Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (7): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

        citat od pravimostarac:

          citat od Stari Grad:

        Isto si pod ruènom, i to 10 puta (najmanje) gorom, ako obavljaš namaz, moliš 5 puta na dan, poštuješ 5 postulata ranije spomenutih (religija), a Iman i ostalo se ne poštuje nikako i namaz i poštivanje religijskih obièaja se koristi kao alibi za loše postupke i loš odnos prema drugim ljudima, društvu, okolini, za nemoral, nepoštivanje reda i zakona, korupciju, laži (laganje sebe i drugih).

        A toga imamo danas na pretek, tako da se stvarno da diskutovati šta je Islam, i šta je njegovo poštivanje i nepoštivanje.

        I šta je biti Èovjek a šta nešto drugo, i u kakve se svrhe danas religija koristi.

        U Mostaru je npr. u glavama mnogih popularna teza da si Musliman i ok. ako obavljaš namaz, a sve ostalo radiš kako ti je po volji i kontra svih moralnih i društvenih normi. Iako ona nikad nije izreèena javno i otvoreno, jasna je, itekako je prisutna, postoji i èini veliku štetu svima nama.

        I onima koji sami takav nastup i naèin života upražnjavaju, kao i što èini nepovratnu i užasnu štetu onim "drugima" koji trpe, ni krivi ni dužni, na pravdi Boga, konsekvence (primjetne, teške i vrlo konkretne) takvog ponašanja.



        ----------------------------------------


      Apsolutno se slazem sa ovim sto si naveo
      Krajni rezultat ispravno shvacenog Islama je pozitivna promjena ako ta promjena izostaje na individualnom ili drustvenom nivou onda nedostaje iskrenost






    Izvini, samo slagao se ti ili ne slagao

    ono što ja navedoh jeste jedna jasna i nepobitna èinjenica, tj. èinjenièno stanje koje niko od nas ne može poricati i kom svi gledamo u lice, ili to gleda u nas. Dakle stvar van domena mišljenja i rasprave, nešto što je jasno, evidentno i u èemu svi živimo na jedan ili na drugi naèin.

    To je stvarnost, naša vrlo tužna i žalosna stvarnost.

    I time opet dolazimo na moju i pashinu od ranije - krojimo li mi Islam "po sebi" - sebièno i koristoljubivo, tj. pogrešno, ili poštujemo li ga kao onakvog kakav je on izvorno dat u svim svojim segmentima (a ne samo onim doktrinarnim, što je pasha obrazložio u svom postu jasno i nedvosmisleno)

    ili smatramo da je namaz dovoljan (i namazu slièni obredi i njihovo poštivanje) da se smatramo - smatrate istinskim muslimanima, tj. ljudima.

    Ako ti tvrdiš da je Islam npr. u Mostaru ispravno svhaæen i upražnjavan, a prije svega iskreno, i ne samo u Mostaru, nego u èitavoj BiH, tj. ako se ne slažeš s mojom ranijom postavkom,

    kako to da je onda svaka pozitivna promjena potpuno odsutna u samoj zajednici ljudi u BiH gdje je Islam "prihvaæen" kao religija (ostavimo za trenutak pripadnike drugih vjeroispovjesti u BiH van konteksta ove rasprave). ???





    ------------------------------


mislim da sam ti odgovorio u postu iznad tvoga
i na lokalnom i na globalnom nivou

za pozitivnu promjenu mora postojati kritièna masa

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-25-2014 22:27 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nadalje ljudi se pred Allahom razlikuju samo u Taqwi ) Takva/ bogobojaznost, svjesnost o Allahu nada u oprost i strah od kazne
nevjerujem da neko može imati Taqwu i u isto vrijeme imati loše postupke prema drugima, okolini, društvu, provoditi nemoral i slièno

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-25-2014 22:39 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ja sam islam svatio i dozivljajem kao stvaranje mira i ljudske tolerancije i pozrtvovanja .to bi za mene bilo neko objasnjenje sta je islam ...ostale upute u islamu da klanjamo postimo i zekjat dajemo su samo stepenice sa kojima se penjemo do uzvishenog allaha ..sad ko to nemoze ili ko to nije u stanju moze da bude u islamu ako stvara mir tleranciju medju ljudima ..islam je vjera mira i tolerancije .

