Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Dolazak BH naroda u Bosnu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Morpheus
tozzinjo



Poruka: 1137

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ama pusti karadzica bola i njegove lude zamisli. de mi nadji citat tog svjetskog istoricara koji argumentovano objasnjava kako su Bogumili slicniji Islamu nego Hriscanstvu???? 14.gif 14.gif

to bi otprilike bilo isot ko kad bih ja rekao da su shiiti blizi hriscanstvu nego islamu..ili kad bih za protestante tvrdio da su slicniji islamu nego katolicima npr

___________________________________________________________________



    ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

      nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

    09-13-2011 13:51 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
    REALISTA REALISTA is a Male
    samo sto nisam


    Poruka: 1375
    Location: Bosna i Hercegovina

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nadji ti MENI nekog svjetskog istoricara koji kaze da su bogumili slicniji katolicima ili pravoslavcima? 14.gif
    Na kraju krajeva svi smo od krvi i mesa, isti jezik, slicna i kultura...naci ces ti slicnosti u svemu kod ljudi na prostoru bivse Jugoslavije. Cinjenica je da je vecina Bogumila presla na Islam...pa sad ko s kim ima slicnosti nije ni bitno...

    09-13-2011 14:14 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija
    pokretac teme Thread Started by makso

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Viribus:

      godine 1524 dolazi do najžešæeg progona katolika u BiH. T e su godine srušeni franjevaèki samostani u Kraljevoj Sutjesci, Visokom, Fojnici, Kreševu, Konjicu i nešto kasnije u Mostaru. Godine 1528 turci su osvojili Jajce i Banja Luku i tako uništili Hrvatsku obrambenu liniju na Vrbasu,. Od 17 stoljeæa turska vlast stagnira i rapidno opada u Napoleonovo vrijeme. 1878 godine Austrougarska stvara uvijete za okupaciju BiH.

      Evo Makso povijest kaže dqa su katolici bili tu prije dolaska Turske i Austrougarske.


    10.gif Dobar, Viribus.
    Slazem se 100% sa tvojim navodima.

    Ja pitao kad su hrvati (i ostali) stigli na BH podrucja.

    Ili to odmah poistovjecujemo srednjevjekovne katolike sa hrvatima.

    Koliko sam ja nacitan, slaveni su naselili Balkan prije primanja religije, a na Balkanu su zivjeli i drugi narodi.

    P.S.
    dosta se danas napisalo, tek mi slijedi citati ostatak teme, pa mi ne zamjeri ako je vec bilo odgovora i ako je ovaj moj odgovor vec obradjen.

    Pozz

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    09-13-2011 14:16 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    Morpheus
    tozzinjo



    Poruka: 1137

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od REALISTA:

      Nadji ti MENI nekog svjetskog istoricara koji kaze da su bogumili slicniji katolicima ili pravoslavcima? 14.gif

    10~ 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif

    de majke ti mojne se prosipati..

      Bogumili (stariji oblik: bogomili) su bili pristalice
        hrišæanskog
      uèenja koje se razvijalo od X do XV veka meðu Slovenima na Balkanu. Pretpostavljeni osnivaè uèenja, pop Bogomil, je propovedao u Makedoniji sredinom 10. veka. Zalagali su se za povratak izvornom hrišæanstvu, odbacujuæi crkvenu hijerarhiju, vlast i nasilje, u ime "evanðeoskog ravenstva".
      Danas oko bogumila postoje mnoge kontroverze – od osporavanja njihovog postojanja, do prisvajanja njihovog nasleða.
        Neki autori bogumilstvo posmatraju kao reformsku struju unutar vizantijskog pravoslavlja, a neki ih smatraju èak i prethodnicom velike reformacije zapadne crkve



    je l ti i dalje nije jasno kako su blizi katolicima i pravoslavcima, tj hriscanima? a de sad nabroj mi makr jednog svjetskog istoricara koji je rekao tu glupost za koju ti tvrdis da je rekao.


        citat od REALISTA:
      Cinjenica je da je vecina Bogumila presla na Islam...pa sad ko s kim ima slicnosti nije ni bitno...


