Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » SVAŠTARA » doma » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
brewer
SexNepoznat

Poruka: 7

domaæe pivo Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pozdrav svima, evo prvi post pa da predstavim mostarcima svoju zanimaciju. veæ par godina bavim se intenzivno jednim fantastiènim hobijem - proizvodnjom domaæeg piva u vlastitom stanu. ovaj hobi je u BiH prema mojim saznanjima potpuno nepoznat, pa sam htio približiti ljudima malo o èemu se radi, a možda i zagrijati nekoga da se poène baviti ovim hobijem.

u evropi i americi je jako raširena kuæna proizvodnja piva. puno ljudi proizvode domaæe pivo, imaju klubove/udruženja, organizuju takmièenja, polaganja ispita za degustatore i ocjenjivaèe i tako dalje...

ja sam poèeo sasvim sluèajno, ali sam na kraju završio sa hrpom literature i velikom kolièinom proizvedenih vrsta i rodova piva, kao i samom kolièinom.

prije nego što poènem opisivati sam hobi u detalje, želio bih skrenuti svima pažnju da sva komercijalna piva koja vidite dostupna u našim supermarketima (lav, jelen, sarajevsko, ožujsko, karlovaèko, pan, nektar, heineken, becks i tako dalje...), zapravo nisu ni blizu od kvalitetnih piva, niti ispunjavaju osnovne kriterije da bi se mogla smatrati dobrim pivima. na žalost ljudi ih piju jer misle da je to vrh što se tièe pivske ponude. u velikoj su zabludi, jer u svijetu se proizvode daleko bolja i kvalitetnija piva, a u ovu kategoriju spada i domaæe, kuæno proizvedeno pivo.

ovo što sam naveo ima velike veze sa troškovno orijentisanom proizvodnjom u velikim pivarama. dakle oni su prisiljeni da koriste minimum ulaznih sirovina, kako bi bili rentabilni, pa na kraju proizvedu jednostavno loše pivo.
naravno, i ja sam nekad mislio da je heineken vrh, ali sreæom poslije sam saznao da postoje i bolja piva, a konaèno sam ih i sam poèeo proizvoditi.

što se tièe same proizvodnje, puno je jednostavnije nego što to neko može pretpostaviti u tehnièkom smislu, ali je ipak potrebno upoznati se sa osnovnim teorijama pivarstva iz dostupne literature. da se razumijemo, vremenom æete biti prisiljeni silom prilika uæi i malo dublje u hemiju i mikrobiologiju, ali sve u svemu sam proces je vrlo jednostavan.

što se tièe opreme, na poèetku možete improvizirati kao što sam i sam improvizirao, a poslije æete malo po malo nadograðivati i unaprijeðivati sistem. sva oprema koja je potrebna za proizvodnju kvalitetnog piva je dostupna. malo æete se možda potruditi i obiæi nekoliko mjesta, ali sve se može naæi.

što se tièe sirovina, o ovome bi se moglo malo opširnije, ali to æu pisati po želji i ako bude interesenata. ukratko - pivo je najstariji svjesno proizvedeni alkoholni napitak otkad je ljudskog roda. najstariji zapisi i dokumentirani sluèajevi proizvodnje smještaju se u vrijeme starog egipta. mnoge kulture koristile su razlièite sirovine, ali u zadnjih 500-600 godina ustaljene su èetiri osnovne sirovine za proizvodnju piva - jeèmeni slad, hmelj, kvasac i voda.

što se tièe nabavke sirovina, ja lièno sve sirovine osim jeèmenog slada i vode (dakle hmelj i kvasac) nabavljam online. mnogi su online shopovi koji imaju cijeli asortiman razlièitih sirovina i opreme za pivarstvo. postoji stotine sorti hmelja i stotine sorti kvasca od èijeg æe konaènog izbora zavisiti i konaèni proizvod, odnosno okus i stil piva koji pravite.

hmelj i kvasac su relativno jeftine sirovine, èak i kad se kupuju online. u prosjeku za 20-30 litara piva treba vam jedan paketiæ pivarskog kvasca (jednake velièine kao i onaj pekarski kvasac) i otprilike stotinjak grama hmelja.

