Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Sramimo li se svoje pro » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Sramimo li se svoje prošlosti? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Èesto sam na svojim putovima susretao razne spomenike. Spomenike koji su obilježavali neka davna ali i ne tako davna minula vremena, spomenike ljudima, dogaðajima, spomenike ljudskim djelima i zlodjelima. Susretao sam i spomenike životinjama, prirodnim fenomenima . . . Spomenicima smo obilježavali puno toga što nam se èinilo kao primjer koji treba istaæi za buduæa pokoljenja da se na njemu uèe, da vole i cijene sebe, svoje pretke, slobodu, da na osnovu tih spomenika uèe dalje svoja pokoljenja poštenju, ljudskosti, nesebiènosti i dobroti.





Spomenike sam nailazio pored putova, u šumama, pored rijeka, u naseljima, gradovima . . . Posvuda ih ima i svaki ima svoje znaèenje u našoj povijesti, u povijesti ljudi i krajeva gdje su podignuti. Neki su još lijepo oèuvani, na nekima se vidi patina vremena koje je prošlo od njihove gradnje do danas, ali . . .





Ražalosti me neumita i istinita èinjenica da ima spomenika koji su devastirani, ošteæeni ili posve zatrti samo zato što su obilježje epohe života naših djedova. Spomenici koje je netko u ime nekakve bolesne ideologije namjerno oštetio pokazujuæi tu bolesnu ideologiju kao nešto pozitivno, nešto što bi trebali svi prihvatiti kao svoju ideologiju, a negirajuæi pozitivna zbivanja koja su se dogaðala uvremena naših djedova





I u nedostatku rijeèi, argumenata da prikaže nešto bolesno kao zdravo, iskalio se na spomenicima, na tragovima prošlosti naših naroda. Iskalio se na obilježjima herojstva naših predaka na koje mi svi moramo biti ponosni. Iskalio se na samome sebi i svoj svojoj umnoj bolesti i zaostalosti.








Ako je o pojedincu rijeè, to još mogu razumjeti, ali ako tome pojedincu mnogi (na sreæu ne i veæina) podršku dadoše, onda se pitam tko su ti i kakve su im namjere. Tko su ljudi koji ruše, devastiraju, ošteæuju ili zatiru spomenike naše prošlosti, spomenike naših predaka, slobodoumlja, praviènosti i nepokorenosti. Tko su oni?





Da li su to ljudi koji potièu iz naroda koji svoju prošlost cijeni, koji je na nju ponosan, naroda koji živi i nastanjuje ove prostore, ili su to neki "došljaci" koji ne žele tome narodu dobro, koji ga ne cijene, kako narod živuæi, tako i pretke umrle, koji ne cijene žrtve za slobodu ma kada su pale, jer sloboda je dolazila i tu je.





Pitam i Vas sve ostale, a i samoga sebe, do kada æemo na te vandale žmireæim oèima gledati, do kada æemo prešutno prelaziti preko njihovih nedjela, do kada æemo dopustiti da nam se na prošlost predaka pljuje, spomenici zatiru, uništavaju. Do kada æemo pognute glave gledati tu manjinu koja po svima pljuje, živuæim i umrlim.Uèinimo nešto. Oèuvajmo pomen na pretke u svijetlu slave i vjeène im hvale.

bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

___________________________________________________________________

    02-26-2013 22:04 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Primjer rusenja Mostara govori da pomracenje ljudskog uma nema granica
    Niko jos nije odgovarao i fasizam sada djeluje pritajeno

    02-27-2013 00:06 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Oni se ne stide svoje proslosti
    Oni se ponose svojim nedjelima
    Oni su sinovi mraka

    02-27-2013 15:53 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4397
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Boza,ne kriju se oni i ne radi se o manjini.

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    02-27-2013 16:43 berber is online Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tacno Berber
    Oni pretvaraju Mostar u najvece fasisticko uporiste u Europi
    Pod maskom nacionalne i vjerske ravnopravnosti urusavaju sve
    civilizaciske tekovine 10.gif

    02-27-2013 17:07 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Poštovani Olimpe, sve dok ima ljudi poput Tebe, koji postavljaju ovakva pitanja, sebi i svima, ima i nade da sve nije izgubljeno i da se ljudskost nija sasvim ugasila niti povukla pred neljudskošæu . Dokle æe ovakvo ružno stanje još potrajati, ne ovisi, na žalost, ni od tebe ni od ostalih koji dijelimo tvoje mišljenje. Tvoje jasno odreðivanje, slikom i rijeèju, prema ovome problemu, daje ti posebno mjesto u mojim oèima.
    Hvala!

    02-27-2013 21:57 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9495
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    slazem se labude treba nas vise biti kao sto je Olimp, Deni...

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    02-27-2013 22:51 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pasha:

      slazem se labude treba nas vise biti kao sto je Olimp, Deni...


    Cijenim i ja i Denija, Paša, Deni je ''legenda'' na svoj naèin; siguran sam da je i Deniju drago kada vidi da ima ljudi poput Olimpa, koji ne prolaze nijemo pored vandalizama.

    10.gif 10.gif

    02-27-2013 23:10 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pretpostavljam da bi Olimpu vise znacilo da pokusamo iznjeti svoje stavove o tome ko su
    nosioci fasizma u nasem Mostaru
    Evo i moja malenkost ima isto misljenje o sve trojici
    ONDA CEMO SE SAMO PREBROJAT A NISTA NE KAZAT

    02-27-2013 23:36 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Najvece stratiste zajednickih nam korijena sam svojim ocima prije 23 godine
    vidio u Rakitnom kod Posusja
    Radi se o ogromnoj gomili polomljenih bogumilskih stecaka
    Izglleda da sada placamo cijenu tih nedjela

    02-28-2013 22:57 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com