    koja je to cinjenica? isto od nekog svjetskog istoricara?? hajmo dokaze na sunce, izvoli citiraj i navedi.
    a ja cu ti za pocetak navesti ovo:

      Bogumilstvo se iz Makedonije i Bugarske proširilo
        Vizantijskim carstvom, Kijevskom Rusijom, Srbijom, Bosnom, Dalmacijom, Italijom i Francuskom, a u manjoj meri i drugim zemljama zapadne Evrope, stigavši èak do Britanskih ostrva.
      Poèetkom 13. veka, hrišæanske zajednice Evrope, koje su obuhvatale pavliæane i bogumile na istoku i katare na zapadu, bile su povezane u mrežu koja se protezala
        od Crnog mora do Atlantskog okeana
      .


    znaci, svi bogumili presli na islam???

    ukoliko nisu, kako je molim te moguce da unutar Bih vecina bogumila predje na islam a npr u makedoniji i bugarskoj-ne. u rusiji, srbiji, dalmaciji italiji i francuskoj - takodje je zanemarljiv broj bogumila presao na islam (sto se vidi i po danasnjem sastavu naroda) .

    pa kako su onda SAMO u BiH bogumili listom rpelazili na islam??? jesu li oni znali nesto sto njihova braca od crnog mroa do atlantskog okeana nisu znali? 14.gif 14.gif 14.gif 14.gif

    ___________________________________________________________________



      ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

        nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

      09-13-2011 14:23 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
      makso makso is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 2847
      Location: andaluzija
      pokretac teme Thread Started by makso

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Odlicno 10.gif

      ovo ide.

      Dosli smo do navodnog prelaska bogumila na islam 11.gif .


      To i jeste najvazniji dio istorije Bosne, ali i dio koji je vrlo tesko dokumentirati i dokazati.

      Meni Turci nisu ni najmanje dragi, to je taman predio istorije koji je trajao preko 400 godina.
      Ucinili su dobrih stvari, ali su i unazadili ili bar ucinili da se ne razvija normalno, dio balkana pod njihovom kontrolom.

      Do nihovog dolaska, u Bosni su zivili bosnjani (ili kako god da se nazovu), mjesavina potomaka ilira/itd i slovena, koji su upravo u tim godinama bili i BOGUMILI, i dijelom KATOLICI ( ne znam da li dijelom i pravoslavci)

      Po nekoj logici, ne 100% sigurno, vecina bosnjana katolika se vremenom pohrvatilo, (nesto se mozda posrbilo) a nesto je primilo ISLAM.

      Opet koristeci neku logiku, danasnji BH hrvati, su potomci dijelom starih bosnjana + naseljenici/doseljenici iz Hrvatske tokom turske vladavine + ostaci naseljenih katolika za vrijeme austro-ugarske.
      znaci BiH je njihova domovina, vise hrvatska nego bosnjacka ili mozda fifty-fifti

      01.gif

      ___________________________________________________________________
      prest'o sam 18.gif

      09-13-2011 14:43 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
      makso makso is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 2847
      Location: andaluzija
      pokretac teme Thread Started by makso

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      BOGUMILI nemaju veze sa ISLAMOM.

      U BiH (Bosni) se desilo nesto cudno nakon turskog osvajanja, i izgleda da su mnogu bogumili presli na islam.

      To je nesto sto bi volio da se dokaze historijski, a ne da neki (bosnjaci) uzimaju sve zdravo za gotovo.

      Nikoga ne napadam, pokusavam da budem realan, pa ako se sve dokaze 100% onda nema zime. To bi odgovaralo i bosnjackoj strani

      ___________________________________________________________________
      prest'o sam 18.gif

      09-13-2011 14:47 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
      REALISTA REALISTA is a Male
      samo sto nisam


      Poruka: 1375
      Location: Bosna i Hercegovina

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja ti opet kazem, mojne mi te verzije, nemam sad zivaca traziti koja knjiga. Ja znam da tvoja verzija kaze da sam ja ili srbin ili hrvat...a i Sarajevo je stari srpski grad....a i Mostar je stari hrvatski grad koji lezi na haremima... 28.gif

      09-13-2011 14:58 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
      REALISTA REALISTA is a Male
      samo sto nisam


      Poruka: 1375
      Location: Bosna i Hercegovina

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Samo za tebe morph da sad ne duljim:

      The Bogomils were dualists in that they believed the world was created not by the Abrahamic God, but by an evil demiurge — the Devil. They did not use the cross nor build churches, preferring to perform rituals outdoors.

