Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » je li starinski 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (107): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

je li starinski Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

vozit' biciklo ispode rore 13.gif


starinski ili ne - nije ovo slucajno na nostalgiji 29.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-12-2013 18:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sta je tebi starinski?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-12-2013 18:07 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
taxi taxi is a Male
Liska mjeseca avgusta




Poruka: 18170
Location: M&R

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mjenjat gumu u gaæama

___________________________________________________________________

    04-12-2013 18:22 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9495
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    nivea kremom zalizat kosu 13.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    04-12-2013 19:22 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    berber berber is a Male
    moforaja


    Poruka: 4397
    Location: Na Tepi

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    je li starinska ako izadjes mokre kose napolje da ce ti se okrenuti usta nauznak 02.gif

    ___________________________________________________________________
    nema vise ni tepe

    04-12-2013 19:48 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
    Viribus Viribus is a Male
    moforaja


    Poruka: 5289

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jeli starinska" KIFELI" reæi nekome.????

    04-12-2013 22:30 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Desilo se prije 40 godina i bio sam prisutan
    Prilazi jedan mostarski hablecina na Korzou Gordani iz Santiceve i kaze
    GOCO KAKO SI DOBRA POJEO BI TI GOVNO KO SARMU
    Goca bila laficaLE pa umjesto samara rece kolegici
    VIDI OVE BUDALE STA MI RECE POPISAH SE OD SMIJEHA U GACE

    04-12-2013 23:04 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    bijelilabud bijelilabud is a Male
    bice nesto od mene




    Poruka: 293

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Na æošku starog parka na Musali, taèno naspram bašte i ulaza u hotel Neretvu, bila je trafika. Od nje se je nastavljao zid parka, slièan današnjem. U trafici je radio vrlo uljudan èovjek, invalid, bez jedne ruke. Zaboravio sam mu ime, ali mislim da je nosio nadimak ''Grivo''. Eh, na tome zidu, odmah uz trafiku, sjedila su po èitav dan raja zvana ''drinceri''. Tu se,sa njima i meðu njima, nekako i poèinjao život u raji, stvaranje pozicije i sticanje ''ugleda''. Tamo, negdje sa 15 - 16 godina, veæ se uveliko pušilo, ako si htio biti neko i nešto u raji. Para se imalo uglavnom za sendvièa , na velikom odmoru, u samoposluzi u Fejiæevoj, pa ako bi se to preskoèilo, ostalo bi za kupiti cigare, na komad.
    Kad si skroz švorc i ti i svi ''drinceri'', èeka se pred trafikom i kada neko od starijih kupi cigare, dobro ga odmjeriš, da ti nije poznat ili da ti on ne zna koga iz familije, pustiš ga da plati i krene; slijediš ga 10 - 20 koraka, dok otvara kutiju, èekaš da izvadi cigaretu i onda ga dirneš do ramena da se okrene, ali taèno u momentu dok drži cigaretu u ruci. Kad se okrene, i ti prihvatiš onu njegovu ruku sa cigaretom i - najpristojnijim glasom na svijetu, gledajuæi ga na najvaspitaniji naèin na svijetu, onim mutorajuæemužjaèkim glasom upitaš - druug, imaaš jedan cigaaar ?
    Palilo je najèešæe, a onda se vraæaš na zid da se cigara ispuši ''na bezec''.
    Jaah, mooj brate. Lijepa vremena bila.

    04-13-2013 00:14 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dobra Labude 10.gif
    Golemo i ovo KIFELI Viribusovo 10.gif
    Kontam dobru ko metak klinku i pocera me sa KIFELI
    za dya dana se predomislila a ja vec sa drugom

    04-13-2013 00:29 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    odnjeli ga na feltrangama

    ___________________________________________________________________

      04-13-2013 11:49 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 293

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne znam koliko vas se još sjeæa ovih - po meni starinskih - pojmova i izraza, nekada znanih likova, znanih mjesta i dogaðaja.Meni se, evo, vraæaju u sjeæanje, pa da ih podijelim sa vama.

