Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Dolazak BH naroda u Bosnu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (11): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Dolazak BH naroda u Bosnu Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Po raznim temama, prepucavamo se nadugo i nasiroko, dijelimo i skupljamo, svak metla na stranu koja mu odgovara, ali nema dovoljno povijesnih cinjenica koje bi potkrijepile te nase navode.....

Neko svojataju, neki negiraju Bosni i(li) njene narode, volio bih kad bi mogli u ovoj temi iznesemo historijske cinjenice i tako svi nesto vise naucimo.

Bosna postoji, u ovim ili onim granicama jos od Kulina Bana.
Najveci procvat je dozivjela za vrijeme Tvrtka Kotromanica, a nedugo zatim je pala pod Tursku, zatim Austrougarsku i konacno Yugoslaviju.

Ono sto je manje jasno, je prisustvo naroda na teritoriji Bosne.

Kada i odakle su dosli hrvati u Bosnu??????
Kada i odakle su dosli srbi u Bosnu???????
Kada i odakle su dosli bosnjaci ??????????

10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

09-12-2011 15:04 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam došao 1975., al u Hercegovinu.

Briga me za ostale 07.gif

09-12-2011 15:23 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U jednom razgovoru rece turski beglerbeg kapetanu Gradascevicu:" Nema Bosne i nema bosnjaka, ti se boris i gines za zemlju koje nema i narod koji ce nestati."
Gradascevic mui je odgovorio:"Ima bosne beglerbeze i ima bosnjaka, bili su prije vas i bit ce poslije vas, ako bog da".
Sve do dolaska osmanlilja (pisem malim slovom jer nisu zasluzili nikakve simpatije kod mene) na nase prostore stanovnici, bez obzira na vjersku pripadnost (heretici, pravoslavci, katolici) nazivali su sebe Bosnjanima. Ovaj naziv, kao i jezik, se vremenom mijenja u Bosnjaci. Oblici susjednih naroda se mijenja u Srblji, Horvati, Albanezi... u Srbi, Hrvati, Albanci...
Sredino XIX. vijeka slabi turska vladavina te brzo osamostaljivanje Srbije i Crne Gore i jacanja autonomije Hrvatske (unutar Austro-Ugarske), Bosnjaci-pravoslavci, se izjasnjavaju kao Srbi, a Bosnjaci-katolici kao Hrvati. Bosnjaci-muslimani ostaju pri svom imenu, Bosnjaci.
Bosnjaci su autohtoni narod BiH sa milenijskim kulturnim i politickim kontinuitetom.

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-12-2011 21:29 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija
pokretac teme Thread Started by makso

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ama moj pasha, hocu da mi neko kaze odkada su tu oni sto tvrde da je njihova vijekovna zemlja. Ono historijski.

Danas u Bljesku odlicna reportaza o Bulevaru, a indirektno se da zakljuciti da nije hrvata bilo u Mostaru do austrijske okupacije, i da su cak Cim i Vihovici bili naselja za ljetovanje muslimanskih bogatuna.

Ali niko nece da se javi, ili niko ne zna sta da kaze, ili niko ne smije

16.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

09-12-2011 23:07 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
Northern Star Northern Star is a Male
ne more meda




Poruka: 49
Location: Just around a corner.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Malo ambiciozno zamisljena ova tema ali ako mi ovdje na forumu to ne odgonetnemo ne znam ko bi drugi. Ne mislim da su ovi gore pobrojani jednostavno se doselili na U-Haul kamionima. To je jedan historijski proces koji jos uvijek traje kao sto se da vidjeti i u ovim nasim vremenima. Puno je naroda raseljeno po bijelom svijetu a i unutar Bosne. To je seoba na djelu i barem to ne treba dokazivati jer smo svjedoci onoga sto se desavalo u zadnjih par decenija. A sto i kako je bilo prije 1000 godina to ostaje da se vidi i nauci kada ova tema "naraste". Sretno. 18.gif

___________________________________________________________________
Never a dull moment!

09-12-2011 23:18 Northern Star is offline Pregledaj poruke od Northern Star Dodaj Northern Star u listu prijatelja
Northern Star Northern Star is a Male
ne more meda