..U Kur anu stoji da je Allah dao knjigu kur an svim ljudima na zemlji

..onda se obraca rjecima koje glase .

..SAD SAM VAM VJERU VASHU USAVRSHIO I BLAGODAT SVOJU PREMA VAMA UPOTPUNIO I ZADOVOLJAN SAM DA VAM ISLAM BUDE VJERA

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 09-25-2014 u 22:59.

09-25-2014 22:58 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

        citat od Stari Grad:

      Da se ispravim onda:


      Prema islamskoj tradiciji, sve ono što je bilo i jeste odreðeno od Boga je zapisano u al-Lawh al-Mahfuz"




      -------------------------
    Ma jedno slovo manje vise , nije bitno . Nego nisi nam objasnio sta je Levhi Mafhuz ( napiso po naski) . nije namaz dovoljan , to je jedan segment u nizu ali najvazniji . Prvo za sta ce covjek biti pitan jeste namaz .
    Drugo. Ne moze covjek klanjat jedan dan a drugi neklanjat . Trece ne moze covjek klanjati a ne upraznjavati i druge stubove Islama i ostale ibadete . Cetvrto ne moze covjek klanjati a upraznjavati ogroman broj novotarija od kojih su neke cisti shirk . I peto pokusati upraznjavati sve stepene imana ( ima ih mnogo )od najnizeg do najveceg . Traziti znanje . Imas ljudi klanjaju , poste ali pojma nemaju sto se posti , sto se klanja , kakve su nagrade , nemaju pojma o Povijesti islama niti o Siri a da ne pricam kako ljudi malo znaju o Akidi ehli sunneta vel dzemat. Sve je to u redu ali kada neki kazu da se niko nije vratio iz mrtvih onda pokazuju koliko su malo ili nikako procitali Kur"an


Ima jasno objašnjeno sema šta je "al-Lawh al-Mahfuz" (iznad u bi trebalo stajati jedno "tilde" (simbol) ), tj. na šta se taj pojam jasno odnosi.

Nema smisla da prenosim nešto i objašnjavam kada svak to može naæi danas na internetu i informisati se iz manje više pouzdanih izvora.

To - jal si vjernik jal nisi vjernik poštujem i uvažavam, zvati se vjernikom na ne upražnjavati te obièaje po nekom propisu je valjda smiješno i nakaradno samo po sebi.

Po meni je itekako problematièno, s druge strane, poštivati te obièaje i zvati se vjernikom, a istovremeno ne pokazivati u rijeèima i djelu poštivanje i jedan korektan odnos prema drugim ljudima oko sebe (i vjernicima i onima koji to nisu, ali su u redu po svojim ljudskim kvalitetima) i imati loš odnos prema njima.

A to je itakako danas sluèaj, htjeli mi to priznati ili ne. Nažalost.




-------------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-25-2014 23:19 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

        citat od Stari Grad:

          citat od pravimostarac:

            citat od Stari Grad:

          Isto si pod ruènom, i to 10 puta (najmanje) gorom, ako obavljaš namaz, moliš 5 puta na dan, poštuješ 5 postulata ranije spomenutih (religija), a Iman i ostalo se ne poštuje nikako i namaz i poštivanje religijskih obièaja se koristi kao alibi za loše postupke i loš odnos prema drugim ljudima, društvu, okolini, za nemoral, nepoštivanje reda i zakona, korupciju, laži (laganje sebe i drugih).

          A toga imamo danas na pretek, tako da se stvarno da diskutovati šta je Islam, i šta je njegovo poštivanje i nepoštivanje.

          I šta je biti Èovjek a šta nešto drugo, i u kakve se svrhe danas religija koristi.

          U Mostaru je npr. u glavama mnogih popularna teza da si Musliman i ok. ako obavljaš namaz, a sve ostalo radiš kako ti je po volji i kontra svih moralnih i društvenih normi. Iako ona nikad nije izreèena javno i otvoreno, jasna je, itekako je prisutna, postoji i èini veliku štetu svima nama.

