Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Dim Chay » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Dim Chay Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dugo godina se promecem raznim rijekama, sakupljam o njima informacije, citam razne literature o rijekama, kako iz knjiga tako i preko interneta, sakupljam kojekakve informacije i slike o njima, citam putopise ljudi koji opisuju svoja putovanja rijekama . . .

Do nedavno sam mislio da me ništa drasticno ne može iznenaditi što bi bilo vezano za rijeku, a da ja o tome nisam imao informaciju. Rekoh donedavno jer me ovoga ljeta docekalo veliko iznenadenje na jednoj rijeci u zapadnom djelu Turske, nedaleko grada Alanya.

Rijeka se zove Dim Chay ( Dim Caj se izgovara). Izvire u brdima planinskog sustava Taurus, probija se kroz klance i utjece u Sredozemno more kod grada Alanya.





Rijeka je bogata vodom tako da njen tok pregradiše branom i napraviše veliko akumulaciono jezero (koje nisam vidio) iz kojega vodu iskoristiše za proizvodnju el. energije, tako potrebne u ovome turisticki poznatom dijelu Turske-





Nizvodno na rijeci iza te brane vidjeh nešta što me iznenadilo. Ali podimo redom.

U ovom dijelu Turske vladaju velike vrucine u proljetno-ljetno-jesenjem periodu od 6 - 7 mjeseci. Temperatura nerijetko prelazi 40 stupnjeva Celzijusa u hladu. Tako velike temperature zahtjevaju klimatizirane prostore kako bi se u njima ljudi osjecali ugodno. Medutim klimatizirani prostori su i nezdravi, a pored toga umjetna i prirodna klima su dva razlicita pojma.

Kako u takvim uvjetima stvoriti prirodnu klimu u kojoj bi se osjecali udobno i prirodno rashladeni?

I tu krece moja pricica.





Ukrocena planinska rijecica Dim Chay ima temperaturu vode oko 16 - 18 stupnjeva Celzijusovih. Od brane hidrocentrale pa prema ušcu probija se kroz uske kanjone visokih litica tvoreci u tim kanjonima ugodnu prohladnu klimu temperature oko 22 - 24 stupnja Celzijusa. Na vanjskim prostorima gdje vlada temperatura od 40 stupnjeva Celzijusa pravo je osvježenje.






Dalje je sve bilo samo prakticno iskorištavanje postojecih klimatskih uslova. U kanjonu niknuše ugostiteljski objekti. U plitkoj vodi rjecice sagradiše se separei ispod kojih neometano tece rijecica, skakaonice za kupace i plaže gdje se mogu kupaci i suncati.








___________________________________________________________________

    09-09-2011 20:33 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Na kamenim stjenama kanjona sagradiše se na drvenim konstrukcijama u više etaža separei za rucavanje . . .












    U separeima se postaviše mali stolovi sa prostirkama za sjedenje . . .






    . . . gdje se mogu provesti ugodni zajednicki trenuci mladih . . .





    . . . ali i citavih porodica. Tu se održavaju razne privatne proslave, ali i poslovna druženja.





    Sve to prati spektar raznih kulinarskih dostignuca. Treba napomenuti da je turska kuhinja bazirana više na povrce nego li meso.













    . . . mada se ne može reci i da mesa nema. Ima ga i te koliko i pripravlja se na njihov domaci nacin.








    U tako prirodnom ambijentu sa prirodnom klimom ugodno je zasjesti, nešto prezalogajiti, opušteno popricati, oci odmoriti na predivnim prizorima.








    Turci koji su pretežno muslimanske vjere rijetko se kupaju u moru ili jezeru. Prema vjerovanju kupanje je preporuceno u vodama koje su tekuce jer simboliziraju život, protocnost života. Zato ih se može puno vidjeti kako se kupaju u rijekama. Planinske rijeke su hladne ali i osvježavajuce za kupanje. Treba napomenuti da su vrlo ciste.









