Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Postoji li jedna/jedan/jedno cinjenica, ideja, vjerovanje, zakon bilo koje vrste... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

    Da li smo nastali iz nièega ili nas je NIŠTA stvorilo..
    Da li smo sami sebe stvorili....

    52:35

    SAHIH INTERNATIONAL
    Or were they created by nothing, or were they the creators [of themselves]?

    52:36

    Or did they create the heavens and the earth? Rather, they are not certain.


    eto to je ono što bi promijenilo moj pogled...
    razum kaže MORAMO imati stvoritelja
Razum vjernika ... mozda. Razum chovjeka koji razmishlja ... NIKAKO. 01.gif

03-21-2016 22:47 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pitanje ...Ima li Noe u Kuranu ? Chovjek koji je na naredbu boga ukrcao sav zivi svijet na barku da je spasi od potopa ?

03-21-2016 22:49 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5943
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

    Pitanje ...Ima li Noe u Kuranu ? Chovjek koji je na naredbu boga ukrcao sav zivi svijet na barku da je spasi od potopa ?


Ima, u islamu je Noe - Nuh, ovdje imaš sve o njemu:
    http://www.a2youth.com/ebooks/stories_of_the_prophets/the_story_of_noah_nuh/

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

03-22-2016 09:37 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

    Pitanje ...Ima li Noe u Kuranu ? Chovjek koji je na naredbu boga ukrcao sav zivi svijet na barku da je spasi od potopa ?


normalno da ima, kad su sve prepisivali jedni od drugih, kao loši ðaci na kontrolnom što prepisuju

sve su ovo izmislili stari Babylonci, kasnije samo hohštapleri prepisivali i malo izmijenjali imena i to je to

___________________________________________________________________

    03-22-2016 17:43 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Green sve su to bili boziji poslanici

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    03-22-2016 18:24 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    pravimostarac
    SexNepoznat

    Poruka: 3132
    Location: Zaluto

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i forum se pretvorio u ZvEzde granda 13.gif 13.gif

    ___________________________________________________________________
    Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

    03-22-2016 18:35 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od green:

          citat od prowler2:

        Pitanje ...Ima li Noe u Kuranu ? Chovjek koji je na naredbu boga ukrcao sav zivi svijet na barku da je spasi od potopa ?


      normalno da ima, kad su sve prepisivali jedni od drugih, kao loši ðaci na kontrolnom što prepisuju

      sve su ovo izmislili stari Babylonci, kasnije samo hohštapleri prepisivali i malo izmijenjali imena i to je to
    Svaka chast 10.gif Zgubidani napisali , zgubidani prepisali. Naravno da su to bili zgubidani trenutno u vlasti tadashnjih vilajeta....

    03-28-2016 05:39 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vrijedno razmišljanja, za one koji su u stanju proèitati tekst, a
    pogotovu za one koji su u stanju tumaèiti pisanu rijeè...

    što, naravno, automatski diskvalifikuje neke "trudbenike" na ovom forumu. 01.gif


      http://www.science20.com/writer_on_the_edge/blog/scientists_discover_that_atheists_might_not_exist_and_thats_not_a_joke-139982



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 03-28-2016 u 07:13.

    03-28-2016 06:56 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Jedan komentar ispod èlanka:

    "Interestingly, in the book "The Archetypes and the Collective Unconscious" by C.G. Jung.
    On page 36 of the book professor Jung refers to nirdvandva or the freedom from opposites.
    He cites an Indian principle question the goes: "Who takes longer to reach perfection, the man who
    loves God or the man who hates him?"

    And the answer is written as: "He who loves God takes seven reincarnations to reach perfection,

    and he who hates God takes only three, for he who hates God
    will think of him more than he who loves him."

    This could be the reason why monotheism is associated with atheism.
    Saying that there is no God or Gods is simply a way of denying any possible deity of love.
    Be it because of hate or indifference. In the article, Mr. Vittachi states:

    "Albert Einstein, who had a life-long fascination with metaphysics, believed atheism came from a
    mistaken belief that harmful superstition and a general belief in religious or mystical experience
    were the same thing, missing the fact that evolution would discard unhelpful beliefs and foster the
    growth of helpful ones." This implies that the Darwinist nature of belief in God would require an
    atheist to reject God out of hate, being that in common culture, the larger part of society believes
    in God and therefore it has been established as the more "helpful" belief."


