Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Mostarska Tepa, sad je vi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Anketa: treba li se tepa rusiti i mijenjati ili da ostane ona nostalgicna nasa tepa?
Srusiti i napraviti bolju i ljepsu? 7 53.85%
Rusi sve rusi! 3 23.08%
Srusise sve sto valja! 1 7.69%
Sta vise rusi iz vas dabogda vam... 1 7.69%
Ma ni slucajno, lopovi ko zna sta ce naprraviti! 1 7.69%
Total: 13 Votes 100%
 
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te

Mostarska Tepa, sad je više nema! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tepa, stara pijaca nadomak Starog mosta, jedan od simbola Mostara, danas je, i zvanièno, otišla u istoriju. Nestala je, uz pomoæ teških mašina, s lica zemlje.

Ljepotica, kakve na daleko ljepše nije bilo, otišla je u prošlost, gdje su, veæ od ranije, mnogi drugi objekti, po kojima je grad Šantiæa i Emine bio prepoznatljiv.

Neæe više biti, u rano proljeæe, u ljeto i jesen, mirisa ranog povræa, trešanja, kavada, krušaka, šljiva, paprika, smokava, bresaka, kajsija, slatkog groða, karpuza i bostana.

Neæe više biti onih velikih gužvi i masovne kupovine raznoraznih zerzevata. Neæe biti ni one, toliko odomaæene reèenice, „vidimo se na Tepi“. Domaæice, prije rata, dan nisu mogle zamisliti bez odlaska na Tepu.

Od danas, sve je to jedna slika, koja æe ostati samo u sjeæanju mostaroljubaca. Na njenom mjestu, niknuæe novo zdanje.

Ali, Tepu ništa neæe moæi izbrisati iz albuma uspomena za sva vremena. Za nezaborav i vjeènost!.

Novasloboda.ba


Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-27-2014 14:53 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    uIf6k4r5wys


jeli ovo to?

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-27-2014 14:57 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://ekapija.ba/bs/Tender/javni-poziv-za-uvid-u-glavni-projekat-za-izgradnju-objekta-bazar--mala-tepa-mostar/138759

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-27-2014 14:58 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Obnova mostarske “Tepe”bit æe raðena u fazama

tacno.net
Autor tacno.net

Federalno ministarstvo prostornog ureðenja juèer je objavilo javni poziv za uvid u glavni projekt Gradske pijace “Tepa” u Starom gradu u Mostaru.

Stara jezgra

Rijeè je o dugo najavljivanom projektu obnove „Tepe“, èuvene mostarske pijace, koji je najprije bio “zakoèen” zbog neusvajanja regulacionog plana za ovo podruèje, nakon èega je procedura morala proæi federalni nivo vlasti, buduæi da se ova pijaca nalazi u staroj gradskoj jezgri, koja je pod zaštitom UNESCO-a.

- Ovaj javni poziv je preduvjet da bi se dobila graðevinska dozvola. Dakle, u narednom periodu oèekujemo da æemo, napokon, otpoèeti realizaciju projekta, koji æe, inaèe, biti raðen u fazama. S jedne strane, tako æe se raditi, da ne bismo došli u situaciju da „Tepu“ u potpunosti zatvorimo, što ne bi imalo smisla kako prema trgovcima, tako, jasno prema kupcima, ali i turistima. Radit æemo u fazama zbog finansijskih sredstava – rekla nam je juèer direktorica JP “Tržnice-Pijace” Maja Kajtaz.

Ona je naglasila da æe prva faza radova koštati oko 120.000 KM, a sredstva su, uglavnom, osigurana iz Meðunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj (IFAD) za što su zajedno aplicirali s Gradom Mostarom.

Prvobitna namjena

- Prva faza radova podrazumijeva zemljane radove, poploèavanje, uklanjanje kamenih stolova i postavljanje drvenih, i to æe se odnositi na dio pijace gdje se prodaje zelen. Dio gdje su se nekada prodavali mlijeèni proizvodi, kako sada stvari stoje, bit æe skladište, ali nadam se da tako neæe ostati, odnosno, da æe ponovo služiti svojoj prvobitnoj namjeni -kazala je Kajtaz.

Ona je izrazila nadu da æe “Tepa” nakon što joj bude vraæen nekadašnji sjaj, ponovo, postati omiljeno mjesto i sastajalište ljudi u gradu na Neretvi.

Otvorena pozornica

U okviru projekta æe pored zelene pijace biti i bazari za prodaju raznih vrsta robe, suvenira te hercegovaèkih delicija. Takoðer, s obzirom na èinjenicu da æe umjesto kamenih biti postavljeni drveni stolovi, koji æe biti pokretni, planirano je da pijaca dobije još jednu namjenu, odnosno da bude otvorena pozornica za teatarske, muzièke i druge sadržaje.

