Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Kako se nekad slavilo...(Bozic,Bajram,Uskrs....) » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1931
Location: Predaleko od Mostara

Kako se nekad slavilo...(Bozic,Bajram,Uskrs-Vaskrs....) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo ne vidim nigdje temu na forumu kako se raja prije skupljala i slavila Bozice,Bajrame, Uskrse,Vaskrse i razne slave...
Danas je vec drugacije i ljudi imaju malo opreza prema drugima... To je posljedica rata i ove propagande..Ali i danas ima dosta raje koja i dalje odrzava iste kontakte kao i prije..

Sjecam se davne 1987.... Priblizava se Bozic i nas kolega Zdravko iz Cima nam vadi mast sta ce sve biti na stolu...Te onako vino, te domaca rakija ....
Upitasmo ga..Moze li se doci ? Nasmijao se ... "Nikoga sa vrata nismo nikad vratili pa necemo ni vas. Dobrodosli ko god moze"..rece to pred nama... Nas je bilo oko 10-tak.
Priblizavalo se polako... Dan prije, upitah ga..: "Je li i dalje ostaje onaj poziv?".. Klimnu glavom "Ostaje..".
Sutra smo se pokupili...2 auta nas 10 i u Zdravka. Kupili smo poklon i cvijece za majku.. Majka mu je bila divna zena. Prava domacica, kucnica i odgojena po starinski.
Kada smo dosli na vrata , nasmijao se..."Je li cijela firma dosla?"..
Dali smo poklon i cvijece majci i ja rekoh "Posto vidim da nismo dobrodosli, odosmo mi kod jednog drugog prijatelja na Bozic"..
Kad majka ustade ko oparena..."Niko u ovu kucu nije usao a da nije dobrodosao. Zdravko sram te bilo. Pa i da je cijela firma dosla, neka je.Vi ste se najavili i nema ici.."
"Salio sam se ja"..rekoh majci. Malo se smiri ali vidim da je ozbiljno mislila. Zdravko je pokusao reci da se salio ali je bila ljuta na njega.
Bilo je svega... Napekla je stara i piletine i teletine i rostilj je tu bio i hladno vino, piva, salata...
Bilo je za jos 10 ljudi...
Sjedili smo dugo... Bilo je i pjesme, stara je i igrala i pjevala...
"Nikad je ovakvu nisam vidio"..kaze meni Zdravko.
Pridje mi stara majka i rece :"Upamti sine... jadna je kuca u koju se ne dolazi. Ovaj Bozic mi je tako drag jer vas je ovoliko doslo ..Prijatelji mog Zdravka su dosli.. Nisam odavno ovako bila sretna"..zaplaka stara majka...
Bilo je vec predvece i nismo htjeli ostati duze...Polako smo se spremali kad na vrata banuse komsije a nase kolege gradjevinci...Vinko i Zdravko .. Malo smo jos posjeli i taman da krenemo kad eto Mire i Vesne. "E nema ici ...Mi taman dosli.".. rekose kad su culi da cemo ici.
Ostali smo skoro do ponoca... Doslo je jos raje ..Bilo nas je najmanje 25..Puna kuca...
razisli smo se kucama.. Ovaj Bozic mi je ostao u vjecnom sjecanju.