Poruka: 49
Location: Just around a corner.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U ovome sto kazes ima istine. Imam prijatelja u Ilicima koji je katolik ako je to vazno. Sjecam se davno prije rata njegova baba bi pripovjedila kako je izvijesni njihov komsija nekoliko godina poslije drugog svjetskog rata prodao dobar komad zemlje nekom "skutoru", kako ona rece. E taj "skutor", kaze ona, je napravio kucu na nekoliko spratova i onda se i njegova braca doselila u tu kucu.
Naravno taj njihov komsija je bio Bosnjak (musliman) ako je i to vazno. Uglavnom, rece ona, kako je taj njihov komsija kupio veliki radio od tih para sto je u to vrijeme bio nezamislivi luksuz. Na to se morao cak placati porez drzavi. Ali prestiz koji je imao u komsiluku zbog radia vjerovatno je bio puno vazniji za njega nego ista drugo. Ona rece kako su ti novi doseljenici samo probleme pravili i nikad ih nije zvala komsijama kao sto bi oslovljavala stare komsije koji su vecinom bili Bosnjaci. Sada je tu situacija drukcija i stanovnistvo se izmjenilo i puno vise doseljanika doslo a starosjedioca otislo. Mozes zamisliti da su mnogi prodali svoju zemlju za radio ili nesto drugo. Uglavnom to je promjena demografske strukture stanovnistva koja se dogadjala tu pred nasim ocima.

___________________________________________________________________
Never a dull moment!

09-12-2011 23:43 Northern Star is offline Pregledaj poruke od Northern Star Dodaj Northern Star u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5289

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

godine 1524 dolazi do najžešæeg progona katolika u BiH. T e su godine srušeni franjevaèki samostani u Kraljevoj Sutjesci, Visokom, Fojnici, Kreševu, Konjicu i nešto kasnije u Mostaru. Godine 1528 turci su osvojili Jajce i Banja Luku i tako uništili Hrvatsku obrambenu liniju na Vrbasu,. Od 17 stoljeæa turska vlast stagnira i rapidno opada u Napoleonovo vrijeme. 1878 godine Austrougarska stvara uvijete za okupaciju BiH.

Evo Makso povijest kaže dqa su katolici bili tu prije dolaska Turske i Austrougarske.

09-12-2011 23:53 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
Morpheus
tozzinjo



Poruka: 1137

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja kad se javim, odmah kazu da navijam :)
haj to..to nije problem, nego nikako da se dogovre izmedju sebe - za koga to navijam :))))

realno, albanci tj iliri, su najstariji narod na balkanu i kao takvi su vjerovatno prvi imali kakva takva obiljezja drzavnosti. nakon njih pojavljuju se dukljani (kasnije crna gora) i dvije drzave su u formiranju - raska, i bosna.

u pravu je pasa za bosnjane pravoslavce. oni u stvari vuku korijene iz tzv zahumlja koje je posle preraslo u hercegovinu, toliko jaku i uticajnu da je, svi to znamo, poala crne gore se nekad zvalo stara hercegovina. indirektno preko crne gore u sklopu ujedinjenja pravoslavlja (ne pitajte me sta mislim o tome, smao iznosim cinjenice) zahumljani poprimaju polako takozvano srpstvo. otprilike, kao sto smo mi sve sovjete godinama zvali rusi, tako je teznja pravoslavnog naroda bila da se ujedini pod kisobran i da se identifikuje sa najvecom tadasnjom pravoslavnom silom, a to je bila srbija. tako je crna gora a i hercegovina indirektno preko nje, primila to "srpstvo" kao neku vrstu "kisobran nacije" . to je jedini logican raspored.

u danasnje vrijeme ne zna se sta je smijesnije i zalosnije - da li srbi iz biH koji se odricu svojih bogumilskih predaka i korijena pa cak i za stecke vjerovanto govore da nisu "njihovi" (u smislu pravoslavni) a jesu, kao sto jesu svih nas iz BiH (mada ja nemam to pravo govoriti, moji vjerovatno nisu zivjeli u BiH u vrijeme stecaka, mi smo dosli liz crne gore)...ili muslimani bosnjaci koji to prihvataju po sistemu "kad nece jedni i drugi, sad cemo mi proglasiti ekskluzivitet da je to samo nase". nailazio sma na oba ova primjera, zato ih i spominjem.