što se tièe jeèmenog slada, najbliže sladare (tvornice za proizvodnju slada su u baèkoj palanci i u novoj gradiški u hr). slad je takoðe jako jeftin, a najveæi je problem zapravo transport do mjesta u kojem živite jer se slad nabavlja u vreæama od cca. 40 kg.

jedna vreæa jeèmenog slada od 40 kg može biti dovoljna za proizvodnju cca. 160 litara piva, odnosno 16 punih gajbi flaša od 0,5l.

uobièajena tura je 23 l

dakle jedna vreæa slada može potrajati poprilièno dugo.


što se tièe same proizvodnje, u stanju ste kombinacijom odreðenih sirovina i tehnika proizvesti (klonirati) veæinu kvalitetnih komercijalnih piva, ali i eksperimentirati i pokušati proizvesti/dizajnirati vlastiti stil piva. sam sam radio kvalitetna belgijska piva, zatim pšenièna bavarska, amerièke jako zahmeljene stilove, njemaèke svijetle i tamne, zatim voæna piva, zaèinjena sa odreðenim zaèinima (kardamom, korijander itd.) i praktièno, samo nebo je granica.

zaboravio sam reæi da je prosjeèna cijena koštanja jedne flaše domaæeg piva otprilike 0,25 €. tu je ukljuèeno sve što se utroši i recimo, "amortizacija" za nabavljenu opremu. pivo koje proizvedete od najkvalitetnijih sirovina ne može se mjeriti s ni jednim komercijalnim pivom dostupnim kod nas.

naravno postoje i vrlo kvalitetna komercijalna piva, kao što su belgijska tripel karameliet, kwak, tripel, dubbel, gulden draak, zatim belgijska samostanska piva koja su na visokoj cijeni. nakon belgijskih tu su kvalitetna britanska piva kao što su fullers, hobsons i tako dalje. nakon toga idu njemaèka, pa èeška i tako dalje.....

ako znate engleski jezik, postoji masu foruma na kojima možete doæi do informacija. ako ima zainteresiranih ljudi u BiH mogu mi se obratiti na pp.

u nastavku æu postaviti fotografije nekih svojih piva koja sam proizveo.

    1. Aurora Ale



ovo pivo raðeno je sa sortom hmelja Aurora, pa mu je po tom dato i ime. fantastièno pivo sa izraženim citrusnim okusima. jako osvježavajuæe i ljetno pivo.

    2. Sierra Nevada Pale Ale klon



ovo pivo je pokušaj kloniranja popularnog i fantastiènog amerièkog piva sierra nevada pale ale. na ovom linku ima sve o tom pivu -
    http://www.sierranevada.com/beers/paleale.html


    3. Nelson Sauvin Pale Ale



ovo je moja vlastita kreacija piva inspirisana nekim drugim pivima. korištena je sorta hmelja s novog zelanda koja ima nevjerovatan okus i miris. pivo ima jednu notu zove, kao sok od zove. jako je osvježavajuæe ali ima i visok procenat alkohola (preko 6%)

    4. Dusseldorf Alt




ovo je klasièni dizeldorfski alt (na njemaèkom alt znaèi stari, tako da ovo oznaèava staro pivo). ovo je izuzetno slatko pivo sa niskim procentom alkohola (oko 3,9%). punog okusa, jako sirupasto.

    5. Belgijski Saison



fantastièno, jako belgijsko pivo. alkohol je 8%. pjena je nevjerovatna, kao i okus.

    6. Schwarzbier




ovo je njemaèko, tamno pivo proizvedeno po tradicionalnoj njemaèkoj recepturi. okus mu je èist, pomalo sladunjav. aroma na preprženi slad i njemaèke plemenite sorte hmelja. nisam ga dovoljno ohladio pa mi je malo previše zapjenilo kod toèenja tako da ga nisam uspio istoèiti cijelog u kriglu. bolesno dobro pivo!

    7. Porter




Ovaj stil piva je nastao u Londonu u 18 stoljeæu i bio je jako popularan meðu luèkim radnicima, pa je po tome dobio ime. U to vrijeme radilo se o jakom pivu koje je sadržavalo u prosjeku 7% alc. meðutim moderni porteri su ipak nešto slabiji. Po trenutnoj klasifikaciji pivskih stilova razlikuju se tri vrste portera i to brown porter, robust porter i baltic porter. Ja sam ovo pivo radio po receptu za robust porter. Pivo je jako zahmeljeno i ima specifièan okus prženih sladova.