Iduci radni dan, zovnu mene Zdravko u stranu. "A sta ste pojeli i popili...Trebam raditi mjesec dana da sve platim"..nasmija se Zdravko. "Hvala ti na svemu i tebi i svima.. Majka mi je toliko sretna sto je bila puna kuca za Bozic da jos prica po komsiluku kako nam je bilo. Nemam rijeci da vam zahvalim sto ste nam uljepsali Bozic..."..rece na kraju Zdravko.
Iza Bozica je bila Nova godina...Slavilo se u firmi kao i obicno.
U obliznoj prodavnici se ostavi "Narudzbenica" i uzimas sta ti treba...sira,prsuta,vina,loze...
Kasnije se dobije racun na :toalet papir,sapun, salvete.. Ja sto smo bili cistunci 13.gif
Obicno se slavi dan-dva prije Nove godine. Sjedili smo i ja jos nisam nista pio.. Gledam u Zdravka...Otac mu je davno umro a majka je sama kuci. Sjeo sam u auto i otisao do Cima. Majka je bila kuci.. Iz pocetka nije htjela ali sam je ubijedio da ide sa mnom. Kada smo dosli u firmu, ona je otisla da ostavi kaput i malo se zadrzala kod raje sto su bili na Bozicu kod nje.
Ja sam uzeo stolicu i stavio je pored Zdravka.. "Ovu cuvaj. Niko ne smije sjesti jer je za posebnog gosta"...rekoh Zdravku.
"Koji je to poseban gost?"..upita. Nisam odgovorio. Uveo sam majku a da nije Zdravko vidio. Kada je ona pomakla stolicu da sjedne, Zdravko se okrenuo. Nije mogao da vjeruje.."Majko...odakle tebe?"...upitao je. "Doveo me tvoj kolega"..rece i pokaza na mene. "A to je poseban gost?"..rece vrteci glavom. "Zar nije?"..upitah.
Kasnije mi je prisao Zdravko i pruzio ruku..."Nemam rijeci da ti opisem kako mi je drago da mi majka nije bila sama kuci dok mi ovdje sjedimo. Ja sam planirao brzo ici zbog nje. Hvala ti jos jednom".. rece Zdravko. Vidio sam mu i par suza u oku...
Bili smo i radne kolege, prijatelji, pomagali u svakoj priici... Nismo gledali ko je ko i kako se zove.
Poslije Nove godine...cekali smo Srpsku Novu godinu i Bozic... Tada se obavezno islo kod Djoke ..Ista situacija kao kod Zdravka.. Sjedi se , festa, pjeva, veseli...
Nikom nije bilo vazno sta se slavi...Vazno je da smo skupa i da treba postovati obicaje..
Onda dolazi i Uskrs-Vaskrs...kupuje se boja za jaja, jaja i svi mi to radimo iako neki ne slave taj praznik. To nije vazno...
Kada Bajram dolazi, obavezno se pita za pite i baklave... Castio sam svoje radne kolege i oni su imali obicaj doci kod mene kuci...
Sve su ovo bila zlatna vremena i nadam se da ce se opet vratiti....
Volio bih da sjednem sa rajom kao prije i da ih znam samo po nadimku...Ni imena,ni nacije ..niceg. Vazno je da je covjek i prijatelj a ostalo nije vazno. Treba se pomagati kada treba pomoci, slaviti kada se slavi a i zaplakati kada je i to na redu...
Jedan je zivot...