          I onima koji sami takav nastup i naèin života upražnjavaju, kao i što èini nepovratnu i užasnu štetu onim "drugima" koji trpe, ni krivi ni dužni, na pravdi Boga, konsekvence (primjetne, teške i vrlo konkretne) takvog ponašanja.



          ----------------------------------------


        Apsolutno se slazem sa ovim sto si naveo
        Krajni rezultat ispravno shvacenog Islama je pozitivna promjena ako ta promjena izostaje na individualnom ili drustvenom nivou onda nedostaje iskrenost






      Izvini, samo slagao se ti ili ne slagao

      ono što ja navedoh jeste jedna jasna i nepobitna èinjenica, tj. èinjenièno stanje koje niko od nas ne može poricati i kom svi gledamo u lice, ili to gleda u nas. Dakle stvar van domena mišljenja i rasprave, nešto što je jasno, evidentno i u èemu svi živimo na jedan ili na drugi naèin.

      To je stvarnost, naša vrlo tužna i žalosna stvarnost.

      I time opet dolazimo na moju i pashinu od ranije - krojimo li mi Islam "po sebi" - sebièno i koristoljubivo, tj. pogrešno, ili poštujemo li ga kao onakvog kakav je on izvorno dat u svim svojim segmentima (a ne samo onim doktrinarnim, što je pasha obrazložio u svom postu jasno i nedvosmisleno)

      ili smatramo da je namaz dovoljan (i namazu slièni obredi i njihovo poštivanje) da se smatramo - smatrate istinskim muslimanima, tj. ljudima.

      Ako ti tvrdiš da je Islam npr. u Mostaru ispravno svhaæen i upražnjavan, a prije svega iskreno, i ne samo u Mostaru, nego u èitavoj BiH, tj. ako se ne slažeš s mojom ranijom postavkom,

      kako to da je onda svaka pozitivna promjena potpuno odsutna u samoj zajednici ljudi u BiH gdje je Islam "prihvaæen" kao religija (ostavimo za trenutak pripadnike drugih vjeroispovjesti u BiH van konteksta ove rasprave). ???





      ------------------------------


    mislim da sam ti odgovorio u postu iznad tvoga
    i na lokalnom i na globalnom nivou

    za pozitivnu promjenu mora postojati kritièna masa


Tu se slažem da jesi.

Moja principijelna primjedba na sve ovo ostaje i može se sažeti kroz:

Nikad se više o religiji nije prièalo i istom prsilo, a manje se držalo stvarne božije rijeèi, i stvari bile lošije, i to se itekako danas vidi i kod nas i u svijetu.

I puno je prièe o religiji svugdje, a nigdje te kritiène mase za pozitivnu promjenu.

Promjene koje su se dogodile su po rezultatima itekako negativne, i civilizacijski predstavljaju èisti nazadak, i kod ateista, i kod sve veæeg broja vjernika.




------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-25-2014 23:23 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:



    mislim da sam ti odgovorio u postu iznad tvoga
    i na lokalnom i na globalnom nivou

    za pozitivnu promjenu mora postojati kritièna masa



U meðuvremenu:


___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-26-2014 09:48 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ko je god ovo napsio sa slike pogodio je ,jer zaista na nashim podrucjima je upravo takva situacija da je dole religija postalazanimanje i da se vishe prica o religiji vec za vrjeme turske okupacije a da se trenutno bog manje postuje

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

09-26-2014 12:34 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

i ponovo se vraæamo na poèetak a to je 5 stubova Islama
ako nema na dnevnoj agendi 5 namaza nema promjene

Ezan za podne ili ikindiju a 10 metara od džamije stolovi puni ispred kafiæa

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-26-2014 14:02 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ponovo se vraæaš na formu, tj. formalitete.
Ako definišeš dobrog vjernika, kao dobrog èovjeka, time što se naglasak stavlja na tih 5 namaza, onda nema od toga ništa, to je samo forma i ljuštura.