      09-13-2011 15:00 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
      Morpheus
      tozzinjo



      Poruka: 1137

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja cak ne vidim nista cime su turci unazadili balkan. donijeli su napredniju kulture od one koja je tada bila dominantna (hriscanska)...jedino sto su lose uradili, bili su janjicari, nazalost to je ta praksa. inace, ako je postojao, da ga nazovemo - mirniji okupator, ja vala ne znam.

      bosnjana ima sa sve tri strane do islama - i katolika i pravoslavaca i bogumila. to vec ide dalje od religije, treba istraziti dublje odnose bosanskih kraljeva sa srpskim i hrvatskim i zavisno od prilika i situacija u odnosima u kojima su bili, tako se mijenjao stav bosanskog plemstva prema religijama u bosni.

      mene zanima nesto drugo - pod kojim su se okolnostima desila pripajanja hercegovine bosni i jedan naziv za obe regije? sta je dominantno bilo u hercegovini i tzv staroj hercegovini prije ujedinjenja sa bosnom?

      ___________________________________________________________________



        ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

          nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

        09-13-2011 15:04 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
        makso makso is a Male
        Super Moderator




        Poruka: 2847
        Location: andaluzija
        pokretac teme Thread Started by makso

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od REALISTA:

          Ja ti opet kazem, mojne mi te verzije, nemam sad zivaca traziti koja knjiga. Ja znam da tvoja verzija kaze da sam ja ili srbin ili hrvat...a i Sarajevo je stari srpski grad....a i Mostar je stari hrvatski grad koji lezi na haremima... 28.gif


        Apsolutno netacno

        Ili nisi razumio ili nisi procitao da valja.

        Ne znam jesi li ti srbin,hrvat, bosnjak, slovenac ili crnogorac, niti me to interesuje.

        Rekao sam:
            citat od makso:

          Do nihovog dolaska, u Bosni su zivili bosnjani (ili kako god da se nazovu), mjesavina potomaka ilira/itd i slovena, koji su upravo u tim godinama bili i BOGUMILI, i dijelom KATOLICI ( ne znam da li dijelom i pravoslavci)

          Po nekoj logici, ne 100% sigurno, vecina bosnjana katolika se vremenom pohrvatilo, (nesto se mozda posrbilo) a nesto je primilo ISLAM.


        Doci ce na red i DOLAZAK BOSNJAKA MUSLIMANA u Bosnu. Mozes i ti poceti, nema nikakvih problema
        10.gif

        ___________________________________________________________________
        prest'o sam 18.gif

        09-13-2011 15:05 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
        Morpheus
        tozzinjo



        Poruka: 1137

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od REALISTA:

          Ja ti opet kazem, mojne mi te verzije, nemam sad zivaca traziti koja knjiga. Ja znam da tvoja verzija kaze da sam ja ili srbin ili hrvat...a i Sarajevo je stari srpski grad....a i Mostar je stari hrvatski grad koji lezi na haremima... 28.gif


        hahahahahahahhaha 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif e odakle si to zkaljucio de mi reci 04.gif 04.gif 04.gif

        potrazi knjigu slobodno, imam ja strpljenja, sacekacu, nije secer u vodu...

        nego
            citat od REALISTA:

          Samo za tebe morph da sad ne duljim:

          The Bogomils were dualists in that they believed the world was created not by the Abrahamic God, but by an evil demiurge — the Devil. They did not use the cross nor build churches, preferring to perform rituals outdoors.[/quote

          ako te neeeeeeeeeko ikad slucajno upita, ovo sve isto mozes reci i za rastafarijance tj ripadnike etiopske pravoslavne crkve, tj kopte. raspitaj se malo.citaj. uci. nauci.

          i ti mislis, cim nisu podizali krst, odmah nisu hriscani? 01.gif pa covjece, ima hriscanskih ucenja koji ne priznaju krst. da li ti je to ikad palo na pamet??