    8. Extra Special Bitter (ESB)




Ovo pivo poznato je još pod nazivom Premium bitter ili Strong Bitter. Tipièni predstavnik engleske pivarske škole. U pivu se osjete prženi sladovi i znaèajne kolièine tipiènih engleskih sorti hmelja kao što su East Kent Golding ili Fuggle. Ovo koje vidite na slici radio sam po uzoru na popularni Fuller's ESB sa èetiri sorte hmelja - Target, Northdown, Challenger i East Kent Golding. Ispalo je fantastièno.

    9. Amerièki Pale Ale sa korijanderom i naranèom




Ovo pivo radio sam prošle godine prateæi smjernice za amerièki pale ale, ali sam dodao i zaèine, što je malo neobièno za amerièka piva. Uglavnom super je ispalo i popilo se jako brzo. Jako osvježavajuæe i lagano, pitko pivo za ljetne dane. :)


na kraju bih samo napomenuo da ovo nije hobi za one koji žele jeftino i brzo da se napiju. umjerenost i moderacija prilikom uživanja u ovim pivima su kljuène. toliko okusa i mirisa je šteta da vam proðu neopaženi u pijanstvu. ako želite samo da se napijete, kupujte pivo iz supermarketa.

pozdrav svima i ako ste zainteresovani javite mi se na mail
    pivskamushica@gmail.com
ili na privatne poruke. takoðe, možemo i ovde da razvijemo diskusiju!

11-20-2012 20:41 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6998
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Poslije ljubitelja vode Olimpa evi i pivoljuba!! 10.gif Bravo!

11-20-2012 21:25 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif

Samo tako, jarane.

U principu, u pravu, to ti je kao domaca i kupovna rakija 11.gif

Mada, sto se tice komercijalnih piva, ona se vise koriste kao 'osvjezavajuca' pica nego za uzivanje

Nastavi sa pisanjem, 10.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

11-20-2012 21:47 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
brewer
SexNepoznat

Poruka: 7
pokretac teme Thread Started by brewer

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

a ništa, uglavnom moguæe je napraviti pivo i nije teško. ljudi veæinom nemaju pojma od èega i kako se pravi pivo.

ako nekog zanima, pitajte šta vas zanima, mogu odgovarati na pitanja :D

Hara

11-20-2012 21:59 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6998
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tako je. Nastavi s pisanjem..... 10.gif

11-20-2012 22:10 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jako zanimljiva tema. Neke sliène teme su me upravo dovele na Moforaju prije desetak godina, i ostadoh do dana današnjeg ovdje... malo je ovakvih, zanimljivih foruma, a da su domaæi. 10.gif


Baš me zanima, u kojem gradu u Bosni ili Hercegovini si, Brewer, gdje je ljudima hobi, pravljenje domaæeg piva? Jedva èekam naredni post na ovu temu...

___________________________________________________________________

    11-21-2012 01:39 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..de ti nama polako objasnjavaj kako da i mi ovladamo tom tehnologijom .

    ..izgeda mi iteresantna tema 01.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 11-21-2012 u 01:49.

    11-21-2012 01:49 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    brewer
    SexNepoznat

    Poruka: 7
    pokretac teme Thread Started by brewer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ljudi ja sam vam u sarajevu. ima nekoliko ljudi u mostaru i u hercegovini koji veæ prave pivo ili se pripremaju za prvo kuhanje. uglavnom, jednom kad uðete u ovo, nema izlaza :D jednostavno je hobi koji je totalna zaraza.

    potrebna su neka ulaganja, ali to stvarno nije strašno i moguæe su i improvizacije na poèetku.

    sirovine su isto relativno jeftine i veæinu stvari kupujem online iz UK ili USA.

    piva koja napravite sami sebi nisu ni približna ovom komercijalnom smeæu po supermarketima. daleko su bolja, naravno.

