Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Pokajnici » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (10): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo jednog pokajnika... ali u suprotnom pravcu 29.gif

    http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/445190/Mahmud-Busatlija-postao-Stanko-Crnojevic

___________________________________________________________________

    02-25-2014 22:07 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ova je vijest isto vijesti koje je Sema postavljao. Nide veze. Shto bi mene interesovalo ako je neko promjenio vjeru ??? Ili bilo ikoga ? Eto ih tamo ... nek uzivaju drugu vjeru . Samo mojne meni naturati bilo shta. 01.gif

    02-26-2014 19:19 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7085
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    pa u Bosni ti je glavna fora pratiti kako neko mijenja dresove 13.gif
    ovo je sve ovamo bolesno u glavu, majke mi...
    sumnjam na chemtrails 21.gif zaprašuju nas neèim...
    sve budala do budale na ovom Balkanu

    ___________________________________________________________________

      02-26-2014 19:50 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jes ...zaprasheni smo do daske. Pa kupimo gas maske I problem rijeshen 04.gif

      02-26-2014 20:33 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..kako se ovo babo semir ne oglashava povodom ovih demonstracija

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      02-26-2014 22:05 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Babo otishao u Siriju na odmor ....

      02-27-2014 18:44 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..ili da nije otisho trazit momke za regrutaciju 13.gif 13.gif

      ..nece on guzicu odvest gdje opasno

      ..nemoj se ti brinut za babu .dalje od tulumbe minderluka i ruzica on se ne odvaja .

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      02-27-2014 20:47 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto
      pokretac teme Thread Started by pravimostarac

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      PRIÈA IZ MOSTARA - NEKA SVAKO KRENE OD SEBE!
      Tuesday, 20 May 2014 18:25
      Prièa iz Mostara - Neka svako krene od sebe


      Juèer nakon ikindije namaza jedan stalni džematlija mi reèe da me neko treba u dvorištu džamije. Obièno ljudi traže efendiju radi materijalne pomoæi, odreðenih problema, izgubljenih ili zaboravljenih stvari u abdesthani ili džamiji i slièno. Meðutim ovo je bilo nešto sasvim drugo, sa èim sam se prvi put u životu susreo, što me je ostavilo na trenutak bez teksta. Izaðem, upitam kako mogu biti na usluzi? Ispred mene momak, visok, lijepog držanja, pun samopouzdanja i direktnosti, bez ikakvog oklijevanja i uvoda reèe: “Hodža, ja hoæu da postanem musliman!” Zateèen i zbunjen izustim: “Allahu ekber”. Sjednemo jedan pored drugoga ispred džamije. Pitam ga kako se zove, veli Miroslav…



      Dobro nam došao Miroslave. Kako to da želiš postati musliman? Kaže: ja sam kršæanin, kršten sam, primio sam krizmu, ali želim postati musliman jer sam shvatio da je to istina, a pored toga sanjao sam da sam u ovoj džamiji, pred hodžom, u prisustvu braæe muslimanima primio islam! Jesi li bio ikada prije u ovoj džamiji, pitam? Nisam, veli. Prelijep san i ukaz, Bog ti sigurno želi dobro i za tebe ima dobar plan, rekoh. Ponovio je za mnom rijeèi šehadeta, èestitao sam mu primanje Islama uz najljepše dove i želje. Prièali smo duže, upoznao sam ga sa temeljima vjere, klimao je glavom i slušao, poslije sam ga odvezao kuæi u zapadnom dijelu Mostara.



      Danas je bio na svim namazima prisutan, klanjao je predano i skrušeno. Preko interneta je veæ prije nauèio osnovne propise kupanja, abdesta i pokrete namaza. Sada uèi, èita, pita. Još mi veèeras reèe da je kao djeèak, od desetak godina ima priliku iæi u Vatikan, i razgovarati sa tadašnjim Papom Ivanom Pavlom II. Sa njim je èak o islamu prièao na što mu je Papa rekao: “Koliko se raspituješ o islamu, ti æeš islam primiti.” – tako mi je doslovno rekao. Veèeras sam ga prije jacije uèio izgovaranje Fatihe, a nakon namaza mi reèe: “Ovo mi se sve više i više sviða.” Odvezao sam ga kuæi jer je poèela padati velika kiša. Pri izlazu iz auta reèe: “Esselamu alejkum, vidimo se na sabahu.”