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

broj ispravljanja poruke: 4, zadnji put od strane Ricina dana 12-17-2010 u 18:35.

12-17-2010 10:53 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1931
Location: Predaleko od Mostara
pokretac teme Thread Started by Ricina

Paznja...paznja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zamolio bih sve da ne komentarisu nista ruzno o Bozicu,Bajramu..... nego da napisu neku svoju pricu kako su slavili sa prijateljima , rodbinom, u firmi , hotelu....Bez uvreda i ismijavanja teme ako moze.

Hvala unaprijed

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

12-17-2010 11:04 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ricina, moram te pohvaliti za prièu. Svaka èast. A što se tièe ovih odlazaka jednih kod drugih na slave - ovoga i sada ima, ali ne u Mostaru, veæ u "dijaspori". 10.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    12-17-2010 12:57 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Ricina Ricina is a Male
    raja




    Poruka: 1931
    Location: Predaleko od Mostara
    pokretac teme Thread Started by Ricina

    .. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala Tibore.. Ovo se meni desilo i ziva je istina. Da je bogdo i sada ovako...

    ___________________________________________________________________
    "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

    12-17-2010 18:32 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
    djelda djelda is a Male
    raja




    Poruka: 1646
    Location: dolina grka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      Ricina, moram te pohvaliti za prièu. Svaka èast. A što se tièe ovih odlazaka jednih kod drugih na slave - ovoga i sada ima, ali ne u Mostaru, veæ u "dijaspori". 10.gif 33.gif


    Tibore 08.gif 08.gif 08.gif

    Ima Bogami i u Mostaru.... doduše ne onako kako bi trebalo - ne onako kako bi ja i veæina Mostarske raje željela ali ima !!

    Ja redovno obiðem ''moju'' raju i èestitam im sve slave i praznike - a i obratno.... 33.gif


    Ricina 10.gif 10.gif 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

    12-17-2010 18:59 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mi u Coke i Zelje za svaki bozic, bilo je lijepo i niko nikom nije smeto
    oni su kod mene za bajram redovno navracali
    iskreno vise se ovo praktikovalo kako se priblizavao rat, a vjerovatno smo i mi vec poodrasli bili 19.gif
    interesantno je bilo za badnje vece mi na "pripremama" na Ravnicama i selo je srpsko
    Telebak Mile je porijeklom od tamo kolega sa streljane
    mi od kuce do kuce i u svakoj je spusten lanac i okrece se jagnje a vino je glavno pice
    u zadnju sam kucu ulazio cetveronoske 19.gif
    svaki od ovih blagdana je karakteristika bogata trpeza i mnogo pica 21.gif
    tu sam sreo covjeka udubljenje mu u celu mozes prst uvuci kolika je
    pitam ga sta je to kaze kada je u drugom ratu gledo avione, njemacke pogodi ga metak
    prosao mu kroz glavu i nije nista ostetio covjek normala skroz
    moze i on popit zar mu curi na onu izlalznu rupu pa samo sljeva 28.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pasha dana 12-17-2010 u 19:25.

    12-17-2010 19:20 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svaka cast na tekstu.....Neka se zna kako nam je lijepo bilo i vjerujem da su ljudi -ljudi bez obzira na naciju, relegiju, boju koze i okolnosti.....Uvijek je bilo postuj tudje kao i svoje 10.gif

    ___________________________________________________________________

      12-17-2010 20:02 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ricina - odlican text 10.gif

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      12-17-2010 21:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      duskoma duskoma is a Male
      brato


      Poruka: 554
      Location: Zemun

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ricina I Pasha svaka cast prijatelji! 10.gif 10.gif 10.gif

      ___________________________________________________________________
      Akcijas

      12-17-2010 21:27 duskoma is offline Posalji Email za duskoma Pregledaj poruke od duskoma Dodaj duskoma u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pasha golemo si se sjetio coke i zelje 10.gif

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      12-17-2010 21:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      beli beli is a Male
      moforaja




      Poruka: 4109
      Location: USA

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Haj rekoh kad se vec sjecamo......
      Ricina mogao si napisati i koju ponocku, a na koje smo ishli redovno...
      cak nas i Fratar pohvalio.... 23.gif 10.gif

      ___________________________________________________________________
      audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
      autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
      Princ cuvaj mjesto na seciji....

      12-18-2010 16:02 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      stojimo mi pred franjevackom crkvom i ide fratar kad ce ti emir zalihic divi ga pasa sto se dobro oblaci turska roba 19.gif 28.gif
      a moj tana dje ce mo zaboraviti sve one lijepe veceri uz gitare i pjesmu nije bio bozic ni bajram ali sito ko da je svki dan takav 01.gif

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      12-18-2010 16:08 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      PST PST is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1156
      Location: vazda u kuci

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Svaka cast za tekst.

      Pa eto, slavi se i danas.......
      Nova godina na trgovima , da se ne bi potrosilo i peksinilo po kuci .....
      Bozici strogo u porodicnom skupu...............

      Ali kako kod koga!

