Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Profesor Tana: Mjese » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Profesor Tana: Mjeseèno zaradite i do 27 000 KM u BiH! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Profesor sa Agromediteranskog fakulteta u Mostaru

    Nezir Tanoviæ
kazao je za bh. novinsku agenciju Patria, kako na planinama i u šumama Bosne i Hercegovine svake godine propadne samoniklih gljiva, ljekovitog bilja i bobièastog voæa u vrijednosti od oko 360 miliona maraka.

    Za mjesec dana branja bilja moguæe zaraditi 27.000 KM




Profesor Tanoviæ smatra da svaki nezaposleni èovjek u Bosni i Hercegovini može, tokom ljetne i jesenje sezone, zaraditi solidnu platu upravo sakupljajuæi samonikle plodove u šumama.

    ''U Trebinju imate èetveroèlanu porodicu koja svake godine, u samo mjesec dana, beruæi kadulju, zaradi oko 27. 000 KM''
– kaže Tanoviæ za NAP dodajuæi da se za mjesec dana branja gljiva može zaraditi oko 3.000 KM. 10.gif 10.gif 10.gif

''U 2002. godini BiH je izvezla samoniklih šumskih plodova u vrijednosti od oko tri miliona. Taj izvoz prošle godine iznosio je oko 40 miliona. Meðutim, iako je napredak evidentan, još uvijek ne možemo biti zadovoljni. Jer, to je tek oko deset posto od onoga što raste diljem planina i šuma u BiH'' – kaže Tanoviæ.

On dodaje da su bh. šume jedna velika fabrika, u koju ne treba ulagati, veæ je samo èuvati od uništavanja, a koja zauzvrat svake godine može zaposliti na hiljade radnika.

Tanoviæ kaže da BiH još uvijek nema ureðen sistem kontrole i poticanja sakupljaèa samoniklog bilja, i da se sav otkup i plasman odvijaju putem nekoliko komercijalnih firmi u zemlji, ali da i unatoè tome, sakupljaèi nemaju problema sa plasmanom robe.

    http://www.mojevijesti.ba/novost/184231/Za-mjesec-dana-branja-bilja-moguce-zaraditi-27.000-KM

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane green dana 02-26-2014 u 20:21.

02-26-2014 20:20 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ovo bi bila vijest da je zavrsena sa:

... i tako profesor je dao odkaz na fakultetu i sada radi puno radno vrijeme kao skupljac trava
zaradjujuci i do 300.000 KM godisnje. 19.gif

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

02-26-2014 20:33 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ali je vijest za one koji kazu da nema posla i one koji vole da rade a nemaju ideju kako i na koji nacin samostalno da zarade platu i cekajuci da mu je gazda isplati za 11 mjeseci

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 02-26-2014 u 21:32.

02-26-2014 21:29 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Viribus Viribus is a Male
moforaja


Poruka: 5295

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

profesore, treba se saginjati, i hodati, to niste naglasili. 14.gif

02-26-2014 22:26 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..dobra ti i ta 01.gif

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

02-26-2014 22:28 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

to rodjak 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

02-26-2014 23:50 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Viribus:

    profesore, treba se saginjati, i hodati, to niste naglasili. 14.gif



hebi ga a reybanke spadaju kad se sagneš a nema ni kahviæa po pašnjacima da se odmoriš

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

02-27-2014 00:16 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH
pokretac teme Thread Started by green

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ama, Crnogorci su lijeni, a mi smo glupi, zar ste zaboravili? 13.gif

___________________________________________________________________

    02-27-2014 00:18 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    STECAK STECAK is a Male
    moforaja


    Poruka: 3604
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    'ta cu cupkati travu,
    ta nisam seljak ,
    rodjo i brato siknu po joku stoju kerma i ja dobar .
    Guzovace preko zime a proljece ,ljeto vazda se nekoga presvuci moze .
    Kavada ,argeta i pola struce pa na Neretvu,
    a japanke ,sorc i dvije majice prekoljeta dosta.
    Cuj raditi,
    a bjeri tamo.

    02-27-2014 05:05 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
    Behma Behma is a Male
    rodjeni


    Poruka: 766
    Location: zemlja dembelija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vidim dosta raje okrece na zajebanciju na ovu temu ali u stvarnosti je tako ma kako vi razmisljali iz tog ugla pogotovo ako niste upoznati sa tim poslom.
    Kao sto covjek rece par kompanija to otkupljuje i distribuira na (nije naveo ime)u Italiju,Soveniju,Francusku sve same farmaceutske kuce koje ne pitaju za cijenu.
    E sad tko ce to brati i sakupljivati to je vec stvar organizacije posla na terenu i oko njega.
    Navest cu jedan primjer licno jer sam se bavio tim poslom dugi niz godina a pravo da vam kazem ni jednom mi nisu spale rejbanke sa glave radeci taj posao.
    Sama organizacija posla dolazis na teren popricas sa ljudima prenes im sta da sakupljaju zavisnosti od sezone bilo ljekovito bilje ili gljive sa tim da smo dogovorili cijenu otkupa od njih i to je to.
    Dolazis na teren otkupis proizvod isplatis ljude (seljake)koji su to brali i roba direkt pichi na inozemno trziste sa certifikatom od ovlastenih organa.
    Kad vec prichamo o ciframa mi smo(Zadruzno Preduzece -Hum) godisnje otkupljivali oko 8 vagona smreke (brinje),10 vagona kadulje,3 vagona gljiva etc (za nepoznate vagon je 25 tona tezine)
    Na kraju ove moje priche reci cu vam da je ostajao cist dobitak po 1kg otkupljenog ljekobilja i ostalog oko dvije marke i 20 pheninga.
    E sad olovku u ruke i sracunajte koliko je totalna zarada ?
    P.S nisam se saginjao da berem te stvari a opet mi rejbanke ostase na glavi/
    pozdrav dusebriznicima i malo vise razmisljajte kao ovaj gospodin Tanovic

    02-28-2014 07:06 Behma is offline Pregledaj poruke od Behma Dodaj Behma u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Svaka cast profesore Tanovicu..a i Behma,10.gif
    jos jedan dokaz da se moze ako se hoce...

