Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » " sukob civilizacija " » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

" sukob civilizacija " Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Komentar na (èini mi se) Huntingtone-a, iz naše perspektive:


    http://www.starmo.ba/mostars/item/24549-foto---fra-boji%C4%87-politi%C4%8Dari-se-i-u-bih-poigravaju-sa-tezom-o-sukobu-civilizacija.html



Fra Bojiæ: Politièari se i u BiH poigravaju sa tezom o sukobu civilizacija





"

Mostar -- Ugledni teolog i intelektualac, fra Drago Bojiæ izjavio je veèeras da se i na našim prostorima politièari poigravaju sa tezom o sukobu civilizacija. Fra Bojiæ je to izjavio na gostovanju u organizaciji Centra za kritièku misao i portala "Taèno".



"U posljednje vrijeme jedna od karakteristika, recimo, vezivanja Banja Luke i Mostara poèiva dijelom na toj tezi, jer bi to trebao biti kao neki kršæanski savez protiv Bošnjaka. To je zastrašujuæe", rekao je fra Bojiæ, istièuæi kako ne dovodi u pitanje moguænost da politièke stranke ulaze u razlièite koalicije, "ali kada se tome dadne taj ideološki kontekst, to je zastrašujuæe".

On je dodao i da se jednom takvom tezom mogu lako opravdati i etnièka èišæenja i ubojstva.

Inaèe, fra Drago Bojiæ je govorio o više aktuelnih pitanja današnjice, a meðu ostalim i o ulozi religije u bh. društvu, kao i demokratiji unutar samih vjerskih zajednica, odnosno o tome koliko svaka od tih zajednica u BiH dozvoljava kritièku misao unutar same sebe.

"Nažalost, na ovim našim prostorima, na podruèju bivše Jugoslavije, u našim vjerskim zajednicama, èini se da je više slobode mišljenja, govora, bilo prije nego danas, kada mi kažemo da živimo navodno u demokratskim društvima", rekao je fra Bojiæ i naglasio da je sve veæa "napast da se sve pretvori u jednoumlje".

"Ja mislim da je danas teže onim ljudima koji se ne ubrajaju u vjernike, nego što je bilo u prošlom sistemu onima koji su prakticirali svoju vjeru. Danas iskljuèivost koju doživljavaju ljudi koji za sebe kažu da su ateisti ili agnostici je zastrašujuæa", rekao je još fra Bojiæ.

Inaèe, fra Drago Bojiæ je gost narednog izdanja TV-magazina portala StarMo. U specijalnom intervjuu za naš portal, fra Bojiæ je govorio o ulozi vjere u današnjem bh. društvu, stanju (ne)morala cijele zajednice, te još niz aktuelnih pitanja.

(StarMo) "



----------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-29-2014 16:04 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Intervju Drage Bojiæa sa Bogdanom Bogdanoviæem iz 2007.

    http://www.e-novine.com/intervju/intervju-kultura/97981-Bosna-Hercegovina-sme-deliti.html


isplati se uzeti malo vremena i proèitati

01-29-2014 17:08 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Niz dobrih linkova (za intervjue) s desne strane na ovom èlanku. U tim linkovima mnogo dobrih odgovora na neke tvrdnje date na ovom forumu na nekim temama.





-------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-29-2014 17:41 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sukobi civilizacija ??? To je meni .. barem u nashem sluchaju , toliko besmileno da je to bruka. sukobi civilizacija .....boshnjaci ,srbi , hrvati ... ma sve ista marva .

01-29-2014 22:43 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sukob qraca, da vako kazem.

kakvih bola civilizacija?

marsovci vs ljudi? smijesno. zovimo stvari pravim imenom. cuj civilizacija

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-30-2014 20:02 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif

01-30-2014 20:10 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mene isto tako prozme nekakva jeza kada neko pomene u XXI vjeku nekakav sukob civilizacija
Ja bi ove sve pizdarije nazvo prodorom fasizma na juznoslavenske prostore debelo podrzanog
od desnichara iz europskog parlamenta

01-30-2014 21:59 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif

01-30-2014 22:05 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Za neke plitkije na ovom forumu: èlanak je referenca na knjigu Samuela Huntingtona o sukobu civilizacija, teza je obilato korištena i u ratu u BiH i koristi se od mnogih danas sasvim ozbiljno kao argument gdje se tvrdi da je život muslimana s hrišæanima ("dvije razlièite i inkompatibilne civilizacije"- prema naslovu knjige od ovog autora) nemoguæ.

Edi: dio posta sklonjen, jer nema smisla ulaziti u diskusiju kada nema razumijevanja ni za ovo što Bojiæ govori a nekad ni za kontekst u kom je ova tema relevantna za našu tugu u BiH.

Mislim da se više ne može okretati glava i reæi "ma sve je to ista marva" kada su mnogi u BiH platili ovakve teze jezivo i grdno, a èitava zemlja i dalje taoc istih tih teza.



--------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 01-31-2014 u 01:16.

01-31-2014 00:56 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Mene isto tako prozme nekakva jeza kada neko pomene u XXI vjeku nekakav sukob civilizacija
    Ja bi ove sve pizdarije nazvo prodorom fasizma na juznoslavenske prostore debelo podrzanog
    od desnichara iz europskog parlamenta



Upravo se o tom i radi, s tim da je autor ovog termina - fraze i knjige anglosaksonac.