      - ''Gulizati '' je izraz koji je prethodio izrazu driblati a postojala je i razlika meðu njima.Driblalo se u pravom fudbalu, na pravom igralištu, pravom loptom, a gulizalo se kakvom, najèešæe ''izdušenom'' gumenjaèom, na kakvoj ''omeðini'', kakva je bila, recimo, na mjestu kasnijeg ''Razvitka'', na carinskom haremu, na ''Šolinoj bašti'', a Æukovac je veæ bio veliko igralište, za veliku raju, gdje si mog'o samo gledati dok mu ne dorasteš, a to je zavisilo od tebe i tvoga znanja i talenta u ''loptanju''.
      - ''Ide na pos'o na toèku ili ukrali mu toèak''. Toèkom su stari ljudi zvali biciklo i ko ga je imao davnih šezdesetih, imao se èime pohvaliti. Još kad su bicikla ''Rog'', sa obje ruène koènice, pa još i ''ženska'' t. j. bez štange, zamijenila ona teška, rudarska, što se na njima uèilo voziti ''ispod štange'', e to se veæ moglo zvati modernizacijom i industrijskom revolucijom. Probušene gume si krpio sam. Napumpaš prvo probušeni šlauf u lavoru napunjenom vodom, da vidiš ''ðe duši''. Kad vidiš mjehuriæe zraka u vodi, izvadiš šlauf, posušiš, obilježiš rupicu kružiæem,doobro išmirglaš šmirgl papirom, naneseš sloj ''pikcajza'' t.j. ljepila , saèekaš da se ''suhne'' i na obilježenu rupicu prilijepiš flek, t.j. okruglu gumenu zakrpu . Svaki toèak je, ispod sjedala, imao obješenu malu kožnu torbicu, sa neophodnim pikcajzom ili ljepilom, flekovima i šmirglom. Pumpa je bila prièvršæena za ram bicikla, na kosu štangu što drži sic. Ako je bio veæi kvar, pukne zupèanik ili ode kuglager, istroše se gurtne na koènici - ee, bila je, preko puta ''nebodera'', na mjestu kasnije kafane ''Zora'', radnja za popravak bicikla. Odvedeš toèak u pokojnog Nike, jednog od rijetkih privatnih zanatlija u to vrijeme i on ti,ako je ''svoj'', t.j. trijezan, riješi problem za 5 minuta, što je bila rijetkost.

      - ''Piti špricer'' . E, to je bijelo vino, pomiješano sa soda vodom, koja se, pod pritiskom, ''ušpricavala'' u èašu s vinom. Posebne boce sa soda vodom, bile su u svim birtijama, na šanku, da gost može sam sebi našpricati koliko želi i napraviti špricer po svojoj mjeri.

      - '' Igra Tarzan u ''Sinemaskopu''. Sinemaskopom se zvalo bivše kino ''Partizan'', u Podhumu. Za razliku od ''Zvijezde'', ono je, sredinom šezdesetih, modernizirano i opremljeno ''cinemascop'' tehnikom, pa ga narod zbog toga i nazva ''Sinemaskop''. Ako se reklo da igra Tarzan u Sinemaskopu, podrazumijevalo se da se prikazuje film o Tarzanu, u kino ''Partizanu'' u Podhumu, a ne u ''Zvijezdi'', u Fejiæevoj.

      - '' Vidoje, jesu li stigli u koloru ?'' Pitanje bi se upuæivalo pokojnom Vidoju, prodavaèu na odjelu elektro opreme u ''Zemi'', jedinom mjestu u gradu gdje su se prodavali i televizori. E, pa eto, davnih šezdesetih, imali smo kolor TV. To su bile plastiène folije prilagoðene razlièitim dimenzijama TV ekrana, u èetiri boje. Odozgo prema dole išlo je: plava, k'o fol nebo; žuta i za njom zelena, k'o fol brda,planine i ravnice,zatim na dnu crvena. Ako bi na snimku nebo bilo i oblaèno, ima da narodu bude vedro - nebo je vazda bilo plavo. Tada su negdje poèeli prikazivati i ''Bonancu'' sa Hosom i njegovim šeMširom, koji je znao mijenjati boje, od crvene do plave.