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

12-27-2014 15:02 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4397
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nikad to vise nece biti "tepa"nikad!
Samo moze biti betonsko ruglo isto kao sto je hotel "Mostar"!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

12-27-2014 18:31 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..napravice raja novu tepu ..vec ima tepa preko puta juznog logora i ima subotom u vrapcicima

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

12-27-2014 20:38 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovom tepom je izgubljena svaka šansa...

... da se uðe iza cerade... degustira sir... i da ti prodavaè kaže: ne smrdi sir, nego se ja èujem... 02.gif





-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

12-27-2014 22:17 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja ne znam kad ste zadnji put bili na tepi...ali tepe nema vec godinama!!! A nema ni hadze mesara ni santica parka punog mama i djece koje sjede poslije fasunka na tepi...dok djeca iz paprika piju vodu...mislim samo da znate...bolje da se napravi nesto nego da tuzno stoji prazna

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    12-28-2014 01:08 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    kolko sam ja skonto tepa ce I dalje biti mjesto gdje se sastaju ljudi, a to je najvaznije

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    12-29-2014 07:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ja mislim da se najvishe dijaspora ljuti na ove neke promjene u izgledu grada,vjerovatno sto oni zele da grad konzerviraju u svojim glavama upravo onakvim kakvim su ga ostavili i na taj nacin im je i najdrazi i ljubmorno ga cuvaju u svojim slikama u glavi ..svaka promjena u izgledu grada otkine po sjednu sliku sjecanja iz njihovih misli i tako im grad postaje sve dalji i dalji jer se ne misli vracati ,jedino tako nepromjenjenog mogu ga cuvati josh dugdao godina u svojim glavama ..dok ljudi koji su dole oni su zeljni novi slika i novi fasada i vjedva cekaju otvorenje nove tepe kao nekog dogadjaja o kojem ce pricati danima i vjedva cekaju da zakorace u jedan novi objekat tako da ubijaju monotoniju svakodnevnih desavanja

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 12-29-2014 u 23:22.

    12-29-2014 12:47 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja mislim da si ti u pravu vjetre

    a volio bi cuti nekoga trenutno u mostaru sta misli o ovome

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    12-30-2014 07:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tepa u svojstvu pijace eko voca i povrca iz Mostara i okoline se definitivno gasi

    12-30-2014 09:00 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    refleksija refleksija is a Female
    moforaja




    Poruka: 3364
    Location: dark side

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    iskreno ne razumijem vase komentare...tepa se davno ugasila...prije mnogo godina...pokoji stol bi bio (eko povrce ni pod razno, to je sad misaona imenica)....jedino ostaje ono ako u mahali imas komsiju koji ima malo bastice pa ode u prodavnicu kod azera peze i proda njemu a on preproda nama (spanak, kupus, blitva a i to je sitno)....eko proizvoda i nema...
    mislim da ce biti puno ljepse kad se tepa renovira i da ce se ljudi koji imaju te bastice ipak prosetat svoje nogice to nove tepice pa nesto i prodat...tepa je i meni ostala u sijecanju kao mjesto gdje sam se izgubila,posla za cekereom druge tete (imala je isti kao moja mama), probanje voca, mirisa bresaka, krpene lutke s natpisom "mala iz mostara" - safa zuljevic mi je poklonio (dugo sam je imala), eh i onog "smrada" sira (meni je smrdilo- muhanat mi nos hahah) pa bi ja mamu cekala ispred ili bi je cekala u onoj ribarnici i gledala ribe...eto...ali toga vise nema....nema nicega odavno....tako da je bolje da se tepa renovira i napravi da nasa djeca grade svoje uspomene...nego da stojib i tuguje i vapi za prodavacima i kupcima

    ___________________________________________________________________


      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

      12-30-2014 12:17 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
      STECAK STECAK is a Male
      moforaja


      Poruka: 3604
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      "Kad nema vise ,mojih jarana ,sto bi bilo i "Tepe" ovakve kakve jeste."
      Novo nastaje kad staro postane opterecenje, a "tepa" je upravo to bas i postala.Neka bude nesto novo i neka bude dio namjene kao sto je nekoc bio a ostalo neka ide svojim tokom .
      Na zidove novoga zdanja zalijepiti fotografije ,kako je nekada bilo .
      Svi oni koji se budu sjecali stare tepe zastat ce sa uzdahom i prokomentarisati ,dal' se nekad bolje jelo, a
      novom narastaju ce biti bas brezkurac jer ce tad uveliko na tepi biti sve GMO ,tj,ogromne paprike, ogromne kavade , ogromni kupus "napucan' do velikih /velicina a onako tatrane ce neko iz mahale da prodaje (stidljivo) svoju prasu, spanak ,blitvu za saku dolara -al' organik brato.

