Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Udru » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina

Udruženje logoraša „Mostar“: Godišnjica raspuštanja logora, kroz koje je prošlo 20.000 djece, žena i Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U èetvrtak se navršava 21. godišnjica od poèetka raspuštanja logora takozvane Herceg-Bosne – Heliodroma, Dretelja, Gabele, Širokog Brijega i drugih, kroz koje je prošlo preko 20.000 nedužnih muškaraca, žena i djece. Tim povodom, Udruženje logoraša „Mostar“ posjetiæe, u 11 sati, spomen obilježje Šehitlucii položiti cvijeæe, navodi se u saopštenju udruženja.

„Pozivamo da istinu dijelimo i istinu prenosimo, posebno mladim generacijama, ne da bismo ih dijelili, veæ da bismo ih upozorili na pogrešne korake koje neko može, u njihovo ime, pripremati i izvršavati.

Svjedoci smo danas teškog položaja veæine naših sugraðana logoraša. Uc ilju ozdravljenja društva, èiji su i logoraši nosioci, pozivamo relevantne institucije da dio svojih snaga usmjere na prevazilaženje problema logoraša, a one koji provode demokratsku volju graðana zajednièke nam države Bosne i Hercegvovine da ulože napore na usvajanje predloženih rješenja, koji æe omoguæiti populaciji logoraša da na dostojanstven naèin odbrani istinu u svojim procesima pred sudovima, kao i da, konaèno, zakonski regulišu svoj status. Udruženje logoarša grada Mostara ne prihvata nikakve deklaracije bilo koje politièke opcije, pa ni deklaraciju HNS-a, koja æe voditi daljim podjelama BiH“, navodi se na kraju saopštenja Udruženja logoraša „Mostar“, uz poziv da sutra doðu na Šehitluke.

A. P.
(Novasloboda.ba)

03-18-2015 00:00 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
REALISTA REALISTA is a Male
samo sto nisam


Poruka: 1375
Location: Bosna i Hercegovina
pokretac teme Thread Started by REALISTA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sta ima na ovo reci MAGISTAR?

Evo s cim se Magistar ponosi...jado jadni 21.gif

03-18-2015 17:28 REALISTA is offline Pregledaj poruke od REALISTA Dodaj REALISTA u listu prijatelja
zalik13 zalik13 is a Male
moforaja




Poruka: 4619
Location: Rio de Zalik

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Safet Nožiæ: Žalosno je da logoraši još uvijek ne mogu da riješe svoj status

    http://novasloboda.ba/safet-nozic-zalosno-je-da-logorasi-jos-uvijek-ne-mogu-da-rijese-svoj-status/

04-29-2015 22:02 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
zalik13 zalik13 is a Male
moforaja




Poruka: 4619
Location: Rio de Zalik

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

O strahotama kroz koje su prošli, govorio je Safet Nožiæ, predsjednik Udruženja logoraša „Mostar“,

„Bili smo u logorima odvedeni, zatvoreni, bez ikakvog papira, presude, dokaza da trebamo iæi tamo gdje smo boravili. Neko deset, neko dvanaest, neko petnaest i više mjeseci .Bili smo lišeni ljudskih prava, graðanskih prava samo za to što smo drugaèiji. To je bila odrednica i nekakva polazna osnova koja je nas i ostale logoraše i graðane svrstala tamo gdje su nas odveli. I danas se radi na nekakvim postupcima koji se uokviruju u blažu formu, kako se kaže demokratsku graðansku sve sa ciljem da država kao takva ne može da funkcioniše .Ne znam ko su tvorci današnjeg, ali je poznato koji su tvorci juèerašnjeg koji su uèinil taj èin i ti ljudi koji su to radili su danas predmet sudstva Haga. Vjerujem da æe doæi trenutak da æe pravda biti zadovoljena.U današnjem položaju logoraša ništa se nije bitno promijenulo od poèetka zatvaranja logora pa do današnjih dana. Logoraši kao kategorija stradalnika, nemaju nikakva zakonska prava. Tužbe logoraša koje se pokreæu prema državi završavaju sa klauzulom zakasnili ste sa sa tužbom. Država koja nam je priznala sva graðanska prava, danas se odrièe te kategorije, ne samo logoraša, nego i drugih kategorija stradalnika zato što smo loši svjedoci za postojeæi sistem i državu ovaku kako funkcioniše. Sa ove vremenske distance, status logoraša kao kategorije stradalnika nije zakonski definisan ni odreðen. Mi ni danas nemamo prava socijalnog zbrinjavanja, zapošljavanja i ostalih pitanja egzistencijalne prirode. Žalosno je da logoraši još uvijek ne mogu da riješe svoj status“, rekao je Nožiæ.