      Ma, ima još svašta, ali dosta za sada. Oslalo æemo, po malo,'vako, na sijelima, mi, ovi starinski.

      04-13-2013 12:01 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tako se zaljubit pa zapucat pjehe iz Mostara do Sarajeva zbog zene svog zivota
      Ovo napravi Maha Orucevic iz Orucluka zbog Bibe Beglerove iz Cevrina sokaka

      04-13-2013 12:09 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Imash ti Labude jos dosta toga ispricat
      pa nastavi 10.gif

      04-13-2013 12:48 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 293

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Boza:

        Tako se zaljubit pa zapucat pjehe iz Mostara do Sarajeva zbog zene svog zivota
        Ovo napravi Maha Orucevic iz Orucluka zbog Bibe Beglerove iz Cevrina sokaka



      Boza, Maha nije sam . Isto se desilo i mojoj malenkosti, i još dvojici jarana, samo što smo mi došli, gotovo sve pješke iz Dubrovnika u Mostar. Jedini dio puta koji nismo pješaèili, bio je od Stona do Opuzena; prešli ga na nekom šleperu ''Dalmacijacementa'', na vreæama cimente, jer nam je stao neki mortus pijani šofer, i od Èapljine do Mostara.. Moji kompanjoni, su danas zaista poznati i ugledni ljudi u Mostaru, pa æu im navesti samo inicijale: M.V. i R.H. I u nas je razlog bio slièan Mahinom. Evo, ukratko prièe.

      Nakon zemljotresa u Banjaluci, Medicinska škola iz Banjaluke, bila je smještena u hotelu ''Energoinvest'' na Carini. Banjaluèanke pravo lijepe, zgodne, nekako i slobodnije od Mostarki. Momci se non stop skupljali pred hotelom, znala èak i milicija intervenisati, kad bi se pretjeralo, pa je pozovu profesori. Mene, tako, jednom,dobro ispendreèiše, na boriæu, ispod balkona moje ''Julije''. Ali, moj kolega M. V. do ušiju i do Kostiju bio zaljubljen u , zvat æemo je Vesna. I ona u njega. Bila je najljepša, najzgodnija i najpametnija cura u toj školi. Zaista. Moja i R...... su bile takoðe ''dobre koke'' - ''moja'' je fantastièno pjevala, imala prelijep glas.
      Krene škola , poèetkom jula, u Dubrovnik, na izlet. Nas trojica se prošvercujemo u autobus, na ''seæiji'' i doðemo s njima u Dubrovnik. Po dolasku, odmah ih izdvojimo od ostalih i odemo u ''vlastiti obilazak prirodnih i ostalih ljepota''. Kad je , pred veèe, trebalo krenuti nazad, fale tri cure. Otpratimo ih mi do autobusa, a profesor i profesorica što su ih vodili, izvan sebe od bijesa. Hoæemo i mi da uðemo u autobus, ne daju nam profesori, ni pokojni Vlatko Zelèiæ, vozaè autobusa - pruge, sa onom metalnom konstrukcijom za prtljag na krovu. Kad autobus krenu, mi se brzo uzveremo na krov, uz one merdevine, i panemo u horizontalu. Pjevaju cure u autobusu, a mi se okuražili,naginjemo se s krova, na prozore, tražimo svoje ''princeze''. Izlazimo tako iz Dubrovnika, i u Dubrovaèkoj rijeci, na onoj veelikoj krivini, pretièe autobus neki Sarajlija, u ''tristaæu'' (Fiat 1300) i vozaèu, kroz otvoren prozor, govori i pokazuje na nas, na krov. Pokojni Vlatko zaustavlja autobus i skida nas. On ponovo da krene, mi ponovo na merdevine. Tako nekoliko puta, umalo ne doðe i do tuèe, dok on ne izvadi pištolj. E, tada, autobus ode, a mi, èitavu noæ, pješke, osim spomenutog dijela na kamionu. Èitav sjutrašnji dan pješke,jer nam niko nije htio stati trojici, zbog izgleda,ono..hipi trend, plus prljavi od cimente, umorni, nikakvi. Proðe i sljedeæa noæ, odspavali samo par sati u nekom stogu sijena, kod Èapljine. Citavim putem pojeli tri konzerve sardina ''Eva'' što nam je dao onaj šofer i pola štruce hljeba. Drugi dan pred veèe, stigli u Mostar, od Èapljine do Mostara uzeo nas neki kombi Ford.Kupio nam šofer po sendviè i jogurt u Èapljini. U Mostaru, u familijama, prava panika, roditelji izludili od straha za nas, kad su im cure rekle da smo ostali.
      Mladost, ludost. Jah1

