Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Tito » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mikani moje veliko postovanje tvojoj ljudskosti i tvom saburu 10.gif 33.gif

10-07-2013 20:47 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mikani, poštovanje za ovih nekoliko zadnjih postova.



------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

10-07-2013 20:59 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od mikani:

    I Pasha nisam misli reæi ni ja da je Tito bio lopov nego da je mogao biti a nije jer vidiš bogatstvo nije sabirao, niko od njega ništa ne naslijedi.
    A da je ostavi sebi samo poklone koje je dobijao od drugih državnika familija bi mu bila obezbijeðena sljedeæih pet generacija. Uostalom ovi naši "dobri pošteni Bošnjaci" iz današnje vlasti ( a i drugi "pravi" vjernici današnje vlasti) su to obezbijedili veæ par godina iza rata.
    A ovo što Semir kaže da je ono bio totalitarni režim a ovo da je sloboda - to je takva karikatura da o tome je besmisleno i prièati. Ili se ne sjeæa tih vremena ili je danas u strukturama vlasti.
    "Jer osamdesete su bile godine..."
    Pozdrav svim ljudima dobre volje i namjera... 10.gif


Sumnjam da je on osjetio ljepotu zivljanja u slobodi kakva je bila tada. I on a i ja zivimo u skoro pa preslikanom sistemu danas i jedino sto mogu garantovati je da je za Titova vremena bilo vise slobode i demokratije nego danas ovjde, garantujem!

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

10-07-2013 22:26 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jedan narodnooslobodilaèki vic:
Komesar: "Druže Tito, ostala nam je samo jedna vreæa kukuruznog brašna..."
Tito: "To odmah podijelite ranjenicima, a mi æemo kod Gojka na janjetinu, èim preðemo Neretvu."

19.gif

___________________________________________________________________

    10-07-2013 22:36 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od mikani:

      Ako æemo veæ argumentima:
      -
        "ja se uopste ne slazem sa cetnicima i ustasama iz cistog razloga sto se moja familija borila protiv istih "
      - i Karadžiæeva familija se borila protiv istih ali to nije smetalo Karadžiæu da bude èetnika a istina je da se ti slažeš sa èetnicima i ustašama po pitanju Tita.
      - "
        Koja bolest . Narod koje je pobrisao 1945 a koji je najvise nastradao u WW2 ga i dalje voli .
      Dakle nije nas pobriso jer smo još uvijek tu. U filozofiji bi rekli " da li je bitniji bitak ili oblik. Da li je bitnije kako se zovemo ili kako živimo. Danas se "brišemo" svaki dan jer mladi ne smiju da se žene a kamoli da imaju djecu pošto ne znaju kako da ih prehrane. Šta je to ako ne brisanje naroda i put u nestanak. Ja sam u onoj Jugoslaviji redovan u džamiji bio i uživao sva vjerska prava. Niko mi nije branio èak ni krivo pogledao zbog toga. Ali nije bilo direktno isplativo pa su u džamijama bili pravi vjernici. Danas se tu svašta može naæi pa je na džumama gužva od dokazanih lopova. Pravih je sve manje jer to jednostavno nije društvo za njih.
      -"
        Nije li cudno sto i dalje gladuju , sto nema posla i sto ima vise kladionica nego prodavnica . Ko sta zasluzi to i dobije . Pa uzivajte"