      Molim Milostivog Upuæivaèa da ga uèvrsti u vjeri, saèuva i pomogne kao što je pomogao sljedbenike Knjige koji su pred Allahovim Poslanikom prihvatili Islam. Takoðer molim Uzvišenog Allaha da se što više naše omladine, koja imaju muslimanska imena vrate islamu. Nismo ni svjesni šta znaèi da vas rodi majka muslimanka. Nismo ni svjesni koliko smo sretni što smo se rodili kao muslimani, pa potrudimo se da i umremo kao muslimani. Brat Miroslav je ponovo roðen, pa rodimo se i mi, muslimanski mladiæi i djevojke. Prihvatimo islam svim srcem i budimo pokorni našem Gospodaru.



      Imam iz Mostara

      islam24h.net

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      05-24-2014 15:29 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      STECAK STECAK is a Male
      moforaja


      Poruka: 3604
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Fina prica
      a jos bi ljepse bilo da sistem rada nije takav pa da ljudi mogu
      klanjati svih pet namaza .
      Znaci samo onaj koje na posteciji ,je u pravom smislu rijeci musliman a ostali
      njaha- jesu od majke i cace muslimana ali nisu 100% tni.
      Ma hajde .

      Ja uvjek i vazda mojon rah.neni Djemili govorio kad bi odlazio iz kuce

      "Alahimanet" a ona bi odgovarala _Bogu na amanet -
      neznam da li sam sve te godine govorio pogresno u uvjerenju da je ispravno '
      a i nije me briga
      cisto srce ,posteni zivot nikad covjeka ne odvedu na pogresan put .

      05-24-2014 22:03 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto
      pokretac teme Thread Started by pravimostarac

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od STECAK:

        Fina prica
        a jos bi ljepse bilo da sistem rada nije takav pa da ljudi mogu
        klanjati svih pet namaza .
        Znaci samo onaj koje na posteciji ,je u pravom smislu rijeci musliman a ostali
        njaha- jesu od majke i cace muslimana ali nisu 100% tni.
        Ma hajde .

        Ja uvjek i vazda mojon rah.neni Djemili govorio kad bi odlazio iz kuce

        "Alahimanet" a ona bi odgovarala _Bogu na amanet -
        neznam da li sam sve te godine govorio pogresno u uvjerenju da je ispravno '
        a i nije me briga
        cisto srce ,posteni zivot nikad covjeka ne odvedu na pogresan put .



      Naravno da ima Muslimana koji iz opravdanih razloga nemogu obaviti namaz u propisanom vremenu pa ga naklanjaju
      Nedostatak vremena kao izgovor za totalno neobavljanje namaza ne pije vode

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      05-25-2014 00:01 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      STECAK STECAK is a Male
      moforaja


      Poruka: 3604
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma kontam ja tebe sta hoces reci samo kontas li ti sta ja pokusajem "objasniti"
      Klanjati ne znaci i automaCki biti dobar(normalan) musliman (da li se slazes).
      da li razumijes da "postoje " Muslimani koji nikada nisu padali na sedzdu a da su pri tome bili i ostali "veliki" Muslimani.nadam se da ces ovo shvatiti ,bas, u nasem slucaju -Jugoslavije tj.BiH .
      Biti katolik biti, pravoslavac nije bas "tesko" narocito zbog toga sto se u tim religijama molitva cini
      na "domacem" jeziku.Ako (neko) zna prouciti a ne klanja namaze -da li je on u grupi muslimana kod kojih "ne pije vode".
      Znas - za mene je vrlo diskutabilno -kad neko vjeruje srcem i zna sta je i ko je i sve cini da svoju religiju svoje vjerovanje drzi u svjetlosti i znanju ,za razliku od onih koji klanjaju a nemaju pojma sta je dvije ulice iza (ili ispred) njih.Da li je mu je neki mumin veceras imao sta da jede , da li je nekome potrebna pomoc, darovanje ,zekr.

