Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Za » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
KULJE1969 KULJE1969 is a Male
raja




Poruka: 1794
Location: Brace Krpo 19

Zašto ljudi ne vole ovaj (svoj) grad? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mostar je i pored velikih ratnih kataklizmi kroz koje je prošao, kao i burnih društvenih promjena saèuvao znatan broj kulturno-povijesnih spomenika iz srednjeg vijeka, osmanske i austrougarske uprave, Kraljevine Jugoslavije i naravno iz vremena SFR Jugoslavije.Svaki period karakterizira specifiènosti, posebno kada je rijeè o urbanizmu i infrastrukturi. Meðutim, svjesni smo kako se i danas, u eri, kada se na sva zvona deklamiraju ljudske slobode, demokracija i zaštita kulturno-povijesnih spomenika dešavaju toliko straviène devijantnosti, da se èovjek zapita, nije li upravo ovo period najveæih uništavanja kulturno-povijesnih spomenika i prirodnih rijetkosti kakve se ne pamte.
Ne tako davno, korito rijeke Radobolje je toliko poremeæeno navodnim èišæenjem u Barama, da je narušen njen izvorni tok i okoliš. U starom gradu su pojedinci usmjerili kanale Radobolje kako je kome odgovaralo, tako da èesto dolazi do plavljenja cijelog podruèja Ðeriza.

Uklonjeni su kanali Radobolje kroz koje je tekla voda za napajanje stoljetnih platana od Balinovca do Gimnazije.

Nedavno su radnici, prilikom demolicije zgrade ZEME ili NAME u Glavnoj ulici, navodno zbog zaštite od obrušavanja dijelova zgrade, namjerno krampama izbili i potpuno uništili dva grba u štuko dekoraciji, na boènim stranama ulaza u tu zgradu koji potièu iz austrougarskog perioda.

Grbovi sa dva unakrsno postavljena maèa su se nalazili u nišama (udubljenjima u zidu) i time su bili potpuno zaštiæeni od obrušavanja.

U toj zgradi je bila austrougarska vojna komanda. Da se kojim sluèajem za vrijeme tih radova nalazila odgovorna struèna osoba, koja poznaje elemente štuko dekoracija, do toga valjda ne bi došlo.

Zavod za zaštitu kulturno- povijesnih spomenika spava i èeka svoju plaæu.

Svjež je primjer kraðe èetiri klupe oko spomen-èesme, podignute velikom prijatelju Mostaraca, šefu UNHCR-a pokojnom gospodinu Jerry Hume. Na boènim stranama klupa od lijevanog èelika, koje su raðene u specijalnim kalupima u Londonu, odakle su dopremljeni zahvaljujuæi njegovom sinu i kæerki, izliveni su profili Starog mosta.

Najsvježiji sluèaj je uklanjanje stoljetnog gusanog stupa za rasvjetu koji se nalazio u središnjem dijelu kružnog toka Rondoa. On potièe iz austrougarskog perioda i predstavljao je materijalni dokaz jedne epohe po stilu i formi. Svjedoèio je o minulom vremenu, kada se vodilo raèuna o estetici.

Imao je vrlo dekorativan profil sa nizom zaobljenih stepenasto postavljenih prstenova, kojim je dizajner uspio napraviti elegantan prijelaz sa deblje osnovice na zadani preènik.

Dva slièna, nešto manja stuba nalazila su se sve donedavno na Štefanijinom šetalištu, blizu obiteljske kuæe Mujage Komadine. I njih su uklonili postavljajuæi kamene ploèe na Šetalištu.

Ako su prijeratne vlasti uklonili (za svoje privatne vile na moru i planini?) austrugarske klupe sa Šetališta izraðene od lijevanog èelika, sada su novi oci to uradili sa elektriènim stupovima na Rondou i Štefanijalu.

Poèasni graðanin Mostara, gradski mjernik ing. Miloš Komadina, koji je projektirao jedan od simbola Mostara, Rondo, i sam bi se posramio svih postupaka, koje su drugi uradili prema Šetalištu i Rondou, kojim je davno unio dah i duh Europe misleæi da æe se sve to primiti.

