Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » SVAŠTARA » neretva li bazen » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

neretva li bazen Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neretva je oneèišæena i ne preporuèuje se kupanje u njoj
Z.S.
Utorak, 17. srpnja 2012. 15:20
Bljeak.info

Nemali broj Mostaraca spas od žege i ljetnih vruæina i proteklog je vikenda potražio na gradskom bazenu ili na obalama rijeka Radobolje, Bune/Bunice i Neretve.

I dok se za gradski bazen može tvrditi da je kupanje zbog preèistaèa koliko-toliko sigurno, kupanje na rijekama i jezerima nosi sa sobom veliki rizik.

S obzirom da se u sve površinske vode na ovim prostoru izlijevaju kanalizacijske otpadne vode i to bez njihovog prethodnog preæišæavanja, kupanje u rijekama i potocima se ne preporuèuje, unatoè aktualnim velikim vruæina i želje ljudi da se u njima rashlade.

Kupati se u našim rijekama uvijek je zdravstveni rizik zbog velike moguænosti pojave virusnih, kožnih i svih drugih zaraznih oboljenja, pa se preporuèuje posjeæivati javna kupališta, odnosno bazene s preèistaèima.

Kako je priopæeno iz Agencije za vodno podruèje Jadranskoga mora, i pored ovolikih vruæina vode rijeke Neretve ne preporuèuju se za kupanje. Svi koji se odlaze kupati na Neretvu nizvodno od Konjica odlaze na vlastitu odgovornost.

Svima je dobro poznato da se u Neretvu na užem podruèju grada Mostara izlijeva sva gradska kanalizacija, ukupno 35 kanalizacijskih otvora, tako da je najveæa hercegovaèka rijeka maksimalno zagaðena jer na njoj ne postoji niti jedan proèišæivaè.

Neretva, uzvodno od Konjica uglavnom je ispravne kvalitete, ali vrlo hladna, brza i opasna, što znaju iskoristiti brojni rafting izletnici. Meðutim, nizvodno od Konjica do granice s Hrvatskom u Metkoviæu, Neretva se ne preporuèuje za kupanje.

"Naši kupaèi na rijekama i dijelu jezera su ugroženi od zagaðenja koja dotièu u navedene vodotoke (na podruèju Federacije BiH se manje od tri posto proèišæava otpadnih voda što znaèi da one izravno zagaðuju naše vodotoke). Ova oneèišæenja su prvenstveno mikrobiološka, poveæan sadržaj koliformnih bakterija, e-colli, i drugih fekalnih mikroorganizama što sve može izazvati razlièite stomaène ili kožne bolesti", kazao je za Veèernji list Mirko Šarac iz Agencije za vodovodno podruèje Jadranskog mora.

Zarazne bolesti, koje se mogu zadobiti kupanjem u oneèišæenim rijekama i jezerima, nastaju ulaskom uzroènika prisutnih u vodi u organizam kupaèa preko nekog od ulaza u tijelo: usta, sluznice (oko, nos, spolovilo), ošteæenja na koži, katkad i dišni putovi.

Preko usta, na primjer gutanjem vode mogu tako nastati crijevne infekcije, virusne i bakterijske, s proljevima i temperaturom, preko tjelesnih sluznica mogu se zadobiti neke tipièno kupaèke bolesti, na primjer virusna ili klamidijska upala oka, tzv. kupališni konjunktivitis, ili pak infekcija mokraænih putova.

Kupanje je posebice opasno za trudnice i za malu djecu do 3 godine jer je djeèji organizam još neotporan na razne vrste bakterija, a naèin njihova kupanja pogoduje nastanku infekcija.

07-18-2012 07:27 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

zalosno ali nazalost istinito

ja biram ni jedno od gore navedenog.....

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    07-18-2012 09:01 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4406
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Voda u bazenu je ne preciscena 100% provjereno,pa je svejedno kupao se na Neretvi ili bazenu.Bazeni na putu za Blagaju su punjeni vodom sa vlastitih izvora i veoma su cisti.
    Ja ipak biram Perlu na Bunici i Bunu kod nekadasnjeg bazena.