          evo jedni od najuticajnijih sekti hriscanskih, odmah nakon tri dominantne teze- katolicizma, protestantizma i pravoslavlja

          [quote]Zašto pravi hrišæani ne koriste krst u obožavanju


          POGLAVLJA
          Da li je to Božja namera?
          Šta je istina o Bogu?
          Biblija — knjiga od Boga
          Kakva je Božja namera sa zemljom?
          Ko je Isus Hrist?
          Otkupnina — najvredniji dar od Boga
          Gde se nalaze mrtvi?
          Prava nada za tebi drage osobe koje su umrle
          Šta je Božje Kraljevstvo?
          Da li živimo u „poslednjim danima“?
          Duhovna stvorenja — kako utièu na nas
          Zašto Bog dopušta patnju?
          Živeti na naèin koji se dopada Bogu
          Božje gledište o životu
          Kako možeš imati sreæan porodièni život
          Obožavanje koje Bog odobrava
          Obožavaj Boga na ispravan naèin
          Približi se Bogu u molitvi
          Krštenje i tvoj odnos s Bogom
          Ostani u Božjoj ljubavi
          Dodatak
          Odštampaj ovu stranu
          MILIONI ljudi obožavaju i poštuju krst. Jedna enciklopedija kaže da je krst „glavni simbol hrišæanstva“ (The Encyclopædia Britannica). Ipak, pravi hrišæani ne koriste krst u obožavanju. Zašto?

          Jedan važan razlog je taj što Isus Hrist nije umro na krstu. Grèka reè koja se uglavnom prevodi sa „krst“ glasi stauros. Ona u osnovi znaèi „uspravan kolac ili stub“. Zapazi sledeæe: „[Stauros] nikada ne oznaèava dve grede koje su ukrštene pod bilo kojim uglom... Na grèkom jeziku [Novog zaveta] ne postoji ništa što bi èak i ukazivalo na dve grede“ (The Companion Bible).

          Biblijski pisci u nekoliko stihova koriste jednu drugu reè da bi opisali na èemu je Isus ubijen. To je grèka reè ksilon (Dela apostolska 5:30; 10:39; 13:29; Galatima 3:13; 1. Petrova 2:24). Ova reè jednostavno oznaèava „gredu“, to jest „štap, motku ili drvo“.

          Objašnjavajuæi zašto je za pogubljenja èesto korišæen obièan stub, Herman Fulda je napisao: „Na nekim mestima gde su izvršavana javna pogubljenja nije bilo drveæa. Zato bi se u zemlju pobola obièna greda. Na njoj bi osuðenici bili vezani ili prikovani za ruke podignute iznad glave, a èesto i za noge“ (Das Kreuz und die Kreuzigung).

          Meðutim, najuverljiviji dokaz nalazi se u Božjoj Reèi. Apostol Pavle kaže: „Time što nas je kupio, Hrist nas je oslobodio od prokletstva Zakona postavši prokletstvo umesto nas, jer je napisano: ’Proklet da je svako ko je obešen na stub [„koji visi na drvetu“, Danièiæ-Karadžiæ]‘ “ (Galatima 3:13). Ovde Pavle citira Ponovljene zakone 21:22, 23, koji jasno ukazuju na stub, a ne na krst. Pošto je zbog takvog naèina pogubljenja osoba postajala ’prokleta‘, ne bi bilo prikladno da hrišæani ukrašavaju svoj dom prikazima pribijenog Hrista.

          Ne postoji dokaz da su prvih 300 godina posle Hristove smrti oni koji su tvrdili da su hrišæani koristili krst u obožavanju. Meðutim, u èetvrtom veku paganski imperator Konstantin obratio se na otpadnièko hrišæanstvo i poèeo da zagovara ideju o krstu kao simbolu hrišæanstva. Ma kakvi da su mu bili motivi, krst nije imao nikakve veze sa Isusom Hristom. Krst je zapravo paganskog porekla. „Krst se pojavljuje i u prethrišæanskim i u nehrišæanskim kulturama“ (New Catholic Encyclopedia). Razni drugi autoriteti povezuju krst sa obožavanjem prirode i paganskim obredima plodnosti.