Možda doèekamo, da neki gradski otac ne pitajuæi za savjet struènjake, ispila sve stoljetne austrougarske platane pod izgovorom da šumi u gradu nije mjesto.

Žalosno da niko ne vodi raèuna o tome što ostavljamo svojoj djeci. Zaista, zašto ljudi ne vole ovaj (svoj) grad? Kako medicina naziva tu opaku bolest?

12-23-2012 03:57 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mostarci vole svoj grad i mi to nikada njemu nebih uradili. Ovi koji su se privremeno naselili ne osjecaju potrebu da bilo sta sacuvaju sem vinograda i basta krtole za svoju djecu. Livadici, livadici usa u tor.

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-23-2012 11:04 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4397
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bes tako pasha.
Samo mi se cini da oni nisu privremeno zaposjeli grad!!
Nece ono nazad kao sto rece jedna baba "necu ja tamo nazad tamo nema sitne vode"!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

12-23-2012 11:59 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
kliker kliker is a Male
bice nesto od mene


Poruka: 466
Location: Bjelušine

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nerazumin nikako štoin to triba da odnose japiju sa stari zgradin... ili taj gvojðani stub s Rondova.

Evo ja za vrime domovinskog rata... ono kad smo jamljali stanove doli u gradu… jesan brdo robe i ruva uz Zgorance otira doma, ali nisan ni èilita, ma ni cakla razbijo, a ne da san kaki zid negdje sorio

12-23-2012 20:11 kliker is offline Posalji Email za kliker Pregledaj poruke od kliker Dodaj kliker u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa kad volite svoj grad sto se ne vratite . Meni je moj grad gdje zivim pa bilo to u BiH , Italiji , Skandinaviji , Maleziji i gdje me poso nanese . Doduse najvise bi volio zivjeti u Turskoj . Mostar , proveo djetinjstvo u njemu ali nista me specijalno ne veze , ono ama bash . Prodjem kraj Mostara do Dubrovnika ili Stoca ili do Ploca ili Blagaja i nazad a da ne svratim u Mostar . Ima tamo jos finih ljudi , ono hoce pomoci i novi i stari Mostarci , cak sta vise ovi novi su pitomiji , nisu neurozni . Meni nikad nije smetao pa bio covjek iz Nevesinja , Gacka ili Posusja , Citluka sasvim svejedno

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

06-22-2013 19:11 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od kliker:

    Nerazumin nikako štoin to triba da odnose japiju sa stari zgradin... ili taj gvojðani stub s Rondova.

    Evo ja za vrime domovinskog rata... ono kad smo jamljali stanove doli u gradu… jesan brdo robe i ruva uz Zgorance otira doma, ali nisan ni èilita, ma ni cakla razbijo, a ne da san kaki zid negdje sorio







... i onda se pitaju zašto peksimeti u Alekse slabo idu van turistièke sezone... 02.gif

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

06-22-2013 22:50 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A ko je Aleksa . Mislis na starog Vlahu i njegovu bascu . Divis da te ovaj rego zilo tobra

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

06-23-2013 11:40 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo ti je interna forumska... malo duža prièa... 02.gif





---------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

06-23-2013 15:29 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
luka ters
SexNepoznat



Poruka: 5210
Location: on the face of the place

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

    Pa kad volite svoj grad sto se ne vratite . Meni je moj grad gdje zivim pa bilo to u BiH , Italiji , Skandinaviji , Maleziji i gdje me poso nanese . Doduse najvise bi volio zivjeti u Turskoj .
      [/SIZE] Ima tamo jos finih ljudi , ono hoce pomoci i novi i stari Mostarci , cak sta vise ovi novi su pitomiji , nisu neurozni . Meni nikad nije smetao pa bio covjek iz Nevesinja , Gacka ili Posusja , Citluka sasvim svejedno



    pa koji je onda tvoj interes za ovaj forum mostarske raje?
    da èiniš ljude "neuroznim", je li to 14.gif
    jao, svemirac, sve više se odaješ i ukopaješ 21.gif

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane luka ters dana 06-24-2013 u 08:37.