odakle su i kako dosli. uhhhhhh, prvo bi trebalo detlajno retresti nas genom, koliko je provcentualno slavena, koliko ilira u nasoj krvi (opet idemo na kolumnu dezulovica) pa tek onda poceti, samo poceti, tj zagrebati - odakle smo svi mi dosli itd..


makso, sto se tice bljeska i reportaze, kad to kaze jedan teodor, biva okarakterisan drugacije. medjutim posto je to meni pricala moja baba vanda ostojic iz citluka, mislim ako nista zbog njenog prezimena i korijena, da prica zvuci mnogo autenticnije:

elem,svi znamo koji je stari dio mostara a koji je "novi". zna se takodje da je vecinsko stanovnistvo bilo muslimansko u tom starom dijelu mostara, nukleusu odakle je mostar postao..od kujundziluka preko cernice, mahale, brankovca na drugu stranu itd..zna se, evo posle rata zna i onaj ko do tad nije - da je zemljiste oko rondoa bilo u vlasnistvu SPC.
znamo svi da je i posle drugog svjetskog, prostor na desnoj strani gdje je sad novi mostar takozvani- bio ispunjen vocnjacima i nenaseljen vecinom. prostor npr oko mljekare, koji se posle zvao "novo vatrogasno" je nacionalizovana zemlja od kovacevica, rodom iz brankovca, koji su radili kod turskog age...steta, stvarno steta..baba mi je nedavno umrla a bila je velikipoznavalac kako imena tako i porodica , zaboravio sam kako se taj turski aga zvao kod kojeg su kovacevici radili i nakon toga otkupili zemlju prije dolaska austrougara.

za cim nisam siguran, ali znam da su ilici, sudeci po prici, bili ljetnikovci a i vocnjaci ako se ne varam, vecinom u vlasnistvu nekog mostarca, pajica. jedan dio pajica u mostaru je bio pravoslavne a drugi dio islamske vjeroispovjesti. ne znam na koga se odnosila ta zemlja, ali vjerovatno na nekog sa muslimanske strane, ako je to uopste i bitno. mada, znam po cuvenju za vasu pajica, starog zemljoposjednika jos iz doba austrougarske u vrijeme mujage komadine, te price sam nekad davno slusao a zapamtio sam ih jer je imao isto ime kao moj deda. po nekim izvorima, u nekom popisu stanovnistva s pocetka proslog ili kraja pretproslog vijeka, u mostaru je bilo 12 porodica hrvatskih.odakle zrinjski 1905, ja ne znam..ne sporim da je osnovan na podrucju DANASNJEG mostara...ali definitivno nije osnovan na podrucju mostara iz 1905.

s druge strane, mostar, bez imalo patetike, cine sve tri nacije. sve su utkale nesto svoje u grad na neretvi, pa i dan danas kad smo skloni da kazemo da je "sve s one strane vis enije mostar", ja vidim onu "volim te bola" zastavu ji jeste mi krivo sto je to za drugi klub, a s druge strane - to je klasican mostarluk. to skutor ne moze izmisliti. isto kao sto odgovor "odjebite bola" je isto mostarluk. mi nismo dosli zbog rezultata, mi smo se dosli samo zajebavat...klasicna mostarska suplja :) pocevsi od veleza koji je nacionalno podobro izmjesan od svog osnivanja - do sopstvene porodice...ja ne mogu drugacije nego da uzivam u cvijecu sa sve tri strane...

___________________________________________________________________



    ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

      nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

    09-13-2011 00:06 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
    Northern Star Northern Star is a Male
    ne more meda




    Poruka: 49
    Location: Just around a corner.

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Viribus:

      godine 1524 dolazi do najžešæeg progona katolika u BiH. T e su godine srušeni franjevaèki samostani u Kraljevoj Sutjesci, Visokom, Fojnici, Kreševu, Konjicu i nešto kasnije u Mostaru. Godine 1528 turci su osvojili Jajce i Banja Luku i tako uništili Hrvatsku obrambenu liniju na Vrbasu,. Od 17 stoljeæa turska vlast stagnira i rapidno opada u Napoleonovo vrijeme. 1878 godine Austrougarska stvara uvijete za okupaciju BiH.

      Evo Makso povijest kaže dqa su katolici bili tu prije dolaska Turske i Austrougarske.