    napisaæu uskoro šta vam treba od opreme... 18.gif

    11-21-2012 02:35 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..napishi nam gdje se moze nabavit ta oprema i adrese gdje narucujesh sirovinu ...ako nije tajna i postupka dobivanja pive ..necemo ti biti konkurencija 01.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    11-21-2012 14:52 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9495
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ovo je za vjetra i mene tema
    ovamo je to skupo kupovati (jedna piva od pola litra kosta cirka 6 km u prodavnici)
    rodjen sam kao mali i jos tada sam se bavio proizvodnjom rakije
    e sada bih rado na pivu preso 10.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    11-21-2012 19:04 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9495
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    zaboravih te upitati kako doci do tebe na pivu?
    imam dobrog havera u rajvosa, taxista on zna svaki kutak
    samo reci i ha naletim kod tebe ce mo na pivu, a i da se uclanimo u udruzenje 19.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    11-21-2012 19:05 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    brewer
    SexNepoznat

    Poruka: 7
    pokretac teme Thread Started by brewer

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ovako, u nastavku je prikazan minimum opreme koju je potrebno imati da bi se proizvelo pivo. Radi se o poèetnièkom set-up-u koji se, naravno, može usavršavati i nadograðivati.

    što se tièe osnovne opreme treba vam sljedeæe. ovo je znaèi samo osnovno, najosnovnije (i najjeftinije), a poslije na ovom podforumu možemo raspravljati o naprednijim sistemima i unapreðenjima.

      1. Lonac emajl ili nabavite od poznanika ili slièno


    najbolje inox (skuplja varijanta), može i emajl (puno jeftinija).
      nikako
    cink, aluminij ili bakar! volumen lonca najbolje da bude 30 litara.

      2. Fermentacijska posuda




    fermentacijska posuda je zapravo obièno plastièno (gora varijanta) ili stakleno (bolja varijanta), burence ili demižon. ako kuhate u loncu od 30 litara, morate imati fermentacijsku posudu kapaciteta najmanje 30 litara. iako se staklo smatra boljim, i ja sam ga koristio nekad, prebacio sam se na plastiku iz nekoliko razloga - jeftinija je, sigurnija je (pucanjem punog demižona piva prilikom prenošenja možete se gadno ozlijediti), jednostavnija je za pranje i održavanje. samo je bitno da se dobro i kvalitetno pere i da je "food grade" plastika. to æete znati po uvarenom logu na dnu plastiène posude sa malim escajgom (nož i viljuška). cijena ovakve posude je maksimalno do 20 KM.

      3. Airlock ili "Vrenjaèa"




    ovo je zapravo sigurnosni ventil koji stoji zabijen na vrhu poklopca fermentacijske posude i koji dopušta da CO2 koji nastaje prilikom fermentacije izlazi van, a ne pušta O2 izvana da ulazi unutar fermentacijske posude. na ebayu košta oko 1$ a ako vam se ne da da ga kupujete, onda ga možete i sami napraviti. Cijena cca. 2 KM

      4. 2-3 metra silikonskog crijeva za pretakanje




    dakle, ovo možete kupiti svugdje. služi za pretakanje veæ fermentiranog piva sa taloga kvasca

      5. tri gajbe opranih i doooooobro oèišæenih iskorištenih pivskih boca.




    dakle treba vam šesdesetak boca. o tehnikama èišæenja mogu poslije u nastavku. boce ne samo da moraju biti èiste, nego moraju biti
      STERILNE
    prije toèenja piva. Cijena: poznavanje konobara - džaba.

      6. Èepilica




    ovo je kao što pretpostavljate za èepljenje boca nakon toèenja piva. ovo što vidite je jednostavnija varijanta. Cijena u Robotu: 20 KM

      7. Èepovi




    ovo su krunski èepovi ili crown caps. ima ih u konzumu, obiju, interexu... ma svuda. ima ih u raznim bojama što je super kada imate više vrsta piva da ih možete razlikovati. Cijena: 4 KM 100 komada.

      8. Hidrometar




    jedan od najbitnijih instrumenata u pivarstvu. služi za mjerenje otopljenog šeæera u sladovini. dostupan na ebayu. Cijena: cca. 15 KM.

      9. Termometar




    uz hidrometar sigurno najvažniji instrument. termometar mora imati visoki raspon mjerenja recimo do 120°C. mora biti vatrostalan. imate moguænost da birate izmeðu digitalnih ili analognih. i jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane. s obzirom da su temperature najvažniji kriterij koji s mora ispoštovati kod proizvodnje piva - termometar mora biti precizan i kvalitetan. kad ga kupite dobro ga je baždariti u èaši vode s ledom - mora pokazivati 0°, a ako ne pokazuje onda kompenzirati za tu vrijednost koliko ima otklona. Cijena: varira od 3$ do 100$. vas može zadovoljiti onaj od 10$.