      05-25-2014 01:30 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto
      pokretac teme Thread Started by pravimostarac

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Obavljanje namaza je ibadet koji nam je propisan i nareðen,a kao i svako drugo dijelo zaisi od nijeta

      E sad neko ga obavlja radi èaršije, neko radi sticanja dunjaluèkih povlastica, a neko radi Allahovog s.w.t. zadovoljstva. Samo Allah zna šta je kome u srcu.
      Isto ko i Hajj, neko ide na Hadž da ga zovu Hadžija, neko da ga obavi propisno, neko radi turizma, neko da se kaže da je bio 15 puta na Hadžu, a ima ih i što džepare Hadžije. Dakle namjera.


      Vjerovati srcem, dakle cvrsto vjerovati a ne obavljati ono sto je nareðeno i propisano je u najmanju ruku kontradiktorno.

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      05-25-2014 04:39 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto
      pokretac teme Thread Started by pravimostarac

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Hoæu reæi da svugdje ima demagoga-licemjera pa i meðu onima koji se zovu Muslimani

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      05-25-2014 04:42 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

        Hoæu reæi da svugdje ima demagoga-licemjera pa i meðu onima koji se zovu Muslimani





      ..naravno da ih ima i na dosta mjesta u Kuranu se spominju i opisuju upravo takvi muslimani to jeste licemjerni

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      05-25-2014 10:53 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      green green is a Male
      Super Moderator


      Poruka: 7085
      Location: BiH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      beskorisna rasprava, ko je musliman, a ko nije...
      možeš klanjati 1000 godina, a ako nisi obavio hadždž, automatski nisi musliman u punom kapacitetu, jel tako? neko æe se složiti, a neko neæe s ovom konstatacijom...

      (osim ako si bolestan, invalid itd. pa iz opravdanih razloga ne možeš na hadždž)

      eh sada, koliko je ljudi, generacija "muslimana" roðeno u Bosni u posljednjih 500 godina...

      pa sigurno puno, na desetine, stotine miliona ljudi. svi oni se zovu i za sebe kažu da su muslimani, jelte?

      a od tih 100 miliona jedinki, na hadždžu nije bilo ni 1%, nije li tako?

      ___________________________________________________________________

        05-25-2014 12:30 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
        Viribus Viribus is a Male
        moforaja


        Poruka: 5289

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

          beskorisna rasprava, ko je musliman, a ko nije...
          možeš klanjati 1000 godina, a ako nisi obavio hadždž, automatski nisi musliman u punom kapacitetu, jel tako? neko æe se složiti, a neko neæe s ovom konstatacijom...

          (osim ako si bolestan, invalid itd. pa iz opravdanih razloga ne možeš na hadždž)

          eh sada, koliko je ljudi, generacija "muslimana" roðeno u Bosni u posljednjih 500 godina...

          pa sigurno puno, na desetine, stotine miliona ljudi. svi oni se zovu i za sebe kažu da su muslimani, jelte?

          a od tih 100 miliona jedinki, na hadždžu nije bilo ni 1%, nije li tako?


        veèina onih koja je bila to je uèinila u zadnjih 20 godina, prije nikome na pamet nije padalo.

        05-25-2014 13:55 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
        pravimostarac
        SexNepoznat

        Poruka: 3132
        Location: Zaluto
        pokretac teme Thread Started by pravimostarac

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od green:

          beskorisna rasprava, ko je musliman, a ko nije...
          možeš klanjati 1000 godina, a ako nisi obavio hadždž, automatski nisi musliman u punom kapacitetu, jel tako? neko æe se složiti, a neko neæe s ovom konstatacijom...

          (osim ako si bolestan, invalid itd. pa iz opravdanih razloga ne možeš na hadždž)

          eh sada, koliko je ljudi, generacija "muslimana" roðeno u Bosni u posljednjih 500 godina...

          pa sigurno puno, na desetine, stotine miliona ljudi. svi oni se zovu i za sebe kažu da su muslimani, jelte?

          a od tih 100 miliona jedinki, na hadždžu nije bilo ni 1%, nije li tako?