    Naravno da su bili. Svi samostani koje si nabrojao su bili franjevacki. Nisam znao da je postojao jedan u Mostaru, ako jeste, ali ne znam i da je Mostara bilo u to vrijeme kao nekog grada-mozda kao naselje. Samostani koje si nabrojao su franjevacki i to potvrdjuje da su bosanski kraljevi (banovi) pruzili franjevcima utociste u Bosni. Franjevacko ustanovljavanje u Bosni je uspjelo za razliku od ranijih pokusaja Vatikana da silom i vojskom osvoji Bosnu i njene stanovnike pokatolici. Franjevci su bili poznati kao veoma skromni i uceni ljudi i izmedju ostalog to im je pomoglo da budu prihvaceni od strane Bosnjana. Donijeli su sa sobom nova znanja iz Evrope, kao na primjer novosti iz medicine i lijecenja koja su do tada bila nepoznata Bosnjanima. Uglavnom, oni su uspjeli da dobiju jedan broj sljedbenika medju Bosnjanima a ponajvise u jugozapadnoj Bosni (danas poznato kao zapadna Hercegovina) jer su upravo tim putem i dolazili u Bosnu. 01.gif

    ___________________________________________________________________
    Never a dull moment!

    09-13-2011 00:14 Northern Star is offline Pregledaj poruke od Northern Star Dodaj Northern Star u listu prijatelja
    Morpheus
    tozzinjo



    Poruka: 1137

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Viribus:

      godine 1524 dolazi do najžešæeg progona katolika u BiH. T e su godine srušeni franjevaèki samostani u Kraljevoj Sutjesci, Visokom, Fojnici, Kreševu, Konjicu i nešto kasnije u Mostaru. Godine 1528 turci su osvojili Jajce i Banja Luku i tako uništili Hrvatsku obrambenu liniju na Vrbasu,. Od 17 stoljeæa turska vlast stagnira i rapidno opada u Napoleonovo vrijeme. 1878 godine Austrougarska stvara uvijete za okupaciju BiH.

      Evo Makso povijest kaže dqa su katolici bili tu prije dolaska Turske i Austrougarske.


    niko ne spori katolike prije austrougarske i turske, kao ni pravoslavce. poenta je sto su benediktinci dosli kao emisari na ove prostore a zatim za njima franjevci. franjevci po papinoj naredbi sredinom 14-og vijeka ulaze u bosnu kao osvajaci, inkvizitorii, a ne kao starosjedioci - s ciljem da iskorijene heretike, kako su zvali bogumile. bogumilima je srpska drzava pruzala pomoc zbog rodjackih odnosa kotromanica i srpskog prestola. medjutim kotromanic pametno odigrava dvostruku igru i trazeci saveznistvo i u drugoj strani, savjetuje katolicke inkvizitore na celu sa franjevackim generalom ...grerardom (morao sam proguglati, zaboravio sam) - da ne ulaze u sukob sa tada jos uvijek mocnom srbijom (to je bilo prije dolaska osmanlija) nego da zapocnu iskorjenjivanje hereze mirnim putem - propagandom i podizanjem samostana.
    tako da nije cudno sto je vecina franjevackih najstarijih manastira datira upravo u praskozorje dolaska osmanlija, jedno 50-ak godina ranije. stefan kotromanic je s jedne strane ostao u prijateljskim odnosima sa srpskim dvorom, sto je njegov sin kasnije potrdio slanjem svojih odreda na kosova na srpsku stranu pod vodjstvom velikog vojvode vlatka vukovica (on je iz zahumlja cini mi se). a kako su u tadasnje vrijeme se sklapali lako paktovi i raskidali, dokaz je stefanova borba sa dusanom silnim koji je bacio oko na zahumlje . tu je silni car dusan koji je skoro dosao do soluna u svojim osvajackim pohodima - pretrpio veliki poraz. cak je posle pokusavo i da povratio zahumlje tj da ga njegov sin uros dobije tako sto je ozenio stefanovu cerku pa da to dobije u miraz, no nije uspjelo.

    zakljucak - bosna je uvijek bila na geostrateskom polozaju zanimljivom za vojske s obe strane, sto je rezultiralo nizom nelogicnih paktova i raskida pa ponovnih paktova. istorija BiH je ludja nego sto mnogi misle 01.gif

    edit: evo northern star je otprilike slicno napisoa za franjevce :)

    ___________________________________________________________________



      ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

        nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Morpheus dana 09-13-2011 u 00:19.

