Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Postoji li jedna/jedan/jedno cinjenica, ideja, vjerovanje, zakon bilo koje vrste... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana, slažeš li se da je upravo "padanje pod utjecaj mase" upravo religija, pogotovo na ovim naèim balkanskim prostorima...

pa je u Vrapèiæima tespih, u Posušju krunica, a u Nevesinju novèiæ u pogaèi ili nešto treæe


sve u 30 kilometara vazdušne linije i svi ubijeðeni da je baš njihovo jedino ispravno

zatupljeni neandertalci balkanikusi, da se niko ne uvrijedi

___________________________________________________________________

    03-18-2016 20:41 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    religija ne mora da bude padanje pod uticaj mase. svaki covjek ima svoju zivotnu pricu.
    nema nista lose to sto imamo u 30 km vazdusne linije tri konfesije, naprotiv.

    druga je stvar sto je to kod nas postalo nakaradno i nema veze sa religijom.

    iako mrzim izraz "pravi vjernik" ipak cu ga upotrijebiti ovdje: pravi vjernik nikad nece misliti da je njegova religija jedina ispravna. naprotiv, on ce biti pun tolerancije.

    ti opet mijesas folklor i religiju :)

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-18-2016 21:40 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    green green is a Male
    Super Moderator


    Poruka: 7085
    Location: BiH

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne. religija ti i jest folklor u pravom smislu rijeèi. a vjera, e vjera je veæ nešto drugo. to o èemu ti prièaš.

    ___________________________________________________________________

      03-18-2016 21:55 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

        prowler po ko zna koji put si me neprijatno iznenadio svojim ponasanjem.

        vjernik ili ne - najosnovnija kultura ponasanja je NE vrijedjati religijske osjecaje kod ljudi.
        ne moras biti vjernik da bi znao da je psovanje boga, i to javno na internetu vrlo neprikladno i ruzno ponasanje. golemo to ne znas. daj se malo probudi jarane i nauci se barem NAJ-osnovnioj kulturi ponasanja i razgovora s ljudima. sto ti je to trebalo?


        i na kraju da povucem jednu paralelu ....

        ljudi koji najvise mrze pedere i to javno pokazuju gdje god stignu su latentni pederi. fakat.

        sta su onda ljudi koji mrze religiju i to pokazuju gdje god stignu? u najmanju ruku nesigurni.
      U pravu si Tana. Nije mi trebalo da se sluzim sa pogrdnim rijechima. Izvinjavam se svima. Tvoje paralele me dovode u sumnju tvog intelekta . To je jedna floskula koju vjernici vole da koriste. Ne tachno u tom obliku ali slichno. Upravo obrnuto. Ja se ne nadam nekom dobrom zivotu nakon toga kad budem proglashen mrtvim. Vjernici se nadaju, bez obzira dali su uchinili zlo na ovom svijetu. Zlo se nekada ispovjedi za oproshtaj kod fratra , biskupa ..opravda se sa borbom za Alaha.... znachi da se bash vjernici plashe onoga svijeta. Hoche li im BOG oprostiti ? Nesigurni do balchaka. Ja sam brato siguran.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane prowler2 dana 03-20-2016 u 03:12.

      03-20-2016 03:07 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Pa ti si mnogo puta rekao da nisi religiozan Tana. Vjerujesh u neshto. Poshtujem. Kako onda mozesh da imputirash da ja mrzim religiju ?

      03-20-2016 03:16 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Stari Grad:

        U najmanju ruku i militantno i iskljuèujuæe nastrojeni prema neistomišljenicima maltene isto kao i oni koje za to optužuju i uzimaju za zub.

        Mogu shvatiti da su ljudi ogorèeni na religiozni fanatizam i otvorenu zloupotrebu religija, ali iæi onako daleko u prièi, kao u nekim postovima gore traži makar bilo kakav pokušaj bolje argumentacije.

        A ja upravo to ne vidim.


        -
      hahahah militantno ... hahahah to Shto sam rekao da bi ga j...u pa...??? MILITANTNO Hahahahha. Ovo mi je promaklo . Militantnohahahaha. Svaka chast . Nasmija me vecheras.

      03-20-2016 03:26 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sad sam doshao sebi od smijeha. Pitanje. Ozbiljno. Ali ichi onako daleko u prichi ??? Shta je to daleko ?? Argumentacija za shta ? Odgovori prosim..... 14.gif

      03-20-2016 03:32 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nije valjda da si na prošenje spao... 14.gif




      -

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-20-2016 10:42 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od prowler2:

        Pa ti si mnogo puta rekao da nisi religiozan Tana. Vjerujesh u neshto. Poshtujem. Kako onda mozesh da imputirash da ja mrzim religiju ?



      ... vidio èovjek šta i kako pišeš...