Ono što je suština èovjeka je ono što je ispod maske, tj. ljušture. Imaš ti masu ljudi koji ispoštuju te namaze, a ostale postulate vjere (ovdje ne koristim rijeè religija) i prije svega ljudskosti ne da ne poštuju, nego ih krše svaki dan.


Stolovi mogu biti puni ispred kafiæa - izvini molim te, šta je tvoj ideal - država u kojoj svi misle kao jedan, gdje nema prostora za razlike, razlièitosti i slobodnu volju, i one "drugaèije" ?





--------------------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-26-2014 14:12 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

    Ponovo se vraæaš na formu, tj. formalitete.
    Ako definišeš dobrog vjernika, kao dobrog èovjeka, time što se naglasak stavlja na tih 5 namaza, onda nema od toga ništa, to je samo forma i ljuštura.

    Ono što je suština èovjeka je ono što je ispod maske, tj. ljušture. Imaš ti masu ljudi koji ispoštuju te namaze, a ostale postulate vjere (ovdje ne koristim rijeè religija) i prije svega ljudskosti ne da ne poštuju, nego ih krše svaki dan.


    Stolovi mogu biti puni ispred kafiæa - izvini molim te, šta je tvoj ideal - država u kojoj svi misle kao jedan, gdje nema prostora za razlike, razlièitosti i slobodnu volju, i one "drugaèije" ?





    --------------------------------------


pa od necega se mora poceti , a logican pocetak je prvo i osnovno

Vizavi kafica niposto nemislim da svi trebaju da misle kao jedan, ali ako pricamo o kriticnoj masi , teoretskom Islamu , vapljenjem za promjenama cudno je da barem jedan od mnogih se nepomakne,

svi smo mi dobri teoreticari Islama, ali slabi prakticari

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-26-2014 14:56 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim da smo prije svega izuzetno loši praktièari imana i ihsana.

Za ovo ostalo pogledaj šta sam ranije napisao, da se ne bi non stop ponavljali na ovoj temi.

I u ova dva zadnja dva stadija, i unutar i van religije leži problem. Mi ne samo da nismo makli od tog poèetka, nego se taj poèetak (tj. upražnjavanje ritualnih obièaja) koristi, po jednom izuzetno oportunom principu, kao alibi za sve ostalo što ne valja.




------------------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-26-2014 u 15:12.

09-26-2014 15:10 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..vjera islam je jako teska i zahtjevna sa puno odricanja i dragi Allaha je toga svjestan u to sam siguran ..ako sve zna i sve vidi onda ce sigran sam na onome svjetu imati obzira i prema onima koji te stpenice ili taj prag nisu u stanj bili da predju ,pod uslovom da su ispunjavali odredjene uslove zivotnih normi
..covjek moze biti dobar tolerantan susretljiv miran ili ponizan na milione nacina i da sa tim svojim vrlinama stekne blagonaklonost Allaha milosnika ,opet oni koji obavljaju i drze se tih 5 stubova islama ili vjere njih ce sigurno na onome svjetu nagraditi za taj njihov trud .sigurno da necemo biti u istim dzeneetskim bascama ali ako si dobar bio na ovome svjetu ne milsim da cesh i goriti u dzehenemu ako sve to nisi obavljo a pri tome imo dosta dobrih vrlina ..vjera kaze da nisu isti oni koji znaju ili oni koji neznaju ,opet oni koji znaju mogu da se puno vishe ogrijeshe od onih koji neznaju .

..evo nas sema sebe smatra dobrim poznavaocem vjere islama a toliko puta se ogrijeshio od svoje sagovornike nazivajuci glupim nepismenim i djelio ruzne rijeci svojim sagovnicima ..ako sad posmatrama nekoga ko za sebe misli da zna a na drugoj strani olahko daje negativne ocjene koje ni u snu a ni po vjeri koju tumaci i za koju se bori ne bi smjeo davati ili tako nesto ciniti drugim ljudima ..cim se usudi raditi ili pricati tako nesto ja mislim da se automatski ogrijeshi od svakog covjeka kojem uputi jednu takvu opasku .

