Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Pokajnici » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (10): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    A-sL6aEpcSM

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

04-27-2015 02:42 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

    Greenu je osnovna hrana mrznja prema muslimanima 19.gif Titu niti mrzim niti volim , jedno govno manje ili vise u kooni istrebljivaca musimana i montiranih procesa o kojima svaka budala zna u Evropi i ista ta Evropa je prepoznala tu zlocinacku ideologiju i osudila . sad sto ti vjetar i jos neki na forumu obozavate zlocince je pitanje za psihologa a ne za normalne europljane
Ovo mora uchi u istoriju foruma. Montirani procesi.... zavjere protiv vjernika ... normalne europljane .... Semira za lika stoljecha..... 33.gif

04-27-2015 06:42 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Teslino oproštajno pismo majci Ðuki!


Sreda, 18. novembar…

Majko, pri pomisli na Tebe, oseæam se nekako teško i turobno, ne znam kako, ali oseæam da nisi dobro. Volio bih da sam kraj Tebe, sad, i da ti prinesem vode . Sve ove godine moje službe èoveèanstvu nisu mi donele ništa do uvreda i poniženja. Jutros sam ustao pre nego je svanulo jer sam ponovo èuo nešto što, veæ, duže, a kroz san, èujem u svojoj sobi. Èuo sam glas koji poje i moli nekim maurskim jezikom lepu tužbalicu ili zov. Jutros sam oterao san s oèiju i potvrdio da glas dolazi odsvakud i da ne mogu odrediti da li je s vana ili iznutra. Bojim se da nisam razum, izgubio. O ovom ne smem prièati dr Layonelu jer ni njemu više ne verujem. Èuo sam da je poseæivao gospodina Edisona pre dve sedmice …
Èetvrtak, 19. novembar…

Opet mislim na tebe, Majko. Opet imam onaj nemir i tugu u telu. Danas æu pisati u Ured za patente da moj javni eksperiment pomere za jednu sedmicu ranije jer ja moram krenuti kuæi, u Otadžbinu, krenuti Tebi. Znam, sad, sigurno da nisi dobro, jer onaj glas, onu tužbalicu ponovo sam èuo sasvim svestan i budan. Još sam razuman…
Petak, 20. novembar…

Nisam pisao u Ured za patente, došao je njihov agent da mi donese potvrde i rekao sam mu, lièno, svoje naume. Rekao je da žali, ali da se termini ne mogu pomerati s obzirom da su kongresmeni iz oko 20 saveznih zemalja jedva uskladili termin. Otišao sam do Vodopada i rekao svojim momcima da okrenu turbine i da èekaju na moj poziv, sutra, spremni. Ja sam odluèio da èoveèanstvu darujem ono što mu pripada i vraæam se u Evropu, Tebi, Majko. Vlade zemalja su iste ovde kao i kod kuæe. Shvatio sam, sad, na kraju, da je èoveèanstvo zavisno o vladama i da pojedinac ne može sam promeniti svet. Ali onaj èudan glas me brine. Znam da nešto znaèi i da ima veze s Tobom, s mojim eksperimentom, s neèim transcedentalnim …
Subota, 21. novembar…

Draga Majko, sutra polazim u Jugoslaviju. Gospoðica Nora je otišla po mom nalogu u Luèku kapetaniju i obezbedila mi kartu do Lisabona, odatle idem vozom do Ciriha, pa onda direktno do kuæe. Raèunam da mi treba oko deset dana, ili dve nedjelje, najviše. Danas sam ušao u Kongresnu zgradu i na sednici Senatora zamolio za par minuta pažnje. Nije im bilo po volji, ali dozvolili su mi. Tražio sam telefon i da me spoje s laboratorijom na Nijagarinim vodopadima. Momci su na moj nalog pustili turbine u pogon i Kongresna sala se obasjala mojom strujom, deset puta jaèom od obiène, upravo onako kako sam i najavio. Nisu me interesovale njihove reakcije uopšte. Izašao sam odmah napolje, jer nisam ovo radio za njih veæ za èoveèanstvo. Samo sam u momentu kad sam pogledao svetiljku i èekao da “moja” bežièna struja doðe s turbina, osetio da nisam ja tvorac ovog sveg. Osetio sam da je neko ili nešto nosi od Nijagare do Kongresne sale i da je u tom zakonu koji sam smatrao “svojim” otkriæem, nešto što je oduvek postojalo, a da je, samo, meni dato nadahnuæe da to uokvirim i èoveèanstvu objasnim. Umjesto sreæe i trijumfa, pojavila se neka praznina. Shvatio sam da sam nešto veliko u životu propustio. Nešto kao da sam izostavio, kao da nisam nešto ponuðeno spoznao. Neka formula je bila tako blizu moje spoznaje, a ja je nisam našao ili nisam htio da je naðem. To ima veze s onom maurskom tužbalicom, siguran sam, sad…