      12-30-2014 13:33 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        ja mislim da si ti u pravu vjetre

        a volio bi cuti nekoga trenutno u mostaru sta misli o ovome





      ..ja mislim da raja u Mostaru vole nove zgrade i nove fasade a posebno su interesantni novi trzni centri ,jedno zbog promjena zidova i raspreda a drugo idu u potragu jeftinih cjena .tako da su ti novi objekti nuzni za psihu i radoznalost onima koji su dole ..znash kako je bilo u nashe vrijeme ,eno se otvorio novi kafic hajmo tamo da vidimo ako je napucan 01.gif

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      12-30-2014 15:12 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..ipak bi volio da se grade i otvaraju fabrike i ulaze u privredu i poljoprivredu jer je to je najidirektiniji poticaj za standard stanovnistva vec sto se otvra ju trzni centri ..opet bolje ista nego nista jer opet i u tim centrima neko mora raditi i primati neku platu za svoj rad i kad pogledash i to je neka korist gradu i ljudima

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      12-30-2014 15:42 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
      Administrator




      Poruka: 6168
      Location: Boston,MA

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa , sad je kapitalizam, nema vise da drzava( 'oni') otvara fabrike, ko ce upravljati , cije ce valsnistvo biti. Grad sakupio nesto para i dobio donaciju iz fondova da popravi infrastrukturu. Nemoze se utrositi u nekakvu fabriku. Ovo je isto ko kad kazu , sto neprave fabrike nego prave crkve i dzamije. Pa nece islamska zajednica pravit fabriku ili crkva, to je investicija za privatnika ili slicnu grupu.
      Trebace citava generacija ili dvije proci da se oslobodimo ovakvog razmisljanja.

      ___________________________________________________________________
      zzzzik ~ 모스타

      12-30-2014 17:20 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
      Boza Boza is a Male
      moforaja




      Poruka: 4600
      Location: ni na nebu ni na zemlji

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Koliko znam pokusava se objasniti gradzanima Mostara da se lokacija vec sada bivse Tepe pretvara u mini trzni
      centar odnosno nakav schoping koji ce pojacat turisticku ponudu nebeske carsije.Pominju se odredzene kulturne
      manifestacije koje bi se odrzavale u vecernjim satima,Ako se sve ovo uokviri u turisticku zajednicu grada Mostara,
      arhitektonski fino izvede i da na upravljanje sposobnoj poduzetnoj osobi,kakva je npr ona gospodza sto gradi motel
      sa kamenom fasadom preko puta Ruze onda ce sve ovo obradovati svakog Mostarca

      12-30-2014 18:59 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..znamo to Hara da gradske vlade uredjuju grad i bave se iskljucivo potrebama grada i znamo da u danasnjem svjetu grad ne pravi fabrike ,sta grad i vlada moze da uradi gradjanima ili onima koji bi ulagali u privredu ili preduzeca je da olaksa otvaranje privatni preduzeca to jest lokacija koje bi prodavali zainteresovanim kupcima to jest da se oslobadjaju drustvene imovine koja je jos uvjek pod njihovom nadleznoscu a ne rade na tome nista ..naravno da se dzamije ne prave iz poreza i drzavnoe g proracuna grada i drzave vec iz donacija ..danas da bi covjek registrovo firmu treba mu najmanje pola godine hodanju danja i velikih troskova ..pametne zemlje se odricu i poreza na materijale i ulaganja u objekat sve dotle dok fabrika ne bude gotova i tek kad pocne raditi pocnu se naplacivati porezi od dobiti ..kod nas kad kupish 100 vreca cimente za grpadnju neke fabrike ili poslovnog prostora morash platiti 17 posto poreza ..

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      12-30-2014 19:02 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9495
      Location: uh jebo te
      pokretac teme Thread Started by pasha

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      je sam u vise navrata dolazio na tepu da kupim nesto povrca i karpuzu i svaki put je izbor bio los, tepa neuredna i navecer je to prazna neiskoristena tepa
      ovo je kao nesto bolje po danu prodaja i kada se proda onda se pakuju stolovi i prave koncerti i slicne aktivnosti
      'ma neka ruse i prave nesto bolje 10.gif

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      12-30-2014 20:32 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      Stranica (3): [1] 2 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com