      Pa i volimo ga zato što sve ovo zlo što si pobrojao nije iz njegova vakta nego iz vakta "demokratije i slobode" koju ti preferiraš. Sam si nabrojao najbolje argumente protiv ovog a ne onog vremena.
      A Tito nam je dao besplatno školstvo ( ali stvarno besplatno, ne kao ovo danas), besplatno zdravstvo (danas crkni ako nemaš para- ja èak radim ali mi ova "narodna" vlast ne plaæa i opet ne mogu u doktora), nikad nisam vidio da ljudi prebiru kontejnere što danas vidim svaki da itd. itd.
      Što sam stariji sve ga više cijenim.
      Rahmet ti duši veliki, moj druže Stari.
    Jao koja patetika puna lazi . Skolstvobilo besplatno . Ko ti je to slagao 13.gif besplatno zdravstvo 13.gif 13.gif e ovome sam se grohotom nasmijao gdje je onaj veliki smajlic blunt.gif smiley24.gif ubij_se.gif Znaci po tebi nije bilo siromasnih u bivsoj srboslaviji 19.gif Svi imali kuce i mogli ici vani kad su htjeli 21.gif . Pa sto napusti tu divnu drzavu jedan i pol miliona ljudi pa odose hrndati po trulom Zapadu 13.gif i zaradjivati na hiljade maraka dok je moja plata bila 700 maraka u jednom periodu a sa njima nisam mogao ni do Gradca otic 19.gif Kockarnice su bile puno prije rata zaboravko a kontejnere je vec ranih osamdesetih posjecivalo mnogo ljudi . Znam familije gdje je po troj cetvero djece zivjelo sa roditeljima u garsonjerama i jednosobim stanovima dok se komunisticka burzoazija sepurila jedno dijete jos jedan stan , dvoje djece dva stana i vikendica ( citaj vila ) na moru doduse vracali su satore 13.gif Ja ne kazem da je sad bolje ali u drzavi u kojoj i dalje vladaju komunisti se tesko moze naprijed . kao sto sam prije rekao Covic , Dodik , Fahro i Tihic su stara komunisticka garda dok za Rahm Aliju to ne mogu reci jer su ga jednoumnici iz komunisticke strahovlade sikanirali i zatvarali za nista 13.gif
    I tebi nikakve veze nema sto nas je bravar ponistio i prekrizio na kraju rata a molio je i kumio da predjemo u partizane u kojima su od polovice 1943 najvise bili bivsi cetnici 19.gif mada je dogovoreno u jajcu da i muslimani Bosnjaci budu uvrsteni u grb i drzavu . Mogli smo se pisati samo kao Srbi ili Hrvati . zamisli da je Sda na celu sa Alijom Rahm naredila da se Hrvati i Srbi pobrisu i da se mogu samo izjasniti kao bosanski katolici ili pravoslavci ko sto su se izjasnjavali prije sto godina . Svi vi sto volite bravara bi Aliju proglasili fasistom 19.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    10-07-2013 22:52 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jesi nasho logu za ovaj vic
    Sema che te pohvalit

    10-07-2013 22:53 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pasha:

          citat od mikani:

        I Pasha nisam misli reæi ni ja da je Tito bio lopov nego da je mogao biti a nije jer vidiš bogatstvo nije sabirao, niko od njega ništa ne naslijedi.
        A da je ostavi sebi samo poklone koje je dobijao od drugih državnika familija bi mu bila obezbijeðena sljedeæih pet generacija. Uostalom ovi naši "dobri pošteni Bošnjaci" iz današnje vlasti ( a i drugi "pravi" vjernici današnje vlasti) su to obezbijedili veæ par godina iza rata.
        A ovo što Semir kaže da je ono bio totalitarni režim a ovo da je sloboda - to je takva karikatura da o tome je besmisleno i prièati. Ili se ne sjeæa tih vremena ili je danas u strukturama vlasti.
        "Jer osamdesete su bile godine..."
        Pozdrav svim ljudima dobre volje i namjera... 10.gif


      Sumnjam da je on osjetio ljepotu zivljanja u slobodi kakva je bila tada. I on a i ja zivimo u skoro pa preslikanom sistemu danas i jedino sto mogu garantovati je da je za Titova vremena bilo vise slobode i demokratije nego danas ovjde, garantujem!
    bilo vise slobode i demokratije zijeva.gif Pa sto ne ode u jednu takvu slicnu drzavu kao sto je npr Sjeverna Koreja a ne u truhlu Norvesku 19.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    10-07-2013 22:56 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

          citat od pasha:

            citat od mikani:

          I Pasha nisam misli reæi ni ja da je Tito bio lopov nego da je mogao biti a nije jer vidiš bogatstvo nije sabirao, niko od njega ništa ne naslijedi.
          A da je ostavi sebi samo poklone koje je dobijao od drugih državnika familija bi mu bila obezbijeðena sljedeæih pet generacija. Uostalom ovi naši "dobri pošteni Bošnjaci" iz današnje vlasti ( a i drugi "pravi" vjernici današnje vlasti) su to obezbijedili veæ par godina iza rata.
          A ovo što Semir kaže da je ono bio totalitarni režim a ovo da je sloboda - to je takva karikatura da o tome je besmisleno i prièati. Ili se ne sjeæa tih vremena ili je danas u strukturama vlasti.
          "Jer osamdesete su bile godine..."
          Pozdrav svim ljudima dobre volje i namjera... 10.gif


        Sumnjam da je on osjetio ljepotu zivljanja u slobodi kakva je bila tada. I on a i ja zivimo u skoro pa preslikanom sistemu danas i jedino sto mogu garantovati je da je za Titova vremena bilo vise slobode i demokratije nego danas ovjde, garantujem!
      bilo vise slobode i demokratije zijeva.gif Pa sto ne ode u jednu takvu slicnu drzavu kao sto je npr Sjeverna Koreja a ne u truhlu Norvesku 19.gif 13.gif


    vidi se da pojma nemas dok poredis jugoslaviju i sjevernu koreju...
    hajde reci ti svom shefu da nije u pravu pa da vidimo koliko ces biti demokratski saslusan 23.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    10-07-2013 23:44 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

          citat od mikani:

        Ako æemo veæ argumentima:
        -
          "ja se uopste ne slazem sa cetnicima i ustasama iz cistog razloga sto se moja familija borila protiv istih "
        - i Karadžiæeva familija se borila protiv istih ali to nije smetalo Karadžiæu da bude èetnika a istina je da se ti slažeš sa èetnicima i ustašama po pitanju Tita.
        - "
          Koja bolest . Narod koje je pobrisao 1945 a koji je najvise nastradao u WW2 ga i dalje voli .
        Dakle nije nas pobriso jer smo još uvijek tu. U filozofiji bi rekli " da li je bitniji bitak ili oblik. Da li je bitnije kako se zovemo ili kako živimo. Danas se "brišemo" svaki dan jer mladi ne smiju da se žene a kamoli da imaju djecu pošto ne znaju kako da ih prehrane. Šta je to ako ne brisanje naroda i put u nestanak. Ja sam u onoj Jugoslaviji redovan u džamiji bio i uživao sva vjerska prava. Niko mi nije branio èak ni krivo pogledao zbog toga. Ali nije bilo direktno isplativo pa su u džamijama bili pravi vjernici. Danas se tu svašta može naæi pa je na džumama gužva od dokazanih lopova. Pravih je sve manje jer to jednostavno nije društvo za njih.
        -"
          Nije li cudno sto i dalje gladuju , sto nema posla i sto ima vise kladionica nego prodavnica . Ko sta zasluzi to i dobije . Pa uzivajte"

