Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Danasnja Hutba: Nova godina i Djeda Mraz su daleko od islama » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (22): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Thread is closed
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)

Danasnja Hutba: Nova godina i Djeda Mraz su daleko od islama Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Medžlis IZ-e Sarajevo – džamija Kralj Fahd – hatib: Nezim Haliloviæ Muderris - hutba: 36/2012 – 15. safer 1434.H. / 28. decembar 2012.g


    NOVA GODINA I DJEDA MRAZ SU DALEKO OD ISLAMA


Braæo i sestre u islamu! Danas 15. safera 1434.H., 28. decembra 2012. godine, posljednju ovogodišnju hutbu sam naslovio sa Nova godina i Djeda Mraz su daleko od islama.
Povodom dolaska Nove gregorijanske godine i njenog proslavljanja, što je kršæanski obièaj, želim da podsjetim na bolnu èinjenicu da ovaj dogaðaj na žalost obilježavaju i neki od onih koji sebe smatraju muslimanima, nesvjesni da na taj naèin oponašaju druge narode, a svako oponašanje drugih znaèi udaljavanje od islama i njegovih propisa. Još je apsurdnije da veliki broj njih to èini uz èinjenje harama, koji muslimane izvode iz islama.

Ako volimo Allaha, dželle še'nuhu, dužni smo slijediti sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, pa æe nas Allah zavoljeti i grijehe nam oprostiti, kao što stoji u 31. ajetu Sure Alu Imran: Reci: "Ako Allaha volite, mene slijedite i vas æe Allah voljeti i grijehe vam oprostiti!" – a Allah prašta i samilostan je.

Svako èinjenje harama, braæo i sestre izaziva Allahovu, subhanehu ve te'ala, srdžbu, a posebno èinjenje harama od strane naroda koji su u teškim situacijama pomognuti da opstanu, onda kada su se nevjernièke vojske i njihovi pomagaèi udružili u želji da ih potpuno unište. Zar se smiju javno èiniti grijesi i izazivati Allahova, subhanehu ve te'ala, srdžba u zemlji kerameta, zemlji u kojoj se širio miris šehidske krvi, zemlji u kojoj su vojske meleka pomagale golobrade i goloruke borce Armije Republike Bosne i Hercegovine i MUP-a i zaustavljale neprijatelje, zemlji dvije stotine hiljada šehida, zemlji kojom su tekle rijeke šehidske krvi i rijeke suza ucvijeljenih majki, nena, supruga, djece i unuèiæa, zemlji u Potoèarima 11. jula 1995.g. zgažene tek roðene bebe, zemlji èetrdeset hiljada silovanih Bošnjakinja, meðu kojima je deset hiljada maloljetnih djevojèica, zemlji stotina zloglasnih logora, zemlji 614 do temelja porušenih džamija, zemlji koja u sebi krije dijelove tijela heroja koji skrušeno hodaju ovom bosanskom zemljom, zemlji gazija koji su goloruki stajali pred tenkove i specijalne jedinice, koji su bosi gazili kroz neprijateljska minska polja, a danas su na birou, jer su njihova radna mjesta zauzeli roðaci i rodice i ljubavnice korumpiranih kvazi-politièara, pa i neprijatelji ove zemlje, koji su se zapošljavali i još zapošljavaju po nacionalnom kljuèu, zemlji u kojoj nije bilo kolektivne osvete i zemlji dobroæudnih ljudi koji ni neprijatelje ne znaju mrziti koliko to oni zaslužuju, zemlji koju stoljeæima pljaèkaju i žele prisvojiti, a ona se odupire i svjedoèi da ona pripada samo Allahu, dželle še'nuhu, a da smo mi samo njeni privremeni korisnici, za koje je u nekom njenom æošku pripremljeno dva kvadratna metra zemljišta za privremenu kabursku kuæu, koja je na jednu vodu i prokišnjava, pokrivena obiènim daskama, bez izolacija, lima, tondah crijepa, bez vrata i prozora, bez fasade, centralnog grijanja, klima i video nadzora, kuæe koja ne podliježe plaæanju poreza i koja ostaje do Dana kada æe se u Sur (rog) puhnuti, a ljudi iz kabura poiskakati „kao preplašeni skakavci“?

