Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Ribar » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Ribar Æira sa Lepenskog vira Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tamo negdje duboko medu Ðerdapskim klisurama na mjestu gdje se Dunav raširio izmedu planina stvorivši svojevrsno jezero nalati se Lepenski vir - okruglasto proširenje Dunava oko kojega je priroda svojom izdašnošæu stvorila prekrasne krajolike.





Sa lijeve strane rijeke dio toga proširenja pripada Rumunjskoj, a sa desne strane Srbiji. Prekrasna priroda u ljeti je nabujala raslinjem, a miris rijeke sa mirisom toga raslinja tvori prekrasan zrak koji lijeèi pluæa.

Prošle godine ploveæi svojim kanuom doplovio sam do toga prekrasnoga dijela moænoga Dunava.





Nekako se poklopilo da sam ploveæi došao u taj dio rijeke u vrijeme ruèka i podnevnoga odmora. Uèestvovao sam u 56. dunavskoj regati TID 2011. i lagano ploveæi promatrao obalu tražeæi mjesto gdje bih malo odmorio, nešto pojeo i u hladu drveæa saèekao da se smanji podnevna vruæina sunca koje je upeklo svom snagom.

Iz prièa drugih uèesnika regate imao sam informaciju da se na tome djelu rijeke, sa Srpske strane, može naæi mjesto gdje se nešto može pojesti i popiti. Ubrzo medu raslinjem ugledah to mjesto.





Uz obalu veæ se sakupilo više kajaka uèesnika regate koji su tu potražili malo odmora i hlada od podnevnoga sunca.





Pristadoh i ja sa svojim Odisejem. Vezah ga i zakoraèih na obalu. Nedaleko mjesta gdje sam pristao doèekala me tabla sa natpisom: " Ribar Æira sa Lepenskog vira ". Sada vidjeh da se radi o profesionalcu koji drži do sebe i svojega "zanata". Ponosno je istakao tablu da svima bude jasno tko je i èime se bavi.





Podoh razgledati mjesto, raspitati se da li se ima što pojesti ovdje, a najviše da li postoji u ovome zabitome, ali ugodnome kutku, kakvo hladno pivce. Uklopljeno u raslinje ribar Æira je napravio nadstrešicu ispod koje je, kao u dnevnome boravku stana, postavio stol, kauè, stolice i još mnogo sitnica koje su mu potrebne.








___________________________________________________________________

    02-12-2012 11:36 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pored toga svojevrsnoga dnevnoga boravka koèoperi se stara kamp kuæica u kojoj spava za nevremena.








    Tu su i "pomoæni objekti " neophodni za kvalitetno obavljanje posla kojime se bavi.





    Ono što me je zadivilo je da me je odmah "proèitao". Ne znam kako, ali uzeo je odnekale bocu tako željene hladne pive i izišao pred mene dobivši svu moju naklonost kao domaæin, kao ribar, a i kao ugostitelj, jer i tim poslom se ovdje bavi.





    Razumjesmo se bez rijeci. Samo pogledom. Pivcu sam prihvatio, predstavio se domaæinu i zapitao ga za moguænost dobivanja jela.

    Kao pravi domaæin, ribar, ali i ugostitelj na svako postavljeno pitanje potvrdno je odgovarao. Svega ima kod njega. Piæa i jela. Poèeo je nabrajati mnoge, meni znane i neznane ribe,na razne naèine pripremljene. Zatim prženi sir sa kaèamakom . . . i tu ga zaustavih.





    Sa kolegama iz Madarske, Srbije i Bugarske napravih dogovor da æemo jesti prženi domaæi slani sir sa kaèamakom. Specijalitet ovoga mjesta. Mada nitko nije znao, sem kolega iz Srbije, o èemu se radi, naruèismo za sve nas istu hranu.

    Ribar Æira, stari iskusni rijeèni vuk, samo odmjeri pogledom svoj kuharski "alat".





    Sa zadovoljstvom zapali svoju peæ . . .





    . . . i kuhinja zaèas oživje mirisima i zvukovima .


    ___________________________________________________________________

      02-12-2012 11:37 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Za to vrijeme, poèesmo se okupljati oko okrugloga stola ispod nadstrešice dobijajuæi pivca od domaæina.











      Susretoh ovdje i svoga staroga drugara Vaska iz Bugarske, kojega znam sa prošlogodišnje plovidbe Dunavom od Mohaèa do Beograda. Regati se, ove godine, pridružio u Dobri, ali ga tamo nisam vidio. Pozdravismo se srdaèno.