      -

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-20-2016 10:48 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od prowler2:

            citat od tana:

          prowler po ko zna koji put si me neprijatno iznenadio svojim ponasanjem.

          vjernik ili ne - najosnovnija kultura ponasanja je NE vrijedjati religijske osjecaje kod ljudi.
          ne moras biti vjernik da bi znao da je psovanje boga, i to javno na internetu vrlo neprikladno i ruzno ponasanje. golemo to ne znas. daj se malo probudi jarane i nauci se barem NAJ-osnovnioj kulturi ponasanja i razgovora s ljudima. sto ti je to trebalo?


          i na kraju da povucem jednu paralelu ....

          ljudi koji najvise mrze pedere i to javno pokazuju gdje god stignu su latentni pederi. fakat.

          sta su onda ljudi koji mrze religiju i to pokazuju gdje god stignu? u najmanju ruku nesigurni.
        U pravu si Tana. Nije mi trebalo da se sluzim sa pogrdnim rijechima. Izvinjavam se svima. Tvoje paralele me dovode u sumnju tvog intelekta . ........

        ........


        .........


        .......... Ja sam brato siguran.





      Tvoje paralele nimalo ne dovode u sumnju tvoj intelekt...




      -

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-20-2016 10:50 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      prowler2 prowler2 is a Male
      moforaja


      Poruka: 5248
      Location: usa

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      13.gif 13.gif 13.gif 13.gif 33.gif

      03-20-2016 20:39 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
      Stari Grad Stari Grad is a Male
      moforaja




      Poruka: 10597
      Location: iza zvijezde

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      24.gif 24.gif




      -

      ___________________________________________________________________
      ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
      on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

        moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
      ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
      ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
      .. dosta je vise i tebe i tvoje
        tiranije
      ...

      03-20-2016 22:44 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
      Haidar
      SexNepoznat



      Poruka: 338
      pokretac teme Thread Started by Haidar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tana:

            citat od Haidar:

          .... Naravno da je za religiozne ljude "sve" bozije davanje i da "takvima" nista ne igra ulogu u mijenjanju stava... Jer sta god da se desi, to je to... Postujem...

          Koliko je covjek spreman preispitati sebe...



        haidar kaze:
          Koliko je covjek spreman preispitati sebe...


        moje misljenje - svali covjek treba svako malo da sebe preispita. auto-cenzura.
        da vidi da li se ponasa kako treba, da li vrijedja/ponizava druge ljude na bilo koji nacin, da li je pravedan, da li je pao pod uticaj mase, da li pomaze drugim ljudima, itd ....

        onaj ko se NE preispita s vremena na vrijeme moze lako da upadne u zamku i da zaboravi da je iz raje izaso.


        moram da te ispravim za ovu recenicu:
          Naravno da je za religiozne ljude "sve" bozije davanje

        ne znam u hriscanstvu, ali u kuranu pise otprilike, parafraziram:
          ne uzimaj kuran zdravo za gotovo nego ga dovodi u pitanje, analiziraj, sumnjaj, ...


        zna bog da onaj ko se udubi u kuran da ce taj da shvati srz, i bas zato zeli da ga dovodimo u pitanje, analiziramo .... sve sto ga vise dovodimo u pitanje i analiziramo sve vise cemo vjerovati.

        to da je vjernicima sve "bozje davanje" je stereotip, jer mnogi ljudi pogresno smatraju da su vjera i nauka iskljucive.


      Ja sam sve do sada mislio da su to Budhine rijeci, kao "ne uzimajte moje rijeci zdravo za gotovo, vec ih prevrnite, okrenite, istopite i ponovo salijte" (parafraziram isto)... Iako i ti parafraziras, nekako meni to ne lici na bas tu svetu knjigu, da se dovodi u pitanje i sumnja... Naravno, ne znam, nisam je proucavao od korica do korica... Samo mi zvuci malo cudno, a istovremeno i interesantno 01.gif

      U svakom slucaju, niko (osim abre i doneklle mostarca) ne odgovori sta bi ga to moglo navesti da iz korijena promijeni svoj pogled na svijet... Bilo to tzv naucni ili religiozni "fakti"... Ubjedjenja su tako jaka, tako je kako ja mislim i osjecam i naravno samo trazim (i vidim) u okolini dokaze za svoje stajaliste...

      Ljudi su previse zatvoreni u svoje programe, a to niti vide niti hoce da pogledaju, a jos manje preispitaju... To je u biti jedna od stvari koju poptenciram...

      Evo imamo to i na primjeru nauke... Masa stvari je bas u nauci "religiozna"...

      03-21-2016 12:38 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Haidar:

            citat od tana:

              citat od Haidar:

            .... Naravno da je za religiozne ljude "sve" bozije davanje i da "takvima" nista ne igra ulogu u mijenjanju stava... Jer sta god da se desi, to je to... Postujem...