      Sutra je slava Sveti Nikola , gdje pola srba slavi ,a pola odlazi u goste.
      Ja sutra idem na slavu (trebam kod cetiri porodice u razlicitim djelovima grada),ali isto tako znam da cu za istim stolom sutra sjediti sa Hrvatima , Muslimanima i Srbima

      12-18-2010 19:22 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
      Omar Omar is a Male
      moforaja




      Poruka: 1897
      Location: Mostar u srcu

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ko u dobra stara vremena.. 01.gif
      Ja nikako da se priviknem na..(Muslimani,Hrvati Srbi)..
      Svi smo mi ljudi od kosti i mesa,jedino djelim ljude na loshe i zle.... 10.gif
      Hebiga u tom vremenu sam odrastao,i ne mjenjam dres....


      P.S.....PST, Sretna ti slava Sveti Nikola i svima koji slave.... 01.gif

      12-19-2010 00:25 Omar is offline Pregledaj poruke od Omar Dodaj Omar u listu prijatelja
      PST PST is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1156
      Location: vazda u kuci

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Potpuno se slazem sa tobom da se ljudi djele na dobre i lose , jer i ja pripadam toj generaciji koja ima tu istu zivotnu logiku. Jos sam i na djecu prenjela isto misljenje ,a nadam se i na buduce generacije.Zato sam i naglasila da su svi prisutni i da mnogi razmisljaju kao ti i ja Omare.

      P.S. meni nije slava Nikoldan , ali sam pozvana na slavu kod drugih da iim svojim dolaskom uvelicam slavlje.

      Svima koji slave Nikoldan -srecna slava 10.gif 10.gif

      12-19-2010 07:04 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
      metallica metallica is a Male
      moforaja




      Poruka: 8228
      Location: CH.WILLA(uglavnom)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      10.gif 10.gif 10.gif

      ___________________________________________________________________

        12-19-2010 11:52 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        tweetymo tweetymo is a Female
        moforaja




        Poruka: 3089
        Location: dvica kruzno oko hita

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ricina krasna prica ,ovo me podsjetilo na Bozice ,Bajrame i Uskrese u mojoj zgradi , od 12 stanova bilo nas je svih vjera i nacija i svi smo se druzili podjednako a posebno mi djeca , uvijek se znalo sta se kod koga slavi i nije se trebalo zvat , Uskrs je bio posebno nesto za nas djecu sjecam se mama bi obojila po 100 jaja i onda na uskrsnje jutro poslagala bi u ukrasenu korpu jaja i dala mi je da pozvonim na svacija vrata i dam jaja svakom ukucanu a onda bi se islo kod bake na selo gdje bi se iskupila cijela familija a mama je imala 8 brace i sestara e sad mozes zamislit koliko nas je bilo u kuci .Sjecam se isto svakog badnjaka i bake koja bi nestrpljivo cekala na cesti kada ce ugledati farove auta koja ce iz daleka dovesti njene kcerke sinove i zetove s unucadi iz dalekog svijeta , mirisa hrane i kolaca i kako nas je ruzila da ne diramo nista dok ne prodje ponocka , guzva i metez u kuci su bili tako topli mi smo se djeca radovali poklonima onih koji su zdaleka dolazili i bili tuzni ako neko od njih nije dosao taj bozic ,radosti nikad nije bilo kraja ,na sam bozic jer se obilazilo citavo selo palili se krijesovi pjevalo sei igralo .Poslje toga bi dolazila nova godina a to je bila haustorska festa jer niko nigdje dalje nije isao
        nego bi se odrasli pokupili u jedan stan , a mi djeca u drugi smrad baruta iz petardi pjesma sve ostalo je opet davalo nekakvu posebnu notu zajednistva srece i svi problemi bi makar za tu jednu noc ostajali daleko iza nas .A danas danas je sve nekako drugacije rutinski i ti ruèci u krugu obitelji sve se to nekako otudjilo jer nema vise ni stare bake da nas docekuje oko ognjista djeca su postali ljudi rastrkani po bijelom svijetu vise stranci nego nasi vise se ne sirimiris kolaca kao nekada nit se nose jaja po haustoru jer danas toga ima na svakom koraku sve je izgubilo draz ; vise ne skupljamo po haustorskim festama jer tu su sad neki drugi ljudi , nema onih s kojima smo odrastali vise se nikom i ne slavi nista

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane tweetymo dana 12-19-2010 u 18:51.