Nova godina se proslavlja širom svijeta, a najveæu pažnju joj posveæuju Kršæani, koji ovaj praznik vežu za smrt pape Silvestra I, koji je umro 31. decembra 335. godine, a 1582. godine kada je bila reforma gregorijanskog kalendara poèetak Nove godine je promijenjen sa 25. decembra, na 1. januar i od tada je 31. decembar poznat u svijetu kao Silvester. Iz ovoga se jasno vidi da je došlo do odstupanja za nekoliko dana od datuma roðenja Isaa, alejhis-selam, tj. 25. decembra, kako to tvrde Kršæani.
Jedan od prepoznatljivih detalja vezanih za novogodišnje praznike je i Djeda Mraz. Prema Enciklopediji Britanici postojanje Svetog Nikole, kasnije Djeda Mraza, nije potvrðeno ni jednim historijskim dokumentom, tako da se ništa sigurno ne zna o njegovom životu osim da je vjerovatno bio biskup Myre u IV vijeku. Kao mladiæ putovao je u Palestinu i Egipat, a nakon povratka u rodno mjesto postao je biskup u Myri. Bio je zatvoren za vrijeme progona Kršæana od strane rimskog imperatora, a za vrijeme drugog imperatora je osloboðen. Prisustvovao je Prvom Koncilu u Nikeju, 325. godine. Sahranjen je u crkvi u Myri, a u VI stoljeæu njegovo svetište je postalo veoma poznato. Darežljivost i dobrota po kojima je Sveti Nikola bio poznat prerasle su u legende o èudima koje je èinio za siromašne i nesreæne. U Srednjem vijeku privrženost Svetom Nikoli raširila se po cijeloj Evropi. Transformacija Svetog Nikole u Djeda Mraza otpoèela je 1823. godine. Prema legendi Djeda Mraz uz pomoæ vilenjaka dostavlja darove dobroj djeci širom svijeta.

Prema tome, Djeda Mraz je iskljuèivo vjerski simbol Kršæana i nema nikakve veze sa islamom i muslimanima, niti sa bosanskom tradicijom.

Podsjeæam i sebe i vas na hadis Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, koji bilježi imam Hakim: Prenosi Ebu Seid El-Hudri, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Slijediæete ranije narode, pedalj po pedalj, aršin po aršin, pa èak i da uðu u gušterovu jazbinu vi biste ih u tome slijedili." Rekosmo: „Allahov Poslanièe, Kršæane i Židove?“ Reèe: „Koga drugog?" (Hakim)

Tužno je braæo i sestre da ima veliki broj „muslimana“ koji su u slijeðenju nemuslimana prešli svaku mjeru i koji se ni po èemu ne razlikuju od njih. To njihovo slijeðenje ih nije amnestiralo od ubijanja i progona u toku posljednje oružane agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, pa hoæemo li doæi pameti?

Od oponašanja nemuslimana je i obilježavanje Nove godine, koju proslavljaju Kršæani, za koje Allah, subhanehu ve te'ala, kaže u 17. ajetu Sure El-Maide: Nevjernici su oni koji govore: "Bog je – Mesih, sin Merjemin!" Reci: "Ko može sprijeèiti Allaha da, ako hoæe, uništi Mesiha, sina Merjemina, i majku njegovu i sve one koji su na Zemlji? Allahova je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je izmeðu njih; On stvara što hoæe i Allah sve može.
Potrebno je znati da je islamsko pravilo neslijeðenje onoga ko odstupa od Allahovih propisa i od njih se treba razlikovati u: obièajima, praznicima, vjeri, odjeæi, govoru, ishrani itd.

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u hadisu koji bilježi imam Ebu Davud kaže: Prenosi Abdullah ibn Omer, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ko oponaša neki narod, on je od njih." (Ebu Davud)

U ovom hadisu je veliko upozorenje svima onima koji oponašaju nemuslimane, jer ih to oponašanje svrstava u njihov red.
Imam Ibn Kesir kaže da ovaj hadis oznaèava veliku prijetnju i upozorenje onima koji slijede nemuslimane u njihovom govoru, djelima, odjeæi, praznicima i naèinu obožavanja Stvoritelja, a tako isto i u svemu drugome što nije od naše vjere i što nam se ne dozvoljava.

Tako možemo zakljuèiti, da onaj ko ostavlja sunnet Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, a slijedi obièaje Jevreja i Kršæana, da može izaæi iz islama, bez obzira koliko se on smatrao muslimanom i imao izvorno muslimansko ime.
I na kraju se braæo i sestre postavlja logièno pitanje: „Šta èiniti u ovoj noæi?“ Odgovor je jednostavan: Ne pridavati joj nikakvu važnost u odnosu na druge noæi, ne obilježavati je nikakvim posebnim sijelima, veèerama, kahvama, gledanjima novogodišnjeg programa, ne èestitati ga, ne kupovati djeci nikakve poklone niti primati, veæ kao i ostalih noæi na vakat leæi spavati, ustati na noæni namaz i sabah i nastaviti živjeti islamski kao i do sada!
Braæo i sestre, izvršavajmo naše islamske obaveze, èvrsto se držimo Allahova, subhanehu ve te'ala, užeta i ne povodimo se za obièajima i praznicima drugih naroda!