    10. Piknik frižider kapaciteta 28-32l prilagoðen za posudu za ukomljavanje




    ovo je MINIMUM MINIMUMA, ali s ovim što sam nabrojao možete proizvesti fantastièno pivo.

    oèekujem daljnja pitanja :D

    11-21-2012 19:35 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
    zorokrik zorokrik is a Male
    samo sto nisam




    Poruka: 1337
    Location: St.Marino

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    kako ti kuci?? 13.gif

    18.gif 25.gif

    ___________________________________________________________________

      bar_dan.gif

      11-22-2012 18:02 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
      brewer
      SexNepoznat

      Poruka: 7
      pokretac teme Thread Started by brewer

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od zorokrik:

        kako ti kuci?? 13.gif

        18.gif 25.gif


      nisam baš skotao šta si htio reæi. kod mene kuæi sve odlièno, žena, djeca.... kod tebe? 04.gif

      ako misliš na ovu opremu, ne zauzima ovo puno prostora.... 23.gif

      11-22-2012 18:14 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
      zorokrik zorokrik is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1337
      Location: St.Marino

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ne vec si rekao da ocekujes daljnja pitanja 18.gif

      ___________________________________________________________________

        bar_dan.gif

        11-22-2012 18:20 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
        brewer
        SexNepoznat

        Poruka: 7
        pokretac teme Thread Started by brewer

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od zorokrik:

          ne vec si rekao da ocekujes daljnja pitanja 18.gif


        ajd jebi ga šta æu, nasmijaæu se i ja 13.gif nije problem nikakav. pitanja sam mislio ova u vezi piva, što si ti skontao, ali ne da ti vrag mira pa zajebavaš 17.gif

        11-22-2012 18:29 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
        zorokrik zorokrik is a Male
        samo sto nisam




        Poruka: 1337
        Location: St.Marino

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        nisi ti nigdje rekao u vezi piva 10.gif


        ta se ljutis 18.gif 25.gif

        ___________________________________________________________________

          bar_dan.gif

          11-22-2012 18:31 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
          brewer
          SexNepoznat

          Poruka: 7
          pokretac teme Thread Started by brewer

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ma jok ne ljutim se sta se imam ljutit 25.gif 02.gif

          11-22-2012 18:32 brewer is offline Homepage of brewer Pregledaj poruke od brewer Dodaj brewer u listu prijatelja
          makso makso is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 2847
          Location: andaluzija

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          dobrodosao na forum, brewer. 13.gif 13.gif 13.gif
          Vidis kako su raja zajebanti 11.gif

          Ne znam gdje sam citao clanak ali je 100% tacan.
          Mostarac mora biti ili liska ili tabijasus
          04.gif 04.gif

          Ja sto vise starim, to sam vise tabijasus. kakve veze ima sa pivom, ima, ima 19.gif

          Ja mislim da se svi slazu glede pive, i tabijasusi i zajebanti, ko ne voli pivu, onda je neka treca sorta...

          Da se malo vratim na temu, odlican ti je zadnji post, tacno je opisano sta sve treba, cak si i cijene stavio, steta sto nisam blize, pa da vidim uzivo kako se to radi.

          Pozz 10.gif

          ___________________________________________________________________
          prest'o sam 18.gif

          11-22-2012 23:12 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
          pasha pasha is a Male
          Super Moderator




          Poruka: 9495
          Location: uh jebo te

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          bio sam u litvaniji u tvornici piva jedan jedini put sam tada vidio sve kako izgleda proizvodnja
          sjedili smo u pivnici a kasnije i u muzeju piva, cijeli dan smo degustirali razna piva 10.gif
          ove posude su plastika ili staklo. koriste li se drvene bacve ili sam j anesto pobrko 01.gif 10.gif

          ___________________________________________________________________

            neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
          Oscar Wilde

          11-23-2012 14:58 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
          Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
          Postavi novu temu Odgovori
          Go to:
          preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com