Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Dolazak BH naroda u Bosnu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija
pokretac teme Thread Started by makso

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Potpisujem svaku rijec koju je rekao Labud 10.gif

Molio bih sve prisutne, da ucestvuju, sa historijskim i dokazanim cinjenicama, da iznesu svoje izvore, i da imamo jednu zdravu raspravu.

Labude 10.gif svaka cast na prevodu francuske knjige prije nastanka prve Jugoslavije, znaci prije srba, hrvata, jugoslovena, bosnjaka.....

Tema jeste dolazak BH naroda u BiH , i molim @semira, ako posjeduje, bilo kakav dokumenat o gotskom porijeklu neka ga slobodno iznese

Isto tako ga molim, da pocinje sa beskonacnim retorikama, imamo tema na raspali, na raspravi, imamo tamo dezurne kriticare i dezurne svadje......

I da odgovorim Semiru, na na njegovu zadnju recenicu, koja ne znam da li je bila pitanje (fali ?)
Ko imalo poznaje historiju/geografiju, zna da je u vrijeme prije Isusa Krista, veliki prostor Balkana bio naseljen Ilirima (uglavnom prostori Bosne i Albanije). Bili su tu Kelti i Tracani (to nam je pok. Vasko lijepo objasnjavao u O.S.), bili su i Rimljani, i Grci, i Makedonci....
Balkanski poluotok je bio prostor na koji su dolazile mase naroda, slaveni, germani, mongoli (turci)... (U ono doba nije trebala viza 11.gif )

Kao i svugdje na svijetu, narodi su se mjesali (ovdje gdje sada zivim, bili su Kelti, Tartesosi, fenicani, Rimljani, goti, vizigoti, berberi, arapi, zhidovi, cigani, latinci, i odnedavno ima i bosanaca)

Makedonci su slaveni, a u stvari su autohton narod.
Ako uzmemo mapu Evroazije svega hiljadu godina prije Krista vidjecemo odakle su pocele migracije.
Jedno pleme gota zalutalo u Bosnu??????? Tko zna
Srbi se poturcili pa se vratili na pravoslavlje???? Uopce necu da raspravljam na tu temu, ne zanima me

Molim jos jednom, povratak na temu, i kanite se retorike

Pozz
10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

04-06-2013 11:28 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Makedonci Slaveni - E da te grci cuju 24.gif

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

04-06-2013 12:04 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija
pokretac teme Thread Started by makso

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jel' nisu?

Grcki govore, zar ne?

P.S.
Jedan moj drugi profesor istorije (Jedan od dva boga, Pendo, drugi bog je Lasic) je govorio
...a makedonci su srbi... 13.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

04-07-2013 00:51 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Jel' nisu?

    Grcki govore, zar ne?

    P.S.
    Jedan moj drugi profesor istorije (Jedan od dva boga, Pendo, drugi bog je Lasic) je govorio
    ...a makedonci su srbi... 13.gif

Daj ne provaljuj se kakve veze kojim jezikom govore . Istorija je veoma opsezna stvar i sto su tvoji nastavnici pricali tako je zato sto im je tako naredjeno . Kao sto rekoh prije , kada se odvoji politika od istorije bit ce nesto a i saznacemo nesto vise i na kraju saznacemo istinu . Kojim jezikom je govorio Aleksandar makedonski ?

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

04-07-2013 12:23 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
bijelilabud bijelilabud is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 293

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

    Jel' nisu?

    Grcki govore, zar ne?

    P.S.
    Jedan moj drugi profesor istorije (Jedan od dva boga, Pendo, drugi bog je Lasic) je govorio
    ...a makedonci su srbi... 13.gif


Makso, kao i ti, sasvim prihvatam nauèno dokazanu èinjenicu o slavenskom poirijeklu Makedonaca na podruèju nekadašnje Socijalistièke Republike Makedonije - danas Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, kako joj je zvanièan naztiv, zbog grèog protivljenja da se zove Republika Makedonija.
Zbog èega se Grci protive tome nazivu?
Zato što se, navodno, plaše makedonskih iredentistièkih pretenzija.
Šta to znaèi ?
Znaèi da se plaše da Makedonci sa prostora bivše Socijalistièke Republike Makedonije (današnje,oficijelno, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije), usvajanjem naziva - Republika Makedonija, revandiciraju, ili potražuju pravo na cjelokupni prostor , ili na dijelove Antièke Makedonije, koji se danas nalazi, veæinski, na prostoru Grèke. Stara (Antièka) Makedonija, koja je bila grèka zemlja, pokrivala je prostor Pirinske Makedonije, Egejske Makedonije, Epirske Makedonije i Vardarske Makedonije.
Makedonci o kojima mi ovdje raspravljamo, jesu, dakle, Makedonci sa podruèja samo jednoga dijela Stare (Antièke) Makedonije, a to je Vardarska Makedonija, koja se podudara sa bivšom SR Makedonijom, odnosno današnjom BJR Makedonijom, sa Skopljem kao glavnim gradom.
E, pa ovi Makedonci su, prema svim historijskim izvorima koji su meni bili dostupni, porijeklom Slaveni. Nisu, ipak, Srbi, iako ih je velikosrpska ideja i politika tretirala kao Srbe i to èini i danas.
Ko želi proèitati i nešto više, korisno je konsultirati i tekst sa Vikipedije - po mome mišljenju,historijski je objektivan i nije u službi bilo èije politike.