      09-13-2011 00:18 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Neznamo kad su dosli ali znamo kad su otisli

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      09-13-2011 00:35 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      Viribus Viribus is a Male
      moforaja


      Poruka: 5289

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      povijest piše da su tijekom 7 stoljeæa Slaveni asimilirali zatekle Ilire i Rimljane, te primaju krsæanstvo, te uz razvitak vlastite kulture oblikuju i stvaraju svoju državu. po veæini povjesnièara naseljavaju BIH u 7 stoljeæu, u veæem dijelu Bosne i Huma, preovladavali od crte koja spaja Bosnu i Neretvu, i uz znaèajnije naseobine u Zhumlju. Veæina BIH pripadala je hrvatskoj državi za vrijeme narodnih hrvatskih vladara ( Trpimira ) od 9 do 12 stoljeæa.

      09-13-2011 01:03 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
      Provler2 Provler2 is a Male
      moforaja




      Poruka: 3141
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Viribus:

        godine 1524 dolazi do najžešæeg progona katolika u BiH. T e su godine srušeni franjevaèki samostani u Kraljevoj Sutjesci, Visokom, Fojnici, Kreševu, Konjicu i nešto kasnije u Mostaru. Godine 1528 turci su osvojili Jajce i Banja Luku i tako uništili Hrvatsku obrambenu liniju na Vrbasu,. Od 17 stoljeæa turska vlast stagnira i rapidno opada u Napoleonovo vrijeme. 1878 godine Austrougarska stvara uvijete za okupaciju BiH.

        Evo Makso povijest kaže dqa su katolici bili tu prije dolaska Turske i Austrougarske.
      Makso pita za Boshnjake a ne za Turke.

      09-13-2011 01:18 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
      Morpheus
      tozzinjo



      Poruka: 1137

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ja koliko znam i povijest i istorija a Boga mi i historija se slazu u nekim cinjenicama, a to su: (evo prepisujem, ko zna, mozda je knjiga neadekvatna, ali sumnjam: povijest hrvata u srednjem vijeku, izdanje zagrebacki globus iz 1990)

      nakon trpimira pocinje rat medju porodicama gdje kralja miroslava ubija ban pribin. nedugo zatim moc hrvatske slabbi i pojedina podrucja se otcjepljuju sto koristi vizantija. osvajajuci dobar dio dalmacije.
      nakon dolaska stjepana drzislava, sina kresimira drugog, vizantija ponovo kao ZNAK DOBRE VOLJE vraca upravu nad nekim dalmatinskim gradovima, pa se stjepan krunise za kralja hrvatske i (pazi sad) dalmacije.

      nakon njegove smrti, borbu oko rpestola njegovih sinova koriste bezmalo svi - makedonski car samuilo prodire u hrvatsku do zadra i tu staje, ne mogavsi da porazi vizantiju koja je ummedjuvremenu vratila svoju vlast nad dobrim dijelom dalmacije. od krka do dubrovnika vlast preuzima mletacki duzd. padaju redom ada zadar u ruke mlecana, lastovo, biograd, korcula, trogir, split...

      tokom jedanaestog vijeka hrvatska se bori za ponovnu prevlast u dalmaciji . kralj petar kresimir cetvrti vraca pojedine gradove u dalmaciji, no zbog svoje nesebicnosti, time sto je pomogapo ustanak balkanskih slovena 1072 godine, opet provocira rat sa vizantijom , koja salje normanskog kralja amika koji uspijeva zarobiti hrvatskog kralja. u pregovorima za oslobodjenje, u zamjenu normanima se daju split, trogir, biograd, nin i zadar, ali je i to kratkog vijeka jer normane sledece godine protjeruju odatle venecijanci (tj venecijaneri kako ih ja zovem :) )

      nakon smrti petra kresimira cetvrtog, papa grgur kao namjesnika postavlja dmitra zvonimira koji morajuci da slusa naredbe, ratuje skupa sa bivsim osvajacima hrvatske, normanima, protiv vizantije (nesto slicno sto je despot stefan na srpskoj strani ucinio stavljajuci se na tursku stranu u bici kod nikopolja - moja opaska). vizantija nakon rata prenosi svoje pravu na dalmaciju veneciji, jer de jure i defakto je bila u njihovim rukama.