        Pa i volimo ga zato što sve ovo zlo što si pobrojao nije iz njegova vakta nego iz vakta "demokratije i slobode" koju ti preferiraš. Sam si nabrojao najbolje argumente protiv ovog a ne onog vremena.
        A Tito nam je dao besplatno školstvo ( ali stvarno besplatno, ne kao ovo danas), besplatno zdravstvo (danas crkni ako nemaš para- ja èak radim ali mi ova "narodna" vlast ne plaæa i opet ne mogu u doktora), nikad nisam vidio da ljudi prebiru kontejnere što danas vidim svaki da itd. itd.
        Što sam stariji sve ga više cijenim.
        Rahmet ti duši veliki, moj druže Stari.
      Jao koja patetika puna lazi . Skolstvobilo besplatno . Ko ti je to slagao 13.gif besplatno zdravstvo 13.gif 13.gif e ovome sam se grohotom nasmijao gdje je onaj veliki smajlic blunt.gif smiley24.gif ubij_se.gif Znaci po tebi nije bilo siromasnih u bivsoj srboslaviji 19.gif Svi imali kuce i mogli ici vani kad su htjeli 21.gif . Pa sto napusti tu divnu drzavu jedan i pol miliona ljudi pa odose hrndati po trulom Zapadu 13.gif i zaradjivati na hiljade maraka dok je moja plata bila 700 maraka u jednom periodu a sa njima nisam mogao ni do Gradca otic 19.gif Kockarnice su bile puno prije rata zaboravko a kontejnere je vec ranih osamdesetih posjecivalo mnogo ljudi . Znam familije gdje je po troj cetvero djece zivjelo sa roditeljima u garsonjerama i jednosobim stanovima dok se komunisticka burzoazija sepurila jedno dijete jos jedan stan , dvoje djece dva stana i vikendica ( citaj vila ) na moru doduse vracali su satore 13.gif Ja ne kazem da je sad bolje ali u drzavi u kojoj i dalje vladaju komunisti se tesko moze naprijed . kao sto sam prije rekao Covic , Dodik , Fahro i Tihic su stara komunisticka garda dok za Rahm Aliju to ne mogu reci jer su ga jednoumnici iz komunisticke strahovlade sikanirali i zatvarali za nista 13.gif
      I tebi nikakve veze nema sto nas je bravar ponistio i prekrizio na kraju rata a molio je i kumio da predjemo u partizane u kojima su od polovice 1943 najvise bili bivsi cetnici 19.gif mada je dogovoreno u jajcu da i muslimani Bosnjaci budu uvrsteni u grb i drzavu . Mogli smo se pisati samo kao Srbi ili Hrvati . zamisli da je Sda na celu sa Alijom Rahm naredila da se Hrvati i Srbi pobrisu i da se mogu samo izjasniti kao bosanski katolici ili pravoslavci ko sto su se izjasnjavali prije sto godina . Svi vi sto volite bravara bi Aliju proglasili fasistom 19.gif
    13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif Kralj.

    10-08-2013 04:00 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Chuj da I musimani Bshnjaci budu uvrshteni u grb . 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

    10-08-2013 04:11 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Opet ti se pobrkalo u glavi dragi Semire. Nisam ja nigdje otišao nego ostao ovdje cijelo vrijeme sa puškom i branio se od fašizma kao i dedo mi èeteres i neke.
    Dobro se sjeæam mada ne vjeruješ da sam išao na fakultet bez dinara plaæanja. Trebalo je samo uèiti.
    Dobro se sjeæam da su se pojavile i kockarnice ali raritetno i ni u kom sluèaju da puste dijete unutra. danas su kladionice druga kuæa našoj omladini (i djeci bogami).
    Dobro se sjeæam da je bilo siromašnih ali nikako ovako siromašnih i gladnih. Da je socijala puuuno bolje funkcionisala.
    Dobro se sjeæam da je kako kažeš bilo porodica koje su živjele u garsonjerama i jednosobnim stanovima, ali i da su to dobili bez naknade od države. Danas bi mogli crknuti na ulici - država ne bi ni znala da postoje.
    Moja plata je i sad oko sedamsto ali nemoj mi reæi da je i za to kriv Tito. Ne idem do Gradca, nemam ni želje. Nauživao sam se mora i svih "morskih draži" u onom crnom vremenu. Danas pošaljem ponekad ženu i malog. Za to se skupi nekako.
    Alija jest prekrižio bosanske Hrvate i Srbe uzimajuæi ime Bošnjak kao ekskluzivno ime za muslimane što je po meni najveæa izdaja Bosne i Hercegovine. Pa se èak ispoèetka govorilo "Bošnjaci muslimani" kao jedinstven pojam. Ali to je veæ druga tema.

    10-08-2013 07:16 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A to da je Alija bio šikaniran u onom sistemu. Bio je suðen i presuðen to ne negiram. Da li pošteno, ne znam ali ono što je propagirao je bilo sjeme neèega što je (pored ostalih sjemena zla) donijelo zlo ovome narodu.
    A kako je šikaniran pokazuje jedna èinjenica. Nakon zatvora dobija državnu službu. Pa o tome ja i danas kao Bošnjak fakultetski obrazovan, koji je proveo èetiri godine u rovu mogu samo sanjati. Ako nemam dobru vezu ili stranku iza sebe. Samo sanjati.
    A Alija iz zatvora pa u kancelariju. Ako je to šikaniranje, zamolio bih i ovu državu da me šikanira.
    Pozdrav svim razboritim i dobronamjernim ljudima! 25.gif

