Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Zabran » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Zabranèani Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Putujuæi rijekom Savom 2007. godine od Zagreba do Beograda upoznao sam puno dobrih rijekoljubaca koji dane i dane provode na i uz rijeku. Neki od njih su imali svoje šatore u kojima bi boravili, neki svoja plovila, a neki i splavove na kojima su bile ureðene male ugodne kuæice opremljene gotovo svime kao i "prave" kopnene kuæe.

Na nekima od tih splavova sam i prespavao noæ za lijepih ljetnih veèeri, gledajuæi zvjezdano nebo iz vreæe za spavanje. Zvukovi rijeke i kreket žaba nisu dozvoljavali da dugo promatram zvjezdama osuto nebo. San bi me brzo savladivao, a tokom noæi bih tako lijepo spavao da bih ujutro ustajao potpuno odmoran kao da sam godinama spavao, a ne samo jednu noæ.

No da se vratim poèetku prièe. Desetoga dana plovidbe put sam zapoèeo rano ujutro prije izlaska sunca iz Šabca. Radio je najavljivao da æe doci do velikoga pogoršanja vremena pa sam ustao rano ujutro sa namjerom da zadnjih 105 rijeènih kilometara, koliko mi do Beograda ostade, preplovim u jednome danu.





Dan je bio predivan sve do iza podne, a onda me poèelo sustizati nevrijeme, Mojim dolaskom pred Obrenovac vec se sasvim pogoršalo. Poèela je i kiša padati, a neugodni boèni vjetar iscrpio mi je snagu tako da veæ popodne dolaskom do mjesta Zabran, nekoliko kilometara nizvodno od Obrenovca, odluèih da tu potražim prenoæište, a ujutro slijedeæega dana da nastavim put odmoran i spreman se suprostaviti pogoršalom vremenu.


Dolaskom do velike zabranske krivine doplovih do više splavova koji tu plutaju. Na jednome od njih vidjeh mladi par, kako me mahanjem ruke pozivaju da im se pridružim.





Doplovio sam do njihovoga splava i upoznao se sa njima, Jelenom i Savom. Zapoèesmo razgovor u kojem im rekoh da sam prije deset dana zapoèeo putovanje iz Zagreba. Najprije mi nisu povjerovali, a kada su pažljivije oslušnili moj govor uvjeriše se da bih stvarno mogao biti "stranac".

Sjedosmo pod natkriveni dio splava dok Jelena nije pripremila kavu, a i kako bih se sklonili od kiše koja je padala. Sava je htjeo probati malo "projahati" moga ata. Nakon nekoliko zaveslaja uvidio je da baš to nije niti lako, a i da ga kanu ne "sluša". Još je više bio u nevjerici kako sam prevalio tako dug put na tako nemirnom "atu".





Vani se smrklo, vjetar se pojaèao zajedno sa kišom. Zapitah ih da li ima ovdje pogodnoga mjesta gdje bih prenoæio. Najprije su mobitelom stupili u kontakt sa prijateljom koji ima splav do njihovoga kako bih tamo prespavao, a kako prijatelj nije mogao doæi do kasno u noæ smještaj sam dobio u jednoh kuæi koja se renovirala, a koju je èuvao i pazio lokalni beskuænik, Bukara, koji živi od ljudi koji mu ponešta poklone.





Kod njih na splavu nisam mogao spavati jer oni tu borave i noæivaju, a prostor je veoma ogranièen. Šator, zbog pogoršanja vremena, nisam želio postavljati jer nije bila prijeka potreba za tim.

Nakon što sam se smjestio u kuæi kod Bukare, Sava me obradovao hladnim pivcem koje je tko zna gdje nabavio za mene. Znam pouzdano da ga nije imao na splavu. Zbog takvog gesta sam mu neizmjerno zahvalan.

Ujutro rano ustadoh, spremih stvari i utrpah ih u kanu. Kod Jelene i Save osvježio sam se jutarnjom kavom. Zadržavali su me da ostanem još barem dok nevrijeme ne prestane ili barem dok kiša ne prestane padati.





Nisam popustio njihovim nagovorima. Nakon kave nastavih put. Do Beograda mi ostade "samo" tridesetak kilometara. Obukoh kišnu kabanicu, zatuškah opremu pod najlon i šatorsko krilo, uzeh veslo u ruke, oprostih se od ljubaznih domaæina i nastavih put.

Zaèuðeno i zbunjeno su gledali za mnom ne vjerujuæi da sam bio kod njih. Do sada tako otkaèenog rijekoplovca nisu susreli.





Ostadoše mi u ugodnom sjecanju. Mladi braèni par koji svo svoje slobodno vrijeme borave na rijeci u svojemu splavu. Odrekli su se komfora kuæe "na kopnu" uselivši se u malu kuæicu na splavu smještenu na tako lijepoj lokaciji sa koje imaju pogled na rijeku Savu daleko uzvodno i nizvodno, dominirajuci sa krivine na obje strane rijeke. Živeæi na njoj uživaju u prirodi, miru, tišini, rijeènom zraku i ljudima koji vole rijeku i njome se promeæu. Jedan od takvih sam bio i ja. Obogatih im kolekciju rijeènih likova koji Savom prodoše uz njih...


bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

___________________________________________________________________

    03-09-2012 20:55 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    vozac vozac is a Male
    samo sto nisam




    Poruka: 1087
    Location: njemacka

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svaka cast Olimp, znas da uzivas. 10.gif

    Rado bih da se upoznam sa tobom i da provedem makar jedan dan skupa sa tobom na rijeci. 10.gif

    03-09-2012 21:12 vozac is offline Pregledaj poruke od vozac Dodaj vozac u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I meni bi bilo drago prijatelju, samo javi i tu sam, ove godine zapoèinje sezona, kreni sa mom, i ne samo ti. Svi koji èitaju Olimpove prièe dobro su došli.

    10.gif zivjeli.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

    ___________________________________________________________________

      03-09-2012 21:21 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      vozac vozac is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1087
      Location: njemacka

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Na godisnji krecem treceg augusta kasno posle podne, znaci da sam u zagrebu nekad rano ujutru, a tada da se trazimo nema svrhe.
      No cijeli mjesec sam dole pa se mozemo dogovorit. 10.gif

      03-09-2012 21:30 vozac is offline Pregledaj poruke od vozac Dodaj vozac u listu prijatelja
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com