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    02-28-2014 12:18 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Behma:

      Vidim dosta raje okrece na zajebanciju na ovu temu ali u stvarnosti je tako ma kako vi razmisljali iz tog ugla pogotovo ako niste upoznati sa tim poslom.
      Kao sto covjek rece par kompanija to otkupljuje i distribuira na (nije naveo ime)u Italiju,Soveniju,Francusku sve same farmaceutske kuce koje ne pitaju za cijenu.
      E sad tko ce to brati i sakupljivati to je vec stvar organizacije posla na terenu i oko njega.
      Navest cu jedan primjer licno jer sam se bavio tim poslom dugi niz godina a pravo da vam kazem ni jednom mi nisu spale rejbanke sa glave radeci taj posao.
      Sama organizacija posla dolazis na teren popricas sa ljudima prenes im sta da sakupljaju zavisnosti od sezone bilo ljekovito bilje ili gljive sa tim da smo dogovorili cijenu otkupa od njih i to je to.
      Dolazis na teren otkupis proizvod isplatis ljude (seljake)koji su to brali i roba direkt pichi na inozemno trziste sa certifikatom od ovlastenih organa.
      Kad vec prichamo o ciframa mi smo(Zadruzno Preduzece -Hum) godisnje otkupljivali oko 8 vagona smreke (brinje),10 vagona kadulje,3 vagona gljiva etc (za nepoznate vagon je 25 tona tezine)
      Na kraju ove moje priche reci cu vam da je ostajao cist dobitak po 1kg otkupljenog ljekobilja i ostalog oko dvije marke i 20 pheninga.
      E sad olovku u ruke i sracunajte koliko je totalna zarada ?
      P.S nisam se saginjao da berem te stvari a opet mi rejbanke ostase na glavi/
      pozdrav dusebriznicima i malo vise razmisljajte kao ovaj gospodin Tanovic



    Hm... brte ništa drugo nego uokvirit ovaj post... mislim cifre su - boli glava.

    Btw, taxi ovo ni digitronom ne bi znao sraèunat... 02.gif



    -------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    02-28-2014 12:37 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Taxi je ,indirektno ,bio povezan sa tim poslom (ljekovito bilje) ,i zna da je to fina zarada.....
    I nije nikakva sramota raditi taj posao.

    ___________________________________________________________________

      02-28-2014 13:27 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jes, samo je sramota ne znati sraèunati ni s digitronom...

      jesi to ti šverco travu u Norge ? 02.gif




      --------------------

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      02-28-2014 13:37 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      taxi taxi is a Male
      Liska mjeseca avgusta




      Poruka: 18170
      Location: M&R

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Habla,zivot je postojao i prije rata....okle norge!?

      ___________________________________________________________________

        02-28-2014 13:41 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
        Stari Grad Stari Grad is a Male
        moforaja




        Poruka: 10597
        Location: iza zvijezde

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Èuj habla... taksista, a drugi za njega hable... hajde jadan.... 13.gif

        Kako za koga je postojao život prije rata... ne znam što se baš ti osjeæaš pozvanim i da prosipaš ovdje mišljenja, i da prièaš o životu prije rata... ja ikom je svanulo zbog rata i nakon rata, ja tebi...

        ... zamisli kako bi danas živio da je ostao onaj sistem i da nikad nisi ugledao svjetla sjevera... 02.gif




        ------------------------

        ___________________________________________________________________
        ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
        on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

          moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
        ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
        ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
        .. dosta je vise i tebe i tvoje
          tiranije
        ...

        02-28-2014 14:05 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
        Stari Grad Stari Grad is a Male
        moforaja




        Poruka: 10597
        Location: iza zvijezde

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Usput, za manje upuæene, sem rotkapa su i digitroni postojali i prije rata i bili obilato korišteni... nekima je valjda promaklo iza Hita i na štandovima...




        -------------------------

        ___________________________________________________________________
        ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
        on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

          moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
        ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
        ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
        .. dosta je vise i tebe i tvoje
          tiranije
        ...

        02-28-2014 14:09 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
        Behma Behma is a Male
        rodjeni


        Poruka: 766
        Location: zemlja dembelija

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Prije svega zelio bih da nadopunim ovu temu profesora Tanovica u kojoj nije spomenuo jedan ozbiljan problem sa kojim se ovi sakupljaci ljekovitog bilja susrecu.
        Da pojasnim?
        Nakon svih ovih ratnih desavanja ostala je masa NERAZMINIRANIH terena a narod ulazi svjesno ili nesvjesno u te prostore i placaju cijenu ljudskim zivotima sto ja ni u kom slucaju ne odobravam
        ali izgleda da prazan stomak nema ociju ni sluha za to.
        Ipak jedno cu reci ovaj posao je danas hljeb sa sedam kora (rudarska uzrecica) a vi sami procjenite kolika je ta vrijednost u danasnje vrijeme.

        03-01-2014 08:38 Behma is offline Pregledaj poruke od Behma Dodaj Behma u listu prijatelja
        pasha pasha is a Male
        Super Moderator




        Poruka: 9503
        Location: uh jebo te

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        poznajem neke berace i nikada se nisu pozalili i znam da zarade dobre novce 10.gif

        ___________________________________________________________________

          neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
        Oscar Wilde

        03-01-2014 09:34 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com