Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » FORUMAŠI » IN MEMORIAM » ZAUVIJEK U NASHIM SRCIMA » Otisao je i Zaim Muzaferija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
rozalija rozalija is a Female
trudim se




Poruka: 239
Location: Sarajevo

Frown Otisao je i Zaim Muzaferija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nakon duge i te¨ke bolesti danas je u 81. godini ¸ivota preminuo doajen bosanskohercegova
kog glumi¨ta Zaim Muzaferija.

Preminuo je "vje
ni epizodista" jugoslavenske i bh.kinematografije Zaim Muzaferija.
Muzaferija je roen u Visokom 9. marta 1923. Filmski, televizijski i teatarski glumac, penziju je stekao kao profesor njema
kog i francuskog jezika.
Glumom se isprva bavio amaterski, a njegov profesionalni debi je bio u filmu "Uzavreli grad" (1961.) Veljka Bulajia i ve sa tim prvim filmom osvaja specijalnu nagradu na festivalu u Puli i afirmira se kao epizodista diskretnoga, ali sugestivnog gesta.
Ostvario je vi¨e od stotinu uloga na filmu, televiziji i u teatru. Igrao je uglavnom rusti
ne likove plemenite naravi. Na Festivalu gluma
kih ostvarenja u Ni¨u nagraen je za uloge u filmovima "Praznik" (1967.) ora Kadijevia i "Mali vojnici" (1968.) Bate engia. Posebno zna
ajnu ulogu ostvario je u TV-drami "Jago¨ i Uglje¨a" Bate angia, a najdra¸e su mu uloge bile u filmovima "´ena s krajolikom" Ivice Matia i "Ovo malo du¨e" Ademira Kenovia. Za ulogu podvornika u filmu "Stanica obi
nih vozova" Nenada Dizdarevia dobio je Zlatnu arenu na Pulskom festivalu (1990.).
Ostale va¸nije uloge ostvario je u filmovima "Kaja, ubit u te!" Vatroslava Mimice, "Diverzanti" Hajrudina Krvavca, "Ram za sliku moje drage" Mirze Idrizovia, "Gravitacija" B. Ivande, "Lisice" Krste Papia, "Slike iz ¸ivota udarnika" Bate engia, "Doktor Mladen" Midhata Mutap
ia, "Hajka" ´ivojina Pavlovia, "Gazija" Nenada Dizdarevia, "Smrt gospodina Golu¸e" ´ivka Nikolia,"13. juli" Radomira ¦aranovia i Emira Kustirice "Miris dunja" Mirze Idrizovia, "Pismo-glava", "Gluvi barut" Bate engia,"Nevjeste dolaze" ,"Bife Titanik", "Otac na slu¸benom putu" Emira Kusturice. "Prokleta je Amerika" (1992.) omnibus u re¸iji Ale¨a Kurta, Slobodana Skerlia i Marka Marinkovia. Glavne uloge ostvario je u filmovima "Kaja ,ubit u te","Jago¨ i Uglje¨a" te u filmu Lordana Zafranovia "Radnici i gosti".
Posebno zanimljive gluma
ke kreacije ostvario je u pozori¨nim predstavama na profesionalnim scenama ¨irom Bosne i Hercegovine, kao ¨to su one u tri "Hasanaginice" Alije Isakovia, Mustafa Nadarevia i Nijaza Alispahia, zatim u "Dervi¨u i smrti" Me¨e Selimovia - Nijaza Alispahia, te u "Hamdibegu" Harisa Silajd¸ia i "¦ehidu" Zilhada Klju
anina.
Od 1995. Zaim Muzaferija se ponovo vraa amaterizmu i nastupa u TV-filmu "Bajram", a ubrzo zatim i u pozori¨noj predstavi "1001 bo¨nja
ki dan" svoga sina Jesenka Muzaferije, sa
ime ujedno i obilje¸ava 60 godina umjetni
kog rada. Definirajui to u svom posljednjem intervjuu, koji je dao za list "Osloboenje", jednom jedinom re
enicom: 'Moj krug se zatvara'.
Samo
etiri mjeseca poslije, 5.novembra Zaim Muzaferija je umro u krugu svoje porodice u Visokom.
Osim glumom Muzaferija se bavio i pisanjem poezije.
D¸enaza e se klanjati 7. novembra nakon d¸uma-namaza na gradskom groblju u Visokom.

Allah rahmetile! :(

___________________________________________________________________

    11-05-2003 23:35 rozalija is offline Posalji email za rozalija Pregledaj poruke od rozalija Dodaj rozalija u listu prijatelja
    Zuta Zuta is a Female
    miss foruma '03




    Poruka: 1115

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Rahmet mu dusi, bio mi je drag glumac 33.gif

    ___________________________________________________________________

      11-05-2003 23:42 Zuta is offline Posalji email za Zuta Pregledaj poruke od Zuta Dodaj Zuta u listu prijatelja
      nadia nadia is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 400
      Location: CH

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      neka mu dragi Alah podari lijepi Dzenet i neka je rahmet dusi njegovoj...

      ___________________________________________________________________

        \ | /

        (@ @)

        -----o00-(_)-00o-----

      11-06-2003 00:09 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Danas sam dobio informaciju preko telefona da se ovaj nas velikan glume preselio na ahiret
      neka mu dragi Alah podari lijepi Dzenet...

      11-06-2003 00:40 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      zvechka zvechka is a Female
      samo sto nisam


      Poruka: 1374
      Location: Somewhere nice

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Hvala Pasha da si stavio sliku i mislila sam bas da je to on.

      Bio je dobar glumac.