        12-19-2010 18:47 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
        Ricina Ricina is a Male
        raja




        Poruka: 1931
        Location: Predaleko od Mostara
        pokretac teme Thread Started by Ricina

        Pozajmljena prica koja mi se puno svidila Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Nadam se da autor price nece biti ljut sto sam je "iskopirao" na Moforaja. Hvala na divnom tekstu.

        .............................................................................................................................................

        Bozic je najradosniji blagdan u godini.

        Vec od Svete Katarine,poceli bi pripravljati za Bozicne dane odnosno ,ulazili smo u
        vrijeme Adventa, gdje smo poceli da idemo na "ZORNICE" i to 12 kilometara pjesice,
        zajednicki s pjesmom i s fenjerima ,koja se pjeva na zornicama .Islo je i staro i mlado
        i to su bili posebni trenutci radosti..iscekivanje ,i veselje koje se nekako danas ne moze
        zamisliti..A uvecer bi oni koji nisu mogli na zornice u selu uvijek ,svaku
        vecer isli na molitvu. Svecenik je bio u zupi,a kod nas u selu su bile zene ,koje
        su organizirale te molitve. Bibliju nije imala svaka kuca, pa se tako Biblija
        citala u tim "vecernjim molitvama" VECERNJA, uz to su dolazile Pjesme koje se
        pjevaju na Zornicama..,Devetnice,Krunice,Litanije,Pozdrav Gospi ,itd.. U ono
        vrijeme je u iscekivanju Bozica a posebno mjesto zauzimao blagdan Sv. Lucije,
        13. prosinac, koja je takodjer donosila darove za djecu..jabuke,orahe i tko je
        imao smokve,taj je vec bio bogat. Na taj dan se sijala psenica za blagoslov
        plodova ,rodnu i blagoslovljenu godinu ,i sretnu obitelj, a tako pripravljen
        ukras "psenica" stavljala bi se na blagdanski stol ili pod "krizban" . Tada mi
        nismo imali (bor) jer smo bili seljaci u zabacenom kraju i doneli bi iz sume
        "smreku" , nesto poput danasnjeg cempresa..Bila je zelena i okicena Medenjacima,
        bonbonima uvijenim u crvenu, zutu, zelenu i plavu foliju, a na vrhovima je bila
        izrezuckana, zvali smo ih "macak" bonbon od secera.. To je dan kada su odabirali
        pure, guske, patke, koje bi se sopale s kukuruzom do Bozica,da budu ukusnije
        i masnije za one koji nisu imali bozicnu pecenku. Oni koji su imali pecenku ,ti su
        samo pripremali za juhu kokos.. Dani od Sv. Lucije inace su neki uvecer znali
        se ogrnuti s bijelom plahtom, izrezati oci na glavi i s bundevom,iskruzenom i
        zapalitom svijecom u njoj ,posli bi kroz selo,i dijelili slatkise djeci...Cista
        uzivancija. Uz to ti dani bili su pogodni za oprostaj..i izmirenje u obitelji
        ,susjedstvu i selu.. Mrznja je morala nestati...Sramota je bila tko se nije
        isao izmiriti..Isto tako se smatralo kakav vam je bio Dan Sv. Lucije da ce biti
        takva godina.Od toga dana pocele su "brojanice.." Svaki dan bi oznacavao jedan
        mjesec... Nama djeci bilo je to interesantno, na taj nacin "znalo se" sta nas
        ceka (a u stvari nismo znali...nego su nam ti obicaji bili dragi) . Stari su nam
        govorili,da ipak ne polazemo previse paznje tome. Za nase Slavonske seljacke