      zvonimir je ubijen u saboru kod knina 1089, jer narod nije zelio da bude sluga papi, sto je zvonimir bio. njega je nasljedio poslednji trpimirovic stjepan drugi. zvonimirova udovica kraljica jelena lijepa se nije lako mirila s porazom pa se iz slavonije gdje se povukla pozvala svog brata, ugarskog kralja po imenu ladislav . on je prakticno bez otpora zauzeo hrvatsku sve do mora. vizantijskom caru aleksiju komninu, ovaj odnos snaga i prodiranje ugara nije odgovaralo pa je natjerao svoje saveznike kumane da napadnu madjare. ladislav se pod naletom vizantije brzo povukao. ubrzo hrvatsko plemstvo izabire petra svacica za kralja koji protjeruje ladislavovog necaka almosha iz hrvatske i uspijeva ponovo nakratko ujediniti hrvatsku...ali nevolje za hrvatsku pocinju tek nakon smrti ugarskog kralja ladislava jer njegov najstariji necak koloman, posle pomirenja sa papom urbanom drugim 1097 ponovo krece na hrvatsku, upada preko drave i porazhava hrvate u bici kod gvozda na petrovoj gori, gdje i kralj petar kao (zanimljivo) poslednji narodni vladar, gine, a koloman dolazi do biograda.

      nakon smrti kralja petra, koloman kao madjarski velikash se okrece ratu protiv rusa u galiciji, sto hrvati iskoristavaju i brojcano jaci opet potiskuju madjare. koloman se medjutim vraca 1102 godine i kao vojna sila sklapa nagodbu sa 12 starjesina hrv.plemena tzv pacta conventa. oni ga biraju za kralja hrv. i dalmacije (opet "i" ) cime hrvatska gubi svoju neoivsnost i ulazi u uniju s madjarskom, pri cemu ipak zadrzava neki privid drzavnosti tj plemstvu se dozvoljava da ima zemlju u licnom posjedu, ali hrv. vladari gube pravo na svoje brodove i dobijaju obavezu da na kraljev poziv o sopstvenom trosku salju svoje brodove u rat za njega.

      stoga kad pricamo o hrvatskoj kraljevini u opste o drzavi izmejdu 9 i 12 vijeka, govorimo o obiljezjima sjajnih uspona, posebno na pocetku dinastije trpimirovica i mom licnom favoritu, kralju petru kresimiru cetvrtom koji je pomagao borbe slovena protiv ugnjetavaca...i vecih padova u ruke vizantije, mlecana i ugara. stoga govoriti o hrvatskoj ili bilo cijoj prevlasti nad bosnom tada, je ..ne bih cak nazvao ni falsifikovanje istorije nego urbana legenda koju svi uzimaju zdravo za gotovo. cinjenica je da su danasnja dva najbrojnija naroda balkana, hrvatska i srbija - bili previse zauzeti svojim posjedima, unutarnjim borbama velikasha i vlastelina, ratovima za presto i cestim gubljenjima teritorija od strane nadirucih vojski - da nisu imali ni ljudstva ni politicke volje da ulaze u rat za teritorije. jer, postavlja s epitanje, sa tako turbulentnim istorijskim periodom, gdje su i jedna i druga drzava gubile sopstvene teritorije, kako je uopst emoguce da su drzale jos neke teritorije koje se skoro i ne spominju, osim u slucaju franjevaca i gradnje samostana, sto opet dolazi tek u 14. vijeku, a ovo gore o cemu sam pisao, se svodi nna spomenuti period od 9. do 12. vijeka kad hrvatski kraljevi nisu cestito vladali ni onim sto se tada zvalo hrvatska i/ili dalmacija, a kamoli dobrim dijelom danasnje BiH kako neko rece...

      ___________________________________________________________________



        ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

          nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

        09-13-2011 03:31 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
        Provler2 Provler2 is a Male
        moforaja




        Poruka: 3141
        Location: usa

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ma to je to. Ovde ( mislim na prostore Balkana ) bilo je nevjerovatnih mijeshanja svakakvih vojski , naroda , vjera , politika , da je veoma teshko , bar zasad , odrediti ko je bio starosjedioc na prostoru Bosne. A da vam pravo kazem to i nema nekakve uloge za danashnja zbivanja. Zato , voli bliznjeg svoga. Fuck all pametnjakoviche. 01.gif

        09-13-2011 04:00 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
        REALISTA REALISTA is a Male
        samo sto nisam