      U opuštenoj i veseloj atmosferi èekasmo Æiru da nam pripremi jelo.








      Sam ambijent je prekrasan. Priroda svuda uokolo, prekrasni vidici na rijeku i preko rijeke.





      ___________________________________________________________________

        02-12-2012 11:37 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        Olimp Olimp is a Male
        rodjeni




        Poruka: 753
        Location: Zagreb
        pokretac teme Thread Started by Olimp

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Uskoro i jelo biva gotovo. Æira ga posluži primjereno ambijentu. Na jednu opranu keramièku ploèicu postavio je kaèamak, u tanjurima poslužio sir, rajèice, pivce . . . i uz prekrasno društvo i ambijent okrijepih se bolje nego u najboljemu restoranu.





        Nakon okrijepe i odmora krenusmo prema svojim plovilima. Na odlasku nam ribar ponuti netom ulovljenu ribu koju je donio njegov pomoænik.





        Ribu nismo kupili. Iskoristismo još jednom pogledamo niz rijeku na put kojim æemo dalje. Prekrasan pogled sa ovoga mjesta je oèaravajuæi.





        Udoh u svoj kanu, odmakoh se od obale i okrenuh da još jednom vidim to prekrasno mjesto i vrlo praktièno organiziranoga ribara Æiru.





        Nakon toga usmjerih pramac kanua prema izlazu iz Lepenskoga vira. Prema daljinama koje me vuku, prema drugim mjestima, ljudima, doživljajima. Prema mome stilu rijeènoga života.





        bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

        ___________________________________________________________________

          02-12-2012 11:38 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
          dubravka
          SexNepoznat

          Poruka: 534
          Location: beograd

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ovo je bilo prekrasno. Divna prica za "laku noc". . . . O Dmnje zeulje, kt mi drag dje
          cinje. Dubravka

          04-20-2012 23:27 dubravka is offline Posalji email za dubravka Pregledaj poruke od dubravka Dodaj dubravka u listu prijatelja
          Olimp Olimp is a Male
          rodjeni




          Poruka: 753
          Location: Zagreb
          pokretac teme Thread Started by Olimp

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Hvala zivjeli.gif

          ___________________________________________________________________

            04-20-2012 23:59 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
            dubravka
            SexNepoznat

            Poruka: 534
            Location: beograd

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            zaboravila sam da prevedem ... "O Dmnje, kt mi drag dje cinje...
            ... vlaski jezik. . . "Boze, koliko te volim", u ovom kontekstu se misli na zivot, Dunav.
            Zivela sam jedno vreme u Majdanpeku. Sve sto je vezano za taj kraj,
            Lepenski vir, Dunav, zauvek je u mom srcu. Jos jednom veliko
            hvala za mocnu reportazu. Kao da sam plovila sa vama. . .
            DUBRAVKA










            lepensk

            04-21-2012 11:52 dubravka is offline Posalji email za dubravka Pregledaj poruke od dubravka Dodaj dubravka u listu prijatelja
            vjetar vjetar is a Male
            moforaja


            Poruka: 13977
            Location: dk

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ..ono sto je zuko dzumhur bio na kopnu to je olimp na vodi

            ..svaka cast olimpe za ove tvoje reportaze

            ..

            ___________________________________________________________________
            laku vam noc pijuni

            spavajte ko lavovi i ko kraljevi

            04-21-2012 12:00 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
            Olimp Olimp is a Male
            rodjeni




            Poruka: 753
            Location: Zagreb
            pokretac teme Thread Started by Olimp

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Hvala vam prijatelji, bolje kritike nisam nikada dobio nego ove od vas. bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

            ___________________________________________________________________

              04-21-2012 12:51 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
              djelda djelda is a Male
              raja




              Poruka: 1646
              Location: dolina grka

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Stvarno - svaka èast Olimp ! 10.gif

              Predivna fotoreportaža !

              ___________________________________________________________________
              Koliko god je rijetka istiska ljubav, još je mnogo rjeðe istinsko prijateljstvo !!! zivjeli.gif

              04-21-2012 16:54 djelda is offline Posalji email za djelda Pregledaj poruke od djelda Dodaj djelda u listu prijatelja
              pasha pasha is a Male
              Super Moderator




              Poruka: 9503
              Location: uh jebo te

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              redovno citam olimpove price, ne da su dobre nego su super 10.gif

              ___________________________________________________________________

                neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
              Oscar Wilde

              04-21-2012 17:04 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
              nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com