Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » AUTO MOTO KLUB » Ragistracija auta » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU

Ragistracija auta Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hehe, dobar, dobar:

Registracija u "državi radara"

Piše: Nenad Velièkoviæ

Sinoæ kad se vraæah iz toplih kafana,

prošo sam na žuto, tako mi imana.

Kad tamo u hladu, kraj ceste u strani

sa kamerom radar stajaše na grani.

Ja kakva je èusta! Tako mi imana,

stid je ne bi bilo da je kod sultana.

Pa još kada blješæe na sve što se kreæe,

ni hodžin ti zapis više pomoæ' neæe!

Nazvo bih joj selam. Al' tako mi dina,

nevidljiva bješe prelijepa mašina,

U srebrn je bromid moju sliku dala,

pa niz cestu druge slikati je stala.

S CIPS-a vjetar puhnu, niz redove guste

razveza mi kaznu i kamate puste

Malo ne posrnuh, mojega mi dina,

kad mi tako doðe šta je disciplina.

Država me samo pogledala mrko,

niti haje, alèak, što pod njome crko'!

To se vlasnicima i vlasnicama automobila dešava sve èešæe. Obave tehnièki pregled, skupe novac za registraciju, plate osiguranje, isplaniraju putovanje, rezervišu smještaj, i onda umjesto saobraæajne dozvole dobiju obavijest da nisu platili nekakvu kaznu i da, dok tu obavezu ne izmire, od registracije (i godišnjeg odmora) nema ništa.

Država je smislila efikasan naèin da stane ukraj izbjegavanju plaæanja kazni i na prvi pogled to je za svaku pohvalu. Dobro je znati da s propisima nema šale ali je gorko kako vlast koristi ucjenu kao legalno sredstvo da namakne i koju marku više. Naime, s tuðom imovinom u svojim rukama (bez registracije auto vrijedi samo na otpadu, i u dijelovima) država je zakljuèila da je gubitak vremena slati okrivljenima i osuðenima presude i dokaze (npr. fotografije koje dokazuju poèinjeni prekršaj, npr. prekoraèenje dozvoljene brzine, snimljen radarskom kamerom). Zašto bi to èinila, kad æe svakako doæi maca na vratanca. Nego vodi i zakljuèuje proces bez okrivljenog i onda ga zaskoèi kad mu nije do pravde nego do godišnjeg odmora.



Registracija auta tako sve više lièi na probu za izlazak pred Onoga (koji sve vidi i sve zna). Živiš svoj mali život, tu i tamo nešto zabrljaš, naprimjer voziš 70 tamo gdje se smije 50, tu i tamo uèiniš nešto dobro, naprimjer povezeš autostopera, a onda kucne sudnji èas. Po svemu što znaš, nisi gazio ljude, nisi krao aute, nisi satirao zelene površine, nisi ispuštao ulje na asfalt, zaslužio si raj, pa makar lièio na Neum, i trajao deset dana. Ali Ona Koja Sve Vidi I Sve Zna ne misli tako, jer ona za razliku od tebe ima kamere i radare i ne oslanja se na nepouzdano ljudsko sjeæanje.

Nije bez ikakve veze to da je u Bosni sve više vjernika i sve više kamera. Iako bi trebalo biti suprotno, u državi èiji se graðani nadimaju od vrline. Ali izgleda da je ta pobožnost stvar konfenkcijska, kao odjeæa za izlazak, pa je onda normalno da se moral malo razgaæi kad umakne oku s kule stražare.

Meðutim, kako to onda da nema kamera i na drugim mjestima? Iznad pješaèkih prelaza, na primjer. Koji bi to tek prihod u budžet bio, da se svakom graðaninu i graðanki, kad doðe po liènu kartu, predoèi album s fotografijama in flagrante!

Ekonomista amater i laik za fiskalnu politiku, ali ipak domaæin koji sastavlja poèetak s krajem mjeseca i ne ostavlja dugove iza sebe, može sebi dozvoliti jednu malu skicu ekonomskih i politièkih prilika u domovini Bosni i Hercegovini.

Prihodi: 1. Krediti 2. Dijaspora 3. NGO 4. Turizam 5. Proizvodnja (ekonomista amater ne može se sjetiti još nekog).

Rashodi: 1. Reprezentacija 2. Administracija 3. Zdravstvo 4. Školstvo 5. Sudstvo 6. Policija 7. Vojska... 98. Izbori 99. Popis 100. Stranke (spisak nepotpun).

Prvo što laiku pada u oèi jeste da rashoda ima mnogo više od prihoda. Pri èemu se prihodi smanjuju, a rashodi rastu. A smanjuju se jer dijaspora šalje sve manje novca; kriza je i kod njih sve veæa, raste skupa s djecom. Pritom su i razlozi za dolazak i trošenje para u domovini vremenom otanjili; stari su roditelji umrli, zubi se popravili, gruntovi i katastri sredili, ibrici, džezve, gusle i sahani pokupovali. Ni kod stranih plaæenika (tzv. NGO) ne stoje stvari bolje: potrebitih je u Africi i na Bliskom istoku sve više, karitativni kapital seli se polako u zone zahvaæene obnovom i izgradnjom. Cijeli nevladin sektor zavisiæe ovdje uskoro samo od rijetkih peraèa para koje stvarni rezultati njihovih filijala u srcu brdovitog Balkana nikada nisu stvarno interesovali. A najgore je stanje u proizvodnji: investicija sve manje, nezaposlenih sve više, krediti sve skuplji a reprogramirane kamate sve veæe...

U takvim prilikama, u kojima graðani još uvijek koriste ulice i ceste u svojstvu vozaèa i pješaka, indulgencija kao izvor prihoda èini se slamkom spasa za državu koja je Partiju zamijenila Crkvom.

Time bi se ne samo potvrdila janusovska priroda njene sekularnosti nego i znaèajno osvježila presahla kasa. Cijedeæi iz naroda novac kao Marko Kraljeviæ vodu iz suhe drenovine, stranke na vlasti osigurale bi minimum sredstava za održavanje svog aparata na životu.

Prije svega, investicijama u još kamera. Treba pokriti parkove, haustore, izletišta, treba postojanje Svevideæeg i Svemoguæeg uèiniti vidljivim i materijalno opipljivim, treba poveæati rezoluciju, da se vidi svaki detalj, svaki odraz u zjenici oka!

Nije li reèeno: strah je kièma morala?

Graðanin s rezervacijom smještaja uglavljenom u sve preostale slobodne dane godišnjeg nema puno izbora: ili da se zainati i kao Cankarev sluga Jernej krene u bitku za svoja prava ili da klepi ušima i plati kaznu s kamatama, priznajuæi da pred hladnom tehnikom u kombinaciji sa bezlièinom administracijom èovjek nema nikakvih šansi. Šta kao primjer ponuditi djeci dok s maskama za ronjenje sjede ispred televizora na spakovanim koferima?


Tekst preuzet sa sajta Deutsche Welle

09-11-2013 13:17 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com