        obicaje je posebno odigrala uloga tradicije , naseg kraja ,naseg sela i svakako
        "svaka kuca imala je svoju tradiciju". Od prvog Adventa ,od voska nacinjene
        svijece ,4-vostanice..to su one tanke ,(koje su nacinjene od saca meda)..stavile
        u jednu casu,koja je imala ,zito,kukuruz,grah..sjemenke.zitarice .i u nju bi se
        stavile te svijece, a njih bi se zajedno sve cetiri na kraju zavrtili,da
        simboliziraju "zajednistvo",i palili bi ih svake nedjelje do Bozica..
        Badnjica,ili badnjak je bio poseban dan gdje su seljani , obitelji vec u
        ranu zoru ustajali . Nasi stari, domacini i domacice odmah su poceli s
        pripremama kako bi zamijesile tijesto za Bozicni kruh, POGACU ,obicni kruh i
        kolace a kekse su vec od Sv,katarine pecene...Taj kruh je bio svijez i vruc,dok
        su se ostali ukucani ustali,dobili bi sami kruh za dorucak onako vruc..i onda
        post do vecere.. Tako na badnjicu svi ukucani imali su svoja zaduzenja koja
        je podijeli glava obitelji,ili starijesina obicno djed ,u vanjskim poslovima,a u
        kucnim poslovima,majke..To su poslovi koji je trebalo obaviti poput: hranjenja
        stoke ,zivadi, cijepanja drva,priprema za pecenje pecenke.. pripreme peradi za
        pecenje i slicno Pekla bi se pecenica, prase na raznju.Nalozila bi se vatra
        vani,obicno uz dvoristnu zgradu,ili stalu,prase nateglo na razanj i tako polako
        uz vatru,sjedilo,okretalo , pijuckalo i peklo se prase,a trajalo je od 3-7
        sati. Cista uzivancija . Djeca su imala privilegiju,smjeli su umociti kruh u
        mast,koja kappa s praseta dok ostali,drzali su se strogo posta.. Na Badnjicu
        ujutro je muska osoba isla u polozaj u susjedstvo da blagoslivlja .
        Zensko osoblje je pocelo s velikim spremanjem ciscenjem..da sve sija cisto.
        Ukrasi bi bili,ono sto najsvecanije imamo u kucu, obicno rucni radovi bi se ustirkali
        i postavili na stol i ormarice. U ranim poslijepodnevnim satima domacice bi
        pocele pripremati veceru i prikupljati sve potrebno za blagdanski stol. .
        To je uvjek bilo isto. Pricam vam o starim vremenima,dok jos riba nije bila na stolu,
        bila,pogaca,sol,med i orasi i kuhana medena rakija ili rakija kuhana.. Dok
        su muskarci cistili stalu i dvoriste ,istimarili i dotjerivali zivotinje , pripremili
        drva za 4 dana..Jer onda je bio Bozic za sve. Glava obitelji kuce (to je bio moj djed)
        pripremio je poveci naramak , slame od psenice ,umotao
        bi ga u jednu bijelu plahtu ,da bi prije vecere donio u sobu gdje smo objedovali .
        Ispod stola ,gdje se objedovalo, stavio bi se "Jaram od volova,ili Ome,od
        konja"to je bio symbol ,znak da i stoka ima Bozic i miruje 4 dana. I SLAVLJE ZA
        SVE...Takodjer je bila pripremljena posuds s jecmom,kukuruzom, psenicom, razi,
        bobom, prosom, zobi .Sv voda,sibica i svijeca bio sastavni dio blagoslova, i
        tako je mogla da zapocne "BADNJA VECER i kao obicaj "donosenja Bozica u
        kucu . Prije badnje vecere ,djeca s odraslom osbom okitili "krizban" Bozicno
        drvce.. U 18 sati zvonilo je za Andjeo Gospodnji na crkvi i poslje toga bi
        pocinjala vecera. Svi su nestrpljivo cekali ,da samo pocene.. Prostiranje