        Poruka: 1375
        Location: Bosna i Hercegovina

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ko smo u stvari mi? Mjesavina slavena i ilira, mozda Bosnjaci i vise iliri nego slaveni. Bosnjaci su vecinom Bogumili, a mali procenat i srbi i hrvati koji su poprimili Islam. Dolaskom slavenskih hordi sa sjeveroistoka tu je bilo progona, silovanja itd, pa su se mozda tu neki i stopili u jedan narod. Smijesno mi je kad neko kaze da je Mostar "hrvatski grad". Kako moze biti hrvatski, kad dolaskom turaka na lokaciji Mostara je bila prazna ledina sa par kuca bogumila, naroda koji je zivio na ovim prostorima u to vrijeme, cija religija je bila slicnija Islamu, pa su kasnije i poprimili Islam. Nemojte mi te zapadne i istocnjacke verzije. Dolaskom turaka Mostar se poceo i razvijati a tako su poceli i naseljavati ljude. Kako je Tursko carstvo koristilo BiH kao bedem odbrane koristili su i ljude u odbrani i daljneg napredovanja prema zapadu i sjeveru, naravno davajuci bosnjacima vece privilegije zbog poprimanja islama, nego katolicima i pravoslavcima. Kako su bosnjaci ginuli na frontu i raznorazne kuge i kolere, nestajala su sela i gradovi. Turci su tada naseljavali srbe i hrvate, i tako su i ostali na tim podrucjima. Kad su dosli austro-ugari, dosta Bosnjaka se i iselilo iz BiH i otislo u Tursku, tako da se donekle i struktura stanovnistva mjenjala. Citao sam cak da su austrougari naseljavali cak nijemce, austrijance, madjare, talijane i ostale katolike kako bi postali vecina (interesantno kako se istorija ponavlja).
        Interesantno, raznorazni ratovi i progoni bosnjackog zivlja da bi pred ovaj zadnji rat ih bilo oko 50% od ukupnog broja stanovnika, sto opet znaci vecinski narod...onda tek mogu zamisliti kolika je bila vecina bosnjackog zivlja prije dolaska austro-ugarske?

        09-13-2011 09:40 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
        abraxas abraxas is a Male
        moforaja




        Poruka: 6998
        Location: Jazzbina Abraxas

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Niko od nas nije svjedoèio gore napisanom.Sve uzimate iz knjiga.Koje se meðusobno razlikuju. Lijepo neko reèe da na istoriju najviše utièu istorièari. Da li vjerujete da je vjerodostojno što piše u knjigama? A najvažnije pitanje: da li i danas treba živjeti u prošlosti? Prošlost se je odigrala kako se odigrala i valjalo bi živjeti danas i ovdje.

        09-13-2011 11:30 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
        antiprotivan antiprotivan is a Male
        moforaja




        Poruka: 2823
        Location: Norway

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Hajmo sad ciji je pra pra dedo bio T-Rex i cijeg je pra pra dedu pojeo za uzinu..

        ___________________________________________________________________

          21.gif

          09-13-2011 12:06 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
          Morpheus
          tozzinjo



          Poruka: 1137

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od REALISTA:

            kad dolaskom turaka na lokaciji Mostara je bila prazna ledina sa par kuca bogumila, naroda koji je zivio na ovim prostorima u to vrijeme, cija religija je bila slicnija Islamu, pa su kasnije i poprimili Islam.


          cekaj, cekaj...odakle je bogumilska vjera slicna islamu majke ti??? znas li ti sta su patareni / bogumili?

          ___________________________________________________________________



            ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

              nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

            09-13-2011 12:44 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
            REALISTA REALISTA is a Male
            samo sto nisam


            Poruka: 1375
            Location: Bosna i Hercegovina

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ja samo govorim o cinjenicama o cemu pisu SVJETSKI istoricari, znaci nije "moja", "tvoja", ili "njegova" verzija. Pun mi je hurac balkanskih verzija kad svako naginje po svojoj verziji i pise sta mu je volja. Ostao mi je u sjecanju onaj prijeratni snimak kad Karadzic stoji iznad Sarajevo i objasnjava kako je Sarajevo "stari srpski grad"...dobilo ime navodno po stali jer "saraj" navodno znaci na srpskom "stala" 13.gif

            09-13-2011 13:16 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
            Stranica (11): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com