        Nije predmet rasprave Hadz
        Hadz je obaveza ako si u MOGUCNOSTI,


        Predmet rasprave je da ljudi deklarisu vjerovanje i pripadnost Islamu a neobavljaju ono sto je propisano specificno namaz

        ___________________________________________________________________
        Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

        05-25-2014 14:29 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
        STECAK STECAK is a Male
        moforaja


        Poruka: 3604
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Biti musliman i pripadati Islamu je od Boga dato i mislim da se tu koriscenje rijeci
        "deklarisanje" uopste ne uklapa.
        Zasto bi se ja morao i trebao deklarisati kao musliman ako mi je
        "korijen" od pamtivjeka Islamski(muslimanski).
        Nije to ,ono kad uzmes drzavljanstvo pa sada eto neko me pita "lako je tebi ti si bosanac " a ja odgovorim "ne,ne, brato ja sam Svedjanin".I eto ja se deklaris'o-kao svedjanin.
        A onaj ko se rodio u Svedskoj i od svedskih roditelja -sta se ima deklarirati kao Sved -ta to i jeste.
        E sada ,biti vjernik u pravom smislu te rijeci i biti vjernik koji ne upraznjava vjerska nacela je u najmanju ruku neumjesno raspravljati i tjerati nekoga i dovoditi u sumnju njegovo vjersko i religijsko. (U vjeri nema prisile)
        Ne kazem da ne treba vrsiti svih pet namaza , ali ako si u mogucnosti, a na Zapadu bogami tesko da ces to moci uciniti , ako radis kod recimo nekog privatnika, drzavnoj firmi itd.Ako si sam svoj sef i imas svoju firmu Ok,inace ????

        05-25-2014 15:41 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
        berber berber is a Male
        moforaja


        Poruka: 4397
        Location: Na Tepi

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Samo se muslimana trazi da zasluze biti muslimani kroz praktikovanje vjere i besprijekorno ponasanje u svakom pogledu.To nije slucaj sa ostalim religijama.Niko nije perfektan i svak je uradio nekad nesto sto je mogao bolje i drugacije.
        Nas problem je sto mi sudimo veoma ostro svakom muslimanu.Ako ne praktikuje vjeru osudjujemo zbog toga.Ako praktikuje samo gledamo budnim okom svaki mig da nadjemo neku gresku i kazemo dzaba mu dzamija.
        Sad citam jednu knjigu koju sam slucajno kupio ljetos sa neloliko knjiga na nasem jeziku,preporucila mi prodavacica.Zove se "Kuca imama",napisao Kader Abdolah.Radnja se desava u Iranu u drugoj polovini 20.vjeka kad je vladao Mohamed Reza Pahlavi,prije uvodjenja vjerske diktature.
        U knjizi se opisuje zivot u jednoj kuci sto pripada nekoj poznatoj dzamiji u kojoj zive upravitelj dzamije,imam,mujezin,svi sa familijama,nesto posluge.Glavna licnost je upravtelj koji na veoma mudar nacin ukazije na greske koje vjernici cine i sprjecava velike sukobe.
        Spominje se kako je Kuran tesko tumaciti jer je napisan prije 1400,g. na starom arapskom jeziku,kako je pun istorijskih zakucica i onaj ko nema dobro opste znanje ne moze shvatiti.
        Ja mislim da mi trebamo prestat ocekivati perfekciju od muslimanskih vjernika,ne osudjivati i ne gledati sve pod lupom,jer svi smo mi od krvi i mesa.

        ___________________________________________________________________
        nema vise ni tepe

        05-25-2014 16:20 berber is online Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
        berber berber is a Male
        moforaja


        Poruka: 4397
        Location: Na Tepi

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Viribus,u pravu si da sad vise ljudi praktikuje Islam vec prije,a upitaj se zasto 21.gif

        ___________________________________________________________________
        nema vise ni tepe

        05-25-2014 16:22 berber is online Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
        Stranica (10): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com