    10-08-2013 07:21 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A reæi da je Jugoslavija lièila na Sjevernu Koreju zato što su obje "komunistièke" je isto kao da kažeš da BiH i Švicarska lièe jer su obje "kapitalistièke". Ne lièe brate vjeruj mi ni u jednom sluèaju. Oba poreðenja su glupa i neosnovana. Daj malo argumenata , kako si i sam tražio, a ne samo parola i floskula.

    10-08-2013 07:26 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mikani ponovo jedna fina argumentirana ljudska besjeda
    Mislim da malo grijeshish sa tezom da je Izetbegovic preimenovao bosanske Muslimane u Boshnjake
    Po meni je to bila jedna neminovnost,posto se vec velika vecina bosanskih katolika izjasnila kao Hrvati,odnosno
    vecina bosanskih pravoslavaca kao Srbi
    Tesko je pojasniti zasto se proces formiranja bosanskohercegovacke nacije nije odvijao kao recimo proces stvaranja
    shvicarske nacije
    Dali je bio presudan negativan uticaj susjednih drzava ili domacih vjerskih institucija?
    Po meni obadvoje

    10-08-2013 07:59 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    luka ters
    SexNepoznat



    Poruka: 5212
    Location: on the face of the place

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    @Mikani 10.gif
    a @Sema.... halali, ali bilo bi lijepo kad bi i argumentovano pisao, a ne samo u stilu: joj, puknut æu od smijeha

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    10-08-2013 08:55 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..sema je nenadjebiv 13.gif 13.gif

    ..nemoze sa njim niko 02.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-08-2013 09:04 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    STECAK STECAK is a Male
    moforaja


    Poruka: 3604
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Boza:

      Mikani ponovo jedna fina argumentirana ljudska besjeda
      Mislim da malo grijeshish sa tezom da je Izetbegovic preimenovao bosanske Muslimane u Boshnjake
      Po meni je to bila jedna neminovnost,posto se vec velika vecina bosanskih katolika izjasnila kao Hrvati,odnosno
      vecina bosanskih pravoslavaca kao Srbi
      Tesko je pojasniti zasto se proces formiranja bosanskohercegovacke nacije nije odvijao kao recimo proces stvaranja
      shvicarske nacije
      Dali je bio presudan negativan uticaj susjednih drzava ili domacih vjerskih institucija?
      Po meni obadvoje





    U Bosni i Hercegovini zive Bosnjaci i oni koji se osjecaju Hrvatima ili Srbima a bogami i oni koji se osjecaju ostalima 07.gif 07.gif 07.gif 07.gif 07.gif