            Koliko je covjek spreman preispitati sebe...



          haidar kaze:
            Koliko je covjek spreman preispitati sebe...


          moje misljenje - svali covjek treba svako malo da sebe preispita. auto-cenzura.
          da vidi da li se ponasa kako treba, da li vrijedja/ponizava druge ljude na bilo koji nacin, da li je pravedan, da li je pao pod uticaj mase, da li pomaze drugim ljudima, itd ....

          onaj ko se NE preispita s vremena na vrijeme moze lako da upadne u zamku i da zaboravi da je iz raje izaso.


          moram da te ispravim za ovu recenicu:
            Naravno da je za religiozne ljude "sve" bozije davanje

          ne znam u hriscanstvu, ali u kuranu pise otprilike, parafraziram:
            ne uzimaj kuran zdravo za gotovo nego ga dovodi u pitanje, analiziraj, sumnjaj, ...


          zna bog da onaj ko se udubi u kuran da ce taj da shvati srz, i bas zato zeli da ga dovodimo u pitanje, analiziramo .... sve sto ga vise dovodimo u pitanje i analiziramo sve vise cemo vjerovati.

          to da je vjernicima sve "bozje davanje" je stereotip, jer mnogi ljudi pogresno smatraju da su vjera i nauka iskljucive.


        Ja sam sve do sada mislio da su to Budhine rijeci, kao "ne uzimajte moje rijeci zdravo za gotovo, vec ih prevrnite, okrenite, istopite i ponovo salijte" (parafraziram isto)... Iako i ti parafraziras, nekako meni to ne lici na bas tu svetu knjigu, da se dovodi u pitanje i sumnja... Naravno, ne znam, nisam je proucavao od korica do korica... Samo mi zvuci malo cudno, a istovremeno i interesantno 01.gif

        U svakom slucaju, niko (osim abre i doneklle mostarca) ne odgovori sta bi ga to moglo navesti da iz korijena promijeni svoj pogled na svijet... Bilo to tzv naucni ili religiozni "fakti"... Ubjedjenja su tako jaka, tako je kako ja mislim i osjecam i naravno samo trazim (i vidim) u okolini dokaze za svoje stajaliste...

        Ljudi su previse zatvoreni u svoje programe, a to niti vide niti hoce da pogledaju, a jos manje preispitaju... To je u biti jedna od stvari koju poptenciram...

        Evo imamo to i na primjeru nauke... Masa stvari je bas u nauci "religiozna"...


      koliko puta bi neko trebao mijenjati poglede na svijet... jednom,dvaput, tri, hefticno.....i zasto..

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      03-21-2016 13:18 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      Haidar
      SexNepoznat



      Poruka: 338
      pokretac teme Thread Started by Haidar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nemam pojma... Ne pricam ni o broju ni o perioditetu... Potpuno nebitno (bar za ovu temu...)

      03-21-2016 13:39 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Haidar:

        Nemam pojma... Ne pricam ni o broju ni o perioditetu... Potpuno nebitno (bar za ovu temu...)


      koliko si ti puta promijenio svoj pogled na svijet... i zasto....valjda imas pojma o tome

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pravimostarac dana 03-21-2016 u 13:42.

      03-21-2016 13:41 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      Haidar
      SexNepoznat



      Poruka: 338
      pokretac teme Thread Started by Haidar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od pravimostarac:

            citat od Haidar:

          Nemam pojma... Ne pricam ni o broju ni o perioditetu... Potpuno nebitno (bar za ovu temu...)


        koliko si ti puta promijenio svoj pogled na svijet... i zasto....valjda imas pojma o tome


      Tema je bila koji jedan "dogadjaj, stvar,desavanje... Ma kome i ja pricam...
      Cak sam i sam odgovorio na to pitanje kao primjer...

      A promijenio sam par puta korjenito, a o onim redovnim promjenama da i ne pricam...

      ps. meni je zao sto nemam vremena/mogucnosti/kapaciteta da svoje pitanje sa pocetka teme formulisem dovoljno jasno a istovremeno i kratko, i da bude shvaceno onako kako sam ga ja zamislio...

      03-21-2016 13:50 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
      pravimostarac
      SexNepoznat

      Poruka: 3132
      Location: Zaluto

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Da li smo nastali iz nièega ili nas je NIŠTA stvorilo..
      Da li smo sami sebe stvorili....

      52:35

      SAHIH INTERNATIONAL
      Or were they created by nothing, or were they the creators [of themselves]?

      52:36

      Or did they create the heavens and the earth? Rather, they are not certain.


      eto to je ono što bi promijenilo moj pogled...
      razum kaže MORAMO imati stvoritelja

      ___________________________________________________________________
      Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

      03-21-2016 15:37 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..posto pperpetu mobile ne postoji jedino nam je ostalo da vjerujemo da nas je neko iz necega stvorio i da smo nastali iz necega

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      03-21-2016 16:20 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      vjetar vjetar is a Male
      moforaja


      Poruka: 13977
      Location: dk

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ..lahko je danas biti pametan jer je najlakse stvoriti covjeka ,to zna svaka budala ,tri minute posla i za devet mjeseci iz fabrike za djete izadje mali covjek,,trebalo je do toga da dodje da iz zemlje bude stvoreno danasnje stvorenje zvano covjek ..nije nasto ni iz ribe u to sam gotovo siguran a ni od majmuna

      ___________________________________________________________________
      laku vam noc pijuni

      spavajte ko lavovi i ko kraljevi

      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 03-21-2016 u 20:24.

      03-21-2016 16:22 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
      Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com