Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ko tebe kamenom ti njega ???? - Ima li vjernika na Forumu? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6999
Location: Jazzbina Abraxas

Ima li vjernika na Forumu.? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo pitanje mi se postavilo èitajuæi temu ima li boga. Zalud je Bogu postojati ako nema vjernika koji æe djelom svjedoèiti njegove zapovijedi. A one su mahom iste u svim vjerama. Recimo: ne ubij,ne kradi,ne laži,.....A ako se okrenemo oko sebe šta vidimo? Zato je moje pitanje umjesno: ima li vjernika? Ima li primjera da je nekome vjera branila da ulazi s oružjem u tuðu kuæu i pljaèka,siluje,ubija?

09-27-2011 12:55 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

RE: Ima li vjernika na Forumu.? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo evocira jednu epizodu iz serije "Okupacija u 26 slika".

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-27-2011 13:12 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
antiprotivan antiprotivan is a Male
moforaja




Poruka: 2825
Location: Norway

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

I vjera i Karl Marx su se zajebali u istoj stvari.. 04.gif

Iako ce mnogi pomisliti kakve veze ima (utopijski) komunizam sa vjerom, pocivaju na slicnim principima:

ne ubij, ne kradi, ne lazi, udji u prodavnicu i uzmi jednu strucu ako je dosta za tvoju familiju danas, ili uzmi dvije ako ti je velika familija, radi koliko mozes, odmaraj kad si umoran..

Dakle, i vjera i taj utopi-komunizam su sve to fino smislili osim dvije "sitnice":

Prva je da se tu radi o ljudima, a cim se radi o ljudima to ne moze da prodje..

Druga je ta da su "svi jednaki" i da nema klasa, ni pred bogom niti u komunizmu, ali i vjera i utopi-komunizam su medju prvima napravili sistem - jednakiji medju jednakima !!!

Komunizam je ipak malo manje kriv jer je vjera starija pa se imao na sto ugledati ! 35.gif

___________________________________________________________________

    21.gif

    09-27-2011 15:53 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
    chaba chaba is a Male
    moforaja




    Poruka: 2558
    Location: EU

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    rijetki primjer iskrene vjere na našim prostorima, èega nije bilo ama baš nimalo u ovom ratu.

    Ubrzo nakon njezine uspostave i nakon oèitovanja ciljeva nove vlasti, uprava Franjevaèkoga reda u Rimu poslala je 24. srpnja 1941. svim franjevaèkim zajednicama u NDH iznimno važnu uputu kojom su odreðene smjernice za djelovanje franjevaca unutar te države. Zbog važnosti tog dokumenta i njegove aktualnosti, korisno ga je, barem na ovom mjestu, prenijeti u cijelosti. U dokumentu se traži:

    1. Razborito ali odluèno nastojati, da se provede zakljuèak provincijalnog sastanka u Zagrebu od 10-12. juna o.g. prema kojem nijedan franjevac ne smije biti uèlanjen u Ustaškom hrv. Pokretu.

    2. Sa svom odluènošæu nastojati, da se franjevci bave samo duhovnim i sveæenièkim poslovima, a svjetovne i politièke poslove da prepuste svjetovnjacima i njihovoj odgovornosti.

    3. Franjevci ne smiju imati nikakva udjela u progonima Srba i Židova, u oduzimanju njihovog imetka, pokretnog ili nepokretnog, u iseljavanju Srba u Srbiju i naseljivanju Hrvata u dosadašnjim srpskim naseljima.

    4. Dosljedno tomu nijedan franjevac ne smije biti:

    a) – u odborima i sudovima u istraživanju krivnje èetnika i drugih Srba prema Hrvatima, te u izricanju kazna prema napred spomenutim,

    b) – u odborima i uredima za naseljavanja Hrvata u srpskim naseljima i na imanjima oduzetim Srbima,

    c) – u odborima i uredima za iseljivanje Srba i oduzimanje njihovog imetka.

    5. Ni franjevaèke župe, ni samostani ni provincije ne smiju primati na dar ni kupovati ni pokretna ni nepokretna dobra, koja su prije rata pripadala Srbima i Židovima.