    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    03-28-2016 07:13 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      g_lfUB_0Yr0

    10-21-2016 03:51 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ,,Bozije knjige su dolazile jedna iza druge u razlicitim vremesnkim periodima i bile prilagodjene stepenu razvoja to jest evoluciji ljudske psihe i vremena u kojem su zivjeli ..da bi se pokazao postojanje svevisnjeg gosdara u svim knjigama se navode svi ostalu Boziji Poslanici koji su bili na zemlji ..knjige nisu napisane da bi medju ljudima pravili razlike vec da bi ljudima pokazali zivotni put do svevisnjeg ..posto je Kur an zadnja knjiga poslana ljudima i posle te kjnige nece se napisati to jeste objaviti ni jedna druga jer je Kur an savrseno upustvo za covjeka sto nije sadrzavala ni jedna druga kjniga do tada napisana ..tako da se Kur an m0ze smatrati univerzalnom knjigom za sve ljude koji slede uputu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-21-2016 10:57 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..Green sve su to bili boziji poslanici
    Dobri prepisivachi I onda malo drugachijih rechenica upakovanih ljudima koji zive u tom prostoru hahahah .

    10-22-2016 23:55 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..jeli to opet sam pricas 02.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-22-2016 23:58 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ,,Bozije knjige su dolazile jedna iza druge u razlicitim vremesnkim periodima i bile prilagodjene stepenu razvoja to jest evoluciji ljudske psihe i vremena u kojem su zivjeli ..da bi se pokazao postojanje svevisnjeg gosdara u svim knjigama se navode svi ostalu Boziji Poslanici koji su bili na zemlji ..knjige nisu napisane da bi medju ljudima pravili razlike vec da bi ljudima pokazali zivotni put do svevisnjeg ..posto je Kur an zadnja knjiga poslana ljudima i posle te kjnige nece se napisati to jeste objaviti ni jedna druga jer je Kur an savrseno upustvo za covjeka sto nije sadrzavala ni jedna druga kjniga do tada napisana ..tako da se Kur an m0ze smatrati univerzalnom knjigom za sve ljude koji slede uputu
    Ovo je stvarno izjava godine. Bile prilagodjavane vremenima I uslovima allliii... Kuran je kapak. Zar ne kontash da je to tako idiotski srocheno . Tako srocheno da stvarno mislim da imash velikih problema. Uzdravlje I rahatluku mi bio.

    10-22-2016 23:59 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5248
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..jeli to opet sam pricas 02.gif
    Naravno kad imam sugovornika poput tebe koji zivi u imaginarnom svijetu koji apsolutno nema veze sa stvarnoshchu. Da ne pishem o kontradiktivnosti. 01.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane prowler2 dana 10-23-2016 u 00:02.

    10-23-2016 00:02 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..procitaj jednom kjnigu pa daji komentar

    ..kako mozes nesto unaprjed odbaciti ili reci da je neko pice ii hrana losha ako nikad nisi probo nista od toga

    ..meni je to neukusno skroz da nekazem degutantno

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-23-2016 00:04 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Povler ..na stptine hiljada ljudi koji su procitali Kur an prvi piut u zivotu a nisu bili muslimani posle citanja su postali njeni sledbenici ,ti to ne moras i ne goni te niko da postanes musliman ali bi dobro bilo da je procitas pa da se rjeshis neki predrasuda koje ocigledno imas prema toj knjigi i prema ostalim vjerskim knjigama koje satanizujesh ..ja postujem tvoju ateisticnost ali brate malo postuj i ti one koji vjeruju u to i ne moras da ih nazivas idiotima

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-23-2016 00:08 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
    moforaja