Tekst i foto: Emir Krpo
(Novasloboda.ba)

04-29-2015 22:02 zalik13 is offline Posalji Email za zalik13 Pregledaj poruke od zalik13 Dodaj zalik13 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To je bio zlochin protiv humanosti ... Strashno je bilo biti ili gledati sakriven ispod prozora te hajke na muslimane od HVO-a. Stravichno je sada gledati te iste muslimane koji se ne bore za istinu. Stravichno je gledati te iste boshnjake koji biraju jednu te istu gamad na vlast koji neche da istina izadje na vidjelo. Stravichno je biti boshnjak u ovoj drzavi. Sramota I za narod I za te shto ste ih izabrali. FUJ.

04-30-2015 21:09 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja sam neko vrijeme mislio isto kao i ti, pa zar nemaju nista pametnije u zivotu nego birati iste one koji su im ovo i zakuhali
izgleda da je to jedino ispravno rjesenje ovom narodu, ima pojedinaca ne kazem, koji ostao dole
kakav narod takva i vlast zao mi logorasa koji nemogu da izbore svoja prava, neznam kako je biti u logoru nusam tamo dospio

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-01-2015 09:04 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4406
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Blago tebi!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-01-2015 09:11 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pa i nije blago, vise puta sam pozelio da sam sa ostalima nego ono sto sam dozivio, nije svatko prosao isto
svak od nas ima svoju tuznu pricu i na svoj nacin

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-01-2015 09:13 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4406
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jebi ga pasa sve je bolje dok te ne degenece i sutaju ko krpenjacu.
Ja bih volio da sam razgulio 91,ali nisam i zato sam zaglavio na Heliodromu.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-01-2015 12:05 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Jebi ga pasa sve je bolje dok te ne degenece i sutaju ko krpenjacu.
    Ja bih volio da sam razgulio 91,ali nisam i zato sam zaglavio na Heliodromu.
Pa moj Berbere isprichaj svoju prichu. Moze I nama a bilo bi bolje onim glavonjama odozgo. Da se jednom kaze shta je bilo dole. Da se fucking ne zaboravi. Ako se zaboravi opet che se dogoditi.

05-01-2015 18:53 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4406
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ispricao sam je bezbroj puta.I kakve fajde.Nema ti niko zalovit od politicara a Bogami ni odnaroda.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-01-2015 20:26 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
KULJE1969 KULJE1969 is a Male
raja




Poruka: 1794
Location: Brace Krpo 19

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Malo ko ce taj datum zaboraviti od nas koji smo to dozivjeli 30.6 1993.Kad su nas navece odveli takona heliodrom.

05-01-2015 20:54 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4406
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bas tako komsija.Ja,ti i tvoj burazer svo odvedeni istu vece.Doli sam zatekao pola Mostara.

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

05-01-2015 21:06 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Ispricao sam je bezbroj puta.I kakve fajde.Nema ti niko zalovit od politicara a Bogami ni odnaroda.
Nemoj se umoriti berber. Ne mislim sarkastichno nego stvarno. Dosta je bilo rekla kazala. Dosta je bilo ljigavaca koji nisu vidjeli logor I neshto prichaju I laprdaju. Vas treba staviti na prvo mjesto I napokon skinuti taj problem sa dnevnoga reda. Da se krene dalje. Ne moze se krenuti dalje bez totalne istine. To barem znamo iz prethodnog rata. To nas je koshtalo 90-tih.

05-01-2015 23:49 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eto koliko su nase komsije , nasi Hrvati ( ne bas svi) bili tako humani , tako iskreni i razboriti, tako naj naj, da su sve (skoro sve) muslimane ,kako kazu ,"sklonili na Heliodrom radi njihove osobne sigurnosti".
Neki su doduse prosli kroz sito i reseto"mislim na (kroz) policijsku postaju, "masinski fakultet", i ostale ustanove da bi potom bili dovezeni na "Heliodrom" doduse ako su bili te srece pa nisu ubijeni.
Za mene je i huskanje bas isto kao i navodjenje na zlocin .
Usporedbe samo, na nedavni nemili dogadjaj u Zvorniku ,gdje su uhapsena jos dvojica "osumnjicenih" na navodjenje na izvrsenje krivicnog djela.
Nije li i Zlata Brbor jedna od tih i takvih koja je imala zadatak navodjenja i huskanja ne samo bojovnika (koji su imali naredbu od nadredjenih) vec i civila Hrvata da se pocnu "obracunavati" sa komsijama.
Sto bi kazali nasim jezikom ,:pumpala je pucanstvo na kriminalne radnje".

