Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » SVAŠTARA » stara ili nova plo » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

stara ili nova ploèa???? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mještani protiv skidanja stare ploèe i stavljanja nove s turskim natpisom
M.M.
Èetvrtak, 19. srpnja 2012. 9:24
Bljesak.info/Dnevni list

U blagajskoj Tekiji, juèer je nekolicina mještana i nevladino udruženje Sportsko-turistièki klub "Blagaj city" Blagaj, pokušala obustaviti skidanje uklesane stogodišnje ploèe na izvorištu Bune i stavljanje nove ploèe s turskim natpisom.

Turska kompanija Fidan Tours, kojoj su lokalne vlasti na korištenje od 33 godine dale staru tekiju u Blagaju, postavlja spomenutu ploèu.

Ibrahim Balaliæ, predsjednika nevladinog udruženja Sportsko-turistièki klub "Blagaj city" Blagaj; kojeg su novinari Dnevnog lista juèer zatekli na Tekiji, dok je išèekivao da spomenuta ploèa stigne iz Sarajeva kako bi obustavio njezino montiranje, istièe kako je ovo sramota.

- Neæemo dopustiti da se skine ploèa na izvorištu Bune koja je simbol i godinama krasi peæine, iz razloga što smo od Komisije za nacionalne spomenike doznali da to nije dopušteno. Koliko mi znamo, ne postoji osigurana valjana dozvola za postavljane nove ploèe. Stoga neæemo ni dopustiti da se išta promjeni dok nam ne pokažu crno na bijelo da zato imaju pravo, kazao je Balaliæ.

Posebno naglašava kako ne shvaæa kome smeta ploèa koja je godinama krasila staru tekiju i koja je dio povijesti uklesan æiriliènim pismom.

- Pa ne možemo dopustiti da nam povijest otmu. To je naše i uvijek je bilo. Prilikom rekonstruiranja tekije postojao je uvjet da ponovno poprimi izgled kakav je imala u vrijeme svog punog cvata u 17. stoljeæu, pa zašto sada novine uvoditi i skidati povijesne natpise, ogorèeno æe Balaliæ.

Nezadovoljstvo nisu krili ni ostali mještani okupljeni pred ulazom u tekiju, koji naglašavaju kako nešto ovakvo ne smiju dopustiti, jer su "Turci poèeli previše svojatati Blagaj", i ovakvo nešto æe odvesti u krajnost.

Èak su radnici koji su juèer bili angažirani od spomenute agencije da postave ploèu odustali nakon što su saslušali mještane.

Iz turske kompanije Fidan Tours rekli su kako æe više informacija za javnost dostaviti naknadno.

07-19-2012 16:09 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

14.gif 14.gif 14.gif 14.gif

tuzno i zalosno.
sramotno.

Sada kontam, i ne mogu da skontam....
Cija je tekija? Hocu reci, ko je vlasnik tekije?
IZ? MZ? Opcina/opstina? FBiH? RBiH?privatnik? Preduzece/udruga?.......

Mada, svejedno je......Ko god da je vlasnik, zbog cega dati Tekiju na upotrebu stranoj firmi????

Mislim da u najgorem slucaju samoodrziva, taman da su joj jedini prihodi od baksisa koji se daju na vratima.

21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

07-19-2012 22:48 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
zorokrik zorokrik is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1340
Location: St.Marino

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pomislio sam tema o nekim starim plocama-Yugoton.......

kad vidim ovo ponovno o Turskoj tekiji.Posto sam maloprije vec napisao tamo negdje sad cu samo kopirati.:

"Turska kompanija Fidan Tours, kojoj su lokalne vlasti na korištenje od 33 godine dale staru tekiju u Blagaju",

Ovaj dio clanka vam sve govori!!Kulturn-istorijski-religiozni-regionalni...........to vise nista nije sveto i nedodirljivo!Ovo su otvorena vrata za iznajmljianje (pod kojim uslovima i okolnostima)svega gdje se moze uzeti "PINKA"

Nadam se da ce fratri "sacuvati"Medjugorje 18.gif 25.gif

___________________________________________________________________

    bar_dan.gif

    07-19-2012 23:00 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    sramota jastaje. i tuga. zasto je to dato turcima na koristenjem, zasto se prostituisemo?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    07-23-2012 22:46 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6999
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ko æe piramide jamit? 01.gif

    07-23-2012 22:49 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    RIO RIO is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 452
    Location: Tamo gdje je sunce najljepse, i gdje protice zelena ljepotica...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nije bitno kome je dato to, ko je dao majmun je trebao da upise tu neke klauzule koje bi se odnosile na ove i druge ovakve promjene necega sto je tu, ona ploca koja je bila dole cini mi se da je gadjana mecima u ovome proslome ratu, e sada nevjerujem da bi ikome bio problem da se ta ploca promjeni, ali da na njoj pise onako kako je i bilo, i jezik i rijeci i sve, sada su dosli turci i oni ce staviti na arapski nesto na turski na koji li vec jezik, kazem da nema smisla to sto rade, napravite plocu i napisite jezikom koji je i bio, tj obnovite staru plocu ko i stari most.......

    ___________________________________________________________________
    Gle, ko bi rek'o, ja sjedim sasvim sam ko zatocenik svoje sugestije, svjestan da bez nje ja propadam i nestajem brzinom svjetlosti....

    07-30-2012 12:48 RIO is offline Homepage of RIO Pregledaj poruke od RIO Dodaj RIO u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com