Ovo pismo neæeš nikad dobiti, Majko. Ne znam zašto ga pišem Tebi koja ga više nikad proèitati ne može… Nek ti je laka zemlja, Majko i oprosti mi što su me moji putevi odveli od Tebe, pa ti ne mogu doæi ni na sahranu. Èitam telegram s vešæu o tvojoj smrti i prezirem ljude koji nisu bili spremni još prije dve godine da shvate da struja može da se prenese i bez žica. Sad su, evo, videli da može, ali, opet je neæe znati stoleæima koristiti , jer neko je spalio moju laboratoriju u centru grada do temelja, sa svim spisima i nacrtima. Rekli su mi da se sumnja na gospodina Edisona. Tako sam ravnodušan da ne prepoznajem sam sebe. Pre bih se, možda i jadao, ali sad više ne jer znam, dobro, da neko ionako sve to drži pod kontrolom i da je “moje” otkriæe još prerano došlo za èoveèanstvo. I, ustvari, ono uopšte nije “moje”. Znam da to neko nadzire sve i da ima plan, pa sam zato, možda i ravnodušan. Moj brod za Lisabon polazi u 11 sati. Kola me napolju èekaju. Ovo pismo æu položiti na tvoj grob, kad stignem na naše seosko groblje. Sad verujem u ono što nikad nisam, da sam tamo, negde, još uvijek “Ti” i da tvoj život NIJE zauvek prestao. Sad mi je i žao što nisam hteo nikad da se družim s Turcima jer su oni iste onakve tužbalice pevali kao ona iz mojih praskozorja. Sad se seæam da su oni znali mnogo više nego ja o svim ovim stvarima koje, tek, sad, spoznajem.

Zalud moje godine provedene u nauci, kad ona bejaše jalova. Moli. tamo. za mene, Majko, ako možeš, tom maurskom tužbalicom za izgubljenu dušu svog sirotog neukog sina…Nikola Tesla

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pravimostarac dana 06-01-2016 u 04:30.

06-01-2016 04:30 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

golemo.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

06-01-2016 18:35 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ja oduvjek mislim i ne mogu da se otmem dojmu da je tesla imo kontakt sa vanzemaljcima ili da je dobivo nadahnuce od boga na isti nacin da mu je znanje dato kao kod stvaranja biblije ili kur ana

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

06-01-2016 21:41 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koji je izvor ovoga shtiva?

06-02-2016 03:53 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prvo Josp Broz pa sada I Nidzo . Slijedechi je valjda Albert... 02.gif

06-02-2016 03:55 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jedan veliki Nikola zali sto se nije druzio sa nama Turcima
a ovi vlasi i kaurini/mlecani prave isti gresku ,
jer i sam Tesla kaze "oni su znali(Turci) mnogo vise nego ja o svim ovim stvarima
koje ,tek,sad, spoznajem".


Deer Park Spring .

06-02-2016 04:11 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Golemo je da Turci nisu imali znachajnijih otkricha u zadnjih 300 godina. Objasni mi to.

06-02-2016 04:22 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Krili ? Nisu htjeli da dijele sa kaurinima I vlasima ? ccccc 21.gif Nisu fer.

06-02-2016 04:23 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bash su neki chifuti 02.gif

06-02-2016 04:26 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Odmah na Turke , bas ko vlah sa koca ili iz Sokoca -
, vidis da se vlah nije htio druziti s njima
mozda bi i usicario sta iz ove "tuzbalice".

06-02-2016 04:28 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od STECAK:

    Odmah na Turke , bas ko vlah sa koca ili iz Sokoca -
    , vidis da se vlah nije htio druziti s njima
    mozda bi i usicario sta iz ove "tuzbalice".
Pa valjda su turci poenta ove price???/ Jesi prochitao ishta ??? Nisu valjda islandjani...

06-02-2016 04:46 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mozda je Nidzo poznavao nekog turchina nauchnika koji je imao napredne ideje .... ko zna...

06-02-2016 04:49 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

    Golemo je da Turci nisu imali znachajnijih otkricha u zadnjih 300 godina. Objasni mi to.


Posto si ti ljubopitiva osoba ali ne iz neznanja vec iz tebi poznatih nauma i razloga haj eto za
prvi put ti meni objasni :
zasto se tamo srednji vjekovi nazivaju mracno doba u istoriji(covjecanstva-Europskog,valjda misle) kad je
arapska(ukljucujuci i Turska) nauka, u svim segmentima imala zlatno doba -arhitektura,
medicina ,astronomija itd.Imas Internet pa "procesljaj" nisi ti bas toliki mutavac.
Dakle tebe ne brine sto je krscanska Europa u to vrijeme-nekoliko vjekova - ganjala vjestice i kojekakve budalastine ,tebe
vise tangira sto to Turci (sigurno mislis na muslimanski svijet)
nemaju "otkrica" u posljednjih 300 god.