        blagdanskog stola , zatim muska osoba (moj djed) ugasio svijetlo,lampu. donosi
        slamu i stavlja po cijeloj sobi i pod stol.. Oh zaboravih spomenuti , kucanje
        prije ulaska sa slamom, netko od ukucana otvorio bi vrata, i on bi usao u kucu
        unoseci upaljenu svijecu, posudu sa zrnjem,plodovima i slamu.S pozdravom:
        "Faljen Isus i Marija" a mi bi odgovorali "Navike, Navijeke budi hvaljen.
        CESTITAM VAM BOZIC..-MIR I BOZJI BLAGOSLOV.. .Zatim bi mi djeca uzeli
        sjemenke iz pripremljene posude, i vikali bi prascica,guscica,purica,pilica,
        zecica,telcica i mnogo djecice..a majka bi "Blagoslivljala sa sv.vodom.."
        Zapocevsi znakom Kriza.. i tako smo prvo zapoceli s molitvom..Usljedila je
        bozicna cestitka. "Faljen Isus i Marija! Na tom mladom ljetu neka sve bude mirno
        i veselo,zdravo i cestito.Neka svega bude obilno.Bila njiva,bio dom , daj nam
        Boze svoj Blagoslov.. U stalama nek se lezu , junci i junice, u svinjcu prasci i
        prasice, a u kuci zdrava djecica. Daj nam Boz mir i blagoslov. Uslijedilo je
        prostiranje blagdanskog stola, stoljnjak od domaceg platna,a ispod njega bi se
        stavio pregrst slame,da nam kruh bude blagoslovljen i godina rodna .. Zapocinje
        molitva uz svijecu TROJSTVO..vostanice...I pozdrav ..CESTITAM VAM BOZIC I
        ISUSOVO POREDJENJE a drugi bi odgovarali.. CESTITA TI VJERA I DUSA BILA.. .
        Cestitali smo jedni drugima SRETAN I BLAGOSLOVLJENI BOZIC..I SVAKO DOBRO
        MIR I BOZIJI BLAGOSLOV. Badnjica, je jos uvijek post, bila je posna,
        posluzivao se, prvo ,POGACA,-SOL,-ORASI-,MED- neki su uzimali , kao simbol
        zdravlja, malo cesnjaka umocenog u med. Kuhana medena rakija ili rakija kuhana..
        Kuhani grah i bob, rezanci na suho,gusto, s kajmakom,sirom ..peceni krompir u
        rernu..bez masti..kuhane sljive, jabuke i kruske. Za vrijeme vecere gorjele su
        svijece,to je bio "TROJSTVO" ,tri svijece od voska zapaljene s blagoslovom za
        ,zdravlje,dobru godinu i blagoslov ..One bi se stavile u posudu sa
        sjemenkama.zitarice.,a prije nego su do kraja izgorjele..odvojile bi se ,i
        stavile jednim pritiskom na ulazna vrata . To je bio symbol ,kao neke zastite. Da
        sve sto ne valja ,ne ulazi kroz vrata..Tada smo dobili,pokloncice u dekagramima
        kupljeni bomboni, i narandze..O tome smo mogli samo prije sanjati . Valjali bi se
        po slami na podu ..jer kuca i slama je simbol "stalice" RODJENJE ISUSOVO
        Vrijeme do odlaska na ponocku ,vec se pocelo organizirati , islo se sa
        "fenjerima" (lampion), koje je nosio jedan mladic...a ostale nosili su djed,ili
        otac ili brat, a uz bozicne pjesme u svecanim nosnjama u povorkama pratili su ga
        ostali mjestani. Pred crkvom su fenjeri gorjeli idalje .Kada bi zavrsila
        polnocke ljudi su se uz pjesmu vracali svojim kucama,a usput bi pozvali
        prijatelje na pecenku i kuhanu sarmu gdje ih je docekalo pravo bozicno slavlje.
        Neki od mladezi poslije polnocke ostali bi do ranih jutarnjih sati pjevali i
        plesali "kolo" to je bilo bez muzike) ili su sviraci dosli pred crkvu i tako
        slavili dalje..Neki mladici donijeli bi jabuke, " izabranoj djevojci" onoj koja