    Poruka: 5943
    Location: U podrumu

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ,,Bozije knjige su dolazile jedna iza druge u razlicitim vremesnkim periodima i bile prilagodjene stepenu razvoja to jest evoluciji ljudske psihe i vremena u kojem su zivjeli ..da bi se pokazao postojanje svevisnjeg gosdara u svim knjigama se navode svi ostalu Boziji Poslanici koji su bili na zemlji ..knjige nisu napisane da bi medju ljudima pravili razlike vec da bi ljudima pokazali zivotni put do svevisnjeg ..posto je Kur an zadnja knjiga poslana ljudima i posle te kjnige nece se napisati to jeste objaviti ni jedna druga jer je Kur an savrseno upustvo za covjeka sto nije sadrzavala ni jedna druga kjniga do tada napisana ..tako da se Kur an m0ze smatrati univerzalnom knjigom za sve ljude koji slede uputu


    ....vjetre, ovo si lijepo i istiniti rekao. Da ne objašnjavan ja, koji nisam vjernik, ovdje èu postaviti što je o islamu pisao i razmišljao L.N. Tolstoj - ovo su njegove rijeèi:

    "Što se tièe davanja veæeg znaèaja islamu nego pravoslavnoj (hrišæanskoj crkvi u Rusiji), ja sam punog srca saglasan tome. Koliko god to bilo èudno reæi, za mene je islam neuporedivo uzvišeniji od hrišæanstva. Kad bi èovjek imao pravo izbora, svaki razuman pravoslavac (hrišæanin) i svaki èovjek, bez ikakve sumnje i nedoumice, prihvatio bi islam, jednog Allaha i Njegovog Pejgambera.
    Zašto? Zato što s Trojstvom, teškom i nerazumljivom božanstvenošæu (Otac, Sin i Sveti Duh), s pretajanstvenom Marijom Anom, svecima, njihovim predstavljanjima i komplikovanim ceremonijama... i ne bi moglo biti drugaèije. Islam se morao uzdiæi iznad toliko iskvarenih vjerovanja koja su zauzela mjesto temeljnim vjerskim doktrinama i u jednom periodu prerasla u crkvena vjerovanja. Obratimo pažnju na ovo:
    islam se pojavio 600 godina poslije kršæanstva. Sve se na svijetu razvija, usavršava. Kao što i svaki pojedini èovjek sazrijeva, isto tako sazrijeva i cijelo èovjeèanstvo, postaje savršenije. Znaèenje, bit ljudskog života jesu vjerska poimanja. Usavršavanje vjere pak predstavlja olakšavanje njenog razumijevanja i razjašnjavanje najrazlièitijih tajnih misli. Na rasvjetljavanju vjerskih vrednota i istina skrivenih u tajanstvenim tminama radili su najveæi umovi èovjeèanstva još od najstarijih vremena. Raèuna se da su oni postavili osnove svih velikih vjera. Prije svega, ako uzmemo religije za koje znamo, najviše vjerske vrijednosti sadržane su u indijskim Vedama, a poslije i u Uputama Mojsija, Bude, Konfuèija, Lao Tzua, Isusa i Muhammeda. Svi inicijatori velikih religija bili su ljudi koji su to izvlaèili iz starih vjerskih znaèenja na mnogo dublji, mnogo lakši i umu razumljiviji naèin. Ipak, oni su i pored toga, opet, bili "ljudi", pa iako su istinu u potpunosti razotkrivali ispod plašta pogrešaka, nisu mogli sve objasniti.
    Pomislimo samo, iako ovi ljudi nisu postupali pogrešno, nakon njih dolaze njihovi uèenici, daleko niže razine, koji æe preokrenuti poimanje istine u svoj njenoj dubini, sve u namjeri da uljepšaju stvarnost, prilagode je svakome, a pri tome æe dodati dosta nepotrebnih i, naroèito, èudnih stvari. Kao rezultat toga bit æe otežano ispravno poimanje istine za èovjeka. Koliko god istraživali vjere, koliko god više teolog razjašnjavao stvarnost, na ovaj se naèin sve više udaljava od osnove, a te promjene sakrivaju i zamagljuju istinu.
    Kad je rijeè o ovome, i u najstarijim religijama ima toliko neobiènosti i svake vrste izvrnutih vjerovanja, izmišljotina koje sakrivaju lice stvarnosti. Jednako kao u najstarijim religijama: budizmu, bramanizmu, konfuèijanstvu, toga ima i u taoizmu, svjetskim religijama, kršæanstvu ijudejstvu i, koliko god malo, ali ima, i u ovoj posljednjoj i najveæoj vjeri - islamu..."