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

09-26-2014 15:10 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

    Mislim da smo prije svega izuzetno loši praktièari imana i ihsana.

    Za ovo ostalo pogledaj šta sam ranije napisao, da se ne bi non stop ponavljali na ovoj temi.

    I u ova dva zadnja dva stadija, i unutar i van religije leži problem. Mi ne samo da nismo makli od tog poèetka, nego se taj poèetak (tj. upražnjavanje ritualnih obièaja) koristi, po jednom izuzetno oportunom principu, kao alibi za sve ostalo što ne valja.




    ------------------------------------


ali ako nam je cilj promjena stanja, onda je necemo postici samo ritualnim vjezbama lišenim konekcije , znaèi nemozemo biti samo NA namazu 5 puta dnevno moramo biti PRISUTNI u namazu

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-26-2014 15:19 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..zbog ovoga gore sto sam napiso ne bi smjeli zamjeriti ni onima koji sjede ispred kafica i smatrati ih manje vrijednim ili manje dobrim ljudima ..ako nisi u stanju da ih prevedes preko ceste tih deset metara do dzamije ona ih treba pustiti da budu takvi kavi jesu ,mozda nam i oni takvi mogu nekad uraditi dobro djelo i zazluziti boziju naklonost ..koliko danas imamo doktora koji spashavaju na hiljade ili milione ljudskih zivota a od njih mozda mali broj upraznjava 5 stubova islama i ako spase jedan ljudiski zivot kao da su spasili cjeli svjet ..ljud koji su svojim radom izmislili ili stvorili ljudima nesto od cega ce svi da budu zadovoljni su isto tako jako vrijedni i jako priznati kod dragog allaha ,opet oni manje vrijedni ako svojom mirnocom ne izazivaju pometnju u zivotima drugih ljudi pa nisu ni oni nevrjedni pripadnci neke vjere ..ja bi napravio veliki grijeh kad bi nekome rekao da nije musliman ili da njegova vjera nije islam ako taj covjek ne ide u dzamiju ..ili da za sebe kazem jebiga ja ne spotim ili neklanjam makakav sam ja vjernik ja nisam musliman ,pocinio bi smrtn grijeh ako bi to za sebe ili za druge govorio ..zato bi vjeru trebalo åosmatrati kao nesto sto cemo reci ..meni moja ten tvoja vjera a neka dragi bog sudi svima nama a ne da se utrkujemo i raspravljamo demagogishemo sta je pravi vjernk ili kako bi trebo da izgleda ..od svih zivi bica nazemlji ljudi su ti koji na svoja lica nabacuju maske ,nekad su te maske skola zvanje ili bogastvo ili vjera koju upraznjaje i bogastvo koje posjeduje ,pa kroz te maske zele na druge da ostave dojam velikog i priznatog covjeka i tako da kroz te svoje maske i autorittete pribave sto vece boastvo i sto veci broj aplauza od strane ljudi koji ih okruzuju i kad dolaze medju ljudeda im se ljudi klanjaju i dodvoravaju iz strahopostovanja..kao takvi zele da se o njima prica kao ,on ti je veliki vjernik pazi sta pricash pred njim ,onda je opasan tip ,onda ima covjek puno para moze te kupit za pare i budi malo ponizan prema njemu i nemoj ga ljuti valja ti se poznavati sa njim moze ti negdje valjati ili moze ti negdje pomoci ..itd itd ..temaske sigruno da nisu drage Allahu milosniku i siguran sam da ih ne voli ali ljudi ih jako vole da ih imaju na sebi

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 09-26-2014 u 15:26.

09-26-2014 15:23 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

        citat od Stari Grad:

      Mislim da smo prije svega izuzetno loši praktièari imana i ihsana.

      Za ovo ostalo pogledaj šta sam ranije napisao, da se ne bi non stop ponavljali na ovoj temi.

      I u ova dva zadnja dva stadija, i unutar i van religije leži problem. Mi ne samo da nismo makli od tog poèetka, nego se taj poèetak (tj. upražnjavanje ritualnih obièaja) koristi, po jednom izuzetno oportunom principu, kao alibi za sve ostalo što ne valja.