          Zašto se onda zagovarala upotreba ovog paganskog simbola? Oèigledno je paganima tako bilo lakše da prihvate „hrišæanstvo“. Meðutim, u Bibliji se jasno osuðuje poštovanje bilo kog paganskog simbola (2. Korinæanima 6:14-18). Pismo zabranjuje i sve oblike idolopoklonstva (Izlazak 20:4, 5; 1. Korinæanima 10:14). Stoga pravi hrišæani s veoma dobrim razlogom ne koriste krst u obožavanju.*


        jesu li i ovo po tebi bogumili? ili mozda muslimani?

        ___________________________________________________________________



          ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

            nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

          09-13-2011 15:11 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
          REALISTA REALISTA is a Male
          samo sto nisam


          Poruka: 1375
          Location: Bosna i Hercegovina

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ah da, zaboravio sam, vise si ti zaboravio nego sto sam ja procitao 13.gif

          09-13-2011 15:23 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
          Morpheus
          tozzinjo



          Poruka: 1137

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          e vala, ako si se ti prepoznao u ovome "mnogi" u mom potpisu, onda je to tvoj problem a ne moj 11.gif

          nego, de mi objasni, evo ti si rekao da su bogumili najslicniji islamu i rekaod a to tvrde neki svjetski istoricari

          ja sam rekao da nisu i argumentovao to.

          posle si ti rekao da oni odbijaju krst kao znak vjere, sto si odmah povezao sa islamom.

          ja sma rekao da to ne mora nista da znaci, da ima i hriscana koji takodje odbijaju krst kao znak vjere i argumentovao i to

          sadje na tebe red. pusti ovaj dio mog potpisa ko je sta preocitao i ko je sta zaboravio. za tebe je sad vaznije da odgovoris argumentom ili ce za tebe da vazi ovaj dio " je l vam to najbolje sto mozete protiv mene" potpisa.

          ___________________________________________________________________



            ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

              nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

            09-13-2011 15:46 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
            REALISTA REALISTA is a Male
            samo sto nisam


            Poruka: 1375
            Location: Bosna i Hercegovina

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ovo ti igras ŠAHA na forumu, i ono kontas kao da mi je sad ŠAH...ali ja jos imam sve figure...ali mi se vala ne igra ŠAHA, bolje vala tavle, nekako vise opustajuce 10.gif

            P.S. Sta bi sa onim Klaudijom ŠAHISTOM, zar si njemu zadao ŠAH-MAT? 07.gif

            09-13-2011 15:52 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
            makso makso is a Male
            Super Moderator




            Poruka: 2847
            Location: andaluzija
            pokretac teme Thread Started by makso

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Morpheus:


              mene zanima nesto drugo - pod kojim su se okolnostima desila pripajanja hercegovine bosni i jedan naziv za obe regije? sta je dominantno bilo u hercegovini i tzv staroj hercegovini prije ujedinjenja sa bosnom?


            Humska zemlja je pripala Bosni za Tvrtka I.
            Moja poznavanja istorije, i pok. Vasko su govorili da je nakon kraja Kotromanica Bosna podijeljena izmedju velikana. Velikan Stjepan Vukcic Kosaca je vladao humskom zemljom i sebi dao titulu -herceg. Odatle i naziv


            Nego smijesno mi, citam srpsku wikipediju, i kazu
            citat:
            Hercegovina kao stara srpska srednjovekovna zemlja bila je mnogo veæa i obuhvatala je delove današnje severozapadne Crne Gore, delove Polimlja i gornjeg Podrinja, kao i Boku Kotorsku. (Stara Hercegovina).
            ....
            Hercegovina je svoje ime dobila po velikom srpskom vojvodi Stefanu Vukèiæu Kosaèi, koji je vladao tim podruèjem sredinom 15. veka
            ....

            Nisam znao da je bio Bisexualac srednjeg vijeka. I hrvat i srbin 13.gif 13.gif 13.gif

            Najgolemije, je kada SVI pocnu, Bosna (Hercegovna) je vjecna sr/hr zemlja. 13.gif
            Pa ne moze to tek tako.