05-04-2015 23:00 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

60% ratni vojni invalid ima primanje od 92 markice
100% ratni vojni invalid ima primanje od 514 markica
da li je ovo tacno
ako jeste bruka i sramota

05-04-2015 23:39 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od berber:

    Jebi ga pasa sve je bolje dok te ne degenece i sutaju ko krpenjacu.
    Ja bih volio da sam razgulio 91,ali nisam i zato sam zaglavio na Heliodromu.


da sam bogdom razgulio kada me drug zvao da idemo, ja ovca reko nece biti rata
neznam sta je gore vjeruj mi, prosao sam svasta cak i do streljanja dosao ali mi je najteze bilo gledati onu djecicu
bilo i neponovilo se!

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-05-2015 18:59 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od STECAK:

    60% ratni vojni invalid ima primanje od 92 markice
    100% ratni vojni invalid ima primanje od 514 markica
    da li je ovo tacno
    ako jeste bruka i sramota


posteno ili ne sve to treba ukinuti, vojne pemzije i kojekakve vojne dodatke
vise su lopovi jamili tih para nego oni kojima treba zato i jeste mizerna cifra

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-05-2015 19:01 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od STECAK:

    Eto koliko su nase komsije , nasi Hrvati ( ne bas svi) bili tako humani , tako iskreni i razboriti, tako naj naj, da su sve (skoro sve) muslimane ,kako kazu ,"sklonili na Heliodrom radi njihove osobne sigurnosti".
    Neki su doduse prosli kroz sito i reseto"mislim na (kroz) policijsku postaju, "masinski fakultet", i ostale ustanove da bi potom bili dovezeni na "Heliodrom" doduse ako su bili te srece pa nisu ubijeni.
    Za mene je i huskanje bas isto kao i navodjenje na zlocin .
    Usporedbe samo, na nedavni nemili dogadjaj u Zvorniku ,gdje su uhapsena jos dvojica "osumnjicenih" na navodjenje na izvrsenje krivicnog djela.
    Nije li i Zlata Brbor jedna od tih i takvih koja je imala zadatak navodjenja i huskanja ne samo bojovnika (koji su imali naredbu od nadredjenih) vec i civila Hrvata da se pocnu "obracunavati" sa komsijama.
    Sto bi kazali nasim jezikom ,:pumpala je pucanstvo na kriminalne radnje".
To je sto posto techno. Zlatu Brbor bi trebalo prozvati. Ona jeste bila provokator i raspirivach mrznje prema muslimanima. Gora je bila od Chuljkovice.

05-06-2015 03:55 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od zalik13:

    O strahotama kroz koje su prošli, govorio je Safet Nožiæ, predsjednik Udruženja logoraša „Mostar“,

    „Bili smo u logorima odvedeni, zatvoreni, bez ikakvog papira, presude, dokaza da trebamo iæi tamo gdje smo boravili. Neko deset, neko dvanaest, neko petnaest i više mjeseci .Bili smo lišeni ljudskih prava, graðanskih prava samo za to što smo drugaèiji. To je bila odrednica i nekakva polazna osnova koja je nas i ostale logoraše i graðane svrstala tamo gdje su nas odveli. I danas se radi na nekakvim postupcima koji se uokviruju u blažu formu, kako se kaže demokratsku graðansku sve sa ciljem da država kao takva ne može da funkcioniše .Ne znam ko su tvorci današnjeg, ali je poznato koji su tvorci juèerašnjeg koji su uèinil taj èin i ti ljudi koji su to radili su danas predmet sudstva Haga. Vjerujem da æe doæi trenutak da æe pravda biti zadovoljena.U današnjem položaju logoraša ništa se nije bitno promijenulo od poèetka zatvaranja logora pa do današnjih dana. Logoraši kao kategorija stradalnika, nemaju nikakva zakonska prava. Tužbe logoraša koje se pokreæu prema državi završavaju sa klauzulom zakasnili ste sa sa tužbom. Država koja nam je priznala sva graðanska prava, danas se odrièe te kategorije, ne samo logoraša, nego i drugih kategorija stradalnika zato što smo loši svjedoci za postojeæi sistem i državu ovaku kako funkcioniše. Sa ove vremenske distance, status logoraša kao kategorije stradalnika nije zakonski definisan ni odreðen. Mi ni danas nemamo prava socijalnog zbrinjavanja, zapošljavanja i ostalih pitanja egzistencijalne prirode. Žalosno je da logoraši još uvijek ne mogu da riješe svoj status“, rekao je Nožiæ.

    Tekst i foto: Emir Krpo
    (Novasloboda.ba)




Ratni zlocini nikad ne zastarjevaju a pravo na "istjerivanje " pravde imaju svi blizi clanovi logorasa sve dok se ne rijesi ili obesteti lice nad kojim je nacinjen zlocin.(obesteceni mogu biti - otac-majka,supruga ,djeca, unuci ,praunuci ...)valjda ce jednoga dana i to da se desi ,kad BiH postane normalna drzava ,a postat ce onda kad se "stvari" pocnu nazivati pravim imenima.

12-24-2015 06:15 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com