Gospodaru, vrati pravo onima kojima su njihova prava uzurpirana, ukaži nasilnicima na Tvoj put i sprijeèi ih u nasilju! Uèvrsti nas na putu islama! Uèini nas od onih koji se èuvaju zabranjenih i sumnjivih stvari i saèuvaj nas slijepog slijeðenja drugih! Oprosti našim roditeljima i dobrim precima! Uèini našu djecu i potomke radostima naših oèiju i srca! Budi nam milostiv na Sudnjem danu i poèasti nas u Džennetu društvom poslanika, iskrenih, šehida i dobrih ljudi!

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 12-28-2012 u 16:12.

12-28-2012 11:17 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mi ce mo vala kuci i nesto kontam gledat ce mo sulejman velicanstveni ja i moja draga 10.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-28-2012 11:33 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

deda mraz danas ima veze s bozicom i krscanstvom kao zec s uksrsom....

meni nema smisla ovo sto pises sviejtlost...ispade sad ne treba cestitai bozic ni onima koji isti slave...zasto..ne icni to nikoga manje ili vise muslimanom...nece na njega prnejeti osoba koja slavi bozic krscanstvo...smijesno...zaista...

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    12-28-2012 11:58 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja prvi put u životu vidim ovakvu kapu u Deda Mraza...
    Kapa je vazda bila crveno-bijela, nikad nije bilo križa na kapi 14.gif

    Ovo su neki moderni valjda.

    12-28-2012 15:27 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Problem je sto ogromna vecina muslimana nema elementarno znanje o svojoj vjeri
    i onda se ko nadju uvrijedjeni ili iznenadjeni
    cijelo njihovo znanje svodi se na "Islam: jel' to ono hajmo klanjat'

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    12-28-2012 15:30 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    chaba chaba is a Male
    moforaja




    Poruka: 2558
    Location: EU

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A što je mali kršæanin u Djedovom krilu u maskirnim hlaèama. To neka skrivena poruka?

    12-28-2012 15:50 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pravimostarac:

      Problem je sto ogromna vecina muslimana nema elementarno znanje o svojoj vjeri
      i onda se ko nadju uvrijedjeni ili iznenadjeni
      cijelo njihovo znanje svodi se na "Islam: jel' to ono hajmo klanjat'


    10.gif

    Haj i da klanjaju bilo bi drama dobro, nego pitaj te ljude osnovne stvari o vjeri koje djeca mala znaju rece: Haaa? sta to ti pricas?

    Ali nije ni cudo takav je sistem bio i nije lako bilo ljudima koji su nastojali da drze do vjere. Molim Allaga da popravi nase stanje kako u BIH tako i siroom svijeta.

    12-28-2012 15:50 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..mostarac .islam je islam i on se ne djeli na muslimane arape i muslimane europljane ..elementarno znanje svaki musliman vrlo dobro poznaje ,sto ga se ne pridrzaju to je druga stvar ..

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    12-28-2012 15:53 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od refleksija:

      deda mraz danas ima veze s bozicom i krscanstvom kao zec s uksrsom....

      meni nema smisla ovo sto pises sviejtlost...ispade sad ne treba cestitai bozic ni onima koji isti slave...zasto..ne icni to nikoga manje ili vise muslimanom...nece na njega prnejeti osoba koja slavi bozic krscanstvo...smijesno...zaista...


    Ja sam samo prenjeo danasnju hutbu koja je odrzana u Dzamiji kralja Fehda u Sarajevu od efendije Halilovica. I svakako da je na mjestu i da se slazem inace nebi je postavio ovdje.

    Nama je samo cilj da prenesmo vjeru koliko toliko a i Istoriju. Jer je nas narod poznat po komleksima i stidenjem svoga pa sebe nazivjaju modernim muslimanima a u biti nikad mozda nisu muslimani ni bili. Postoje pravila kako covjek biva musliman a i to je jedna od stvari koju mala djeca uce u mejtefu. To je nasa vjera a ko hoce neka vjeruje a ko nece neka nevjeruje.

    Samo jos jednom da dodam ljudi biraju svoj zivot i niko nikog ne moze natjerat na nesto ali mi zelimo da prenesemo dalje ovu vjeru: Kaze Poslanik salllallahu alejhi ve sellem u jednom hadisu: "Prenesite od mene makar jedan ajet". i mnostvo je hadisa i ajeta koji ukazuju na pozivanje na dobro i odvarcanje od zla to je dio vjere kao i pozivanje ljudi u Islam.

    Svakako to treba na fin nacin radit... mada se ne moze svima udovoljit.

