Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Mostarac Safet Begovi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
KULJE1969 KULJE1969 is a Male
raja




Poruka: 1794
Location: Brace Krpo 19

Mostarac Safet Begoviæ otvara muzej samom sebi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Safet Begoviæ (72) je najfotografiraniji Mostarac, u tome se svi u Mostaru slažu. Nezvanièna turistièka ikona Mostara èiji potencijal ovaj grad dosad nije znao iskoristiti, odmjeren je, mudar, individualist i nadasve skroman èovjek. O njemu su pisali brojni domaæi i svjetski mediji, a veæina turista koja posjeti grad na Neretvi i preðe preko Starog mosta, fotografiše se sa Safetom u njegovoj živopisnoj radnji.Svoje bogato životno iskustvo Safet Begoviæ odluèio je ovjekovjeèiti na sasvim neuobièajen naèin, otvorit æe muzej samom sebi."Meni ne treba novac. Ne èeznem za novcem. Ne interesuje me. Tek, eto, da se ima za skroman život. Imam svoj naèin života i svoje stavove. Radim ono što sam želio još kao dijete – biti kraj Starog mosta i u Starom Gradu", kaže legenda mostarskog turizma u razgovoru za agenciju Anadolija.Veæ 35 godina Safet "stražari" kraj Starog mosta u svom malom duæanu èija autentiènost i originalnost plijeni pažnju turista."Danas je u Starom gradu postalo normalno da se prodaje jeftina roba iz Kine, to nema veze s autentiènosti. Ja pokušavam zadržati svoj stil i zaista je to još uvijek najbolji efekat za turiste", kaže Begoviæ. Njegova radnja nadomak Starog mosta, sa desne obale Neretve, obiluje starinama i nimalo se ne razlikuje od one koju je vodio prije rata."Moram vam priznati da je bolje išlo prije rata. Iako je svjetski turizam kakav danas poznajemo bio tada tek u povojima, Mostaru je zaista dobro išlo. Nisu me obilazili tadašnji politièari iz Saveza komunista kao što me poslije rata obilaze ovi svjetski, oni nisu imali taj odnos sa narodom. Došli bi u grad i sastajali se na nekim sastancima, u zgradama, daleko od naroda, nisu baš šetali gradom i družili se s ljudima", prièa Begoviæ.On je danas jedan od samo trojice Mostaraca koji imaju diplomu za rad u bakru, koju je stekao još kao vrlo mlad. Radi u kombinovanoj tehnici bakra i emajla, a njegovi radovi danas su njegov glavni adut.Od mladih dana skaèe sa Starog mosta, ali za svoju dušu.
"Družim se sa skakaèima, ali me ljuti kad se oni ljute na turiste, posebno na Turke. Mladi su, pa su odmah ljuti ako im grupa turista ne plati skok. Ja skaèem za svoju dušu. Odgojen sam u naselju Luka (tek pet minuta od Starog mosta) i tu i danas živim. Ali, želim naglasiti da se u Starom gradu mora izgraditi moral i poštivanje turista, pa kupili ne kupili, platili ne platili", dodaje.Inaèe, Safet Begoviæ poznat je i po tome što je do braka, kako kaže, imao više od 500 žena. Govoreæi o tome šta je privlaèilo žene, dodaje da je to vjerovatno "emotivnost, individualnost i orijentalnost" koju posjeduje.
"Kao mlad, radio sam kao uèitelj u Konjicu, ali nisam mogao bez Starog mosta, prvom prilikom sam ostavio taj sigurni posao i otvorio radnju u Starom Gradu. Kasnije sam upoznao jednu Njemicu. Bila je toliko lijepa da sam joj prišao i rekao da je najljepša turistikinja koja je ikad došla u Mostar. Studirala je na Cambridgeu u Velikoj Britaniji i sa grupom britanskih studenata došla u Mostar. Kad sam joj prišao i to joj rekao, znao sam da sam je osvojio. Uskoro sam je oženio. Bila je 16 godina mlaða od mene, ali je bila oduševljena Mostarom i Starim Gradom. Obukao sam je u narodnu nošnju i radila je sa mnom. Bila je zaista divna i bio sam zaljubljen u nju", prisjeæa se ovaj Mostarac i dodaje da je suprugu uoèi samog poèetka rata u BiH poslao u Njemaèku.Kaže da je svjestan da je najfotografiraniji Mostarac veæ 35 godina, ali to ga pomalo nervira."Turisti nekad znaju biti nezajažljivi, stalno bi se slikali sa mnom, ali to meni ide sve više na živce. Gotovo da nema novine u svijetu u kojoj nije izašla moja fotografija, imam dosta tih novina, donose mi ih ljudi ili šalju."Safet Begoviæ je u toj mjeri popularan u svjetskim razmjerama da je prvi upravitelj EU za Mostar Hans Koschnick prilikom prve posjete Mostaru maja 1994. odmah došao do njegove radnje i popio kafu sa njim."Tada sam i ja napravio neke fotografije o njegovoj posjeti, kako prelazi viseæi most na mjestu srušenog Starog mosta, a onda je on od mene tražio da mu to bude prva fotografija u njegovoj knjizi o Mostaru."Ipak, skoro polovinu vijeka koju je proveo uz Stari most, želi ovjekovjeèiti."Pripremam knjigu, dokumentarni film i svjetsku izložbu kako bih zaokružio godine koje sam ovdje proveo. Ovu radnju æu pretvoriti u moj muzej, 'Muzej Safeta Begoviæa' koji æe biti najmanji muzej na svijetu i u tome namjeravam oboriti rekord", kaže Beogoviæ u razgovoru s novinarom agencije Anadolija."Ne znam na koji drugi naèin da svoje iskustvo i skoro pola vijeka provedena kraj Starog mosta ostavim buduæim generacijama, pa mi se svidio neuobièajni model da otvorim muzej o samome sebi", zakljuèuje Safet.
Izvor: Anadolija

05-19-2013 23:08 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com