    6. U koliko budu u stanju, neka oci provincijali i ugledniji franjevci ulože sve sile kod vlasti i vodeæih ljudi u današnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, da se ne èine osvete, da se ne progone nevini, da se ne oduzimlje imetak i ne vrši nasilno preseljivanje Srba iz njihovih dosadašnjih postojbina.

    7. Gdje se god pruži prilika, neka franjevci uzimaju u zaštitu progonjene Srbe i Židove i pred narodnim masama i pred državnim vlastima. Ukoliko mogu neka oci provincijali i samostanske starješine oprezno i skrovito, i materijalno pomažu progonjenu i potrebnu braæu Srbe.

    8. Franjevci ne smiju imati nikakva udjela u nasilnom i masovnom prevadjanju pravoslavnih na katolièku vjeru. Nikakvu pravoslavnu župu ne smiju primiti na upravu, sve da im je preuzv. gg. Mjesni Ordinariji ponude. Naravno pojedinaèni prelazi na kat. Vjeru iz uvjerenja i u punoj slobodi dozvoljeni su i poželjni danas kao i uvijek.

    9. Sa franj. župa, gdje su katolici izmiješani sa Srbima i drugim inovjercima valja ukloniti dušobrižnika (župnike i kapelane) koji su naprasiti i nerazboriti, i na njihovo mjesto postaviti zrele ljude, dobre i oprezne.

    10. Ako bi se koji franjevac, zanesen narodnom suverenošæu ogriješio o dužnu snošljivost prema inovjercima i o kršæansku ljubav prema bližnjemu, ima se kazniti prema težini svoje pogreške, na prvom mjestu s premještajem u drugi kraj, gdje neæe imati prigodu za sliène prestupke.

    09-27-2011 16:13 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
    Morpheus
    tozzinjo



    Poruka: 1137

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od antiprotivan:

      I vjera i Karl Marx su se zajebali u istoj stvari.. 04.gif

      Iako ce mnogi pomisliti kakve veze ima (utopijski) komunizam sa vjerom, pocivaju na slicnim principima:

      ne ubij, ne kradi, ne lazi, udji u prodavnicu i uzmi jednu strucu ako je dosta za tvoju familiju danas, ili uzmi dvije ako ti je velika familija, radi koliko mozes, odmaraj kad si umoran..

      Dakle, i vjera i taj utopi-komunizam su sve to fino smislili osim dvije "sitnice":

      Prva je da se tu radi o ljudima, a cim se radi o ljudima to ne moze da prodje..

      Druga je ta da su "svi jednaki" i da nema klasa, ni pred bogom niti u komunizmu, ali i vjera i utopi-komunizam su medju prvima napravili sistem - jednakiji medju jednakima !!!

      Komunizam je ipak malo manje kriv jer je vjera starija pa se imao na sto ugledati ! 35.gif


    upravo zato se meni svidja definicija anarhizma ili takozvanog liberetetskog/slobodarskog komunizma (utopistickog komunizma):

    - mnpogi misle da smo mi anarhisti atruisit id avjerujemoda su svi ljudi divni, pa stoga ne zelimo da jedan vlada nad drugim...

    upravo suprotno!!! mi smo svjesni da je covjek- lako kvarljiva roba koja i na malu kolicinu vlasti kad dobije, totalno se promjeni. zato se i zalazemo da niko ni nad kim ne vlada, jer su ljudi u osnovi zli kad dobiju vlast u ruke

    ___________________________________________________________________



      ...vise sam zaboravio nego sto su mnogi procitali ...

        nije mostar vise ona djevojka bujnih njedara, zanosnih kukova i socnih usta. danas je mostar cangrizava stara baba koja se sjeca kako je nekad bila ljepotica.

      09-27-2011 17:21 Morpheus is offline Pregledaj poruke od Morpheus Dodaj Morpheus u listu prijatelja
      antiprotivan antiprotivan is a Male
      moforaja




      Poruka: 2825
      Location: Norway

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jes, sve je tako..

      Samo ima jedan problemcic, Karl Marx odavno nije ziv, a vjera mensecini nikad zivlja nije bila..