      Rahmet mu dusi 33.gif

      11-06-2003 00:43 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17887
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      rahmet mu dusi, jastaje nego bio dobar glumac

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      11-06-2003 00:47 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      Musala Musala is a Male
      rodjeni




      Poruka: 1304
      Location: pod pecinom izmedju Evrope i Lire

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jedan od najboljih Bosansko Hercegovackih glumackh i pozorisnih licnosti u zadnjih pola stoljeca.
      Neka mu je rahmet dusi.

      ___________________________________________________________________
      -Ja se ne slažem niti s jednom rijeèi koju si izgovorio, ali æu uvjek braniti tvoje pravo da ih izgovoriš.

      11-06-2003 01:49 Musala is offline Posalji email za Musala Pregledaj poruke od Musala Dodaj Musala u listu prijatelja
      celmica celmica is a Female
      MOtordzija




      Poruka: 122
      Location: Sarajevo

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Rahmet mu dusi...


      Ne znam koliko je Vas bilo u prilici da vidi spot "Bila je lijepa" u kojem je glavni akter rahm. Zaim... ja sam taj spot gledala milion puta i svaki put se rasplacem... ide mahalskim ulicama sa bijelom ruzom u ruci i prisjeca se ljubavi iz mladosti.

      ___________________________________________________________________
      Ovdje ni lokum nije rahat!

      11-06-2003 01:50 celmica is offline Posalji Email za celmica Pregledaj poruke od celmica Dodaj celmica u listu prijatelja
      tekija2 tekija2 is a Female
      carica decembra '03


      Poruka: 1116

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Rahmet mu dusi i lahka mu zemlja bila i nek mu dragi Allah podari dzenet.

      ___________________________________________________________________
      ZaGuzicu.gif

      11-06-2003 05:03 tekija2 is offline Homepage of tekija2 Pregledaj poruke od tekija2 Dodaj tekija2 u listu prijatelja AIM Screenname: . YIM Screenname: .
      cika kure cika kure is a Male
      guster




      Poruka: 54
      Location: A NE ZNAM NI JA VISE

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      rahmet mu dusi.dobar glumac.

      ___________________________________________________________________
      Znas me,znam te...

      11-06-2003 07:12 cika kure is offline Posalji Email za cika kure Pregledaj poruke od cika kure Dodaj cika kure u listu prijatelja
      unija bass unija bass is a Male
      trudim se




      Poruka: 232
      Location: NY(za sad)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Rahmet mu dusi,izgledao je kao dobricina,bio pravi umjetnik 33.gif

      11-06-2003 08:49 unija bass is offline Posalji Email za unija bass Pregledaj poruke od unija bass Dodaj unija bass u listu prijatelja
      babusha babusha is a Male
      Licnost Foruma '03




      Poruka: 2959
      Location: donji trap

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      rahmet mu lijepoj dushi 33.gif

      ___________________________________________________________________



          19.gif

          11-06-2003 09:44 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
          Kise
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          rahmet mu dushi... 33.gif

          11-06-2003 10:05
          Jova Krcun Jova Krcun is a Male
          Ibro dirka nas




          Poruka: 442
          Location: Mostar

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ostavio je iza sebe dubok i neizbrisiv trag u bosanskohercegovackoj kinematografiji.
          Kao dobrog glumca znalo ga je vise miliona ljudi, a i kad njihovo vrijeme prodje i dalje ce se spominjati ime rahmetli Zaima, jer i moje dijete zna ko je on iako mu nije vidio ni desetinu uloga.

          Neka mu je rahmet dusi.

          ___________________________________________________________________
          Ti si meni sve, ti mi hranis pse i kad tebe neima tesko mi je 10.gif

          11-06-2003 10:07 Jova Krcun is offline Pregledaj poruke od Jova Krcun Dodaj Jova Krcun u listu prijatelja
          obrisana
          Gost


          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Svaka njegova uloga je predobro odigrana , bez preuvelicavanja.

          Jednostavnoshcu , prirodnoschu ,znao je okarakterisati dusu "malog" obicnog covjeka

          sad se sjetih drame "Ono malo duse" , glumio je Jusufa

          Rahmet mu dusi 33.gif

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane obrisana dana 11-07-2003 u 20:29.

          11-06-2003 10:37
          beli beli is a Male
          moforaja




          Poruka: 4109
          Location: USA

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Rahmet mu dusi i hvala za sve sto je ostavio u amanet... 33.gif 33.gif 33.gif

          ___________________________________________________________________
          audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
          autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
          Princ cuvaj mjesto na seciji....

          11-06-2003 15:04 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
          MoStArKa23 MoStArKa23 is a Female
          nije mi vise 23 :)




          Poruka: 460
          Location: Mostar ;)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Rahmet mu dusi 33.gif

          11-06-2003 15:26 MoStArKa23 is offline Posalji Email za MoStArKa23 Pregledaj poruke od MoStArKa23 Dodaj MoStArKa23 u listu prijatelja
          Maggie Maggie is a Female
          moforaja




          Poruka: 2736
          Location: daleko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Rahmet mu dushi 33.gif

          ___________________________________________________________________

            11-06-2003 16:18 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            sta ima?
            SexNepoznat

            Poruka: 1

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Rahmet mu lijepoj dushi.

            11-07-2003 15:33 sta ima? is offline Posalji Email za sta ima? Pregledaj poruke od sta ima? Dodaj sta ima? u listu prijatelja
            Ferrari Ferrari is a Male
            mister foruma '03, '04




            Poruka: 1841
            Location: Maranello

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Rahmet mu dusi .

            ___________________________________________________________________
            Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

            11-08-2003 20:26 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
            Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com