    12-28-2012 15:59 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..mostarac .islam je islam i on se ne djeli na muslimane arape i muslimane europljane ..elementarno znanje svaki musliman vrlo dobro poznaje ,sto ga se ne pridrzaju to je druga stvar ..



    ISLAM je samo JEDAN! i nema Bosanski Islam i Evropski ISLAM! to pokusavaju neki od sljedbenika strasti da urade ali je to ne tacno! Postoje muslimani koji su Bosnjaci, arapi, albanci, amerikanci, i drugi ali im je jedna vjer i svi se moraju cvrsto drzati Allahovog uzeta i nikako se NE smiju razjediniti ! Ovo ti je prevod znacenja Kuranskog ajeta koji se nalazu u trecoj suri Ali Imran.


    Uzvišeni Allah, dželle šanuhu, u prijevodu znaèenja kaže: ''Svi se èvrsto Allahova užeta držite i nikako se ne razjedinjujte! I sjetite se Allahove milosti prema vama kada ste bili jedni drugima neprijatelji, pa je On složio srca vaša i vi ste postali, milošæu Njegovom, prijatelji; i bili ste na ivici vatrene jame, pa vas je On nje spasio. Tako vam Allah objašnjava Svoje dokaze, da biste na pravom putu istrajali.'' (Ali Imran, 103)

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 12-28-2012 u 16:07.

    12-28-2012 16:02 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od chaba:

      A što je mali kršæanin u Djedovom krilu u maskirnim hlaèama. To neka skrivena poruka?



    hahah

    12-28-2012 16:02 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od cheri:

      Ja prvi put u životu vidim ovakvu kapu u Deda Mraza...
      Kapa je vazda bila crveno-bijela, nikad nije bilo križa na kapi 14.gif

      Ovo su neki moderni valjda.


    Vjeruj mi i ja prvi put vidim.

    12-28-2012 16:09 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pasha:

      mi ce mo vala kuci i nesto kontam gledat ce mo sulejman velicanstveni ja i moja draga 10.gif


    Allah vam dao svako dobro.

    12-28-2012 16:13 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)
    pokretac teme Thread Started by -Svjetlost-

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od -Svjetlost-:

          citat od chaba:

        A što je mali kršæanin u Djedovom krilu u maskirnim hlaèama. To neka skrivena poruka?



      hahah



    Subliminal messages =)

    12-28-2012 16:14 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ...ssvjetlost ,znam ja vrlo dobro da je islam jedan , najgore sto ljudi koji ne poznaju islam misle da je to vjera koja se moze tumaciti onako kako god zeli i kako nekome odgovara ..onda za sebe kazu da su oni evropski muslimani ..zena muslimanka u Iranu bi trebala da bude isto obucena kao zena u sarajevu ,ako se zeli pridrzavati vjere i religije ..

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    12-28-2012 16:15 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    "ociju ti" dje sam to ja spomeno arapski i bilo kakav drugi Islam

    Ukratko problem Nove Godine i Djeda Mraza se svodi na Sirk (Shirk) sto je najveci grijeh koji musliman moze namjerno ili nehoticno pociniti ( iz neznanja ili nerazmisljanja)
    Shirk je u sustini pridruzivanje necega u smislu obozavanja/slavljenja Jedninom dostojnom obozavanja a to je Allah subhaneuteala
    Dakle velicanje i uzdizanje Deda Mraza ili Sv. Nikole je sirk, slavljenje nove godine i ocekivanje da ti ta nova godina bude "sretna" bez poudanja u Allaha dz.s. je sirk.

    Dusznost muslimana je da prenese znanje i ukaze na istinu, ko hoce prihvati ko nece nemora to je licno ubjedjenje i tu nema nikakvih problema, svadje niti ljutnje

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    12-28-2012 16:18 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    chaba chaba is a Male
    moforaja




    Poruka: 2558
    Location: EU

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I to je najgore na svijetu? slavljenje nove godine je gore nego ubiti nekog? ili ovo što mi tako para oèi gore, muslimanska djeca i kršæanska djeca, djecu tako dijeliti od malih nogu. fuj

    12-28-2012 16:36 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svidjalo se to tebi li ne Sirk koji se moze prevesti i kao idolopokonstvo je najveci grijeh pa vece i od ubistva

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    12-28-2012 16:44 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    chaba chaba is a Male
    moforaja




    Poruka: 2558
    Location: EU

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa nije bitno sviða li se meni ili ne. Ali istom logikom bi smrtni grijeh bio i nositi Džekin dres naprimjer.

    12-28-2012 16:49 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja nisam spomenuo smrtni grijeh
    Dzekin dress ne spada u istu kategoriju jer od Dzeke se neocekuje "cudo"osim na fudbalskom terenu

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    12-28-2012 17:15 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    Stranica (22): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Thread is closed
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com