    Evo šta o tome kaže i ''Istorija ze I razred srednjih škola'' autora dr Relje Novakoviæa i Jovana Nešiæa - Zavoda za izdavanje udžbenika SR Srbije iz 1960. godine na strani 17.

    ''Makedonski Sloveni (dakle, ipak, Slaveni - opaska Labudova) su zaposeli predele oko Vardara, Strume i Bistrice. Plemena su bila prinuðena da se udružuju, radi zaštite od susedne Vizantije, i da vode sa njom borbu u VII i VIII veku. Makedonski knezovi, i pored toga što su priznali vlast Vizantije izazivali su kod nje nepoverenje. Stoga je ona poèela naseljavati svojim življem neke krajeve Makedonije.
    U IX veku Bugari su postali gospodari makedonskih krajeva, pošto su prethodno potukli slabu Vizantiju. Njihovu vlast narod nije rado primio. Posle smrti Simeuna, 927. godine, bugarska država poèinje da slabi. Ukoliko je ona bivala slabija utoliko su nameti u Makedoniji postajali sve veæi. Oni nisu bili umanjeni ni kada je makedonskim oblastima Vizantija zagospodarila. Zbog toga izbija ustanak Makedonskih Slovena (dakle, ipak, Slovena - op. Labudova), kojim je rukovodio Samuilo, 976. godine. On je potukao Vizantiju i od nje osvojio mnoge oblasti: Albaniju, Tesaliju, Epir, Zetu, srpske oblasti, Severnu Bugarsku, pa èak i Srem, koji je bio pod vlašæu Maðara.

    No, Samuilovim porazom na Belasici, 1014. godine, ubrzo se raspala njegova država, a Vizantija je postala ponovo gospodar Makedonije.

    Kad je srpska država bila u usponu za vlade Nemanjiæa (XIII - XIV vek), Makedonija ulazi u njen sastav* Posle smrti cara Dušana, 1355. god.,feudalci su se toliko osilili da vladaju gotovo samostalno na ovim podruèjem sve do bitke na Marici, 1871. godine. U ovoj bici izgubili su živote despot Uglješa i kralj Vukašin. Tada je oblast Drama pripala Turcima, dok su ostali delovi Makedonije bili u vazalnim odnosima prema njima. Godine 1395., pogibijom Kraljeviæa Marka u bici na Rovinama, Makedonija ulazi u sastav Otomanske Imperije.''


    -----------------------------------------------------------

    *) Evo zbog èega velikosrpski nacionalisti i danas odbijaju priznati Makedoncima posebnu etnièku (nacionalnu) pripadnost i vide ih kao srpski izdanak, jednako kao i Crnogorce i Bošnjake.

    04-07-2013 16:14 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija
    pokretac teme Thread Started by makso

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    10.gif
    Hvala na prilogu, Labude 10.gif

    Tako mi se svidja, kad neko argumentuje stvari, onda mozemo nagadjati da li su izvori u pravu ili ne, ali je stvar argumentovana


    @semire: ne mislim gubiti vrijeme sa tobom, a pogotovu ne mislim da kvarim ovu temu
    glede provale i jezika, to je vrlo jednostavno.
    Sta su karakteristike koje definisu, koje cine jedan narod? Najvaznije cinjenice su jezik, pa vjera (ili ideologija)
    Ti si rekao da su makedonci grci, da nisu slaveni.
    Onda smo mi bosanci (bosnjaci) iliri, nismo ni slaveni, ni turci, ni arapi (ako povucemo istorijsku paralelu i uporedimo nas sa makedoncima)

    Sa druge strane, lijep primjer Makedonije. Jos jedna zemlja, kao BiH, koja je vazda tlacena, koja je vazda trpila, i koja i dan danas nije priznata i nema svoje ja, i koja je nacionalno podijeljena.