    06-24-2013 08:35 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    Nikifor Nikifor is a Male
    brato


    Poruka: 736

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svemirac je sve blize svemiru nego Zemlji. 13.gif

    06-24-2013 08:59 Nikifor is offline Posalji Email za Nikifor Homepage of Nikifor Pregledaj poruke od Nikifor Dodaj Nikifor u listu prijatelja AIM Screenname: - YIM Screenname: -
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4397
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zar je po islamu ljude smisljeno ezjetiti 01.gif

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    06-24-2013 10:23 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    Nikifor Nikifor is a Male
    brato


    Poruka: 736

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja ne mogu da zamislim da jedan mostarac bez razlike gdje zivio
    i koliko dugo zivio u inostranstu da nevoli svoj grad. Raja u sve vjerujte
    samo u to ne ,jer pravom mostarcu je ime MOSTAR uklesano u srce i
    umrijet ce ali mu Mostar ostaje kao jedan dio njega.
    Mostar 33.gif

    06-24-2013 11:11 Nikifor is offline Posalji Email za Nikifor Homepage of Nikifor Pregledaj poruke od Nikifor Dodaj Nikifor u listu prijatelja AIM Screenname: - YIM Screenname: -
    sboz sboz is a Female
    ne more meda


    Poruka: 29

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svemirac je mladza osoba koja je odredeno ratno i poratno vrijeme provela u Mostaru
    Vjerojatno potice iz familije koja je stradala u ratu pa pokusava naci svoj smiraj u islamu
    Naletio je na pogresna ucitelja pa propagira islam koji vrijedza male pobozne ljude drugih religija
    i nanosi veliku stetu bosanskohercegovackim muslimanima
    Politicke dogadaje tumaci pogresno pominjuci zlodjela izroda samo jednog naroda kako bi negirao antifasisticku
    borbu i stidljivo velicao sile mraka
    U svemu ovome smeta mu Mostar i Mostarci poznati po vjerskoj i svakoj drugoj ljudskoj toleranciji
    Momce Mostar ti je dao veliku sansu da naucis voliti a ti si je prokockao i znaj da je velika razlika izmedu tog
    tvog ljiljana i ovog naseg mostarskog kojeg sam ja istina je sebicno prigrlio
    BOZA

    06-24-2013 13:16 sboz is offline Pregledaj poruke od sboz Dodaj sboz u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4397
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nikfor nazalost ima ih! 21.gif

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    06-24-2013 13:34 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Semire ..kad toliko ne volish svoj grad ,hajde navedi barem jedan razlog zbog kojega dolazis u ovaj virtuaLni svjet

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    06-24-2013 13:49 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    luka ters
    SexNepoznat



    Poruka: 5210
    Location: on the face of the place

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..Semire ..kad toliko ne volish svoj grad ,hajde navedi barem jedan razlog zbog kojega dolazis u ovaj virtuaLni svjet


    pa bola ne bio, da tEbe tObe dovede 04.gif


    a i sve ostale s tObom

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane luka ters dana 06-24-2013 u 14:35.

    06-24-2013 14:35 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..po zadatku vehabiskog pokreta 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    06-24-2013 14:47 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    luka ters
    SexNepoznat



    Poruka: 5210
    Location: on the face of the place

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    samo...
    vama muškimA ne bi bilo ni loše:
    -brijati se i onako ne volite, to vam je tlaka,
    a na ovoj vruæini dobro doðu malo kraæe nogavice.
    a mi,žeMskinje smo nagrabusile, pravo 21.gif

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    06-24-2013 14:54 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..smijete se vi brijat 07.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    06-24-2013 14:56 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    luka ters
    SexNepoznat



    Poruka: 5210
    Location: on the face of the place

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    e, tu nam je sva sreæa 13.gif

    ___________________________________________________________________
    "... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
    a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

    06-24-2013 15:01 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
    Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com