      ------------------------------------


    ali ako nam je cilj promjena stanja, onda je necemo postici samo ritualnim vjezbama lišenim konekcije , znaèi nemozemo biti samo NA namazu 5 puta dnevno moramo biti PRISUTNI u namazu



Slažem se, to sam djelomièno i pokušavao reæi ovdje od poèetka.

Stim da ne može ostati samo na tom, nego stvar prisutnosti mora postojati i u ostala dva dijela trijade, što je ne samo religija, nego i životna filozofija - sklop principa i pravila koja bi trebala èiniti ljudski život dostojnim življenja.




------------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-26-2014 u 15:24.

09-26-2014 15:23 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..zbog ovoga gore sto sam napiso ne bi smjeli zamjeriti ni onima koji sjede ispred kafica i smatrati ih manje vrijednim ili manje dobrim ljudima ..ako nisi u stanju da ih prevedes preko ceste tih deset metara do dzamije ona ih treba pustiti da budu takvi kavi jesu ,mozda nam i oni takvi mogu nekad uraditi dobro djelo i zazluziti boziju naklonost ..koliko danas imamo doktora koji spashavaju na hiljade ili milione ljudskih zivota a od njih mozda mali broj upraznjava 5 stubova islama i ako spase jedan ljudiski zivot kao da su spasili cjeli svjet ..ljud koji su svojim radom izmislili ili stvorili ljudima nesto od cega ce svi da budu zadovoljni su isto tako jako vrijedni i jako priznati kod dragog allaha ,opet oni manje vrijedni ako svojom mirnocom ne izazivaju pometnju u zivotima drugih ljudi pa nisu ni oni nevrjedni pripadnci neke vjere ..ja bi napravio veliki grijeh kad bi nekome rekao da nije musliman ili da njegova vjera nije islam ako taj covjek ne ide u dzamiju ..ili da za sebe kazem jebiga ja ne spotim ili neklanjam makakav sam ja vjernik ja nisam musliman ,pocinio bi smrtn grijeh ako bi to za sebe ili za druge govorio ..zato bi vjeru trebalo åosmatrati kao nesto sto cemo reci ..meni moja ten tvoja vjera a neka dragi bog sudi svima nama a ne da se utrkujemo i raspravljamo demagogishemo sta je pravi vjernk ili kako bi trebo da izgleda ..od svih zivi bica nazemlji ljudi su ti koji na svoja lica nabacuju maske ,nekad su te maske skola zvanje ili bogastvo ili vjera koju upraznjaje i bogastvo koje posjeduje ,pa kroz te maske zele na druge da ostave dojam velikog i priznatog covjeka i tako da kroz te svoje maske i autorittete pribave sto vece boastvo i sto veci broj aplauza od strane ljudi koji ih okruzuju i kad dolaze medju ljudeda im se ljudi klanjaju i dodvoravaju iz strahopostovanja




Èini mi se da sema cvjeta kad te èita... 02.gif



-------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-26-2014 15:25 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

    ..vjera islam je jako teska i zahtjevna sa puno odricanja i dragi Allaha je toga svjestan u to sam siguran ..ako sve zna i sve vidi onda ce sigran sam na onome svjetu imati obzira i prema onima koji te stpenice ili taj prag nisu u stanj bili da predju ,pod uslovom da su ispunjavali odredjene uslove zivotnih normi
    ..covjek moze biti dobar tolerantan susretljiv miran ili ponizan na milione nacina i da sa tim svojim vrlinama stekne blagonaklonost Allaha milosnika ,opet oni koji obavljaju i drze se tih 5 stubova islama ili vjere njih ce sigurno na onome svjetu nagraditi za taj njihov trud .sigurno da necemo biti u istim dzeneetskim bascama ali ako si dobar bio na ovome svjetu ne milsim da cesh i goriti u dzehenemu ako sve to nisi obavljo a pri tome imo dosta dobrih vrlina ..vjera kaze da nisu isti oni koji znaju ili oni koji neznaju ,opet oni koji znaju mogu da se puno vishe ogrijeshe od onih koji neznaju .