    @semire: kako si ti cini mi se, musliman, proguglaj malo o muslimanima sandzaka, crne gore, kosova, juzne srbije i makedonije. Moga bi pronaci puno podataka koje ne poznaju 90% bosnjaka BiH.
    Mogao bi pronaci primjere, kako su poshiptareni muslimani slavenskog jezika sirom predjela koje sam malprije naveo. Imao sam u posjedu stare vojne karte, gdje su prije 100 godina sela nazivana kasumovici, a sada su qasumaj itd...

    I jedan savjet za kraj:
    kani se suplje retorike, i uci malo vise. Ima jedan dobar komunisticko/pionirski slogan : "UPOZNAJ DOMOVINU DA BI JE VISE VOLIO". Ako si usput vjernik, jos bolje. Ako nisi, nema veze.

    Pozz svima

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    04-07-2013 22:54 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od makso:

      10.gif
      Hvala na prilogu, Labude 10.gif

      Tako mi se svidja, kad neko argumentuje stvari, onda mozemo nagadjati da li su izvori u pravu ili ne, ali je stvar argumentovana


      @semire: ne mislim gubiti vrijeme sa tobom, a pogotovu ne mislim da kvarim ovu temu
      glede provale i jezika, to je vrlo jednostavno.
      Sta su karakteristike koje definisu, koje cine jedan narod? Najvaznije cinjenice su jezik, pa vjera (ili ideologija)
      Ti si rekao da su makedonci grci, da nisu slaveni.
      Onda smo mi bosanci (bosnjaci) iliri, nismo ni slaveni, ni turci, ni arapi (ako povucemo istorijsku paralelu i uporedimo nas sa makedoncima)

      Sa druge strane, lijep primjer Makedonije. Jos jedna zemlja, kao BiH, koja je vazda tlacena, koja je vazda trpila, i koja i dan danas nije priznata i nema svoje ja, i koja je nacionalno podijeljena.

      @semire: kako si ti cini mi se, musliman, proguglaj malo o muslimanima sandzaka, crne gore, kosova, juzne srbije i makedonije. Moga bi pronaci puno podataka koje ne poznaju 90% bosnjaka BiH.
      Mogao bi pronaci primjere, kako su poshiptareni muslimani slavenskog jezika sirom predjela koje sam malprije naveo. Imao sam u posjedu stare vojne karte, gdje su prije 100 godina sela nazivana kasumovici, a sada su qasumaj itd...

      I jedan savjet za kraj:
      kani se suplje retorike, i uci malo vise. Ima jedan dobar komunisticko/pionirski slogan : "UPOZNAJ DOMOVINU DA BI JE VISE VOLIO". Ako si usput vjernik, jos bolje. Ako nisi, nema veze.

      Pozz svima

    Prvo nauci se da citas izmedju redova . Drugo nisam ja rekao nista za makedonce , pa mi nemoj lazi bacati u mene na mene . Kao sto rfekoh povijest je moja struka trebala biti pa ne trebam tvoje kvazilekcije 21.gif A sa ilirima imamo vise veze nego sa slavenima . Posebno sa istocnim Gotima koje nisi ni spomenuo 19.gif Dajem lekcije iz povijesti povoljno 10.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    04-13-2013 22:56 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    Bridge Keeper
    SexNepoznat

    Poruka: 360

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Semire,

    Da mi ne bismo morali 'citati izmedju redova', de nam malo pojasni ove svoje teorije, kao vrhunski znalac materije. Konkretnije, o kakvoj 'lazi o bogumilima' pricas i da li zaista mislis da su Makedonci potomci starih Grka? Ili, bozemeoprosti, da su danasnji Bosnjaci potomci istocnih Gota? Prosvijetli nas, kumim te.

    Usput, nije nimalo lijepo nazivati fine forumase (Boza i Green) 'jadama' i govoriti im da se provaljuju. Ovaj forum je utemeljen na demokratskim principima, a ne na jednoumlju, na koje si, ocigledno, navikao. Ako vec uzivas u davanju lekcija 'povoljno', nauci se i da iste primas.

    @Bijelilabud, veliko hvala na trudu ulozenom u prevod - uzivam citajuci vec nekoliko puta.

    04-14-2013 00:02 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija
    pokretac teme Thread Started by makso

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

      Makedonci Slaveni - E da te grci cuju 24.gif


        citat od semirizsvemira:

      Prvo nauci se da citas izmedju redova . Drugo nisam ja rekao nista za makedonce , pa mi nemoj lazi bacati u mene na mene . Kao sto rfekoh povijest je moja struka trebala biti pa ne trebam tvoje kvazilekcije 21.gif A sa ilirima imamo vise veze nego sa slavenima . Posebno sa istocnim Gotima koje nisi ni spomenuo 19.gif Dajem lekcije iz povijesti povoljno 10.gif


    Dobar si mi ti povjesnicar. Nedo bog da ih je vise kao ti

    Allahemanet, svemirac

    18.gif

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    04-14-2013 00:35 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6998
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I dr. F.T. je davao lekcije iz povijesti....