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    07-18-2012 12:33 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    RIO RIO is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 452
    Location: Tamo gdje je sunce najljepse, i gdje protice zelena ljepotica...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jezero u Vrapcicima, gore nema kanalizacija, jos uvijek, i sto se bar toga tice cisto je, ima ostalih zajbancija, jer nasa omladina koja dodje svaku vece gore i pored postavljenih betnoskih korpa za smece najvise voli baciti bocu u vodu, ili je razbiti nasred puta, a fino trim staza, setaliste, kupaliste sto je glavno po ovakvom vremenu i zbog toga sto nema kupaliste posteno u Mostaru. Ja igrom slucaja stanujem u blizini i evo zadnjih 10 godina tu sam na kupanju, ziv sam i zdrav nista nisam bolovao, tako da mislim da je ok....

    ___________________________________________________________________
    Gle, ko bi rek'o, ja sjedim sasvim sam ko zatocenik svoje sugestije, svjestan da bez nje ja propadam i nestajem brzinom svjetlosti....

    07-18-2012 13:01 RIO is offline Homepage of RIO Pregledaj poruke od RIO Dodaj RIO u listu prijatelja
    rimda rimda is a Male
    raja




    Poruka: 1827
    Location: BULEVAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma ljudi ima li iko informaciju sto se Bunica ne sredi ? Znam da ce sad pametni pocet rojit Ali stvarno ima li iko ziv realnu informaciju ...

    VIRIBUS, velikii pozdraaav iskreno se nadam da si mi i sad onaj stariiii i ne zamjeri ne vidjeh poruku prije sada 10.gif

    ___________________________________________________________________
    38.gif Admir Stupac 38.gif

    07-18-2012 21:41 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
    KULJE1969 KULJE1969 is a Male
    raja




    Poruka: 1794
    Location: Brace Krpo 19

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nije im u cilju da je ociste dok je ne uspiju sebi otkupiti.To se moglo davno srediti ,a uvjek kazu kao ne isplati se da je skupo.Samo na parkingu auta i satora i kamp prikolica to bi isplatili vrlo brzo.

    07-19-2012 03:02 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
    Viribus Viribus is a Male
    moforaja


    Poruka: 5295
    pokretac teme Thread Started by Viribus

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od rimda:

      Ma ljudi ima li iko informaciju sto se Bunica ne sredi ? Znam da ce sad pametni pocet rojit Ali stvarno ima li iko ziv realnu informaciju ...

      VIRIBUS, velikii pozdraaav iskreno se nadam da si mi i sad onaj stariiii i ne zamjeri ne vidjeh poruku prije sada 10.gif



    svaðaju se tri klana, i na kraju neæe niko.Svi svojataju da im je dedovina i onda se pojavio pravi vlasnik, ali nije do njega.



    pozdrav prijatelju.

    07-19-2012 08:20 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
    rimda rimda is a Male
    raja




    Poruka: 1827
    Location: BULEVAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa ljudi ono je ” rudnik ” para... Kulje dobro kaže, od parkinga bi uloženo za troškove isplatili... 14.gif

    ___________________________________________________________________
    38.gif Admir Stupac 38.gif

    07-19-2012 09:10 rimda is offline Posalji email za rimda Pregledaj poruke od rimda Dodaj rimda u listu prijatelja
    RIO RIO is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 452
    Location: Tamo gdje je sunce najljepse, i gdje protice zelena ljepotica...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Skupice se na Bunicu opet sva raja, pa ce se pomjesati Srbi, Hrvati i Muslimani to je problem.. ko i sve u ovom gradu...

    ___________________________________________________________________
    Gle, ko bi rek'o, ja sjedim sasvim sam ko zatocenik svoje sugestije, svjestan da bez nje ja propadam i nestajem brzinom svjetlosti....

    07-19-2012 14:56 RIO is offline Homepage of RIO Pregledaj poruke od RIO Dodaj RIO u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com