    Nisam se kupao u njoj vec sam malo prošetao po plicaku. Voda je za mene bila i više nego li hladna. Taman za pivce ohladiti na korisnu i upotrebljivu temperatutu.








    Zadivljujuce je kako se sve uklopilo u okolinu. Unatoc velikoj frekvenciji ljudi rijeka je cista i bistra. U nju se ne odbacuju otpatci, ne baca se smece. Jednostavno je cuvaju za sebe i radi sebe cistom.








    Proveo sam nekoliko sati u ovome okruženju. Bilo je vrlo ugodno i opuštajuce. Ali mi se neizostavno nametne i jedno pitanje. Hocemo li mi na našim terenima doci do pameti i svoje rijeke cuvati ciste za sebe i radi nas samih? Hocemo li ?

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Olimp dana 09-09-2011 u 20:35.

      09-09-2011 20:34 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      curka curka is a Female
      avenija kruzno




      Poruka: 87

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..ovo je mjesto gdje cu nekada sigurno otici!
      ...hvala na prelijepim slikama!

      ___________________________________________________________________
      Neki ljudi ulaze u naše živote, ali brzo i izlaze.
      Neki ostaju neko vrijeme i ostavljaju tragove na našoj duši, nakon èega mi nikad više nismo isti.

      05-03-2012 22:43 curka is offline Pregledaj poruke od curka Dodaj curka u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5295

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Olimp svaka èast na prezentaciji.
      obeèavam da ti se jednog dana javim iz ovih predjela.


      10.gif

      05-03-2012 22:50 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Viribus:

        Olimp svaka èast na prezentaciji.
        obeèavam da ti se jednog dana javim iz ovih predjela.


        10.gif



      Pazi što si obeèao. Svi tu vide tvoje obeæanje 10.gif

      ___________________________________________________________________

        05-03-2012 22:54 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        curka curka is a Female
        avenija kruzno




        Poruka: 87

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Viribus:

          Olimp svaka èast na prezentaciji.
          obeèavam da ti se jednog dana javim iz ovih predjela.


          10.gif

        i tebi se svidjelo?..."kriv" olimp kad pola moforaje onako coporoidno napadne onaj svedski sto... 13.gif



        a inace...meni se urezale ove slike vec prvi put kad sam ih pogledala...nekako me na vijetnam podsjeca...

        ___________________________________________________________________
        Neki ljudi ulaze u naše živote, ali brzo i izlaze.
        Neki ostaju neko vrijeme i ostavljaju tragove na našoj duši, nakon èega mi nikad više nismo isti.

        05-03-2012 22:58 curka is offline Pregledaj poruke od curka Dodaj curka u listu prijatelja
        Viribus Viribus is a Male
        moforaja


        Poruka: 5295

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Olimp:

              citat od Viribus:

            Olimp svaka èast na prezentaciji.
            obeèavam da ti se jednog dana javim iz ovih predjela.


            10.gif



          Pazi što si obeèao. Svi tu vide tvoje obeæanje 10.gif


        obeæao i ispunit æu to obeèanje samo malo zdravlje da se poboljša, ništa drugo nije upitno.

        05-04-2012 00:10 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
        Viribus Viribus is a Male
        moforaja


        Poruka: 5295

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od curka:

              citat od Viribus:

            Olimp svaka èast na prezentaciji.
            obeèavam da ti se jednog dana javim iz ovih predjela.


            10.gif

          i tebi se svidjelo?..."kriv" olimp kad pola moforaje onako coporoidno napadne onaj svedski sto... 13.gif



          a inace...meni se urezale ove slike vec prvi put kad sam ih pogledala...nekako me na vijetnam podsjeca...


        svidjelo na prvi pogled kako kažu. uživam u prirodi kad god mi se ukaže prilika.
        I moram što više vremena da provodim na ovakvim mjestima, kažu.

        13.gif

        05-04-2012 00:13 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com