Zbog toga i otvorih temu, koja ima itekako relevantnosti za ono što se dogodilo u BiH, jer su ideolozi i glavni akteri mržnje i sistematskog ubijanja koristili sasvim sliènu tezu (Karadžiæ) na Palama u razgovorima sa stranim novinarima, tvrdeæi kako oni brane hrišæansku civilizaciju od prodora islama.


------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-31-2014 00:59 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Temelj tzv. zapadne ( western) civilizacije je LICEMJERSTVO

posljednji primjer

francuski predsjednik Hollande želi ne samo nastaviti nego i proširiti zabranu hijaba i na privatno poduzetništvo
u cilju pazi sad ovo oslobaðanja žena

izjavi ovo i ode nastaviti štemati ljubavnicu onako javno dok je još UVIJEK u braku koji bi trebao da bude svetinja

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-31-2014 02:41 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa sebi dosljedan èovjek - nestankom hijaba i braka kao svetinje (a ne kao puke forme) je lakše.… nesmetano... štemati...

Mada ni to (ozbiljni brakovi i "svetost" braka) njemu ne smeta...

...a ima i tih pod hijabom što im svašta viri iz oèiju...





--------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 01-31-2014 u 03:11.

01-31-2014 02:49 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Iako je vidljiv sukob tzv Zapadne civilizacije u osnovi krscanske sa Islamskim svijetom iza kulisa se vodi tihi sukob sa Kinom a i sa rusko/orthodoksnom civilizacijom

ulaskom u 20 vijek Zapadna civilizacija je bila dominantna ali je zbog pohlepe poèela posrtati da bi eonosmki kolaps doživjela 2008 na 2009

zbog licemjerstva i pohlepe šanse za dominacijom su sve manje

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-31-2014 03:12 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

    Za neke plitkije na ovom forumu: èlanak je referenca na knjigu Samuela Huntingtona o sukobu civilizacija, teza je obilato korištena i u ratu u BiH i koristi se od mnogih danas sasvim ozbiljno kao argument gdje se tvrdi da je život muslimana s hrišæanima ("dvije razlièite i inkompatibilne civilizacije"- prema naslovu knjige od ovog autora) nemoguæ.

    Edi: dio posta sklonjen, jer nema smisla ulaziti u diskusiju kada nema razumijevanja ni za ovo što Bojiæ govori a nekad ni za kontekst u kom je ova tema relevantna za našu tugu u BiH.

    Mislim da se više ne može okretati glava i reæi "ma sve je to ista marva" kada su mnogi u BiH platili ovakve teze jezivo i grdno, a èitava zemlja i dalje taoc istih tih teza.



    --------------
neko platio jezivo I grdno na tezu " ma sve je to ista marva " ? U kojem kontextu ? . Kontekstu promatracha iz daljine ili kontekstu domacheg mozga ?

01-31-2014 03:56 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde
pokretac teme Thread Started by Stari Grad

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neko platio jezivo i grdno tezu o "sukobu civilizacija", a ne tezu "ma sve je to ista marva" - molim èitati šta je napisano onako kako je napisano.



-------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-31-2014 12:28 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sukob civilizacija u danasnjem vremenu je izmisljen
postoji samo pohlepa, hegemonizam i imperijalizam
uvijena u celofan izvoza demokratije ( sekularna demokratija)

procitao sam clanak od profesora napisan 1993
ima dobrih teza, zakljucak nije los medjutim zakljucak ne govori o potrebi da western civilzation treba da prestane sa imperijalizmom i hegemonizmom i da se vise posveti kooperaciji

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-31-2014 17:36 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nadalje profesor pogresno polazi od pretpostavke da sve non Western civilzaije treba da se priblize pa na kraju i da usvoje western civilization kao model

mnogo vremena je proslo od 1993 i desile su se i desevaju ogromne promjene pogotovo u Islamskom svijetu gdje dolazi do unutrasnjih sukoba predominantno u diktatorskim drzava

kina je izasla na scenu sada kao igrac ne kao statista - najveci kreditor USA ( 1993 USA je slala US AID u brasnu i zitaricama Kini) danas duguju 300 milijardi dolara Kini,

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-31-2014 17:49 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sve je jasno ko suza
Zapadni centri mochi su kolonijalnu politiku zamijenili politikom zavadi pa vladaj,sve u cilju da se za sebe prigrabi
shto vechi dio bjelosvjetskog kolacha izrazenog kroz izvore energije i rudna bogastva
U zemljama sa nestabilnim politichkim sistemima primjenjuju se razlichite metode,ovisno o prethodno utvrdzenoj
analizi njihove efikasnosti
Negdje se otvoreno podupiru nacionalisti,negdje vjerski fanatici,negdje teroristi ili fashisti,sve u cilju uklanjanja
neposlushnih vodza i rushenja njihovih rezima

01-31-2014 18:45 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Normala. Pa koliko su velichali I podupirali Sadama huseina. Chovjek je prihvatio igru ali kada je zelio svoju zemlju uzdignuti iznad nekih zapanih mjerila .... eeehh onda su ga srozali. Onda je dictator I krvolok.

01-31-2014 20:48 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com