    10-08-2013 12:44 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Teza da je bila neminovnost, i hitnost što previðaš, da se '93 Muslimani preimenuju u Bošnjake jer su se Srbi i Hrvati veæ izjasnili ne drži vodu a reæi æu i zašto.
    - Nikakvu suštinsku promjenu za Muslimane nisu napravili jer su i postojali i djelovali veæ kao narod, tako da samom promjenom imena nisu ništa novo dobili. Izbjegnuta je ta mala zavrzlama što su kao narod nosili ime kao pripadnici islamske religije i ništa više.
    - Drugo , to je uradila skupina ljudi koji nisu imali nikakav legimtimitet jer je samo tijelo bilo neformalno. Nikad Muslimani nisu imali priliku da izaberu svoje predstavnike za taj skup pa onda logièno ti ljudi i i nisu mogli "predstavljati" narod i odluèivati za narod. Za Mostar znam da je otišla šarena skupina ljudi po pozivu koji je napravio neko u Sarajevu što nije baš najbolji naèin.
    - Treæe , potom ta "neformalna" skupina odluèi da preimenuje èitav jedan narod a da ga i ne pita za to. Moram priznati da me je to frustriralo da neko odluèuje ko sam ja a da i ne želi èuti moje mišljenje. Bio je rat i ne vidim razloga da se to radi tako nabrzinu, da se tako velike odluke donose. Ono što je bitno reæi a što je ono što me najviše boli da je tada pod krinkom dobrih namjera uništen izvorni pojam Bošnjaka kao stanovnika i naroda Bosne. Bošnjak nije ništa drugo nego tursko ime za stanovnika Bosne, ono što su Austrijanci kasnije zvali Bosniak. Ali sve stanovnike Bosne a ne samo neke. Na tom nesretnom saboru se taj pojam , koji je bio vezivno tkivo Bosne, osakatio svodeæi ga na stanovnike jedne vjeroispovjesti. Što vrijeme više prolazi , sigurniji sam da to i jest bila osnovna namjera i da je taj sabor bio pucanj u potiljak bosanskohercegovaèkog biæa. Izgovor da su se Srbi i Hrvati veæ izjasnili nije dobar jer ako neko želi da uništi ovu zemlju, moramo li mu mi pomoæi u tome, a pomogli smo. Nije dobar jer je postojala i skupina (ma da je i jedan) èasnih pravoslavaca i katolika koji su se osjeæali i smatrali Bošnjacima a mi smo im ovim uzeli i moguænost da to budu. A to je bilo tako važno.
    - I zadnje, to je bio protivustavan èin, jer su u važeæem Ustavu BiH navedeni Muslimani kao narod, ali se pokazalo da se Ustav može mijenjati na naèin da je dovoljno da se nekome nešto ne sviða , da sakupi neformalnu skupinu ljudi i odluèe da nije više tako nego kako oni kažu.
    Vjerujem da ovdje ima i pravnika, ali i laièki mogu zakljuèiti da ako ljudi ne èuvaju Ustav svoje države, da nisam siguran u dobre namjere tih ljudi. O zakonitosti neæu ni govoriti.
    Na kraju se izvinjavam jer je ovo van teme ali sam replicirao na prethodni post.
    I pozdrav svima!

    10-08-2013 13:33 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U cemu je problem ako se dio stanovnika BH nazvao Boshnjacima po zemlji u kojoj zivi vjekovima
    Vecina naroda sirom dunjaluka to cini i nema u svom nazivu nekakav religiozni predznak
    Mozda aludirash na naziv Bosanci i Hercegovci
    Da se ishlo u tom smjeru,opet bi sve isto ispalo i sljedile optuzbe da vecinski narod svojata BH

    10-08-2013 14:03 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    mikani mikani is a Male
    trudim se


    Poruka: 171

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa problem je baš u tome da se "dio stanovnika BH nazvao Boshnjacima ", jer je to u originalu naziv za sve stanovnike BiH. Ne "aludiram" na naziv Bosanci i Hercegovci nego je to stvarni smisao pojma Bošnjak (izvorno tumaèenje).
    Pravi problem je što se tim èinom , vezivanjem tog pojma za religiju, direktno onemoguæilo

      za sva vremena
    da se i ostali stanovnici izjasne kao Bošnjaci. Možda æeš reæi da oni ne žele ali se to ne može tako generalizirati jer ja znam za nekoliko primjera kada su se i ljudi drugih konfesija osjeæali kao Bošnjaci u izvornom tumaèenju tog pojma, ali sada više to ne mogu biti jer su Bošnjaci = muslimani. Zar tako nije reèeno , naziv Musliman mijenja se starim nazivom Bošnjak.
    Uostalom sprijeèena i je moguænost ujedinjenja svih rodoljuba BiH pod tim imenom
      ( a to je prava šteta
    ) i zato im je i ostala ova moguænost Bosanac i Hercegovac, koja opet nije dobro riješenje jer je Ustav ne prepoznaje i svrstaje ih u Ostale odnosno u manjinu. Ljudi žele biti nešto Što je srž ove zemlje a da se ne vežu za vjeru, a "sužavanjem" pojma Bošnjak ta im je moguænost ukradena i zato kao posljedica sve ove zabune i pitanja "ko sam" i "šta sam".

    10-08-2013 14:32 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
    Stranica (11): « prva ... « prethodna 2 3 4 [5] 6 7 8 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com