      ___________________________________________________________________

        21.gif

        09-27-2011 19:46 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        zasto ja imam osjecaj da se nijedan vjernik nece javiti na ovu temu?

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        09-27-2011 19:53 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
        moforaja




        Poruka: 2481
        Location: milano

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Pika li ako vjerujem puno u sebe 19.gif

        ___________________________________________________________________
        Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

        09-27-2011 20:18 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
        antiprotivan antiprotivan is a Male
        moforaja




        Poruka: 2825
        Location: Norway

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od tana:

          zasto ja imam osjecaj da se nijedan vjernik nece javiti na ovu temu?


        Nazalost, imam isti osjecaj..

        doduse, vjerujem da je iz drugog razloga..


        I ovdje, a i drugdje, VRLO RIJETKO sam vidio da vjernici kritikuju (svoju) vjeru kao instituciju, odnosno "svog" predstavnika.

        Da konkretizujem: BH-muslimani da kritikuju reisa, jer je uradio ovo ili rekao ono, a s tim se ne slazu.. isto naravno vazi za vjernike BH-katolike i BH-pravoslavce, odnosno njihove institucije i vjerske poglavare kad se "nekad ono malo zanesu" pa urade ili kazu sto ne treba..

        Dakle, svi oni, u ogromnoj vecini, slijepo slijede te svoje, sta god rekli ili uradili..

        Takvi se ovdje nece javiti, a neka svatko stvara svoje zakljucke..

        ___________________________________________________________________

          21.gif

          09-27-2011 21:01 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
          abraxas abraxas is a Male
          moforaja




          Poruka: 6999
          Location: Jazzbina Abraxas
          pokretac teme Thread Started by abraxas

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja mislim da se ne javljaju jer ipak postoji jedna doza samokritike. Veæina vjernika je na nivou obièaja i obreda, a i nije se zgodno danas veleèasnom zamjeriti. Za vjeru je prijašnje vrijeme bilo puno bolje, vjerovao je ko je vjeru nosio u srcu a ne ko je morao. Prvi redovi u crkvi pripadaju nekadašnjim drugovima. Prvo su Isusa skidali s križa a sad ga opet vraæaju. Ali mene zanima znate li koga koji kruhom uzvraæa onom ko ga je kamenom?

          09-27-2011 21:39 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          hm ...


          ne slazem se ni sa ap-jem ni sa abrom po pitanju razloga zasto se nece javljati vjernici.

          bilo bi interesantno da cujemo razlicita misljenja o mogucim razlozima. ja cu svoje da kazem takodje .... sada malo taktiziram 07.gif

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          09-27-2011 21:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          abraxas abraxas is a Male
          moforaja




          Poruka: 6999
          Location: Jazzbina Abraxas
          pokretac teme Thread Started by abraxas

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Boje se OZNE?

          09-27-2011 21:55 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
          mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
          moforaja




          Poruka: 2481
          Location: milano

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          jes i Papa je govorio OZNA sve dozna 19.gif

          ___________________________________________________________________
          Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

          09-27-2011 22:01 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
          abraxas abraxas is a Male
          moforaja




          Poruka: 6999
          Location: Jazzbina Abraxas
          pokretac teme Thread Started by abraxas

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Moram reæi da mi se svidjeo zadnji Papin govor. Poziva crkvu da se skine s državnih para. Isus reèe ko želi da ga slijedi neka daruje svoj imetak a Crkva samo jami. Valjda je Ljubo Rojs to u crkvi nauèio.