06-02-2016 05:05 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6998
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ah ljepote....to momci...udri bez pardona

06-02-2016 07:52 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..evrops je bila mrak i tamni vilajet u kojokj su harale bolesti i kuga ..svjetlo nauka arhitektura matematika atronomija i gotovo sva otkrica potrebna covjeku stigla su iz arapskog svjeta ,to jeste muslimanskog ..za to postoje nepobitni istorisjki dokazi koje samo slijep glup i nepismen covjek moze da negira ili onaj koji ima problem u glavi na samu pomisao na muslimane ili arapae ..to sto nisu u zadnji trista godina otkrili nista moze se zahvaliti kolonizatorima i njihovom osvajanju ,nesto slicno imamo i danas ..Sirija ,Iran ..Irak Libija ..Egipat ..neko ne dozvoljaje da se taj dio svjeta razvija ..malo ko zna da je Sirija imala svemirski program i da su cak imali i svoje astronaute ..taj razvoj muslimanski zemalja nekome iz krscanskog svjeta apsolutno ne odgovoara

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

06-02-2016 08:42 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..evrops je bila mrak i tamni vilajet u kojokj su harale bolesti i kuga ..svjetlo nauka arhitektura matematika atronomija i gotovo sva otkrica potrebna covjeku stigla su iz arapskog svjeta ,to jeste muslimanskog ..za to postoje nepobitni istorisjki dokazi koje samo slijep glup i nepismen covjek moze da negira ili onaj koji ima problem u glavi na samu pomisao na muslimane ili arapae ..to sto nisu u zadnji trista godina otkrili nista moze se zahvaliti kolonizatorima i njihovom osvajanju ,nesto slicno imamo i danas ..Sirija ,Iran ..Irak Libija ..Egipat ..neko ne dozvoljaje da se taj dio svjeta razvija ..malo ko zna da je Sirija imala svemirski program i da su cak imali i svoje astronaute ..taj razvoj muslimanski zemalja nekome iz krscanskog svjeta apsolutno ne odgovoara
I shta je tu problem ??? Jeste da je arapska kultura uchinila mnogo na razvoju drushtva. Ne porichem. Ali se ona izgleda vracha unazad. Zbg chega ??? Je li zbog Islama ? Ako si umislio da ja imam neshto protiv arapa ili islama u istoriskom kontekstu... Mogu ti samo rechi da nisi ni blizu. Pokushaj opet. Ovo o siriji I astronautima ....Oladi brate. Umi se hladnom vodom I onda dobro razmisli. 01.gif

06-02-2016 20:55 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Isto ko film onog slovenca ...Huston imamo problem. Kakva blamaza I prosipanje. Barem bi neko iz Sokola bio upoznat u tim karefekama. Tito bio medju glavnim vodjama koji je imao naprednu tehnologiju , koja je poslala ljude na mjesec. de ma ne moj, majketi , bre. 04.gif

06-02-2016 21:11 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

        citat od vjetar:

      ..evrops je bila mrak i tamni vilajet u kojokj su harale bolesti i kuga ..svjetlo nauka arhitektura matematika atronomija i gotovo sva otkrica potrebna covjeku stigla su iz arapskog svjeta ,to jeste muslimanskog ..za to postoje nepobitni istorisjki dokazi koje samo slijep glup i nepismen covjek moze da negira ili onaj koji ima problem u glavi na samu pomisao na muslimane ili arapae ..to sto nisu u zadnji trista godina otkrili nista moze se zahvaliti kolonizatorima i njihovom osvajanju ,nesto slicno imamo i danas ..Sirija ,Iran ..Irak Libija ..Egipat ..neko ne dozvoljaje da se taj dio svjeta razvija ..malo ko zna da je Sirija imala svemirski program i da su cak imali i svoje astronaute ..taj razvoj muslimanski zemalja nekome iz krscanskog svjeta apsolutno ne odgovoara
    I shta je tu problem ??? Jeste da je arapska kultura uchinila mnogo na razvoju drushtva. Ne porichem. Ali se ona izgleda vracha unazad. Zbg chega ??? Je li zbog Islama ? Ako si umislio da ja imam neshto protiv arapa ili islama u istoriskom kontekstu... Mogu ti samo rechi da nisi ni blizu. Pokushaj opet. Ovo o siriji I astronautima ....Oladi brate. Umi se hladnom vodom I onda dobro razmisli. 01.gif




..rekao sam da je araspki svjet zaosto zbog ratova i svjetske politke koja se vodi protvi njih ,zbog nafte a naravno i zbog averzije prema islamu

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

06-02-2016 21:36 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Stranica (10): « prva ... « prethodna 5 6 7 [8] 9 10 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com