    Pravio skice po salvetama.....

    Još se narod nije oporavio....

    04-14-2013 00:54 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Divna usporedba ABRA 10.gif

    04-14-2013 00:58 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6998
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A glede teme prvi odgovor na postavljeno pitanje "odakle smo došli" koji mi se nameæe je - iz P.M.
    Pa kao ne možeš to tako reæi kontam.
    Pa mi se javljaju dvije glavne teorije.
    1. od majmuna smo sišli s drveta i donijeli svoju majmunsku kulturu
    2. od Adama i Eve. E tu se radi o incestu a zna se kakvi su potomci. Sve luðak do luðaka.

    Za obe teorije ima veliki milion dokaza. Ne znam kojoj bi se priklonio.....

    04-14-2013 01:01 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Opet u sridu burazeru 10.gif

    04-14-2013 01:07 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ako nekoga, ipak, malo više zanima etnogeneza Slavena.. Puno je podataka, naziva, prilièno komplicirana historija, ali je zanimljivo, pogotovo sa pojmovnog stajališta. Mnogi nazivi plemena, razlièita imena za same Slavene... Ko voli...izvoli.

      https://www.google.fr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&sqi=2&ved=0CFYQFjAF&url=http%3A%2F%2Fwww.hazu.hr%2F~azrnic%2FeRad492%2FRad492Margetic.pdf&ei=IZFoUdaRKoOzhAeMp4DoAQ&usg=AFQjCNFZnHljadP_sVhgx7ucXV5v4Si02Q&sig2=PV0Jd9Abr4UtXGdIYiPrmA

    04-14-2013 19:25 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od makso:

          citat od semirizsvemira:

        Makedonci Slaveni - E da te grci cuju 24.gif


          citat od semirizsvemira:

        Prvo nauci se da citas izmedju redova . Drugo nisam ja rekao nista za makedonce , pa mi nemoj lazi bacati u mene na mene . Kao sto rfekoh povijest je moja struka trebala biti pa ne trebam tvoje kvazilekcije 21.gif A sa ilirima imamo vise veze nego sa slavenima . Posebno sa istocnim Gotima koje nisi ni spomenuo 19.gif Dajem lekcije iz povijesti povoljno 10.gif


      Dobar si mi ti povjesnicar. Nedo bog da ih je vise kao ti

      Allahemanet, svemirac

      18.gif

    Sta ti je ovo zadnje , ne kontam 19.gif Za tebe moj Makso profesor . Labud fino prica ali kao sto rekoh rabi francusku literaturu a poznato je da su francuzi poceli pisati povijest krajem 18 stoljeca , pa su tim malo zakasnili kao i svabe i englezi . Do tada je centar nauke i znanja bila Spanija . Najveci centar u povijesti covjecanstva a bibvlioteke u Kordobi i Toledu su samo tako zapalili , kao sto rece jedan ugledan povijesnicar danasnjice , taj zlocin nas je kostao da smo otisli unazad tisucu godina . rekao sam vam , nemam sta da pisem vise , pronadjite rezultate ispitivanja gena kod naroda na Balkanu . Evo jedan rezultat : vise od 50 posto srba imaju iste gene ko turci 19.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    04-14-2013 21:54 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija
    pokretac teme Thread Started by makso

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    21.gif
    Za mene si 'laprdalo'. Meljes li meljes a nista nisi rekao.

    Ako imas ista iznijeti na temi, bujrum, ako nemas, idi mlati slamu na drugom mjestu.

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    04-14-2013 23:16 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    Bridge Keeper
    SexNepoznat

    Poruka: 360

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Najveci centar u povijesti covjecanstva a bibvlioteke u Kordobi i Toledu su samo tako zapalili , kao sto rece jedan ugledan povijesnicar danasnjice , taj zlocin nas je kostao da smo otisli unazad tisucu godina .


    Je li taj 'ugledni povijesnicar', zgrazavajuci se nad tim vandalskim cinom, slucajno spomenuo ko je zapalio biblioteku u Cordobi i kada?

    Unaprijed hvala na detaljnom odgovoru.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Bridge Keeper dana 04-14-2013 u 23:29.