            Srbija nikad u potvrdjenoj istoriji, nije presla Drinu. U najvecoj ekspanziji se protezala do Grcke, mozda cak do Carigrada, ali nikad na zapad, uvijek na istok ili jug.

            Hrvatska nesto slicno. Zabiljezeni su upadi ugarskih jedinica u Bosni, upadi Mlecana, itd... ali ne i vladavina hrvatske (kao sto je to slikovito opisao Tozza prije nekoliko postova)
            Mada logika govori da su Bihacka krajina i dijelovi hercegovine mogli pripadati hrvatskoj u nekim povijesnim trenucima

            A Hercegovina, je imala Imotski do 1715 i staru Hercegovinu (pola crne gore) dok je Tito nije dao crnoj gori 11.gif

            ___________________________________________________________________
            prest'o sam 18.gif

            09-13-2011 16:00 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
            makso makso is a Male
            Super Moderator




            Poruka: 2847
            Location: andaluzija
            pokretac teme Thread Started by makso

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            realista:

            cilj teme je argumentovanje proslosti BiH, na osnovu cinjenica, pisanih i ocuvanih spomenika, predanja, itd....


            da bi se izbjegle recenice tipa 'hercegovina je stara srpska zemlj' koja se moze procitati na Sr: WIKIPEDIJI

            Ja se ne bojim istine, ni cinjenica.
            Bosne je bilo i Bosne ce biti
            Bosnjana je bilo i bosnjana ce biti,
            a dusmani nek crknu, koje god vjere i nacije bili

            lagano, refle 10.gif

            ___________________________________________________________________
            prest'o sam 18.gif

            09-13-2011 16:05 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
            chaba chaba is a Male
            moforaja




            Poruka: 2558
            Location: EU

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Lagano, lagano, fina je tema, da se svašta zanimljivo proèitati.
            Samo smireno 10.gif

            09-13-2011 16:08 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
            Morpheus
            tozzinjo



            Poruka: 1137

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ma dobro, poznavajuci srpske mitove, srbija doseze i do njemacke, do luzickih srba. 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif to ne treba istorija da utvrdjuje , to je posao za pasihijatre da utvrde kolektivnu dijagnozu nacije kroz vijekove....

            ali mene zaima prije zahumlja, prije humske zemlje i kosache, koja su politicka previranja na tlu tada buduce hercegovine, prije nego sto je bila u sastavu bosne?

            stvarno ne znam zato pitam...

            ___________________________________________________________________



              ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

                nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

              09-13-2011 16:13 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
              HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
              Administrator




              Poruka: 6168
              Location: Boston,MA

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              evo vam narode da se ne svadjate:

                http://www.amazon.com/Bosnia-Short-History-Noel-Malcolm/dp/0814755615

              ko zna engleski, a ima i na bosanskom, vidio sam kod onih ulicnih prodavaca.

              ___________________________________________________________________
              zzzzik ~ 모스타

              09-13-2011 16:32 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
              makso makso is a Male
              Super Moderator




              Poruka: 2847
              Location: andaluzija
              pokretac teme Thread Started by makso

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od Morpheus:

                ma dobro, poznavajuci srpske mitove, srbija doseze i do njemacke, do luzickih srba. 13.gif 13.gif 13.gif 13.gif to ne treba istorija da utvrdjuje , to je posao za pasihijatre da utvrde kolektivnu dijagnozu nacije kroz vijekove....

                ali mene zaima prije zahumlja, prije humske zemlje i kosache, koja su politicka previranja na tlu tada buduce hercegovine, prije nego sto je bila u sastavu bosne?

                stvarno ne znam zato pitam...


              Ama ima ljudi (i zena), pa procitaju wikipediju i to odmah uzmu zdravo za gotovo 13.gif


              Hercegovina prije Zahumlja?????

              Ne znam, ovaj dio svijeta je nekako zreo za parapsihologije, vazda je bio tu, a nigdje ga nema 04.gif , kao da je dijelove progutala crna rupa istorije.

              11.gif

              ___________________________________________________________________
              prest'o sam 18.gif

              09-13-2011 16:39 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
              Stranica (11): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com