      04-13-2013 13:19 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4397
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Kako su ono raja u carsiji govorila kad vide dobru trebu koja vrti ko centrifuga??

      Dao bih joj dvije mindze kad je zna ovako nositi!

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      04-13-2013 13:41 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Dobro te ta tvoja hanuma pusca da opises onaj fini vakat
      Meni i mom priki se desile sarajke isto ekskurzija i Dubrovnik
      Poslije neuspjesnog stopiranja pokupila nas milicija u Maricu
      punu Roma pa nas nako ocerupane istovarili u Rogotinu
      a tamo prava vukojebina pa nikako se docepat Mostara

      04-13-2013 13:49 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      berber berber is a Male
      moforaja


      Poruka: 4397
      Location: Na Tepi

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Labude,super price 10.gif

      ___________________________________________________________________
      nema vise ni tepe

      04-13-2013 13:54 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 293

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Boza:

        Dobro te ta tvoja hanuma pusca da opises onaj fini vakat
        Meni i mom priki se desile sarajke isto ekskurzija i Dubrovnik
        Poslije neuspjesnog stopiranja pokupila nas milicija u Maricu
        punu Roma pa nas nako ocerupane istovarili u Rogotinu
        a tamo prava vukojebina pa nikako se docepat Mostara



      Ma, ne èita moja hanuma ovaj forum Boza. A zna ona odavno za ovu moju avanturicu, kao i mnoge sliène.

      P.S.

      Nastojeæi biti kratak, u prethodnom postu, izostavio sam puno detalja. Meðu njima je i taj, kako smo prešli Neretvu u Opuzenu, u ukradenom èamcu, da bi došli do željeznièke stanice,koja je na drugoj obali; kako smo se popeli u nekakav voz i potrefili u vagon u kome su dvojica milicionera sprovodili nekog osuðenika, sa lisicama na rukama, u zatvor u Zenicu. To su nam oni rekli, kad su nas otjerali iz voza, rijeèima - hoæete li da i vas ''sprovedemo'' u Zenicu. I t.d. i t. d.

      Vidi, koja sliènost. Nisu ni tebi bile mrske sitne avanturice Boza, izgleda mi.

      04-13-2013 14:00 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Meni oko 16 godina i upoznah kod Razvitka finu curicu koja mi rece da se kupa na Bunuru
      Sutradan poletio ja ko sivonja i nacrto se odmah izutra
      Dode mala oko podne i nismo se jos ni uzeli za rucice naleti Dupli Alajbegovic i rece mi
      BLAGO TEBI STO IMAS DOBRU OKLAGIJU
      postidi se curica i pobjeze kuci a ja u zemlju da propanem pa hop u Neretvu
      Tu curu sam sreo tek poslije 4 godine zagrljenu sa svojim momkom

      04-13-2013 14:35 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      bijelilabud bijelilabud is a Male
      bice nesto od mene




      Poruka: 293

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sjeæa li se još ko šta znaèi ''provuæi baju'' ?

      - Kod Lutve, na kanari.
      - Nurija, kad æe šampite ?
      - Stigle naftare, u Riste, u gvožðari.
      - Obili trafiku.
      - Kupio u Sadžaka (rahmet mu duši).
      - Duæan Šabana Æore ( i njemu rahmet duši).
      - Da te upitam - je li proš'o Biækalo ? ( još jedan rahmet - vozio dvospratni autobus ''londonac'', dvojku, za Rodoè.)

      04-13-2013 15:01 bijelilabud is offline Posalji email za bijelilabud Pregledaj poruke od bijelilabud Dodaj bijelilabud u listu prijatelja
      Stranica (107): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com