Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Nena Raza iz Kaknja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Ricina Ricina is a Male
raja




Poruka: 1931
Location: Predaleko od Mostara

Nena Raza iz Kaknja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nena Raza iz Kaknja

Kada sam bio u Mostaru , lani u oktobru, upoznao sam nenu Razu. Svaki dan je sjedila na tankom kartonu kod Titovog mosta , oskudno odjevena . Tresla se od hladnoce pruzivsi malenu rucicu u znak da prosi.. Oborene glave , pogledala bi samo one malobrojne koji su joj davali koji fening. Ne moli, ne prosi na glas...Oborene glave ceka neciju dobrovoljnu milostinju...Stid je.Sjeo sam u "Bristol" pored izloga da mogu vidjeti staricu.. Posmatrao sam je dok sam pio kafu i razmisljao kako je biti star i sjediti na ovoj hladnoci da bi dobio par maraka da se skupi za hranu.. Teska vremena za stare… Nisu puno laksa ni za mlade ali oni se mogu bolje snaci…Zdraviji su.
Izasao sam iz "Bristola" i krenuo prema starici. Sjeo sam pored nje i ona me cudno pogledala. Pokusala je nesto reci ali sam prvi pitao :"Ja sam Nedzad…Kako se ti neno zoves ?".. "Ja sam Raza…Nisam mostarka..Iz Kaknja sam. Tamo mi je sve sruseno a rodbina nece ni da cuje za mene. Cula sam da Mostarci imaju dusu i veliko srce pa sam dosa u Mostar. Nisu mi slagali…Divan ste vi narod.."..rece nena Raza.
"Ovdje sjedim da skupim malo za hrane jer i ovako imam djaba krov nad glavom i hranu…Sve sto skupim dam za hranu da nisam na teretu mada niko ne pita da platim hranu."..dovrsi Raza..
Svaki dan sam prolazio tuda 3-4 puta. Svaki dan sam joj dao koju marku a nekad i vise… Jednom, nisam imao sitnih, pa joj dadoh 10 KM. Uhvatila me za rukav i povukla na dole. Cucnuo sam… "Sto ti meni dajes svaki dan? Ostavi sebi…Trebace ti."..rekla je majcinskim instiktom. Suzdrzao sam suze… "Ne boj se za mene neno Razo. Imam ja dosta za mene…Bogu hvala."..rekoh neni. Pogledala me svojim toplim , majcinskim ocima i rekla :"Sine Nedzade, bog ti dao sve sto ocima vidio.."..
Dugo su mi te rijeci odzvanjale u usima.. Dan prije mog odlaska,pocetkom novembra prosle godine, nisam vidio nenu Razu. Mislio sam se pozdraviti i dati koju marku. Nije bila na svom "mjestu"… Bilo mi je tesko kao da sam nesto veliko propustio.. Ponovo sam bio u Mostaru krajem marta ove godine.. Stigao sam kasno…Ujutro sam krenuo prema Fejicevoj da sretnem raju…Ugledao sam Razu na svom mjestu.. Iz daljine se pocela osmjehivati u znak pozdrava. Cucnuo sam pored nene Raze…"Sta ima neno?"..upitah…"Nema nista…Sve isto. Kad si to doso?"..odgovori nena Raza. "Lani kad sam isao nazad u Svedsku, nisi bila tu. Mislio sam se oprostiti sa tobom."..rekoh neni gurnuvsi joj u ruku 20 KM.. Pustila je suzu i cvrsto mi stisla ruka… "Bog ti zdravlje dao do neba"..rece nena Raza.. Ove godine sam se oprostio od nene Raze…"Kad ces opet doci?"..upitala je… "Brzo, brzo neno"…rekoh odlazeci…
Ako budete u Mostaru, prodjite preko mosta i ako vidite scucurenu staricu koja je pruzila malenu rucicu, dajte joj nesto para… Ako vas stigne jedna njena molitva i zelja, bicete najsrecniji na svijetu…


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

___________________________________________________________________
"Cega se pametan stidi , tim se budala ponosi" .. Ramadan Asovic

broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane Ricina dana 04-21-2013 u 09:50.

04-20-2013 18:44 Ricina is offline Posalji email za Ricina Pregledaj poruke od Ricina Dodaj Ricina u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sevap je pomoci je, svaka cast Ricina imas veliko srce

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

04-21-2013 15:31 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

33.gif Svaka cast-Ricina...jasta nego pomoci je..

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

04-21-2013 18:09 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

svaka cast ricina. osevapio si se

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-22-2013 21:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com