        mu se svidja.. . Na ponocku nisu isli svi ukucani .Netko je pazio kucu u
        kojoj je ostala da gori petrolej lampa cijelu noc.,a domacica bi pazila na vatru
        kako bi u kuci bilo toplo ,i ujedno s djecom ostala na slami da se igra, a neki
        su znali i zaspati na slami. Sretan Bozic. Orila je pjesma svuda..!
        Ujutro na Bozic.. na stolu je bilo svega i svatko je mogao uzeti koliko i
        sto je htio , a najradje pecenke,kekse .Obavezno se u skupinama odlazilo na
        svetu misu u crkvu, gdje se cijeli puk zajedno sa svecenicima radovao Rodjenju
        Isusa. Nakon mise pred crkvom zapjevalo i zaigralo ,te okupljala rodbina koja se
        rjedje vidjala, bila je to prilika za razgovor i dogovor oko posjeta koji ce
        uslijediti vec narednih dana.Na prvi dan Bozica ,samo su ukucani slavili ,jedino
        oni koji su imali djecu,njihova djeca uvecer bi dosli u cestitanje. Sutra
        dan na Sv.Stjepana , bi se islo u cestitanje.Sa pozdravom CESTITAM VAM BOZIC I
        SVETOG STJEPANA a drugi odgovaraju..CESTITA TI VJERA I DUSA BILA.
        Sv. Stjepan, odlazilo se u susjedstvo i posjet rodbini. Sv. Stjepan je zastitnik
        konja na taj dan konji su se morali blagosloviti i projahati. Na okicenim
        konjima jahalo se selom i svracalo u kuce gdje su Stjepani slavili
        imendan. Obicno praceni "svircima". Treci dan ponovno CESTITAM BAM BOZIC
        I SVETO IVANA..a drugi odgovaraju : CESTITA TI VJERA I DUSA BILA..
        Cetvrti dan MLADENCI to su bili " sibari".netko bi sa sibama otisao gdje ima djece, i
        mladezi da ih malo "isibali pomladi"..Taj dan se nosila slama iz sobe van i prvi
        puta od Badnjice pocelo se mesti i cistiti i spremati..
        Danas vise nije sve tako...ali je dosta toga zadrzano,kao obicaj i kao tradicija....
        Covjece, stvoren si na sliku Boga koji je ljubav.
        S dlanovima da dajes, sa srcem da ljubis i s dvjema rukama - upravo toliko
        duge da zagrle drugoga.
        ..........................................................................................................................................................

        ___________________________________________________________________
        "Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

        broj ispravljanja poruke: 4, zadnji put od strane Ricina dana 12-21-2010 u 23:06.

        12-21-2010 23:03 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        eh ja .... nekad .... neka opet ce nas poceti depra pucati ... 07.gif

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        12-12-2011 23:54 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        Viribus Viribus is a Male
        moforaja


        Poruka: 5295

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        tko je bio i ostao raja i danas se isto slavi, svak u svakoga.
        sad jeli iz kurtoazije ili je iz prijateljstva je veæ za neku drugu temu,
        slavim i jedno i drugu u svojoj kuæi pa mi se ništa nije bitno promijenilo, osim što punica malo ostarila pa joj baklava i kadaif nisu više isti kao nekad. 21.gif 13.gif 13.gif

        12-13-2011 00:13 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
        Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com