciji skupljanja love. A mogu ti iz prve ruke reæi - DA SE NE RADI O TOME. Nikakva lova nije u pitanju, nego o tome da se gradske i republièke vlasti navedu da tome spomeniku posvete dužnu pažnju. To je u njihovoj nadležnosti i što se tièe obezbijeðenja novca i što se tièe buduæeg održavanja i èuvanja.

___________________________________________________________________

    10-13-2010 15:31 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sto se tice akcije i njenih pokretaca, sto se tice razloga pokretanja akcije, tu se zaista nema nista novo reci niti komentarisati, osim pozdraviti akciju i pomoci kako ko moze..

    Sto se tice raznih interesa omladine i sada vec odraslih ljudi koji zive u Mostaru, realnost je nazalost takva da su oni, manje vise, odrasli u svako svojoj sredini i na taj nacin odgojeni u kuci i "na ulici", kao i od (ispolitiziranih) sredstava informisanja, blago receno..

    A dobro znamo da u taj njihov odgoj nije uslo nista od:
    zajednistva, razvijanja svijesti od jedinstvenom gradu, nista multinacionalno niti multikulturno, itd, da ne nabrajam..
    Takodje NOB-a, partizani, fasizam, itd. su (namjerno) "zaboravljeni" od strane onih u koje ti mladi ljudi gledaju mjesecima i godinama i od kojih su sve naucili i od kojih i dalje uce !
    Ti isti "ucitelji" su kako znamo malkice i prekrojili dijelove istorije za potrebe njihovog "naroda", u stvari za potrebe dnevne politike i ostanka na vlasti..

    Kad se to zna, onda je nemoguce ocekivati od tih mladih ljudi da imaju svijest o svemu recenom, gledajuci u kakvim su uslovima odrasli.

    Jedina ispravna "adresa" koja bi u slucaju "partizanskog" mogla i trebala nesto uraditi je grad Mostar i njegove institucije - citaj: politicke partije koje vladaju !!!

    I onda se naravno postavlja pitanje - da li je tim partijama uopste u interesu ocuvanje partizanskog spomen-groblja, ili ne ??
    Nadam se da grijesim, ali mislim da je lanjski snijeg za njih daleko vazniji..

    Pa pogledajte samo nazive ulica i sta se sa tim uradilo evo vec ovolike godine i u kojem smjeru je to islo i ide..
    Ne bi me zacudilo da cujem da se spomenik Nikoletini Bursacu nalazi u ulici djenerala Draze negdje u nekom mjestu u Bosni.. A sto bi Mostar bio izuzetak, kad je vec prakticno izuzetak "na drugu stranu" onako duboko podijeljen u glavama njegovih stanovnika, sto voljom tih samih stanovnika, a sto voljom onih koji ih "predstavljaju" ili "vode", kako hocete..

    Opravdanja ima naravno uvijek spremnih (ako se ukaze potreba da se nekome pravda, a ne cini mi se da oni vide potrebu za tim) - ono standardno: "mi bi, ali nece oni !"

    Ili ono mozda jos standardnije - "ma bi mi, ali nema se para"

    Kako god ovo pesimisticno zvucalo, ipak se mora ustrajavati na ovakvim stvarima, pa se mozda nesto desi, a ako se suti i nista ne radi, onda nema nista ni od "mozda".. 10.gif

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      10-13-2010 15:59 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com