          09-27-2011 22:13 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
          S-H S-H is a Male
          trudim se




          Poruka: 161
          Location: B&H

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ja sam vjernik i evo me na forumu. Trudim se da živim po Božjim zapovjedima. 11.gif

          09-27-2011 22:19 S-H is offline Pregledaj poruke od S-H Dodaj S-H u listu prijatelja
          abraxas abraxas is a Male
          moforaja




          Poruka: 6999
          Location: Jazzbina Abraxas
          pokretac teme Thread Started by abraxas

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Svaka èast! 10.gif

          09-27-2011 22:20 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9503
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          biti vjernik i javno iznositi nije uobicajeno kod nas u sistemu kakav je bio u bivsoj jugi
          vjerovatno i danas ima uticaja pa moze biti razlog sto se nece neko od vjernika javiti
          s druge strane ja znam ko se vec oznacio na temama na religiji kao vjernik, tu su nove generacije mostaraca koji nemaju kompleksa
          oblace se i praktikuju vjeru svakodnevno i vjerovatno nece imati poteskoca javno to reci
          vjerujem i ne negiram boga dz.s. ali ne praktikujem ako se takvi mogu svrstati u vjernike 01.gif

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          09-27-2011 23:54 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          vjetar vjetar is a Male
          moforaja


          Poruka: 13977
          Location: dk

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          vjerujem i ne negiram boga dz.s. ali ne praktikujem ako se takvi mogu svrstati u vjernike

          ..ako je pokretac teme trazio izjasnjenje po ovome pitanju onda isto kao i pasha mogu da kazem za sebe .vjerujem da postoji , sad koliko mu se odazivam je pitanje i moze li me bog smatrati vjernikom ne znam ..ali u zivotu nastojim sto je moguce vishe ispostovati bozijih zapovjedi ..naravno nekada i pogrjeshim ..nekad u ne znanju ponekad i namjerno ..uvjek kazem ..boze oprosti mi za ono sto znam da sam ucinio i za ono sto ti znash

          ___________________________________________________________________
          laku vam noc pijuni

          spavajte ko lavovi i ko kraljevi

          09-27-2011 23:59 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
          Stari Grad Stari Grad is a Male
          moforaja




          Poruka: 10597
          Location: iza zvijezde

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od abraxas:

            Ja mislim da se ne javljaju jer ipak postoji jedna doza samokritike. Veæina vjernika je na nivou obièaja i obreda, a i nije se zgodno danas veleèasnom zamjeriti. Za vjeru je prijašnje vrijeme bilo puno bolje, vjerovao je ko je vjeru nosio u srcu a ne ko je morao. Prvi redovi u crkvi pripadaju nekadašnjim drugovima. Prvo su Isusa skidali s križa a sad ga opet vraæaju. Ali mene zanima znate li koga koji kruhom uzvraæa onom ko ga je kamenom?


          Zavisi koliko je odstajo hljeb... Teže je promašiti dobrom štrucom... 02.gif


          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          ___________________________________________________________________
          ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
          on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

            moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
          ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
          ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
          .. dosta je vise i tebe i tvoje
            tiranije
          ...

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-28-2011 u 00:19.

          09-28-2011 00:19 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
          TigricaX TigricaX is a Female
          zvrk hanuma




          Poruka: 6105
          Location: Nesvrstana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od antiprotivan:

                citat od tana:

              zasto ja imam osjecaj da se nijedan vjernik nece javiti na ovu temu?


            Nazalost, imam isti osjecaj..

            doduse, vjerujem da je iz drugog razloga..


            I ovdje, a i drugdje, VRLO RIJETKO sam vidio da vjernici kritikuju (svoju) vjeru kao instituciju, odnosno "svog" predstavnika.

            Da konkretizujem: BH-muslimani da kritikuju reisa, jer je uradio ovo ili rekao ono, a s tim se ne slazu.. isto naravno vazi za vjernike BH-katolike i BH-pravoslavce, odnosno njihove institucije i vjerske poglavare kad se "nekad ono malo zanesu" pa urade ili kazu sto ne treba..

            Dakle, svi oni, u ogromnoj vecini, slijepo slijede te svoje, sta god rekli ili uradili..

            Takvi se ovdje nece javiti, a neka svatko stvara svoje zakljucke..


          AP - to nisu vjernici, bar ne po mom shvatanju. Ti koji slijepo slijede vodje i ustanove....nisu pravi vjernici.

          Slazem se da se pravi vjernici nece javiti jer je vjera u srcu (privatna stvar) i nema se potrebe da se nekome nesto dokazuje ili da se nekoga u nesto uvjerava. 10.gif

          ___________________________________________________________________
          "Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
          i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

          09-28-2011 05:23 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
          Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com