    04-14-2013 23:28 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    18.gif[/quote]....Za tebe moj Makso profesor . Labud fino prica ali kao sto rekoh rabi francusku literaturu 19.gif

      a poznato je da su francuzi poceli pisati povijest krajem 18 stoljeca , pa su tim malo zakasnili kao i svabe i englezi .
    . Do tada je centar nauke i znanja bila Spanija . Najveci centar u povijesti covjecanstva a bibvlioteke u Kordobi i Toledu su samo tako zapalili , kao sto rece jedan ugledan povijesnicar danasnjice , taj zlocin nas je kostao da smo otisli unazad tisucu godina . rekao sam vam , nemam sta da pisem vise , pronadjite rezultate ispitivanja gena kod naroda na Balkanu . Evo jedan rezultat : vise od 50 posto srba imaju iste gene ko turci[/quote]
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Semire, samo nekoliko sitnih napomena, sa kojima se, naravno, ne moraš složiti.

    1. Neko ko pretendira da ozbiljno raspravlja o historijskim temama, ne bi trebao sebi dozvoliti takve propuste da imena naroda piše malim slovom. Ni najmanje ne sumnjam da ti znaš da se piše ''Francuzi'', ''Englezi''- èak i ''Švabe'' iako nisu narod veæ je to naziv za pripadnost regiji ''Švabija'' u Njemaèkoj, po kojima su, stjecajem okolnosti, svi Nijemci, pežorativno nazvani tim imenom.

    2. Nesporno je da su arapska (maorska) islamska kultura i civilizacija koje su se razvile u Španiji, osobito u Andaluziji, imale ogroman uticaj na evropsku kulturu i civilizaciju. Navest æu samo jedan primjer. Bez arapske znamenke ''nula'' (0) bilo bi nezamislivo da, recimo, ti i ja ikada komuniciramo ovako kako to sada èinimo - preko interneta. Ovo je samo jedan primjer.

    3. Ne mogu, ipak, da shvatim ozbiljno tvoju tvrdnju da su Francuzi poèeli pisati povijest krajem 18. stoljeæa, te da su time zakasnili, kao i Švabe i Englezi i da je to, èak,
      p o z n a t o
    . Kome je poznato Semire ? Navedi makar jedno ime, jednog historièara koji stoji iza takve tvrdnje. Ja ne znam ni jednog.

    4. Ukoliko te, pak, zanima, pronaæi æu ti èitave liste - kršæanskih ,prije postanka država Francuske, Njemaèke i Engleske - a po njihovom nastanku, liste francuskih, njemaèkih i engleskih autora , kako, dakle iz antièkog, tako i srednjevjekovnog razdoblja, koji bilježe povijesne dogaðaje, u obliku kronika, putopisa, protokola i drugih historijskih dokumenata. Ti Semire, kao poznavalac historije, znaš, naravno, da ih ne možemo zvati historièarima, obzirom da se historija kao znanost konstituirala mnogo kasnije. Jednako tako, po istome kriteriju, ni meðu arapskim misliocima, iz najslavnijeg perioda islamske kulture i civilizacije, nema historièara u današnjem znaèenju toga pojma.
    Želim ti više konzistentnosti i dosljednosti u bavljenju historijskim temama, Semire.

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane bijelilabud dana 04-15-2013 u 11:57.

    04-15-2013 11:48 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Putopise svrstati u povijest 21.gif Nemoj svega ti 10.gif Sto se tice Spanije i dijela Francuske koji su bili pod kontrolom muslimana znam veoma mnogo . A da ne zaboravim da je Povijest nauka a ne skrabanje po papirima . I da ,malim slovima pisem imena naroda cija je povijest crna 10.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    04-15-2013 23:32 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Bogami Semireizsvemira ti èitaš samo što ti napišeš ili što se tebi sviða. Pa ja upravo rekoh da se putopisi, kronike i sl . ne mogu nazvati historijom, jer se historija kao moderna znanost konstituira tek potkraj 19. stoljeæa. Gle èuda, za utemeljitelja se smatra upravo jedan Nijemac, Leopold fon Ranke. Za oca historije smatra se Herodot (5. stoljeæe), ali ga niko ne spominje kao utemeljitelja historijske znanosti. A tvoji kriteriji za pisanje imena naroda malim ili velikim slovom su nasilje nad pravopisom. Pošto ne ostavljaš prostor za dijalog , te razmjenu i uporeðivanje razlièitih mišljenja, teorija i stajališta, sa zadovoljstvom te ostavljam da sam sebi objašnjavaš i dokazuješ ono što dobro znaš.
    Moje poštovanje.

    04-15-2013 23:44 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    Stranica (11): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com