    ..evo nas sema sebe smatra dobrim poznavaocem vjere islama a toliko puta se ogrijeshio od svoje sagovornike nazivajuci glupim nepismenim i djelio ruzne rijeci svojim sagovnicima ..ako sad posmatrama nekoga ko za sebe misli da zna a na drugoj strani olahko daje negativne ocjene koje ni u snu a ni po vjeri koju tumaci i za koju se bori ne bi smjeo davati ili tako nesto ciniti drugim ljudima ..cim se usudi raditi ili pricati tako nesto ja mislim da se automatski ogrijeshi od svakog covjeka kojem uputi jednu takvu opasku .


mislim da se ne slažem

vjera Islam je jaklo laka i jednostavna
sad što su je mnogi iskomplicirali to je drugi problem


lahka i jednostavan a zašto
jer Allah kaže u Kuranu da nikoga neæe opteretiti preko njegovih ili njenih moguænosti

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-26-2014 15:26 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neæe ðavla (što se ono kaže).

Sema je po tom prekipio od optereæenja... 02.gif





----------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

09-26-2014 15:32 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..ako malo razmislish vidjecesh da sam ja to isto napiso i da nam je ista poruka

..ako ja ne mogu da klanjam 5 vakata ili nisam jednako sposoban kao ti da predjem tih deset metara do dzamije ,ne fizicki vec duhovno ,onda me dragi allah nece opteretiti sa tim odlaskom u dzamiju ako sam covjek i ako ne cinm nered ili sutnju medju ljudima ..ako si ti presho tih deset metara do dzamije sigruno da ce tebe nagraditi josh vishe ..ja zbog te Allahove rjeci u Kur anu da nas ne opterecuje jednako to sam gore i napiso ,jer ta recenica mi je bila i osnov da napisem to gore i nisam napsio da su nevrijedni svi oni koji ne klanjaju ili koji ne poste i da ti ljudi za sebe ne mogu rec da su mslimani ili da ih neko naziva nemusmanima ,

..znam ja zbog cega sta napishem 02.gif

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

09-26-2014 15:32 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto
pokretac teme Thread Started by pravimostarac

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

        citat od pravimostarac:

          citat od Stari Grad:

        Mislim da smo prije svega izuzetno loši praktièari imana i ihsana.

        Za ovo ostalo pogledaj šta sam ranije napisao, da se ne bi non stop ponavljali na ovoj temi.

        I u ova dva zadnja dva stadija, i unutar i van religije leži problem. Mi ne samo da nismo makli od tog poèetka, nego se taj poèetak (tj. upražnjavanje ritualnih obièaja) koristi, po jednom izuzetno oportunom principu, kao alibi za sve ostalo što ne valja.




        ------------------------------------


      ali ako nam je cilj promjena stanja, onda je necemo postici samo ritualnim vjezbama lišenim konekcije , znaèi nemozemo biti samo NA namazu 5 puta dnevno moramo biti PRISUTNI u namazu



    Slažem se, to sam djelomièno i pokušavao reæi ovdje od poèetka.

    Stim da ne može ostati samo na tom, nego stvar prisutnosti mora postojati i u ostala dva dijela trijade, što je ne samo religija, nego i životna filozofija - sklop principa i pravila koja bi trebala èiniti ljudski život dostojnim življenja.




    ------------------------------


ljudi shvataju namaz kao tegobu, nametnutu obavezu

mora se obavljati nema zbora

ali namaz sluzi izmedju ostalog da se pet puta dnevno preispitaš koga sam uvrijedio od sabaha do podne namaza, koga sam ogovaro, koga sam prevario, šta sam uradio a nisam trebao uraditi,sta bih trebo uraditi izmedju pode i ikindije, kako mogu nekome pomoæi, ima li neko kome treba nešto a da mu to mogu dati,

namaz nije da udaraš èelom od pod i to što je moguæe brže

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

09-26-2014 15:33 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stranica (7): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com