    "U mom je srcu Allahov nur, Njegovo je ime savjest"

    L.N. Tolstoj

    PS posebno preporuèujem prowleru da ovo proèita. Rijeè nur u prijevodu znaèi - svijetlo !

    ___________________________________________________________________
    Moj Mostare ko ti lomi grane,
    ko zavadi mostarske jarane,
    ko to tebi istoriju piše,
    ko to želi da te nejma više.

    10-23-2016 08:59 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Mozda Povler misli da ja preporucujem neku od knjiga ili da favorizujem neku od religija ,meni su religije sve ciste bez obrzira kakav je pritup kod pojedinca ,to sto pisem o kur anu vjerovatno je to zbog toga sto sam ja rodjen u kuci gdje se ta knjiga spominjala ali pored te knjige mene su zanimale i ostale religije pa sam dosho do zakljucka da su one pisane upravo onako kako je ishao stepen razvoja covjeka ,jer prvobitni covjek je zivio u pecini a danas zivi na Menhetnu i to je velika razlika .kako prilagoditi taj zivot od pecine danas do Menhetna a opstati i dalje covjekom i ne izgubiti se kao cestica prasine ,odoliti izazovima i ne zalutati moze samo covjek uz pomoc neke upute ..ne kazem i ne tvrdim da su ljudi koji su ateisti izgublljeni i da su zalutali ,ja licno vjerujem i pored toga sto nevjeruju oni imaju neki kod iz neke knjige ili neki boziji instikt koji ih vodi kroz njihov zivotni put ,da nije tako oni bi bili danas zvjeri a ocigledno je ako pogledamo sve ove ratove koji se vode u cilju otimanja jedni od drugi nema veze sa Religijom a ni vjerom i takvima je sigurno potrebna uputa ili je Bog digao sa njih svoju mislost i nadzor ..ja poznajem na stotine ljudi koji kazu da ne vjeruju u Bozije knjige ili koji kazu ja sam musliman ,katolik ili pravosalavac ali ne upraznjavaju molitvu ali kod tih isti ja osjecam prisustvo Bozijeg duha i da slijede put bez obzira sto oni kazu da tome ne pridaju toliku vaznost ..kritikovati na nacin na koji to cini Povler a ne procitati barem nesto iz svega toga je za mene skroz smjesno ..

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    10-23-2016 13:28 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2847
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Sa citanjem, bez citanja....

    Veliko je pitanje da li taj neko postoji i sta taj neko radi???

    Da li postoji stvaratelj???? Moze biti. Moze biti da je stvaratelja neko bice sa naprednijih planeta i dosao da ovdje napravi zivot pa mu se me oteli kontroli.
    Mozda su tu bicima vrijeme u drugacijim mjerilima nego nasim (ima buba koja zive sekundama ali i bica koja zive stotinama godina)

    Da li postoji bog? Nisam ja relevantan da kazem da ili ne.
    Ako postoji koja je njegova funckija????

    To uporno niko nece da odgovori.
    Ako ima ljudi koji u zivotu mrava ne zgaze, koji se trude i rade za familiju i bliznje, koji se redovn mole bogu, pa ih kasnije zajebu (siluju, pokradu, ubiju, ostave u nesreci....) pitanje je KOJA JE SVRHA BOGA????'
    Ako mu je svrha da nas prati, onda mu nista nismo duzni.
    Ako mu je svrha da bude pravedan, onda nije pravedan i nije zasluzan niti jedine molitve


    Ja nista nisam procitao, niti mislim citati. Nema hajra od citanja. Cisto personalno. A imam personalno precih stvari

    27.gif

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    10-23-2016 19:50 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    Stranica (5): « prethodna 1 2 3 [4] 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com